Інтерв'ю з Володимиром Губарєвим про Фукусіму

Порівнянна чи аварія на атомній станції "Фукусіма" з Чорнобильською катастрофою? Хто діяв грамотніше і оперативніше - ми в 1986 році або японці сьогодні? Які будуть наслідки трагедії на Фукусімі? Про це та про багато в інтерв'ю "Правде.Ру" розповідає письменник і журналіст Володимир Губарєв, який був свідком аварії на Чорнобильській АЕС. Порівнянна чи аварія на атомній станції Фукусіма з Чорнобильською катастрофою

Фото: AP

- Володимир Степанович, ви були на Чорнобильській АЕС під час аварії і після неї. Зараз сталася трагедія в Японії. Чи можна їх порівнювати? Що спільного у цих ось катастроф? Чи є якісь загальні риси?

- Що спільного у цих катастроф? З точки зору радіаційної, одна катастрофа продовжує іншу. Радіацінное поразку в Чорнобилі величезна, більше одного мільйона осіб постраждало. Величезні площі в європейській частині країни, деякі дійшли до Африки і навіть до Сполучених Штатів. Зокрема, в США були виявлені залишки плутонію, який вийшов з чорнобильського реактора.

Тут ситуація дещо інша. Йде зараз поки оплавлення активних зон. Що буде далі, поки не знаю. Чи вдасться фахівцям зупинити цей процес, охолодити активні зони, не ясно. Досвіду в світі немає. Тому сьогодні вам ніхто не скаже, що буде завтра з радіаційних речей. Хоча все може бути. Може бути і зараження вод Тихого океану, яке дотягнеться до нас і до Америки. Може бути викид в атмосферу, що теж пошириться на всю планету.

Взагалі, всі ядерні аварії - це вплив на всю планету, а не на конкретне місце. З точки зору економічної зараз вже очевидно, що катастрофа в Японії, ну не ядерна, ядерна лише частина її. А ось землетрус і цунамі, а також зупинка дев'яти атомних станцій, які постраждали від землетрусу, а також зупинка підприємств, там трохи на північ від Фукусіми знаходиться великий ядерний комплекс. До речі, про нього практично нічого не говорять. Однак це величезний ядерний комплекс, я був на ньому. Що зараз відбувається з ним, не ясно. Японці дуже закриті в цьому плані.

Проте, з точки зору економічного збитку, я можу абсолютно точно сказати, сьогодні в Японії раз в п'ять економічних збитків більше, ніж в Чорнобилі, за рахунок усіх складових, в тому числі за рахунок зупинки атомної станції. Ви ж розумієте, що процвітання Японії, розвиток її як країни, пов'язане з ядерною енергетикою. Тому що саме створення атомного комплексу Японії дозволило їй піднятися на дуже високий рівень.

Фото: AP

Наступний етап, який вони зараз розвивали, це були космічні дослідження. Два локомотива, які тягнули електроніку, машинобудування і все інше в Японії, - ось ці два. і зараз один з них вибито з ладу на багато років. Підкреслюю, щоб відновити ядерну енергетику Японії, буде потрібно багато років. Тому те, що сьогодні говорять - кажуть нісенітниця поки, тому що небезпеки все ще попереду.

З точки зору радіаційної, якщо не вдасться впоратися з розплавленими зонами, то ми будемо мати, підкреслюю, у всьому світі катастрофічні наслідки, які не менше, ніж ті, що були після Чорнобиля. А якщо дивитися з економічної точки зору, то величезної шкоди світовій економіці вже завдано. Хоча б тому, що чіпи, які виготовляються в Японії і поставляються в усі країни світу, зараз не проводяться. Машини, які зараз не виробляються. Ну, а далі, ще з огляду на російський менталітет, ті машини, які винесло, ну ось показують ... їх продаватимуть на Далекому Сході. Привезуть їх як утоплеників. Повірте мені, це все буде.

Я дуже добре ставлюся до японців, я дуже багато разів там був, у мене багато друзів серед японців, в першу чергу серед атомників, прекрасні люди, прекрасні фахівці, і те, що відбулося на Фукусімі - це трагедія і випадковість багато в чому. Чому?

Читайте також: Чаювання в Академії: Закопать і забути!

Тому що всі реактори в Японії випробовувалися на стійкість при землетрусах в 10-11 балів, але їх не підготували до однієї простої речі - виходу з ладу систем охолодження. А тут було цунамі, хвиля накрила якраз ті самі дизель-генератори, які повинні давати резервну енергію, і їх замкнуло. У підсумку вони не дали енергію на реактор, і той залишився без води, без охолодження. Ще Ігор Васильович Курчатов в 1949 році, коли запускали перший реактор у нас, сказав, робіть все можливе, тільки не залиште реактор без води. Ось це там і відбулося.

Ми зараз на початку трагедії, яка розвивається в Японії. Нам варто ставитися до цього трохи інакше. Я хочу всім нагадати одну річ, що першими, хто прийшов після Чорнобиля до нас на допомогу, були японці. В цілому вони поставили на Україну, в Білорусію і Росію обладнання медичного для дослідження дітей на мільярд доларів. Були створені фонди. Вони сильно нам допомагали. Про це потрібно пам'ятати.

Я знаю це абсолютно чітко, вони лікували наших дітей, вони брали найактивнішу участь в тому, щоб розділити нашу біль, тому що Японія сприйняла Чорнобиль як свої Хіросіму і Нагасакі. І коли вони ставили мій спектакль "Саркофаг", він йшов в Токіо і потім по всій країні, вони сприймали мене як європейця, який розділяє їх біль. Це дуже важливо пам'ятати сьогодні. І коли сьогодні йдуть якісь торгові речі, нам потрібно не медичне обладнання поставляти і не говорити, що ми можемо якісь речі зробити, а реально допомогти газом, нафтою, бензином. Цього зараз реально не вистачає.

Фото: AP

Ми якось забули, що всі нафтопереробні заводи в цій зоні не працюють. Ось дуже важливо до цього підходити по-людськи, так само як вони підходять до нас. Ще про одне потрібно обов'язково сказати, у нас там почали розкуповувати йод. Не потрібно давати розкуповувати йод. Що таке йод? Під час викидів в атмосферу викидається радіоактивний йод. Він існує два тижні. Цей йод, якщо він потрапляє в щитовидну залозу дітей, і при цьому він радіоактивний, то запросто може потім викликати ракові захворювання (що і сталося в Чорнобилі). Але це потрібно тільки в тому випадку, коли йод виділяється. Якщо просто так пити йод, то він принесе тільки шкоду.

Потрібно завжди все робити вчасно, робити розумно, і зараз у нас на території немає ніяких проблем. Більш того, і в Токіо немає ніяких проблем з радіоактивним йодом, тому що він ще не вийшов. Вийшов цезій. Цезій - це зовсім інша справа. Він не захищається йодом. Загалом, без паніки. Спокійно. Це вже сталося. Востаннє це сталося, до цього потрібно ставитися тверезо, розуміюче. Повірте. Я все-таки пройшов Чорнобиль з самого початку і до сьогоднішнього дня.

- Володимир Степанович, я ось хотіла запитати вас про атомну політику Росії. Чи буде вона змінюватися, на вашу думку, після цього?

- Питання не тільки в Росії. Вся ситуація навколо атомної енергетики в світі буде змінюватися. Я очікую, що такий же сплеск антиядерних настроїв, як після Чорнобиля, буде і зараз. У цьому є певна користь. Потрібно позбавлятися від психології, яка призводить до аварії.

А психологія найпростіша - ми робимо найнадійніші в світі атомні реактори. Ну не буває найнадійніших в світі атомних реакторів. Ми маємо справу з дуже небезпечною областю, дуже небезпечною промисловістю, і для того, щоб не допускати аварій, потрібні дуже грамотні фахівці, і всюди, по можливості, потрібно враховувати природу і інші речі. Всього передбачити неможливо.

Ось зараз біда в Японії одна - немає фахівців, які можуть ліквідувати цю аварію. Розумієте? Наші фахівці не стикалися з цим. Чорнобиль - це зовсім інша справа. Японці не стикалися з цим, вони прогнозували. Чуть-чуть стикалися американці - в Три-Майл-Айленд. Це було давно, і я не знаю, чи є в Америці фахівці, які здатні боротися з такими аваріями. Потім є одна річ. У Чорнобилі ми все йшли, просто йшли, бо треба було рятувати країну, світ і був патріотизм. Розумієте. Проста річ. А за гроші, не знаю, підуть або не підуть. Американці підуть? Європейці не підуть. Японці теж не підуть. Тут потрібно дивитися, як будуть розвиватися події.

Тут потрібно дивитися, як будуть розвиватися події

Фото: AP

- Тобто ця компанія, TEPCO, яка займається експлуатацією, власник цієї атомної електростанції, у неї немає, ви думаєте, ресурсів, необхідних зараз для. того, щоб впоратися з ситуацією?

- Безперечно. Вся японська енергомережу поділена, кілька приватних компаній мають ряд атомних станцій. Їх багато в Японії, таких АЕС, починаючи з курортних зон. Я був десь на 15 станціях починаючи з півдня і до самого півночі. Природно, в однієї компанії немає коштів, можливостей і фахівців. А в державі є японський промисловий форум. Це не урядова організація, вона не володіє засобами, вона просто об'єднує атомників. Там треба вживати екстрених заходів на рівні уряду, але поки уряд безпорадно.

Читайте також: Чим страшний привид Фукусіми?

У нас було простіше. У нас миттєво було прийнято рішення. Політбюро і всі сили країни, підкреслюю, було кинуто. Коли потрібно було розгортати поїзда з Далекого Сходу, щоб привезти там бор або якісь матеріали привезти, вони йшли туди. Коли потрібні були шахтарі, вони йшли туди. Коли потрібна була техніка - вона йшла. А тут ринкові відносини. Це може привести до дуже багатьох речей. До речі, тут розвіявся ще один міф. Пам'ятайте, ми говорили, що це радянська система привела до аварії в Чорнобилі. Було таке. Повірте. Я все знаю. Я весь час доводив, що це не так, справа не в цьому. До цього призводять дві речі: помилка конструкторів і вчених, непередбачення якихось ситуацій, як це було в Чорнобилі, як це було в Японії, і вміння мобілізувати свої сили, як це було при ліквідації Чорнобильської аварії.

Ось останнім у мене викликає сумніви. Японці - безумовно, патріоти, японці люблять свою країну, вони багато чого пережили. І ось те, що там немає зараз мародерства, - це унікальна річ. Там все-таки багаті будинки, на цьому узбережжі. Там промисловість розвинена. Постраждалі райони - це дуже багаті райони Японії. Там, в цих будинках, все, що завгодно, починаючи від перлів і до електроніки, та й до всього іншого. І ви бачите - немає жодного мародерства. Уявіть поки на секундочку ...

Я не знаю як будуть розвиватися події, але поки японці не діляться інформацією. Вони просять допомоги. Але у мене таке відчуття, що дуже все розгубилися. А приватні компанії не вирішать цю проблему, це вже ясно.

- Како в, на вашу думку, найгірший сценарій?

Фото: AP

- Приблизно такий. Якщо пройде розплавлення зон і, найголовніше, якщо потрапить в атмосферу і в воду вся ця радіоактивний бруд (це буде ясно, якщо стануться вибухи). Причому потрапляння в атмосферу - це вже дуже небезпечно, а вже в океан - це ще в сто разів небезпечніше. Ми повинні згадати з географії п'ятого класу, що є течії, що йдуть уздовж узбережжя Японії, а далі вони йдуть уздовж Курильських островів до Камчатки і у Берингової моря розгортаються і йдуть уздовж узбережжя Північної Америки до Аляски, до Канади, йдуть до Сан-Франциско і нижче . Знамените протягом, по якому колись плавали знамениті перші російські морепроходци. Це одні з найбагатших рибою і взагалі біологічними ресурсами районів планети. І ось все це загине від радіоактивних викидів. Так що будемо сподіватися, що цей найгірший сценарій не реалізується.

- Це в тому випадку, якщо будуть викиди.

- Це не викиди. Це в тому випадку, якщо почнуть розігріватися все три зони, якщо вони потраплять в навколишнє середовище. Це найтрагічніший варіант. Не знаю.

- А по часу, як ви думаєте, коли ми почнемо розуміти, що відбувається все-таки ...

- Якщо можна було б на всі ці питання відповідати, то тоді легко ліквідувати аварію. Кому в голову приходило, що після одного вибуху піде другий, третій, четвертий. Як ви можете відповісти мені на питання, чи піде радіоактивний відхід зі сховища, який знаходиться на четвертому блоці. Як ви можете сказати, що буде з п'ятим і шостим блоком. Як ви мені можете сказати, як будуть подавати воду. Хто вам скаже, що контейнер не вибухне всередині. Я вам, наприклад, цього нічого сказати не можу. Все залежить від конкретної ситуації і від можливості людей запобігати ті чи інші речі. Ми маємо справу з дуже небезпечною і потужною енергією.

- Володимир Степанович, ось у мене останнє запитання, ви приїхали в 86-му році в Чорнобиль після аварії. Можете розповісти, як це було, що ви побачили?

- Це довга історія. Я був редактором "Правди" по науці, я все знав, багато знав про ядерні вибухи, про атомну енергетику. Природно, я розумів, що відбувається в Чорнобилі, хоча не в таких масштабах. Ну, навіть можу розповісти майже анекдотичний випадок. 12 квітня біля мене вийшов художній фільм "Корабель прибульців".

Фото: AP

Прем'єра відбулася, і ми з Сергієм Никоненко, який був режисером цього фільму і грав в ньому головну роль, домовилися зробити наступний фільм-попередження. Фільм повинен був називатися "Пожежа на атомній". Ми хотіли попередити, що можлива аварія. В основу я взяв події, які відбувалися на Белоярской атомної станції, пожежа в новорічну ніч. И 26 квітня я писав. 72-а сторінка сценарію, в якому я намагався навернути межах що, найстрашніші ситуації. Страшно було, коли писали.

Але коли я поїхав до Чорнобиля і пробув там ... Я працював у Чорнобилі досить довго і зрозумів там одну річ: все, що я писав, - це дитячі ігри в порівнянні з реальністю. Чорнобиль і атомні аварії - це зовсім інший світ, який дуже важко уявити і зрозуміти. Ось недавно з одним з операторів, який працює у вас в "Правде.Ру", ми були в Чорнобилі і знімали фільм про Чорнобиль "Монологи про Чорнобиль".

Там є крихітний епізод про те, що там є обвідний канал, він вже не потрібен, тому що реактор не працює, але його не можна очистити. Чому? Тому що в цьому каналі дуже багато риби - сомів, багато мулу. Якщо його осушити, то потрібно цей мул радіоактивний, цю рибу радіоактивну якось утилізувати. А її таку кількість, що потрібно будувати спеціальний могильник, який коштує дуже дорого. Тому вирішили просто залишити і заборонити в'їжджати туди людям зі спінінгом, щоб вони не ловили цю рибу. Ось ми пішли туди, і оператор ваш це знімав, ми кинули туди хліб, і звідти вилазили такі морди і хапали цей хліб. Це єдине місце, де таке можливо. Тільки в Чорнобилі.

- Це морди незвичайні?

- Ні. Соми. Але великі. Настільки великі ... Вони не стільки через радіацію виросли такими великими. Просто у них немає ворогів. Вони там живуть і досягають шестиметрової довжини. І водолази бояться туди спускатися, бояться, що соми їх схоплять. Це все реальність. Це теж Чорнобиль. Я просто говорю, що неможливо уявити собі такі ситуації.

А ось ще одна чудова історія. Вирішили розводити соболів, ну, в загальному, на хутра. На острові. Привезли лайок, які їх охороняли. Тому що люди ж повинні виїжджати звідти. Росли нормально. Потім забивали їх, шкурки були нормальними, м'ясо було, природно, радіоактивне, і лайки все це їли. Потім виявилося, що це не вигідно, так все і згорить. У підсумку цю звіроферми там так залишили, мовляв, хто виживе, то тому і пощастить, і лайок, природно, теж. Тут-то і почалася боротьба між лайками і кабанами, яких там розвелося дуже багато. Ця війна тривала три роки. І ось два роки тому остання лайка була знищена, кабани захопили цей острів. Де ви побачите такий сюжет, як ви можете це придумати? Це може бути тільки в таких зонах, як Чорнобиль.

Страшно? Не дуже. Але незвично. До цього потрібно ставитися так, тому що це інший світ.

- А як тоді події розвивалися в 1986 році?

- О господи, це окрема історія. Події, про які ви згадали, розвивалися не тільки в 86-му. Вони розвиваються сьогодні. Сьогодні 25 років Чорнобилю, але там все так же ... Люди довго не зможуть там жити. Цим потрібно займатися. Це в двох словах не розкажеш.

Фото: AP

- А зараз людина, яка приїжджає туди отримує опромінення?

- Якщо кудись не туди сунешся, то отримаєш.

- Тобто є якісь зони, де можна ...

- Ну ось ви бачите, що я живий. Я пройшов тоді, і зараз я живу.

- На ваше здоров'я це відбилося якось?

- Чи позначилося, звичайно. Немає питань. Розумієте, тоді найстрашнішим було навіть не опромінення. Практично всі, хто був там у 86-му році, все отримали інфаркти. Я вам можу сказати, що рівно через рік один помер на робочому місці (заммастера), другий (замдиректора), третій і т. Д. Після комісію створили і з'ясували, що все керівництво атомної станції перебувало в передінфарктному стані. Так що всіх їх відразу списали.

Тому вплив Чорнобиля не в тому, як примітивно розуміють в дозах: 135 осіб отримали променеву хворобу, загинуло 29 осіб, десять чоловік врятували (тих, які отримали чотири-п'ять доз). Це було найбільше досягнення нашої медицини. Врятували тих, у кого були три або чотири смертельних дози. А вони живуть до сьогоднішнього дня. Справа в іншому.

Трагедія Чорнобиля - Це не только Радіоактивність, хоча и це, Звичайно ж, є. Потрібно сказати, що радіоактивність в Альпах, в Баварії більше, ніж в Києві, тоді була і зараз. Тому справа не тільки в цьому. Чорнобиль - це, я підкреслюю, трагедія зовсім іншого роду. Потрібно сказати, що переважна більшість ліквідаторів аварії та її наслідків йшли з життя якраз через серцево-судинних захворювань. Практично всі, кого я знаю, пройшли через інфаркт, і сам я пройшов через інфаркт. За щось потрібно платити, коли ти щось робиш. Можу сказати, що ті люди, коториепрошлі через Чорнобиль, - це ті люди, які заслуговують найбільшого поваги, тому що ... Ось зараз події в Японії покажуть, чи здатні там чинити так само, як ми вступали до Чорнобилі.

- Володимир Степанович, ну ось, наприклад, японський уряд вирішив не відправляти вертольоти, щоб гасити, бо там дуже високий радіоактивний фон. А у нас ліквідаторів відправляли. Це що? Різні методи?

- Не треба порівнювати. Туди дурість відправляти вертольоти. Навіщо? Водою поливати реактор? Смішно.

- Ну так. Як осередки пожеж.

Фото: AP

- Це різні речі. Не потрібно порівнювати, і не потрібно нам в це втручатися. Це просто дурість, з моєї точки зору. У нас було інше завдання. До речі, потрібно сказати, що було все правильно зроблено.

- А ось ця 20-кілометрова зона евакуації навколо атомної електростанції в Японії. Вона достатня, як ви думаєте?

- Ви знову говорите про прогнози. Я не знаю що буде завтра.

- Тобто передбачити неможливо?

- Ні звичайний.

- Я розумію, що намагаються заспокоїти ...

- Кого?

- Населення.

- Чим?

- що не оцього гіршого сценарію, що не гіршій ситуації.

- Там про це не говорять.

- Може бути, п росто інформації немає?

- Справа не в цьому. Це нам так здається, що не дають інформацію. Як і належить, у разі аварійної ситуації всіх виселяють з 20-кілометрової зони. Це на будь-який атомної станції. Будь-яка аварія. Обов'язково. А як же? Тому що не знають, що буде в наступний момент. Це розумна річ, так наказано інструкцією, і вони молодці, що точно її виконують. Це так само, як вони роздають йод в тому районі, йодисті препарати, де був викид. Теж цілком розумні дії, слід зауважити.

- Володимир Степанович, а правильно я розумію, що у них там реактор американський 40-річної давності?

- Спочатку про те, старий це або новий реактор. У них там був нормальний реактор. Так, зроблений американцями. Це киплячий реактор. У нас був такий ... Ні, не в Чорнобилі і не біля нього. Такий же був в Димитровград, він і зараз там працює. Але у нас це був дослідний реактор, а у них - промисловий. Вони зробили одну помилку, всього одну - коли вони готували його до запуску, вони, я повторюю, не врахували цунамі. От і все. А саме землетрус, чесно кажучи, всі атомні станції в сейсмонебезпечних районах завжди витримували. Спокійно витримували, не в перший же раз. Ви ж знаєте, що у нас в Вірменії АЕС все поштовхи витримала. А якби цунамі прокотилося б - не витримала б.

- Добре. Ось зараз в новинах повідомляють, що зона плавиться.

- Якщо це так, то значить, будуть викиди. А якщо лопне контур, то піде вихід всієї цієї гидоти в атмосферу і в воду. Що робити в таких випадках, не знаю.

- Значить вибуху не буде?

- Якого?

- Ніякого.

- Буде, якщо водневий. Водень буде. Ядерного не буде, звичайно. Ні. Чи піде ядерна ланцюгова реакція. Це небезпечна річ.

Фото: AP

- Неконтрольована.

- Це все піде. Чи піде зараження. Буде, поки не вигорить вся зона. Довго буде вигоряти. Це малоприємна річ. Хоча графіту немає.

- Тобто практично, якщо зараз вже говорять, що почала плавитися ...

- Я не знаю, що можна придумати. Я не знаю, як вони могли це допустити. Якась приватна лавочка прямо, не можна так робити. Тим більше, що у них землетрусу і два реактори працюють. Вони з глузду з'їхали взагалі.

- А можна було вимкнути, коли пішла ця землетрус.

- Я не знаю. Я не працював на цій станції. Я не приймав рішення. Як і ви не брали. Зараз це все розмови, нікому не потрібні. Ну, можна було б, і що далі? У вас немає охолодження. А далі у вас пройшла хвиля і змила все дизельні генератори. Що ви будете робити? У нас була аналогічна ситуація на Кольської атомної станції, тоді порвалотам подачу енергії, коли не могли запустити дизельні генератори. Пам'ятаєте? У нас на півночі. Але тоді запустили, на щастя, і мужики подали енергію з неймовірними зусиллями. Не можна залишати реактор без охолодження, а охолодження реактора - це насос. Насоси працюють на електриці. Для цього потрібно електрику. Один із прикладів Чорнобиля, там, до речі сказати, хотіли в разі зупинки на вигоні отримувати електрику для охолодження реактора. Багато в чому через це і сталася аварія. Проте, висновки все одно робити рано, поки незрозуміло, що відбувається в конкретній ситуації. Розумієте? Якби ми з вами могли передбачити, що там буде дев'ять балів. Дев'ять і два, так? І плюс хвиля десятиметрова, яка змила цілі міста. Ми б не будували міста так, між іншим.

- А в принципі можна було б, як ви вважаєте, відразу зупинити реактори?

- Так і було. Вони все відразу і зупинилися. Там все спрацювало ідеально з цієї точки зору, крім одного - хвиля накрила дизель-генератор, ось і все. Дизель-генератори все знеструмили. Все спрацювало, все знеструмилось. Зроблено було все грамотно. Але не було подачі енергії на насоси від дизельних генераторів. Тому спрацювала інша система - вода для охолодження пішла зверху, там у них нагорі були баки для охолодження. Але на дуже короткий час. Розумієте? На дуже короткий час. Нічого толком охолонути не встигла. Ось у чому справа.

- А що там у сховищі відбувається? Там теж падає рівень води?

Фото: AP

- Те ж саме, що і на реакторі. Там немає охолодження, немає енергії. Вони там зараз подали новий кабель, щоб подавати звідкись енергію туди, але невідомо, насоси запрацюють чи ні, тому що хвиля через них перекотилася.

- А чому там теж пожежа? Тому що вода йде в сховище?

- Звичайно. При високій температурі відбувається розкладання води на водень і кисень. Потім водень вибухає. Це буде так і далі, якщо зона продовжить розігріватися і плавитися.

- Ось те, що якраз відбувається в п'ятому і шостому. Вони говорять, що…

- Теж саме?

- Так, вони говорять, що не порушено, але температура продовжує рости.

- Значить, буде розкладання водню, і будуть вибухи. Як їх охолоджувати? Для цього потрібно мати наших партизанів, щоб вони йшли туди з бором і зупиняли реактор управління. Але японці не підуть на це, тому що це дуже велика доза опромінення. Адже для того, щоб зробити це, потрібно ввійти всередину. А що таке - зайти всередину? Адже там зараз близько десяти тисяч рентген.

- Навіть якщо все там ... тобто це шість могильників?

- Зачекайте. До могильників далеко ще. Американцям вдалося Три-Майл-Айленд заглушити, остудити і залишити. Але вони до сих пір не входять туди. Вони заглушили реактор, і все залишили. Так там все до сих пір і стоїть, ніхто з цим нічого не робить. Це як з паливом в Чорнобилі. Нічого не зробиш, дози вже дуже великі Тобто потрібно опромінити ще сто тисяч чоловік, щоб це все вивезти. А хто піде? Ніхто не піде. Ви ж не пішли?

Читайте також: Зелена іржа захистить від радіації

- А скільки людей потрібно, щоб увійти туди і все це зупинити?

- Не знаю. Все залежить від ситуації. Іноді одного досить. Ось у нас в Чорнобилі був один чоловік, який увійшов один і відкрив кран, щоб відкачати воду. Вони пішли вдвох, а дійшов один. Отримав Орден Червоної Зірки і 150 бер. Променеву хворобу отримав. Так само, як льотчики йшли. Вертолітники. Вони отримали великі дози. Вони зависали над станцією, тому що потрібно було точно скинути. 25-30 бер. А вони здійснювали вісім-десять польотів. Дивізія, яка йшла з Афганістану. Там люди йшли. Вони розуміли, що вони рятують інших. Але це тільки російської людини менталітет.

Читайте найцікавіше в рубріці " Наука і техніка "

Порівнянна чи аварія на атомній станції "Фукусіма" з Чорнобильською катастрофою?
Хто діяв грамотніше і оперативніше - ми в 1986 році або японці сьогодні?
Які будуть наслідки трагедії на Фукусімі?
Чи можна їх порівнювати?
Що спільного у цих ось катастроф?
Чи є якісь загальні риси?
Що спільного у цих катастроф?
Чому?
Що таке йод?
Чи буде вона змінюватися, на вашу думку, після цього?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация