Інвестування в валютні ОВДП України

  1. Купити валютні ОВДП зможуть всі
  2. Купити ОВДП можна в банках
  3. Валютні ОВДП України пожвавить зміна в законодавстві
  4. Хто буде купувати валютні ОВДП
  5. Відсотки за валютними ОВДП України

П равітельство України пропонує громадянам інвестувати вільні долари в економіку країни.

Тепер є можливість купити доларові ОВДП, на які поширюється 100% гарантія повернення з виплатою до 9,5% річних у валюті.

Для популяризації та нарощування обсягів операцій з валютними державними облігаціями - необхідно реалізувати цілий ряд заходів.

Основна увага необхідно зосередити на зміни в законодавстві та налагодженні механізму взаємодії з банками.

Випуск валютних ОВДП вимушений крок України, тому що необхідно залучити в бюджет країни для розрахунків за зовнішніми кредитами значні обсяги валюти.

Через проблеми в Єврозоні, міжнародні інвестори значно знизили свою активність. На міжнародному інвестиційному ринку в Україні немає особливих "козирів", тому довелося шукати додаткові варіанти виходу з поточної ситуації.

Україна навряд чи вдасться отримати кредит під менш ніж 10% річних, а якщо ставка буде вище - кредит буде непідйомним для економіки.

- сказала директор департаменту боргової та міжнародної фінансової політики Мінфіну Галина Пахачук.

Якщо брати реальні цифри, які обчислюються мільярдами доларів, то навіть піввідсотка - це вже відчутні гроші. І навіть 9,5% річних у валюті набагато привабливіше ніж 10%.

Коли є необхідний ресурс всередині країни, витрачати гроші на міжнародних посередників не доцільно.

Держава створює систему, в рамках якої будуть заробляти українські банки, і яка буде працювати не раз на рік, а постійно. Побудова системи валютних ОВДП - це ініціатива НБУ та банків.

Планується, що боргова політика держави буде орієнтована в основному на внутрішній ринок. Уряд пропонує спростити доступ населення для купівлі валютних облігацій внутрішньої державної позики (ОВДП).

Купити валютні ОВДП зможуть всі

Ідея продавати валютні ОВДП населенню лунає вже давно, але жодного разу не була реалізована.

Справа в тому, що громадянам потрібно продавати валютні облігації в так званій документарній формі - тобто паперові або пластикові бланки. Інакше сенс для інвестування в ОВДП України втрачається. Адже людині потрібно буде відкрити рахунки в банку - валютний і в цінних паперах, сплатити три види комісії (за послуги продавця, за ведення рахунку та зберігання цінних паперів). При цьому потрібно скласти і підписати кілька документів, а після цього ще й сплатити податки. Мало кому підійде такий бізнес.

А якщо врахувати, що громадянам завжди хотіли продавати ОВДП у гривні, що зовсім не цікаво, з огляду на очікування девальвації і високої інфляції. Тому, облігації в гривні попитом б не користувалися, чого не можна сказати про долари.

Можливість випускати боргові зобов'язання, номіновані в іноземній валюті, з'явилася в уряду восени 2011 року. Для цього були зроблені відповідні зміни в закон "Про цінні папери та фондовий ринок".

У грудні Міністерство фінансів випустило валютні ОВДП на $ 412 млн. Середньозважена дохідність валютних ОВДП склала 8,92% річних, що в існуючих умовах дуже непогано.

З початку 2012 року урядом було продано валютних ОВДП ще майже на $ 240 млн. Ставки валютних ОВДП при цьому склали 9,3-9,6%. Звичайно, на кредитуванні прибутковість вище, але не потрібно забувати про те, що вкладення в державні облігації мають нульовий ризик і вони будуть гарантовано повернені.

Міністерство фінансів Канади "запозичило український досвід", і теж вирішило випускати облігації в доларах США.

Купити валютні ОВДП громадяни України можуть вже сьогодні. Для цього потрібно звернутися в банки, які є первинними дилерами Мінфіну.

Купити ОВДП можна в банках

  • Ощадбанк
  • Райффайзен Банк Аваль
  • Ерсте Банк
  • Укргазбанк
  • УкрСиббанк
  • УніКредит Банк
  • ОТП Банк
  • банк Київ
  • Дочірній банк Ощадбанку Росії
  • Укрексімбанк
  • ВТБ Банк
  • Хрещатик
  • Дельта Банк
  • Надра Банк
  • Сітібанк
  • ІНГ Банк

Але поки купити валютні ОВДП відносно не просто. Процедура покупки ОВДП займає деякий час, тому масового потоку бажаючих немає.

Щоб зробити процедуру купівлі валютних ОВДП простіше, необхідно задіяти мережі найбільших банків. Цим завданням зараз активно займаються Мінфін та банки.

Запуск і налагодження системи продажу валютних ОВДП коштує не дешево. Кожне відділення продає ОВДП необхідно зареєструвати в Держкомісії з цінних паперів як торговця цінними паперами. Додатково потрібно навчити хоча б одного співробітника банку тому, як отримати сертифікат ОВДП в Держкомісії з цінних паперів. Також потрібно встановити необхідне програмне забезпечення в кожному відділенні.

В результаті загальні витрати банків на впровадження процедури продажу ОВДП населенню, складуть не менше 20 тис. Гривень на одне відділення.

Ці витрати відділення зможе окупити не раніше ніж через рік за умови, продаж валютних ОВДП на суму не менше 50 млн. Гривень, за поточним курсом.

Валютні ОВДП України пожвавить зміна в законодавстві

Побудова ефективної системи продажів валютних ОВДП - це не єдине, що потрібно для активного надходження доларів в бюджет.

Ринок продажів валютних ОВДП можна значно поліпшити за рахунок зміни поточного законодавства.

Чинне законодавство передбачає, що банки можуть купувати ОВДП на первинних аукціонах тільки за власні кошти. Для того щоб банки могли купувати цінні папери уряду як агенти по заявці клієнта - необхідні зміни.

Мінфін планує незабаром дозволити робити заявки на придбання ОВДП через банки. Можливо, також, буде зменшений і номінал валютних ОВДП з $ 1000 до $ 500. Відкрити депозитний рахунок цінних паперів валютних ОВДП можна буде в будь-якому відділенні банку, подавши заявку для їх придбання від свого імені і за свій рахунок на первинному аукціоні Мінфіну.

Також варто врегулювати невизначеність з оподаткуванням відсотків отриманих громадянином за цінними паперами.

З одного боку Податковий кодекс дозволяє не платити прибутковий податок з відсотків, отриманих від цінних паперів держави, але з іншого боку громадяни повинні платити 15-17% з доходу від інвестиційної діяльності. Банкіри уточнюють, що оподаткування буде тільки якщо фізична особа набуває облігації на вторинному ринку, або продає їх раніше терміну погашення.

НБУ і Мінфін будуть ініціювати зниження ставки з таких податків до 6%.

Також необхідно передбачити можливість використання валютних ОВДП для механізму отримання кредиту під заставу. Під цей інструмент банк завжди зможе отримати рефінансування від НБУ.

Хто буде купувати валютні ОВДП

Оподаткування курсової різниці не грає ніякої ролі, якщо людина купує облігацію на первинному аукціоні, і тримає до погашення. Таким чином валютні ОВДП вже зараз є прямими замінниками банківських депозитів. Причому в деяких моментах валютні ОВДП навіть краще депозитів.

Відсотки за валютними ОВДП України

Сьогодні процентна ставка валютних ОВДП більше ніж у валютних депозитів.

Найбільші банки платять по 12-місячним доларовими вкладами 4-5% річних, ставки за доларовими депозитами в невеликих банках становить до 7,3% річних. Уряд пропонує валютні ОВДП за ставкою більш ніж 9%.

Але найімовірніше, високі ставки за валютними ОВДП будуть не постійно. Уряд зазначає, що на першому етапі впровадження валютних ОВДП "ставки є стимулюючими".

А в майбутньому ставки по валютним ОВДП будуть приблизно такими ж як і банківські депозити . Хоча в розвинених країнах навпаки - там депозити орієнтуються на ставки державних цінних паперів. Тому, в перспективі і українські банки будуть пропонувати депозити з процентною ставкою на півтора-два відсотки перевищує номінальну вартість державних цінних паперів.

Валютні ОВДП будуть цікаві заможним клієнтам у яких зараз депозити на сотні тисяч доларів. Адже головна перевага валютних ОВДП - в тому, що держава гарантує повернення будь-якої суми. На відміну від банківських вкладів, де державна гарантія надається тільки на суму 150 тис грн. Виняток тільки в Ощадбанку, в цьому банку також гарантують повернення 100% вкладень.

Бізнес-журнал Bizkiev.com "Інвестування в валютні ОВДП України"
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация