Інтерв'ю з о. Олексієм Плужниковим про ставлення християнства до домашніх тварин

Як вчинити, якщо смертельно хворий вихованець сильно страждає перед смертю? Присипляти або НЕ присипляти? Дозволительного християнину полювання? Що робити з бездомними собаками і кішками? Як ставитися до того, що в лабораторіях на тваринах випробовують нові препарати? На ці та інші запитання відповідає кореспонденту "Правди.Ру" священик Олексій Плужников. Як вчинити, якщо смертельно хворий вихованець сильно страждає перед смертю

(Закінчення. Читайте початок: Тварини будуть в раю )

- Одного разу на форумі диякона Андрія Кураєва розгорілася суперечка - як вчинити, якщо смертельно хворий вихованець сильно страждає перед смертю. Присипляти або НЕ присипляти? Розглядалося питання з позицій віруючої православної людини, але до єдиної думки так і не прийшли. Приспати тварину, щоб позбавити його від страждань - гріх це чи ні? Чи можна це порівнювати з евтаназією?

- Я вже говорив вище, що Бог нам дав владу над тваринами, тому ми можемо вживати її в розумних межах. Приспати смертельно хвору тварину не гріх, а співчуття, а ось евтаназія - абсолютно інша річ: право на життя людини в руках Божих, а не в його власних, його рідних або лікарів.

- Коли взагалі тварин вбивати - не гріх? Чи можна вбивати тварин на полюванні? Як вчинити з бродячим собакою, якщо вона становить небезпеку для оточуючих?

- Тварин вбивати не гріх, коли в цьому є необхідність. Якщо на полюванні тварина вбивають заради прожитку, заради шкури, як було за старих часів, то це не гріх, а якщо полювання - це вид розваги нудьгує неробу з рушницею, яка не страждає на від голоду, а часом просто кидає труп убитого їм лева або бізона на тому ж місці, - то це серйозний гріх. Тобто вся проблема зводиться до спонукань людського серця: для чого він це робить.

Мандрівну скаженого собаку вбити необхідно заради безпеки людей. А ось просто вбивати, бо вона "бродячий" - погано, краще шукати інші шляхи вирішення проблеми: стерилізація, притулки ...

- А що робити, якщо тварина чомусь стало неможливо утримувати? Наприклад, у маленької дитини виявилася алергія, або померла бабуся, для якої кішка була втіхою, а родичі покійної бабусі вже не можуть доглядати за нею - працюють цілими днями, їдуть в тривалі відрядження? Далеко не завжди вдається вихованця комусь віддати. Далеко не у всіх містах є розплідники. Що ж робити? Приспати? Викинути за поріг? І те й інше - дуже жорстоко ...

Читайте також: І.Кусков: Бездомний - Господь в образі жебрака

- Сам страждаю від алергії, тому прекрасно розумію питання. Але думаю, якщо докласти зусиль, проблему майже завжди можна благополучно вирішити - треба лише захотіти, а не здатися при першій невдачі. Наприклад, стало з'являтися чимало сайтів, добровільних товариств любителів тварин, які займаються прилаштовуванням таких "непотрібних" вихованців.

- Як віруюча людина повинна ставитися до того, що над тваринами проводять досліди, що юні медики відточують на них новопридбані знання? Адже тут ми знову повертаємося до питання - де межі тієї влади, що Господь дав своєму улюбленому творінню, людині, над тваринним світом?

- Ставитися як до вимушеної необхідності, якщо мета цих дослідів - добра користь для людей, а не безглузде знущання. Ми часто забуваємо, що ковбаса, яку ми їмо, теж колись адже мукала або хрюкала ... Кордон - у доцільності і доброї розумності.

- Як віруюча людина повинна ставитися ... на цей раз запитаю - до циркам і зоопарків? Ми завжди розглядали їх як благо - адже у багатьох дітей (та й дорослих теж) немає іншої можливості долучитися до природи, своїми очима глянувши на різноманітних екзотичних тварин. У цирку звірі слухняні дрессировщикам, виконують забавні трюки. Але чи не є це завуальованим - а іноді і відкритим -іздевательством над тваринами?

- Питання знову зводиться до любові: де знущаються - там зло відбувається, а де тварин люблять як рідних, коли виступ на арені дарує радість, то це допустимо. Джеральд Дарелл, наприклад, писав у своїх книгах про таку проблему: він почав збирати тварин з усього світу в свій зоопарк для того, щоб ... не дати їм загинути, бо в "вільному" дикому світі цих тварин винищують браконьєри. Тому зоопарк є порятунком для майбутнього багатьох і багатьох видів звірів, птахів, які рано чи пізно назавжди зникнуть ...

- Є таке народне повір'я - "голубина молитва". Годують голубів, щоб вони "помолилися" за душі покійних. Особливо якщо в храмах чомусь молитися не можна за небіжчиків - нехрещених, самогубців. Як до цього ставитися?

- Як до безглуздого і шкідливого забобону. Ні за кого птахи не "моляться", а ось про такій простій справі, як милостиня, люди чомусь забувають - ось кращий спосіб допомогти покійних близьких.

- Чи можна давати тваринам людські імена? Імена, як кажуть деякі священики, угодників Божих навіть в зменшувально варіанті ми не повинні давати своїм вихованцям. Тобто зовсім неправильно називати кота звичним ім'ям Васька. Це дійсно так?

Читайте також: Мусульмани оголосили джихад ... собакам

- Я не погоджуся з цими священиками: мені здається, треба простіше до цього ставитися. Будь-яке ім'я - це умовність. Ми звикли, що є "православні" імена, які в святцях, але ж якщо розібратися, то будь-яке ім'я - це ж в перекладі просто ... кличка. Адже "Василь" - це василевс, базилевса, "царський" по-російськи. Тобто насправді ім'я у людини - Царствений, Царьок. Або мене можна кликати не по-грецьки Олексієм, а перекласти російською та кликати Захисник. Адже це буде одне і те ж ім'я. Проблема лише в наших звичках. У давнину християни не соромились своїх імен, а хрестилися навіть з іменами язичницьких богів, тому є святий Вакх, святий Асклепіодот ( "дар Ескулапа", бога лікування), святий Аполлон ( "грабіжник", ім'я грецького бога) і багато інших. І нічого: жили, не соромилися, бо знали, що "ідол - ніщо". Тому якщо кота назвати "Серафим Саровський", то це буде блюзнірством навмисним, а якщо його назвати Ваською, то нічого в цьому поганого немає.

- Ну і на закінчення хотілося б дізнатися особисто ваше, отець Олексій, ставлення до тварин. Які звірі та птахи вам найбільш симпатичні, чи живе у вас вдома якась тваринка? Якби умови дозволили завести декількох тварин, ви скористалися б цією можливістю? Хто б в такому випадку став вашим другом?

- Особисто я з дитячих років дуже-дуже люблю котів. Кішки і коти завжди жили в батьківській хаті (недавно помер кіт Бася, який прожив з нами більше 16 років). Але зараз, як я вже згадав, у мене сильна алергія, в тому числі на кішок, тому вдома не можу тримати кота. Але зате при нашій парафії постійно живуть кілька кішок, приходять годуватися, подрімати в куточку храму, порадувати мене і наших дітей.

До собакам я більш прохолодно ставлюся, тобто спокійно, але якби жив у власному будинку, міг би завести собаку, сенбернара, наприклад. А ось вдома у нас живе кролик, який потрапив до нас випадково: господарі попросили потримати три дня його у нас, та так і кинули, не захотіли забирати. Ось тепер це миле біле диво з шмигають носиком живе у нас вже скоро як чотири роки, чому ми раді, особливо донька. Дуже затишне істота, тихе, тільки часом тупає задніми лапами вночі. Приємно годувати його з руки, допомагає розслабитися. Ось птахів і риб я навряд чи б став заводити. А в глибині душі - козацьких коренів - живе незнищенна мрія про коні, вірному скакуні, гнідому або вороном ...

Читайте найцікавіше в рубриці "Релігія"

Як вчинити, якщо смертельно хворий вихованець сильно страждає перед смертю?
Присипляти або НЕ присипляти?
Дозволительного християнину полювання?
Що робити з бездомними собаками і кішками?
Як ставитися до того, що в лабораторіях на тваринах випробовують нові препарати?
Присипляти або НЕ присипляти?
Приспати тварину, щоб позбавити його від страждань - гріх це чи ні?
Чи можна це порівнювати з евтаназією?
Коли взагалі тварин вбивати - не гріх?
Чи можна вбивати тварин на полюванні?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация