Іоган Себастьян Бах

  1. Під впливом брата
  2. молодий перфекціоніст
  3. Багатодітне сімейство Баха
  4. У пошуках перспектив
  5. Досвід Веймара і Кетена
  6. Завершення мандрів Баха
  7. незабутих геній

Прізвище Бах і слово «музикант» були в Німеччині кілька століть синонімами, адже цей древній рід дав світові 56 музикантів, але лише в п'ятому поколінні народився той, кому судилося прославити прізвище, - Йоганн Себастьян Бах Прізвище Бах і слово «музикант» були в Німеччині кілька століть синонімами, адже цей древній рід дав світові 56 музикантів, але лише в п'ятому поколінні народився той, кому судилося прославити прізвище, - Йоганн Себастьян Бах. Його біограф пізніше писав, що творчість Йоганна випромінювало настільки яскраве світло, що відблиск його потрапив на всіх представників прізвища. Ця людина стала гордістю своєї батьківщини, здавалося, ніби саме мистецтво музики йому протегував. Втім, за життя великого композитора його навряд чи можна було вважати обранцем долі.

Під впливом брата

На перший погляд життєвий шлях Йоганна Себастьяна Баха може здатися нічим особливо не відрізняється від біографій інших німецьких музикантів, які жили в XVII-XVIII століттях. Він з'явився на світ 31 березня 1685 в невеликому містечку Айзенах в Тюрінгії. Бах рано осиротів - йому було всього 9 років, коли не стало матері, а через рік і батька. Його взяв до себе на виховання старший брат Йоганн Крістоф, який був органістом в сусідньому місті. Спочатку Йоганн Себастьян На перший погляд життєвий шлях Йоганна Себастьяна Баха може здатися нічим особливо не відрізняється від біографій інших німецьких музикантів, які жили в XVII-XVIII століттях навчався музиці під керівництвом брата і шкільних канторів, пізніше він переїхав в нижньосаксонського місто Люнебург, де відвідував школу при церкві. Він опанував техніку гри на клавесині, скрипці, альті, органі, крім цього, Йоганн Себастьян був півчим в хорі, а пізніше став помічником кантора після мутації голосу.

Уже в юності Бах чітко усвідомлював своє покликання в органної музики. Він постійно вчився мистецтву імпровізації на органі у кращих німецьких майстрів того часу. Згодом ці навички стануть базою його майстерності. Варто додати до цього і знайомство Йоганна Себастьяна з різними жанрами європейської музики. Він брав участь в концертах придворної капели міста Целле, яка відрізнялася своєю любов'ю до французької музики, побував в Любеку і Гамбурзі, мав можливість вивчати в шкільній бібліотеці твори італійських майстрів.

молодий перфекціоніст

Йоганн Себастьян вже після школи був досить освіченою і досвідченим музикантом, але тяга до навчання не покидала його протягом усього життя. Його цікавило все, що могло хоч трохи розширити професійний кругозір. Кар'єра Баха відрізнялася перфекционизмом і одвічним прагненням до самовдосконалення. Він зовсім не з волі випадку займав ту чи іншу посаду, кожен ступінь своєї музичної ієрархії (від органіста до кантора) Йоганн Себастьян вже після школи був досить освіченою і досвідченим музикантом, але тяга до навчання не покидала його протягом усього життя Йоганн Себастьян Бах заслужив завзятістю і працею. І з кожним кроком музикант-практик перетворювався в композитора, чиї творчі спонукання і звершення зробили крок далеко за рамки тих цілей, які ставили перед Бахом.

У 1703 році він став придворним музикантом у герцога Йоганна Ернста в Веймарі. Через кілька місяців про нього заговорили, як про видного виконавця. Потім Баха запросили в Арнштадт зайняти посаду церковного доглядача органу. У церкві Святого Боніфація Йоганн Себастьян працював з добре налагодженим інструментом, який розширював його виконавські і композиторські можливості. У Арнштадте він написав чимало органних творів, але з часом у нього виникли проблеми в спілкуванні з місцевою владою. Баха не влаштовував рівень підготовки хорових співочих, а місцеві чиновники виявили йому невдоволення музичним супроводом хорового виконання, яке нібито бентежить прихожан.

Багатодітне сімейство Баха

У Арнштадте Йоганн Себастьян закохався в свою кузину Марію. Незважаючи на спорідненість, кохані вирішили одружитися, але їх У Арнштадте Йоганн Себастьян закохався в свою кузину Марію сімейний союз був недовгим. Марія прожила всього 36 років, хоча народила композитору 7 дітей. Лише четверо з них вижили. Другою дружиною Баха стала Анна Магдалена, яка була на 16 років молодшою ​​за нього. Але така різниця у віці не завадила Ганні стати турботливою матір'ю для вже старших дітей чоловіка. Вона подарувала Йогану Себастьяну ще 13 спадкоємців, прекрасно справлялася з веденням домашнього господарства і щиро цікавилася досягненнями чоловіка на музичному терені.

У пошуках перспектив

Коли Баху в 1706 році запропонували стати органістом в Мюльхаузене, він без сумнівів змінив місце роботи. Посада була вигідною і надавала Йоганна Себастьяна явно великі можливості, ніж в Арнштадте, проте виявилася недостатньою для того, щоб сприяти розвитку церковної музики, як вважав Бах. До цього часу він вже накопичив великий репертуар і, не бачачи Коли Баху в 1706 році запропонували стати органістом в Мюльхаузене, він без сумнівів змінив місце роботи для себе перспектив, написав магістрату міста прохання про відставку.

Різнобічна діяльність чекала Йоганна Себастьяна Баха в замковій церкві і капелі при дворі герцога Ернста Саксен-Веймарського. У Веймарі композитору вдалося закінчити кілька своїх знакових творів - Токату і фугу ре мінор, пасакалія до мінор, а також знамениту «Органну книжечку» - керівництво для початківців органістів. Бах прославився далеко за межами міста, як знавець імпровізації і кращий порадник по частині споруди органу. До веймарскому періоду відноситься і заросле міфами відбулася змагання Йоганна Себастьяна з відомим французьким органістом Луї Маршаном, який вирішив поступитися суперникові ще до зустрічі.

Досвід Веймара і Кетена

Мрія композитора про регулярне написанні церковної музики збулася після його призначення віце-капельмейстером в 1714 році. За умовами договору, Бах повинен був щомісяця створювати нові твори. Не менш активно Йоганн Себастьян виявляв себе в ролі концертмейстера. Інтенсивна музичне життя Веймара давала композитору можливість не просто близько знайомитися з європейською музикою, а й творити під її враженням. Він зробив органні обробки концертів Антоніо Вівальді , Клавірні - Томазо Альбіноні і Алессандро Марчелло.

У Веймарі Бах вперше звернувся до жанру сюїти і сольної скрипкової сонати. Інструментальні досліди майстри не пройшли дарма - в 1717 році його запросили в Кетен і запропонували У Веймарі Бах вперше звернувся до жанру сюїти і сольної скрипкової сонати зайняти пост великокнязівського капельмейстера. Тут панувала найсприятливіша творча атмосфера. Князь Леопольд був пристрасним меломаном і до того ж музикантом, який володів грою на віолі і клавесині і мав неабиякі вокальні дані. Йоганн Себастьян мав супроводжувати спів і гру князя, але основна його обов'язок полягав в керівництві оркестрантами капели. Тут творчі інтереси композитора перемістилися в інструментальну сферу. У Кетені він написав оркестрові сюїти, концерти, сонати для скрипки і віолончелі. Тут же він продовжив свою педагогічну роботу і створив композиції, як він говорив, для музичної молоді, яка прагне до навчання. Перша серед них - «Нотний зошит Вільгельма Фрідемана Баха». Він почав її в 1720 році для свого первістка і майбутнього композитора. Крім обробок хоралів і танцювальних мініатюр в ній містяться прообрази «Добре темперованого клавіру» і двох і трехголосних «інвенції». Через пару років Йоганн Себастьян Бах завершить ці збори.

Одночасно з щорічним збільшенням числа учнів Баха поповнювався і його педагогічний репертуар. Це спадщина Йоганна Себастьяна стало школою виконавської майстерності для багатьох поколінь музикантів.

Завершення мандрів Баха

З багатим досвідом і завидною репертуаром Бах ступив ще на один щабель вище у своїй кар'єрі і став музікдіректором Лейпцига і кантором школи Святого Томи. З багатим досвідом і завидною репертуаром Бах ступив ще на один щабель вище у своїй кар'єрі і став музікдіректором Лейпцига і кантором школи Святого Томи Це місто стало останнім пунктом на карті бахівських мандрів. Тут він досяг вершини службової ієрархії. Поки магістрат виділяв фінансування на створення богослужбової музики, енергія Йоганна Себастьяна на посаді кантора не знала меж. Він залучав до виконання досвідчених професійних музикантів. У його лейпцигському творчості з'єдналися знання і вміння, отримані в Веймарі і Кетені. Щотижня він створював кантати і написав їх понад півтори сотні, в цей же час він написав два своїх знаменитих твори на тему Євангелія - ​​«Страсті за Іоанном» та «Страсті за Матфеєм». Всього ж Йоганн Себастьян Бах написав чотири або п'ять Пассіона, але лише ці повністю збереглися до наших днів.

У Лейпцигу композитор знову взяв на себе обов'язки капельмейстера і очолив студентську «Музичне співтовариство». З цим колективом Бах щотижня давав концерти для світської публіки, ніж зробив неоціненний внесок у музичне життя міста. Дослідники вважають, що саме в Лейпцигу виникла особлива різновид концертів для клавіру Йоганна Себастьяна. Це були, кажучи сучасною термінологією, ремікси - обробки його ж концертів для скрипки або скрипки і гобоя.

незабутих геній

У 1747 році Йоганна Себастьяна запроси відвідати королівську резиденцію в Потсдамі для імпровізації на новинку серед музичних інструментів - фортепіано. Тему композитору задавав У 1747 році Йоганна Себастьяна запроси відвідати королівську резиденцію в Потсдамі для імпровізації на новинку серед музичних інструментів - фортепіано сам Фрідріх II. Надихнувшись цією ідеєю, Бах створив грандіозний цикл «Музичне приношення», який вважають незрівнянним пам'ятником контрапунктического (поліфонічного) мистецтва. Паралельно з цим витвором композитор завершував задуманий ще багато років тому цикл «Мистецтво фуги», який містив всі види канонів і контрапунктів.

До кінця життя Йоганн Себастьян втратив зір, і в роботі допомагала йому любляча Ганна Магдалена. Його ім'я поступово стало губитися в низці інших музикантів, але, всупереч поширеному міфу, великий композитор не видано повного забуття. Йоганн Себастьян Бах помер 28 липня 1750 року. Його могила з часом загубилася і тільки в 1894 році останки композитора випадково виявили під час реконструкції церкви.

Численні видані і рукописні твори Баха збирали його учні і прості поціновувачі творчості композитора, адже він як ніхто в щедре на таланти час зумів поєднати непоєднуване, завершивши еволюцію багатьох жанрів.

ФАКТИ

Прізвище Йоганна Себастьяна Баха в перекладі з німецької означає «струмок». Одного разу використовуючи цю аналогію, Людвіг ванн Бетховен сказав, що не «струмок, а море Прізвище Йоганна Себастьяна Баха в перекладі з німецької означає «струмок» має бути йому ім'я », маючи на увазі всю масштабність творчості генія.

***

У старшого брата Баха була збірка творів знаменитих композиторів того часу, який він ховав від Йоганна Себастьяна в шафі з гратами. Дев'ятирічний Бах ночами якимось способом витягав нотний збірник і під місячним світлом переписував його. Одного разу брат застав його, забрав ноти і відправив спати. В сльозах Йоганн Себастьян закричав, що сам напише таку музику або навіть краще. Час показав, що обіцянки своєї хлопчик стримав.


Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация