Інтерв'ю із заступником глави СБУ Демчина: Спецслужба продовжить боротися з корупцією

  1. Генерал-лейтенант - про те, як ставиться до люстрації, що думає про так званому військовому туризмі...
  2. Про числах, оцінках і відмінності
  3. ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ
  4. ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ
  5. ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ
  6. ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ
  7. Тільки цифри і тільки факти
  8. АВТОР:
  9. Орфографічна помилка в тексті:

18 липня 2018, 7:05 Переглядів:

Генерал-лейтенант - про те, як ставиться до люстрації, що думає про так званому військовому туризмі і критиків, що кидають тінь на всю спецслужбу

18 липня 2018, 7:05 Переглядів:   Генерал-лейтенант - про те, як ставиться до люстрації, що думає про так званому військовому туризмі і критиків, що кидають тінь на всю спецслужбу   Павло Демчина

Павло Демчина. Фото: прес-центр СБУ.

Перший заступник голови Служби безпеки України Павло Демчина в інтерв'ю "Сегодня" розповів, залишається чи за СБУ боротьба з корупцією і оргзлочинністю, як викривав державних чиновників і за що в мирний час отримав бойовий орден.

Профіль: Впливовий і критикований генерал

Ім'я: Демчина Павло Володимирович. Народився: 25.08.1976 в місті Рівне.

Виховувався в Мінському суворовському училищі. В СБУ з 1994 року. Закінчив Національний університет "Юридична академія імені Ярослава Мудрого" (Харків). Служив опером на Рівненській АЕС (Кузнецовськ). У центральному апараті Служби безпеки з 2009-го. Один з найбільш впливових і в той же час часто критикованих ЗМІ керівників відомства. З 2016-го перший заступник голови СБУ - начальник Главку «К» (боротьба з корупцією і оргзлочинністю). Звання генерал-лейтенанта отримав менш ніж через півтора року після попереднього. Після висунутих одним з телеканалів звинувачень у приховуванні доходів ініціативно звернувся до НАБУ з проханням перевірити факти щодо себе, оприлюднивши результати. На момент виходу нашого інтерв'ю вони оголошені були.


- Павло Володимирович, функції СБУ дійсно зведені зараз всього до трьох напрямків - контррозвідці, боротьбі з тероризмом і захисту держтаємниці? Спецслужба позбавлена функції боротьби з корупцією та оргзлочинністю?

- Напрямки роботи спецслужби визначає законодавець.

- Так він начебто вже визначив. за новому Закону про нацбезпеки , Підрозділів по боротьбі з корупцією і оргзлочинністю в структурі СБУ бути не повинно.

- Законодавець прийняв тільки рамковий закон. Він визначає, в якому напрямку буде розвиватися законодавство в сфері нацбезпеки, а не правоохоронної діяльності. Новим законом спецпідрозділу по боротьбі з корупцією і оргзлочинністю (так званий Главк «К» - ред.) Не ліквідуються. Хоча, напевно, це багато б хотіли, і так трактують його положення деякі коментатори і політологи. Але це не відповідає дійсності. У своїй роботі ми керуємося не тільки законом про СБУ. Для Главку «К» є й інший Закон, який регламентує нашу діяльність і правовий статус, - про організаційно-правові основи боротьби з організованою злочинністю. Так що не треба квапити події: спецпідрозділу "К" в структурі спецслужби залишаються. Моя особиста думка - це правильно. Багато закликають позбавити Главк «К» функції протидії економічним злочинам. Окремо для них уточню - в його повноваження цей напрямок роботи не входить взагалі.

Про числах, оцінках і відмінності

- Давайте поговоримо про чисельність і порівняємо ...

- Ну, дивіться: спецслужби Великобританії, наприклад, налічують 11 тисяч співробітників.

- Ось бачите - втричі менше, ніж СБУ!

- Так, і там немає таких подій, як в Україні. Немає бойових дій. Немає розгулу оргзлочинності, як у нас. Там корупція не загрожує національній безпеці. У нашій же країні ця загроза реально виходить за межі можливостей новостворених антикорупційних органів. Раніше в питаннях протидії корупції і оргзлочинності ми взаємодіяли з УБОЗ. Але цієї структури вже немає. У поліції тривають процеси реформування, зокрема кадрові реформи, приходять нові люди, яких ще потрібно багато чому навчити. І навіть з урахуванням того, що в поліції помітні зрушення на краще, а поряд з діючими правоохоронними органами створюються нові - НАБУ, САП, ГБР, основна роль в боротьбі з корупцією і оргзлочинністю поки належить все-таки спецслужбі. Точніше, Главку «К» і його підрозділам на місцях. По суті, це незначні сили особового складу.

- ЗМІ повідомляли про чотирьох тисячах співробітників.

- Стільки у нас ніколи не було. Насправді цифра набагато менше.

- Яка?

- Точну назвати не маю права, але приблизно в три рази менше, ніж озвучують так звані експерти. І, на жаль, менше, ніж вимагає поточна обстановка.

- Але з поставленими завданнями справляються?

- За п'ятибальною шкалою - на п'ять з мінусом. Якщо без мінуса - вийде, нам нікуди рости. А рости є куди. І хочу уточнити, що ось ці мої колеги, оперативні співробітники, вони ж займаються боротьбою з корупцією не тільки на всіх рівнях влади, а й в правоохоронних органах, судах, на митницях, серед податківців ... Нейтралізують організовані злочинні угруповання, в тому числі з міжнародними зв'язками, в сфері наркобізнесу. Запобігають і розкривають особливо небезпечні насильницькі злочини - вбивства на замовлення, викрадення, вимагання, розбої.

- Можете приклад привести?

- Хоча б розкриття вбивства відомого адвоката Юрія Грабовського, вчиненого під час судового процесу, коли він захищав російських спецназівців Александрова і Єрофєєва.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ

- А за що ви отримали орден Богдана Хмельницького III ступеня? Він вважається бойовим. Вас, на той час підполковника, нагороджував ще Віктор Янукович, що недоброзичливці зараз ставлять вам в провину ...

- До нагородження мене представляли тричі. І тільки на третій раз указ був підписаний. Але нагороджував не конкретний політичний діяч, а людина, на той момент був президентом країни. Так що ставити в провину даний факт, на мій погляд, некоректно. Та й не соромно мені за цю нагороду. У центральному апараті СБУ служу з 2009 року. Починав простим опером. Пройшов усі сходинки. Разом з колегами викрив чимало високопоставлених чиновників державного рівня. Це вимагало дуже серйозних розробок, ретельного документування, закріплення доказів, інакше справи розсипалися б в судах. Ось за ці результати і був удостоєний ордена, що б не придумували деякі.

- Гучна справа екс-голови Держкомісії з регулювання ринків фінпослуг Василя Волги ви розкручували?

- І це справа, та інші, пов'язані з хабарами в особливо великих розмірах. В орбіті хитромудрих злочинних схем виявилися керівники центральних органів влади: Української державної насіннєвої інспекції Мінагропрому, Ветеринарної служби України, Державної комісії з регулювання ринків і фінансових послуг, Держцентру зайнятості, Державної інспекції з контролю за цінами Мінекономіки, інших структур. Протиправні дії були зафіксовані, факти вимагання та отримання хабарів доведені. Топ-чиновники, в тому числі і Волга, були засуджені і відбули реальні терміни. Частина з них вийшли на волю. Але це вже питання не до мене.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ

Про хабарі, кадрах і ворогів

- Нагадайте, будь фігурували суми хабарів.

- Від $ 500 тис. До $ 5 млн. У справі про хабарі в Держфінпослуг нам вдалося зберегти для бюджету 1,5 млрд гривень держкоштів. Після вступу вироку в силу я, тоді підполковник, і був нагороджений.

- Волга не такий простий, щоб сидіти і чекати, коли з'явиться Демчина і підловить його на хабарі ...

- Там була ціла ланцюжок. Волга давав команду помічникові, той передавав її чолі департаменту, він - колезі з іншого департаменту, а вже той вів переговори про гроші ... Дуже важливо було довести кожен крок, кожен транш. У таких справах багато залежить і від оперативної удачі. Вона була на нашому боці - все вийшло. Інакше вироки були б не так суворі. Більш того, коли були отримані висновки експертиз, задокументовано протиправні дії, учасники ланцюжка під вагою пред'явлених доказів зрозуміли, що відпиратися немає сенсу, і дали свідчення ... А Волга, ви маєте рацію, звичайно, не такий простий. Для підлеглих він був напівбогом. Його поважали і боялися одночасно ...

- Повертаючись до початку нашої бесіди - виходить, що Главк «К», який ви займаєтеся і який окремі депутати хотіли б поховати, буде жити і бути здоровими? І ніяких перехідних положень, пов'язаних з передачею їм своїх функцій ГБР, НАБУ, ще комусь, немає?

- Перехідний стан буде лише одне - прийняття нового закону про Службу безпеки. Ось на стадії його проходження в парламенті і стане зрозуміло, чому СБУ буде займатися. Моя особиста думка, а також позиція тих депутатів, з якими довелося з цього приводу спілкуватися, збігаються - поки новостворені і ще тільки створюються антикорупційні органи не запрацюють на повну силу, ламати структуру СБУ, позбавляти Главк «К» властивих йому функцій - недоцільно.

- Однак процес створення нових органів може затягнутися неймовірно. Госбюро розслідувань повинно було почати роботу ще в кінці позаминулого року, а його глава Роман Труба зараз обережно говорить тільки про вересні нинішнього, додаючи, що людей поки не набрали, а вже потрібні поправки до законодавства, і серйозні ...

- І вам, і мені, і всім хочеться, щоб процес йшов швидше. Але створити структуру, набрати нових людей - тільки половина справи. Їх треба навчити. А це теж вимагає часу. Боротьба з корупцією - не гра в бирюльки. Багато що - на межі ... Трохи відступив від букви закону, і сам, не приведи Боже, догодиш на лаву підсудних. Коли я в 1999 році прийшов на службу в Рівненське облуправління СБУ, нас не було кому вчити. Досвіду боротьби з хабарниками не було навіть у тих, хто працював до нас і був старший за віком. Вчилися самі. Щось запозичили у колег з міліції. Але коли в 2001 році викрив начальника МРЕВ Рівного в контрабанді з Європи за підробленими документами дорогих іномарок, ці колеги завзято кинулися захищати честь мундира. Звичайно, наркотики не підкидали, але - довелося нелегко ...

- МРЕВ в усі часи були золотим дном!

- Одна справа, коли збирали данину по 100-200 гривень, і зовсім інша - якщо без розмитнення, сплати податків і зборів, з якоїсь відкатаною на ксероксі папірці через кордон йшли десятки, сотні "Ауді", БМВ, "Мерседесів". А курс був 1 до 5 ...

- Але ж і зараз цей потік не зупинено - по іномарок, янтарю, іншим видам контрабанди!

- Виводьте мене на розмову про одне з останніх засідань Кабінету міністрів, де прем'єр вів мову про контрабанду? Відповім - потік не зупинено, але кримінальні виробництва ведуться, і слідство у них не припинена. Результати розслідувань, думаю, з часом дізнаємося.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ

Про люстрацію, АТО і критиці

- "Діамантова" прокурорами не ваш главк займався? Щось про них нічого не чути ...

- На той момент, коли цю справу розслідували, я курирував управління, яке відповідало за боротьбу з корупцією в органах держвлади, але не в правоохоронних органах. У нас не прийнято лізти в справи один одного, цікавитися, хто з колег чим і ким займається.

- Не може такого бути!

- Один відділ не знає, що робить сусідній. Вважаю, це правильно.

- В ідеалі так. Але все все знають.

- Не кажу, що закритість 100%. І якщо хтось з кимось спілкується, повинні бути настільки близькі, довірчі відносини, щоб в повній мірі усвідомлювати, чим загрожують і зайва відвертість, і надмірна балакучість. Більшість людей, які у нас працюють, закінчували українські профільні вузи, і що можна, а що не можна, їм доводили з 17-18 років ...

- Деякі випускники одного профільного вузу, які щойно закінчили його набагато раніше, зараз воюють з обох боків на Донбасі ...

- Кого маєте на увазі?

- Тих, хто колись навчався, наприклад, в Інституті КДБ імені Андропова в Москві.

- Таких в нашому сьогоднішньому СБУ вже немає. Вони давно люструвати.

- Народний депутат Микола Паламарчук запропонував не піддавати люстрації штатних і позаштатних агентів КДБ-СБУ - як до цієї ініціативи ставитеся?

- Сама по собі люстрація, без судового рішення або вироку, незаконна і є неконституційною. Як можна позбавляти або обмежувати людину в правах на тій підставі, що він міг щось зробити, без судового вердикту? Це суперечить і національному, і європейському законодавству. Є прямі норми Конституції. В даному випадку люстрація вступає з ними в протиріччя.

- Проте багато ваших колег, і по Главку «К» в тому числі, потрапили під люстраційні жорна.

- На жаль, змушений з вами погодитися. Далеко не всі заслуговували такої долі. Скажу більше - серед люструвати або підлягали люстрації співробітників були ті, хто добровільно, з власної волі поїхав в АТО. І не просто воював там, а загинув при виконанні, був поранений ... І старші офіцери були - полковники, підполковники. Вони їхали, чітко знаючи, що їх все одно звільнять. І пробули не місяць-два - півроку, рік ...

- Що ними рухало, якою була мотивація?

- 2014. Думаю, патріотизм. Вони розуміли - найближчим часом закон не скасують. Можливості повернутися на посаді у них не буде. Люди йшли з постів заступників начальників облуправлінь, з центрального апарату ... І все одно - писали рапорти з проханням направити їх в район АТО ...

- А ви писали?

- Звичайно. Всі були готові їхати.

- Чому не поїхали?

- Таке рішення співробітник сам не приймає. На той час я був в розпорядженні голови СБУ, а потім отримав призначення керівником управління тут. З'їздити на день-другий і отримати звання учасника бойових дій можна було. Але я не прихильник військового туризму.

- Хоча такі "туристи" є.

- По-моєму, краще сказати, що не був у АТО, ніж малювати, що був там, правда, всього кілька годин.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ

- Чому вас так часто критикують? Ви в центрі скандалів, розслідувань - яке цього пояснення?

- Гаразд би стосувалося тільки мене - до цього можна звикнути, хоч і неприємно. Але критикуючи, часто огульно, бездоказово, намагаються кинути тінь на всю Службу, Главк, співробітників. Намагаються розділити на два табори: один, мовляв, хороший, правильний (це перш за все "Альфа", контррозвідка), інший - комерсанти в погонах, щемливі бізнес і бізнесменів ( "Кашніков" та інші). Нагнітають пристрасті, бентежачи громадськість. Негідну, безглузде заняття. І немає в СБУ підрозділів, які б не займалися контррозвідкою. "Кашніков" не виняток. Функціональна обов'язок кожного співробітника - контррозвідувальна захист конкретного об'єкта, що обслуговується їм в оперативному плані. Інформації про подібні злочини сьогодні віддається пріоритет, і ми теж доводимо справи до суду. Так що в активі не тільки виявлення і доведені хабара ... І не слід, повторюю, ділити співробітників на хороших і поганих.

- Хто розпалює пристрасті?

- Ну, ось їх дуже відома в Україні людина (прізвище цього антикорупціонера на слуху. - Ред.) Розмістив в соцмережах блог, де обізвав співробітників Главку «К» ... тварюками. Так і назвав свій твір: "Радійте, тварі!". Це він, громадянин України, звернувся до оперативників спецслужби воюючою країни. Покладемо, я йому чимось не подобаюся. Але інших-то навіщо брудом поливати? Або така ситуація. Оперативним шляхом ми отримали дані про неправомірні дії деяких помічників депутатів. Їм надходили з-за кордону солідні кошти для проведення круглих столів, передвиборних кампаній, опитувань, брифінгів, іншого. Тобто люди забезпечували політичні інтереси іноземної держави. Провели обшуки. Отримали документальні підтвердження - хто, кому, за що платив ... Там до найдрібніших деталей розписані дати, прізвища, імена, є підписи ... Визнали - так, отримували, і скільки, і для яких цілей ... Скажіть, як до нам будуть ставитися?

- Ну, любити явно не будуть ...

- Самі ж відповіли.

Тільки цифри і тільки факти

За даними главку "К", за 2015-2018 роки за матеріалами СБУ розпочато кримінальні виробництва за ознаками вчинення 4337 злочинів посадовими особами органів державної влади, правоохоронних, контролюючих та інших держструктур.

До різних видів і термінів покарання засуджені 857 чиновників. Звільнено з посад 449 корупціонерів.

Оголошено підозр про скоєння злочинів корупційного характеру - в 2147 кримінальних виробництвах. З них за одержання неправомірної вигоди (хабарів) - тисячу п'ятсот п'ятьдесят чотири.
В органах держвлади, місцевого самоврядування, державних і комунальних підприємствах, юридичних осіб публічного права - в 466 кримінальних виробництвах.
У митних органах - 119.
В податкових органах - 111.
В органах прокуратури - 45.
У Національній поліції, МВС, Нацгвардії - 423.
У Державній міграційній службі - 38.
У судах - 25.

Читайте найважливіші та найцікавіші новини в нашому Telegram

Ви зараз переглядаєте новина "" Чутки про смерть Главку «К» явно перебільшені ": інтерв'ю з першим заступником голови СБУ Павлом Демчина". інші Останні новини України дивіться в блоці "Останні новини"

АВТОР:

Олександр Ільченко

Якщо ви знайшли помилку в тексті, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter

Орфографічна помилка в тексті:

Послати повідомлення про помилку автора?

Виділіть некоректний текст мишкою

Дякуємо! Повідомлення відправлено.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ

Павло Володимирович, функції СБУ дійсно зведені зараз всього до трьох напрямків - контррозвідці, боротьбі з тероризмом і захисту держтаємниці?
Спецслужба позбавлена функції боротьби з корупцією та оргзлочинністю?
Яка?
Але з поставленими завданнями справляються?
Можете приклад привести?
Гучна справа екс-голови Держкомісії з регулювання ринків фінпослуг Василя Волги ви розкручували?
Повертаючись до початку нашої бесіди - виходить, що Главк «К», який ви займаєтеся і який окремі депутати хотіли б поховати, буде жити і бути здоровими?
І ніяких перехідних положень, пов'язаних з передачею їм своїх функцій ГБР, НАБУ, ще комусь, немає?
Виводьте мене на розмову про одне з останніх засідань Кабінету міністрів, де прем'єр вів мову про контрабанду?
Кого маєте на увазі?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация