Іпатіївський літопис: докладна хроніка Південної Русі

  1. Повість минулих літ
  2. Київська хроніка
  3. Галицько-Волинська хроніка

Іпатіївський літопис вважається основним джерелом інформації про історію Південної Русі (Київської Русі). Ипатьевскую літопис виявив в XVIII столітті російський історик Микола Карамзін в Іпатіївському монастирі в Костромі. Він сказав, що рукопис створена в XV столітті. З 1810 року в Іпатіївському літописі зберігається в Російській національній бібліотеці в Санкт-Петербурзі. /epochtimes.ru/

Іпатіївський літопис складається з трьох окремих частин, розташованих в хронологічному порядку. Перша частина розповідає про історію Київської Русі до 1110 року вона відома як «Повість временних літ». Друга частина Іпатіївському літописі є продовженням Початкового зводу, і відома як Київський літопис. Ця хроніка оповідає про події до 1200 року. Остання, третя частина Іпатіївському літописі відома як Галицько-Волинський літопис, вона охоплює період з 1200 до 1292 року. Ця частина Іпатіївському літописі відноситься до Галицько-Волинського князівства, розташованому в Галичині та Волині в сучасній Україні, яка була сформована після розпаду Київської Русі.

Повість минулих літ

Повна назва цієї частини літопису: «Ось повісті минулих років, звідки пішла земля руська, хто в Києві став першим княжити, і як виникла російська земля».

Вважається, що «Повість временних літ» була написана святим Нестора Літописця, ченцем Печерського монастиря в Києві, близько року 1113 року. Вона починається з біблійної розповіді про поділ землі між синами Ноя. Нестор пише, що слов'янські народи є нащадками Яфета. Потім розповідається про слов'ян, землях, населених ними, про історію і звичаї кожного народу. Потім Нестор фокусується на племені під назвою галявині, яке оселилося на Дніпрі.

«Заморські гості», картина Миколи Реріха, 1901 р «Заморські гості», картина Миколи Реріха, 1901 р.Фото: Wikimedia Commons

Нестор також розповідає про заснування Києва і часу, коли Київська Русь платила данину хозарам, однак він не призводить точних дат. Перша згадана їм дата - 852 рік, коли Аскольд і Дір пішли війною на Візантію, і Київ був узятий Олегом. Потім розповідається про життя різних правителів Київської Русі до 1110 року.

Київська хроніка

Київська хроніка, як стверджують, була складена в Видубицькому монастирі в Києві, з використанням різних джерел. Ці джерела включають в себе князівські, монастирські і сімейні хроніки й оповідання, зібрані в Києві, Чернігові та Галичині.

Київський літопис описує життя князів Київської Русі. Цікаво, що хрестові походи на чолі з імператором Священної Римської імперії Фрідріхом I Барбаросса згадуються в записах 1 188 і 1 190 років. У текстах вперше згадано Україну як південна територія Русі.

Фредерік I Барбаросса (XIII століття) Фредерік I Барбаросса (XIII століття). Фото: Wikimedia Commons

Галицько-Волинська хроніка

Ця частина літопису охоплює період з 1201 по 1292 роки і може бути розділена на дві частини. Перша частина - це «Галицький розділ», в ньому розповідається про події з 1201 по 1261 рік, зокрема про правління князя Данила Романовича. Друга частина - «Волинської розділ», що охоплює період з 1 262 по одна тисяча двісті дев'яносто два роки. Тут розповідається про правління князя Василька Романовича та його сина Володимира Васильковича, і їхні стосунки з Литвою і Польщею. Крім заклику до об'єднання Русі під сильним князем і протидії влади бояр, анонімні автори цього літопису також захищають домагання галицько-волинських князів на Київський престол.

Ілюстрація з Галицько-Волинському літописі Ілюстрація з Галицько-Волинському літописі. Фото: Canadian Institute of Ukraine Studies

Таким чином, в Іпатіївському літописі викладається докладна історія Київської Русі в 852-1292 рр. Це робить Ипатьевскую літопис важливим джерелом для істориків та вчених.

Осліплення Василька Теребовльского. Ілюстрація з «Повісті временних літ» (XV століття). Фото: Rus Literature

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация