«Інтертелеком»: вас слухає ФСБ Росії

15:02

ФСБ могла прослуховувати всю Україну через фірму придністровського олігарха.

Один з найбільших операторів мобільного зв'язку в Україні, одеська фірма «Інтертелеком», контрольована придністровським олігархом Віктором Гушан, стала об'єктом для розслідування СБУ. Фірму підозрюють в наданні російським спецслужбам можливості прослуховувати більшість телефонних абонентів України. Розслідування.

В ході журналістського розслідування з'ясувалося, що «Інтертелеком» тісно пов'язаний з двома операторами мобільного зв'язку та інтернету, які знаходяться на підконтрольних Росії територіях: в анексована Криму і в сепаратистському регіоні Молдови - Придністров'я.

Більш того, всі ключові фігури комунікаційного бізнесу пов'язані з придністровським регіоном. Власник кримської фірми - екс-топ-менеджер тираспольського холдингу «Шериф»; директор українського «Інтертелекому» - екс-міністр телекомунікацій невизнаної Придністровської Молдавської Республіки, а співвласник і кінцевий бенефіціар одеського оператора зв'язку - олігарх з Тирасполя і засновник сумнозвісної «Шерифа».

Компанії-близнюки

У минулому році текст Детальніше описали масштаби бізнес-імперії Віктора Гушан, а також довели, що заснований ним холдинг «Шериф» контролює владу і економіку в самопроголошеній Придністровській Молдавській республіці (ПМР).

В цей же холдинг входить і фірма «Інтердністроком» (ІДК), відкрита Гушан в 1998 році. Незважаючи на те, що ще в 2004 році ліцензія компанії була анульована конституційної владою Республіки Молдова, ІДК продовжує незаконну діяльність в невизнаній республіці, залишаючись єдиним в придністровському регіоні оператором фіксованого та мобільного зв'язку, а також найбільшим інтернет-провайдером.

На відміну від Молдови, відкрита в Україні олігархом фірма «Інтертелеком» розвивалася по всій країні, ставши одним з чотирьох найбільших операторів мобільного зв'язку, володарем найбільшої зони покриття 3G, охоплюючи 86% українського території. Заснував її в 1998 році все той же Віктор Гушан, на момент відкриття позначений в документах як громадянин Російської Федерації з тираспольській пропискою.

Придністровський олігарх (а швидше за все - агент однієї з російських спецслужб - ФСБ або ГРУ - Аргумент), але вже з українською пропискою, до сих пір є співвласником і єдиним кінцевим бенефіціаром компанії «Інтертелеком».

Гроші та обладнання

11 листопада 2016 року. Одеса. У двох головних офісах компанії «Інтертелеком», по вулиці Мала Арнаутська, № 66 і № 100, Служба безпеки України (СБУ) проводить обшуки.

Слідчі СБУ виявляють серверне обладнання, що забезпечує безперебійну роботу російського оператора мобільної телефонії та інтернету з тотожною до одеської компанії назвою - «Інтертелеком». Цей однойменний оператор обслуговує абонентів в анексована Криму.

В результаті в двох одеських офісах української компанії «Інтертелеком» вилучають: 483 мобільних телефони, а також SIP-сервери і інше телекомунікаційне обладнання, яке може підтвердити факти з'єднання з окупованими територіями. А так же факти організації систем віддаленого управління і отримання інформації від абонентів на території України представниками спецслужб Росії.

У робочому кабінеті генерального директора «Інтертелеком» Бориса Акулова також вилучили флешку і п'ять мобільних телефонів. За місцем проживання керівника компанії знайдено 300 тис доларів США. А також великі суми у інших співробітників, імена яких поки не називаються: $ 25 тис. І 27 тис. Гривень.

За версією правоохоронців, гроші могли бути отримані топ-менеджерами компанії в результаті злочинної діяльності. Зокрема, в СБУ вважають, що знайдені готівку були переданиа керівництву ТОВ «Інтертелеком» представниками російських телекомунікаційних компаній під контролем спецслужб Російської Федерації за організацію і підтримання функціонування незаконного каналу зв'язку з тимчасово окупованих Кримом. Тому Головне слідче управління СБУ наклало арешт на ці гроші, визнавши їх «речовим доказом у кримінальному провадженні».

зрадники

Кримінальну справу проти ТОВ «Інтертелеком» було порушено ще в серпні 2016 року за трьома статтями відразу: ст. 111 - «державна зрада»; ст. 163 частина 2 - порушення таємниці листування, телефонних розмов, вчинені щодо державних діячів з використанням спеціальних засобів, призначених для негласного зняття інформації; частина 3 ст. 368 - одержання хабара в особливо великому розмірі або службовою особою, яка займає особливо відповідальне становище.

Відповідно до закону, за ці злочини винуватцям загрожує позбавлення волі від 10-ти до 15-ти років.

СБУ поки не називає імена підозрюваних або обвинувачених, посилаючись на таємницю слідства.

Слідчі встановили, що ТОВ «Інтертелеком» передав у користування російському оператору у включеному Криму частину свого обладнання і мережі. Більш того, через обладнання української фірми забезпечувався телефонний зв'язок Криму з Росією і невизнаної Придністровської Молдавської республікою.

Фактично підприємство продовжувало надавати телекомунікаційні послуги на території півострова, що заборонено законодавством України.

До того ж, в Головному слідчому управлінні СБУ запевняють, що ТОВ «Інтертелеком» співпрацювало зі спецслужбами Росії для прослуховування і моніторингу абонентів України, причому не тільки своїх, але і інших мобільних операторів.

Слідство підозрює, що топ-менеджмент «Інтертелекому» надавав російським спецслужбам сприяння в підривній діяльності проти України.

Серед підозрюваних: генеральний директор ТОВ «Інтертелеком» Борис Акулов, заступник генерального директора ТОВ «Інтертелеком» (ім'я не називається), начальник департаменту маркетингу і продажів, начальник департаменту безпеки, начальник технічного департаменту.

Втім, менеджер української фірми свою провину заперечує.

- Нас звинувачують у державній зраді, в шпигунстві і так далі. Можу сказати, що охарактеризувати це звинувачення можна ніяк інакше, ніж полюванням на відьом. Виходячи з усієї логіки розвитку подій вчора [11 листопада 2016 року, в день обшуку офісів компанії] у всіх учасників з боку «Інтертелекому» в процесі слідчих дій склалося дуже гірке відчуття того, що ті публічні звинувачення, які прозвучали на адресу нашої компанії - це не більше, ніж привід вирішення якихось абсолютно незрозумілих завдань з незрозумілими цілями, які не мають нічого спільного зі специфікою спецслужби, яка цим займалася, - заявив Борис Акулов, генеральний директор ТОВ «Інтертелеком».

Стоп, кадр

Російське ТОВ «Інтернаціональні телекомунікації» (скорочено «Інтертелеком») було зареєстровано в столиці Криму - Сімферополі - в 2014 році, через два місяці після анексії півострова Російською Федерацією. Формально, це була нова компанія, оскільки українська «тезка» заявила про свій відхід з півострова відразу після його окупації Росією.

Власником компанії значився В'ячеслав Чернікевіч. Формально, нова російська фірма «Інтертелеком» не мала нічого спільного з однойменним українським оператором і тим більше - з придністровським. Але зв'язок все ж є: до цього Чернікевіч займав пост комерційного директора в придністровської IDC, що входить в холдинг «Шериф».

Але зв'язок все ж є: до цього Чернікевіч займав пост комерційного директора в придністровської IDC, що входить в холдинг «Шериф»

Всього через півроку після своєї реєстрації російський «Інтертелеком» отримав ліцензію на надання інтернет-послуг і мобільної телефонії на території всього півострова. Як і «Інтердністроком», і український «Інтертелеком», російська компанія здійснювала діяльність на основі формату CDMA.

Однак через кілька тижнів після обшуків СБУ, проведених в Одесі, адміністрація кримської фірми «Інтертелеком» опублікувала в інтернеті оголошення про те, що з 1 січня 2017 року компанія відмовляється від надання послуг телефонії в форматі CDMA. Також клієнтам пропонувалося повернути фірмі і устаткування для інтернету, позначене як «модеми CDMA Інтертелеком Україна». Зате абонентам радили нову зв'язок на новому обладнанні - в форматі UMTS.

На Донбасі ловить добре

Керівництво українського «Інтертелекому» відмовилося коментувати зв'язок з кримською фірмою-близнюком.

У відповідь на офіційні запити в компанії категорично заперечують і свій зв'язок з ФСБ.

З офіційної відповіді ТОВ «Інтертелеком»:

«На питання про зв'язки з російськими спецслужбами. Весь трафік компанії перевіряє підприємство "Державний центр радіочастот", яке безперервно документує, куди і звідки надходять дзвінки, і стежить за порядком їх маршрутизації. Щомісяця підписуються акти, тому звинувачення Інтертелекому в порушенні цих правил, тим більше в зловмисному, в інтересах іноземних спецслужб - не мають під собою підстав, що і було доведено в самому початку слідства ».

Незважаючи на те, що у одеської фірми втрачена прямий зв'язок з Кримом, безперебійний сигнал у неї залишився на частини територій, підконтрольних сепаратистських адміністраціям так званих донецької і луганської народних республік.

Також «Інтертелеком» надає відмінну зв'язок і в сусідніх районах, підконтрольних України - в місцях дислокації української армії, яка бере участь в антитерористичних операціях з сепаратистами.

Також «Інтертелеком» надає відмінну зв'язок і в сусідніх районах, підконтрольних України - в місцях дислокації української армії, яка бере участь в антитерористичних операціях з сепаратистами

Це підтверджує не тільки офіційна інформація на сайті компанії, але і її клієнти, серед яких - як відомі журналісти, які висвітлюють військові дії на сході України, так і воїни ЗСУ, які беруть участь в АТО.

- «Інтертелеком» ловить там [в АТО] майже всюди. А якщо прив'язати роутер до чотириметрової гілці і підняти вгору, то ловить ще краще, - ділиться в Фейсбуці український військовослужбовець Денис Антіпов.

- Ми беремо з собою модем «Інтертелеком» в усі відрядження в АТО. Цей зв'язок працює. Інформація, яку ми передаємо, що не таємна, - її ми передаємо в прямий ефір на телеканалі. Доступу до інформації, вигідною окупанта, у нас немає. Або ми не обговорюємо її онлайн. Інтертелекомом користуються і багато військових - зручно. Кинув WI-FI модем в кишеню, і ось у тебе свій інтернет, - додає Наталія Нагорна, військовий кореспондент Першого національного (Київ).

Кинув WI-FI модем в кишеню, і ось у тебе свій інтернет, - додає Наталія Нагорна, військовий кореспондент Першого національного (Київ)

Кишинів чутно добре

У відповіді на офіційний журналістський запит про те, чи є пли артнерскіе відносини у ТОВ «Інтертелеком» з компанією «Інтердністроком» (IDC), зареєстрованої в Тирасполі, одеська фірма повідомила лаконічно: «без коментарів».

Однак придністровський оператор, що надає послуги зв'язку і інтернету на території сепаратистської республіки вже більше десяти років всупереч забороні влади Молдови, на сайті «Інтертелекому» позначений як «роумінг-партнер». Причому в інструкції для своїх абонентів по здійсненню міжнародних дзвінків, на тому ж сайті, адміністрація «Інтертелекому» позначила Придністров'я як окрема держава, причому нібито зі своїм «міжнародним кодом» «373».

Однак, Міжнародний союз електрозв'язку при ООН визначив 373 як код, виділений Республіці Молдова, частиною якої і є Придністров'я.

- Компанія «Інтердністроком» не уповноважена НАРЕКІТ в порядку, встановленому національним законодавством або не має статусу постачальника послуг і / або електронних мереж зв'язку, і не має ліцензії на використання ресурсів нумерації і / або ліцензій на використання каналів або радіо-частот, - відзначають в національне агентство з регулювання в області електронних комунікацій і інформаційних технологій Молдови.

- Компанія «Інтердністроком» не уповноважена НАРЕКІТ в порядку, встановленому національним законодавством або не має статусу постачальника послуг і / або електронних мереж зв'язку, і не має ліцензії на використання ресурсів нумерації і / або ліцензій на використання каналів або радіо-частот, - відзначають в національне агентство з регулювання в області електронних комунікацій і інформаційних технологій Молдови

Більш того, на сайті української компанії «Інтертелеком» є розділ «Карта покриття оператора Інтердністроком», клікаючи на яку, ви відкриваєте сайт IDC, де повідомляється, що «зона обслуговування абонентів IDC - це вся територія ПМР і прилеглі до її кордонів райони сусідніх республік ». Під «сусідньою республікою» мається на увазі правобережна Молдова, причому хвилі придністровського оператора, що працює нелегально, доходять до Кишинева.

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация