Інтерв'ю з Послом Республіки Таджикистан в Японії Бобозода Гуломджон Джура

  1. Середньорічні темпи економічного зростання - близько 7%
  2. Непростий шлях від планової економіки до ринкової
  3. Професор Акіно Ютака навічно залишиться в пам'яті народу Таджикистану
  4. На шляху до екологічної енергетики
  5. Роль Таджикистану в Шанхайській організації співробітництва
  6. Буддизм і зв'язок з японською культурою
  7. Таджикистан і елліністична культура
  8. Джавахарлал Неру про перської культури
  9. Найважливіше надбання Японії - японський народ

Таджикистан - країна з багатою історією, традиційно має тісні економічні та культурні зв'язки з іншими країнами регіону. В Японії про неї поки недостатньо багато знають; ми поговорили з Послом Республіки Таджикистан про особливості країни і її зв'язки з Японією.

Середньорічні темпи економічного зростання - близько 7%

Державний прапор Республіки Таджикистан / Державний герб Республіки Таджикистан Державний прапор Республіки Таджикистан / Державний герб Республіки Таджикистан

Розповідає Посол Республіки Таджикистан Г. Д. Бобозода:

- Таджикистан знайшов державну незалежність 9 вересня 1991 року, і в цьому ж році, всього через три місяці, 28 грудня, уряд Японії вже визнало незалежність Таджикистану. 2 лютого 1992 року, між нашими державами були встановлені дипломатичні відносини. З моменту набуття незалежності Таджикистан пройшов складний шлях, був непростий період розпаду Радянського Союзу, за ним послідував громадянський конфлікт, який тривав близько 5 років, в цілому ж, в результаті розпаду СРСР, розриву торгово-економічних зв'язків, що склалися в рамках однієї держави, порушення поділу виробництва і праці, яке існувало в Радянському Союзі, економіка Таджикистану дуже сильно постраждала. Але, незважаючи на ці проблеми, ми проводили ефективні економічні реформи, що мали на меті перехід до ринкових відносин. Вже починаючи з 1997 року спад виробництва і економіки був зупинений і намітилося зростання. З цього часу наша економіка динамічно розвивається, середньорічні темпи зростання становлять близько 7%, сьогодні ми відновили всі втрачені раніше позиції, триває розвиток країни.

Сусіди Таджикистану - Китай, Афганістан, Пакистан, Узбекистан і Киргизстан Сусіди Таджикистану - Китай, Афганістан, Пакистан, Узбекистан і Киргизстан.

Ми традиційно зберігаємо дуже тісні торгово-економічні зв'язки з країнами колишнього Радянського Союзу - з Росією, з іншими країнами СНД, у нас активно розвиваються відносини з нашим східним великим сусідом - Китайською Народною Республікою. В цілому ми проводимо політику «відкритих дверей», ми завжди відкриті до співпраці з усіма зацікавленими країнами.

Непростий шлях від планової економіки до ринкової

- До приїзду в Японію на дипломатичну посаду Ви працювали міністром економічного розвитку і торгівлі. Що відбувалося в той час в Таджикистані?

Посол Г Посол Г. Д. Бобозода свого часу керував робочою групою щодо введення національної валюти Таджикистану. Зараз вона називається «Сомоні» - на честь засновника Великого Таджицького Держави Ісмоїла Сомоні (849 - 24 листопада 907 рр.)

- Спочатку я працював викладачем кафедри фінансів і кредиту Таджицького державного університету, після чого був прийнятий на роботу в уряд в 1989 році, коли створили державну комісію з економічних реформ. У ці роки ми тісно працювали з ВМФ і Світовим банком, оскільки потрібно було побудувати самостійну незалежну економіку, створити власну грошово-кредитну систему, здійснити реформи в багатьох сферах, перейти від соціалістичної системи господарювання до вільної економіки - це був дуже складний, але в той Водночас і один з найцікавіших періодів в історії країни і в моєму житті.

Нам доводилося вивчати можливості і варіанти переходу від радянської системи до вільної ринкової. Доводилося не тільки перебудовувати економіку; дуже важливо було переконати, зробити з людей, які звикли чекати від держави все, таких людей, які були б здатні діяти в умовах вільної економіки, коли кожен повинен заробляти сам, а держава виступає вже в дещо іншій ролі.

Президент Таджикистану Емомалі Рахмон Президент Таджикистану Емомалі Рахмон

Я думаю, ми успішно впоралися, і та динаміка, з якою Таджикистан зараз розвивається, свідчить про те, що ми були на правильному шляху, зробили правильний вибір і йдемо в правильному напрямку. Я хочу відзначити також, що Таджикистану дуже пощастило в тому, що його вище керівництво, і зокрема Президент, прекрасно розуміло необхідність переходу до ринку, і тільки завдяки підтримці і прагненню вищого керівництва здійснити перехід до ринкової економіки все це стало можливим. І одним з перших указів Президента Таджикистану був указ про розробку механізмів переходу до ринкової економіки, тому я вважаю, що автором ринкової економіки був наш Президент Емомалі Рахмон.

Професор Акіно Ютака навічно залишиться в пам'яті народу Таджикистану

- Під час громадянського конфлікту в Таджикистані в 1998 р загинув професор Університету Цукуба Акіно Ютака. Чи не могли б Ви трохи розповісти про це?

- Коли Таджикистан здобув незалежність, існували різні сили, які прагнули змінити суспільно-політичний лад, і в період розпаду СРСР їм вдалося розв'язати громадянську війну. Воля і мудрість народу, воля керівництва, прагнення до миру порівняно швидко поклали кінець цієї громадянської війни, і наш гіркий досвід потім вивчався міжнародними організаціями, структурами ООН в якості успішного досвіду примирення ворогуючих груп в одній країні. Кількість переміщених осіб і біженців у нас становило майже один мільйон, і всіх їх вдалося повернути в країну.

І ось в цей непростий період, коли у нас Президент країни прикладав такі зусилля до відновлення миру, нам велику підтримку і допомогу надавала ООН, і в тому числі видатний син японського народу, людина, яка завжди переживав за долю людей, і розуміючи, наскільки складний період переживає країна, в складі міжнародної місії робив все можливе, щоб якомога швидше встановився мир, - доктор Акіно Ютака. Наш народ згадує про нього з вдячністю.

Доктор Акіно Ютака, загиблий в Таджикистані Доктор Акіно Ютака, загиблий в Таджикистані

На місці, де сталася ця трагедія, встановлено обеліск, деякі установи, школа-інтернат, наприклад, названі його ім'ям. Президент Таджикистану під час свого візиту до Японії в 2007 році, коли виступав з промовою в одному з університетів, частину своєї промови присвятив доктору Акіно, висловив подяку за його участь в цьому процесі і співчуття близьким і друзям доктора Акіно, який трагічно загинув в 1998 році. Його добре знають і пам'ятають в Таджикистані. Я часто буваю в Університеті Цукуба, і, як посол країни, завжди відзначаю його роль. У музеї університету частина експозиції присвячена доктору Акіно; недавно ми були там з нагоди проведення студентського форуму, і наша делегація відвідувала ту частину музею.

На шляху до екологічної енергетики

- Що Ви можете розповісти про економічні зв'язки між Таджикистаном і Японією?

- Таджикистан - гірська країна, 93% території якої складають гори, їх більша частина - це гори Паміру, Тянь-Шань, Алайськая гірська гряда, і тільки 7% території займають долини. Таджикистан дуже багатий мінеральними ресурсами.

Фанські гори Фанські гори. Їх найвищою точкою вважається пік Чімтарга, висота якого становить 5494 метра.

За радянських часів через віддаленість Таджикистану використовувалися лише деякі з розвіданих родовищ. Зараз це навіть добре, що вже розвідані ресурси збереглися для майбутніх поколінь.

Потенціал дуже великий, і один з найбагатших ресурсів, якими володіє Таджикистан, - це колосальний обсяг придатною до використання екологічно чистої відновлюваної енергії, якої достатньо для забезпечення потреб всієї Центральної Азії, включаючи Афганістан, Пакистан, частина Індії. У Таджикистані величезна кількість гідроенергетичних ресурсів. За сучасними наявними оцінками, їх кількість становить 527 мільярдів кіловат-годин на рік. Сьогодні ми виробляємо близько 20 млрд кіловат-годин на рік, тобто використовуємо лише близько 5% того потенціалу, який має Таджикистан. Тим часом, розвиток багатьох центрально-азіатських країн без електроенергії неможливо, тому ми укладаємо угоди з Афганістаном і Пакистаном про будівництво ліній електропередач, щоб використовувати ці ресурси в інтересах всього регіону. Це дозволить також внести колосальний внесок в боротьбу з глобальним потеплінням. Замість мільйонів тонн вугілля і газу можна використовувати екологічно чисту енергію гірських річок.

Що ж стосується мінеральних ресурсів, то ми дуже зацікавлені в тому, щоб японські компанії продовжували розвідку, вивчення надр, активно брали участь в майбутніх розробках. За деякими даними, у нас є родовища рідкоземельних елементів, які затребувані в сучасних технологіях, в радіоелектронної промисловості. Тому у нас є що запропонувати японським підприємцям і ми вкрай зацікавлені в їх участю.

Роль Таджикистану в Шанхайській організації співробітництва

- Таджикистан активно бере участь в Шанхайській організації співробітництва. Розкажіть, будь ласка, і про цей аспект зовнішньої політики і його перспективи.

- Таджикистан є однією з країн, які стояли біля витоків створення ШОС; спочатку його створили п'ять держав - це Китай, Росія, Казахстан, Киргизстан, Таджикистан.

Таджикистан головував в цій організації в 2014 році, і у вересні 2014 року саміт ШОС проходив в Душанбе;  в ході саміту було підписано ряд важливих документів, які визначають напрями подальшої співпраці в рамках ШОС Таджикистан головував в цій організації в 2014 році, і у вересні 2014 року саміт ШОС проходив в Душанбе; в ході саміту було підписано ряд важливих документів, які визначають напрями подальшої співпраці в рамках ШОС. Ця організація привертає все більшу увагу з боку інших держав; на саміті в Душанбе були присутні не тільки керівники держав-учасників ШОС, але були присутні також представники країн-спостерігачів, - керівники Монголії, Афганістану, Ірану, Пакистану, Індії та ряду інших держав, тобто у держав регіону є інтерес до цієї організації.

Буддизм і зв'язок з японською культурою

- Яка історія культурних зв'язків Таджикистану і Японії?

- Наші зв'язки з Японією мають довгу історію, адже свого часу з Північної Індії через Афганістан, Центральну Азію, в тому числі і через Таджикистан по Великому шовковому шляху йшов буддизм в Китай і потрапив в кінці кінців в Японію. У 2012 році ми проводили виставку експонатів Музею старожитностей Таджикистану в музеї Міхо, розташованому недалеко від Кіото. Крім того, я був здивований, коли побачив деякі стародавні предмети з Центральної Азії, яким вже багато століть, в музеї в місті Нара. Між нами існують давні культурні зв'язки, у нас багато пам'ятників, пов'язаних з буддійської історією. До речі, японські археологи і експерти працюють над вивченням і збереженням пам'яток стародавнього буддизму.

- Нещодавно волонтерська організація надсилала в Душанбе дерева сакури, як це відбувалося? Крім того, приїжджають чи в Таджикистан японські туристи і альпіністи?

- Я дуже вдячний Міністерству закордонних справ Японії, завдяки якому вдалося організувати пересилку в Таджикистан дерева сакури, цей прекрасний символ Японії. Нам дуже хотілося мати сади з деревами сакури. Частина з них висаджена в відкритому для відвідування Ботанічному саду, біля Міністерства закордонних справ. Частина з них знаходиться в розпліднику, щоб їх, коли вони досить зміцніють і адаптуються, можна було висадити в потрібних місцях, щоб жителі могли милуватися прекрасним цвітінням цих дерев. У нас теж ростуть чудові дерева - черешні, вишні, і особливо багато абрикосів. Вони теж дуже красиво цвітуть в березні, і ми, в свою чергу, подарували префектурі Токусіма абрикоси, як символічне дерево Таджикистану. Разом з губернатором префектури ми їх висадили там. Це був свого роду символічний культурний обмін. Ми давно підтримуємо зв'язки з цією префектурою.

Таджикистан і елліністична культура

Таджикистан щорічно відвідує близько 300 тисяч туристів. Таджикистан надає найширший вибір для різноманітних видів туризму; тут можуть знайти цікаві для себе місця і альпіністи, і просто любителі гір, природи, і люди, що захоплюються історією, - зокрема, історією буддизму, греко-бактрийского культури, - адже на територію нинішнього Таджикистану приходив і Олександр Македонський, тут сформувалася культура, поєднувала в собі елементи перської та грецької культур.

Найвища точка колишнього Радянського Союзу - пік Ісмоїла Сомоні (раніше - пік Комунізму) Найвища точка колишнього Радянського Союзу - пік Ісмоїла Сомоні (раніше - пік Комунізму)

Є й найдавніші пам'ятки цивілізації - місто Саразм, що відноситься до IV-II тисячоліть до нашої ери, що став першим пам'ятником в Таджикистані, внесеним до списку Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО Є й найдавніші пам'ятки цивілізації - місто Саразм, що відноситься до IV-II тисячоліть до нашої ери, що став першим пам'ятником в Таджикистані, внесеним до списку Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО. Давня Согдіана була розвиненою державою, яке вело активну торгівлю, в тому числі і з Китаєм, і згадувані вже предмети стародавньої культури, які виставлялися в Японії, відносяться до цієї цивілізації. Таким чином, я думаю, що інтерес жителів Японії до нашої країни зростає в міру того, як вони дізнаються про природу та історію нашої країни, і потік японських туристів буде збільшуватися.

Історичний музей Согдійської області Історичний музей Согдійської області

Джавахарлал Неру про перської культури

- Скільки пам'ятників Всесвітньої спадщини зараз в Таджикистані?

- Саразм увійшов до списку в 2010 році, а в 2013 році в якості природного пам'ятки Всесвітньої спадщини був внесений до списку Таджицький національний парк (гори Паміру), що займає 2,5 мільйона гектарів. Крім того, ще 16 пам'ятників знаходяться в списку кандидатів .

Таджицький національний парк (гори Паміру) Таджицький національний парк (гори Паміру)

Джавахарлал Неру з дружиною Камалія і дочкою Індірою Джавахарлал Неру з дружиною Камалія і дочкою Індірою

У Таджикистані багато різноманітних пам'яток; місто Худжанд мав і грецька назва Олександрія Есхата, тобто Крайня Олександрія, оскільки це був останній місто, куди дійшов Олександр Македонський. Є середньовічні пам'ятники; в Таджикистані були і араби, і тюрко-монголи, - наша країна зазнала впливу багатьох культур, зберігши при цьому свою ідентичність. Ще Джавахарлал Неру в книзі «Погляд на всесвітню історію» вказував, що регіон, де розвинулася перська цивілізація, завойовували неодноразово, але в результаті завойовники самі асимілювалися в ній.

Найважливіше надбання Японії - японський народ

- І наостанок хотілося б запитати, які позитивні і негативні враження у Вас від Японії і японців? І чи були якісь курйозні випадки за той час, поки Ви спілкувалися з японцями?

- Вперше я потрапив до Японії в 1994 році на двотижневі курси в Міжнародний центр фінансів, і потім багато разів приїжджав по роботі. Японія була для мене дивною країною з оригінальною культурою і передовою технологією, і я завжди мріяв краще пізнати країну і народ. І коли в 2009 році мені запропонували призначення послом до Японії, я погодився, хоча займав тоді пост міністра економічного розвитку і торгівлі. Я вже п'ять років в Японії, і все ще продовжую відкривати нові грані цієї країни. Мені дуже подобається старанність, дисципліна, акуратність, почуття взаємопідтримки. Дуже своєрідна культура, відрізняється від культури найближчих сусідів, високий потенціал, і найбільше, що мені особисто подобається - це високий рівень самосвідомості і працьовитості. Найбільше багатство Японії - це її народ.

З курйозів ... Моя дружина, не розібравшись ще з місцевими товарами, одного разу купила оцет замість рослинного масла, а виявили ми це вже в процесі приготування їжі. Якось купили яйця, а вони виявилися вже на половину звареними, так звані онсен-тамаго ...

- Ви стільки хорошого сказали про нашу країну. Невже немає ніяких критичних зауважень з приводу Японії, адже не буває, щоб все було зовсім ідеально?

- Я згадував про залученні японських інвесторів, і можу сказати, що відрізняє японців від інших - вони дуже довго готуються, перевіряють, вивчають, дуже ретельно ставляться до роботи. Але іноді виявляється, що поки вони вивчають, хтось інший, більш активний, вже встигає створити підприємство і скористатися тією можливістю, на яку вони розраховували. Втім, можливо, в цьому є свій стратегічний сенс, як то кажуть, «тихіше їдеш - далі будеш». Обгрунтованість, я думаю, це дуже хороша риса.

Розмовляв представницький директор Nippon.com Хара Йосі. Інтерв'ю проводилося в Посольстві Республіки Таджикистан в Токіо, 26 листопада 2013 (Фотографія вгорі сторінки зроблена Ямалу Шінджі)

Що відбувалося в той час в Таджикистані?
Чи не могли б Ви трохи розповісти про це?
Нещодавно волонтерська організація надсилала в Душанбе дерева сакури, як це відбувалося?
Крім того, приїжджають чи в Таджикистан японські туристи і альпіністи?
І чи були якісь курйозні випадки за той час, поки Ви спілкувалися з японцями?
Невже немає ніяких критичних зауважень з приводу Японії, адже не буває, щоб все було зовсім ідеально?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация