«Іранський фактор» в азербайджанському туризмі

19-27 березня Азербайджан відзначав один з найбільш значущих національних свят - Новруз.

У цьому році свято весни, пробудження природи, чистоти Азербайджан відзначав дуже широко - з великими народними гуляннями, східними базарами, боями півнів, концертами, багаттями, щедро накритими столами з традиційними солодощами, стравами і сямяні. І у всіх цих урочистостях брали участь не тільки жителі Азербайджану, а й численні гості країни.

Іранці їдуть!

Традиційно в дні Новруз байрами приплив туристів в Азербайджан збільшується. Іноземцям цікаво ближче познайомитися з древньою культурою і традиціями Азербайджану, зануритися в атмосферу святкового веселощів, скуштувати національні азербайджанські страви. І в цьому році в дні святкування Новруза столиця і регіони Азербайджану активно брали туристів з-за кордону. Правда, з одним вельми помітною відмінністю: країну буквально наводнили туристи з сусіднього Ірану, де це свято також є загальнонаціональним. Громадяни Ісламської Республіки Іран (ІРІ) активно брали участь в народних гуляннях, відвідували розважальні центри, кафе, ресторани ...

Настільки помітний приплив іранських туристів в Азербайджан став предметом палких обговорень в соціальних мережах, користувачі яких ділилися своїми враженнями.

Судячи з коментарів користувачів, в дні Новруз байрами не менш активно іранці відвідували і сусідню Туреччину і, як стало відомо , Навіть Вірменію.

Треба сказати, Туреччину громадяни ІРІ відвідують дуже часто, особливою популярністю користуються знамениті на весь світ турецькі курорти. Інша справа, Азербайджан, який не міг «похвалитися» великим припливом іранських туристів. Саме «не міг», в минулому часі. Оскільки минає березня дозволяє зробити досить обнадійливий висновок: це - ще не межа. Приплив іранських туристів в Азербайджан збільшиться. Іранці готові приїжджати в нашу країну. Чому? Спробуємо розібратися.

Зняття на благо

Безумовно, активізації процесу розвитку в Ірані туризму сприяло зняття з країни більшості накладених на неї світовим співтовариством санкцій. 16 січня 2016 року - в так званий «День імплементації» (Implementation Day) - МАГАТЕ представила доповідь, підтвердивши готовність влади країни реалізувати створену для неї шляхом довгих переговорів програму по значному зниженню свого ядерного потенціалу.

Судячи з інформацій іранських ЗМІ, сьогодні в країні ведеться дуже активна робота з розвитку багатьох галузей економіки в постсанціонний період, в тому числі в'їзного туризму.

Так, в жовтні 2015 року Іран на 30 днів продовжив термін дії віз для громадян 58 країн світу, в тому числі Азербайджану. А буквально днями - 23 березень радник Організації з культурної спадщини, ремесел і туризму Ірану Бехруз Неда заявив, що залучення іноземних туристів є одним з пріоритетів для розвитку цієї галузі по всій країні, в тому числі в північно-західній провінції Ардебіль ( ІРНА ). За його словами, розгляд питання про зняття санкцій з Ірану і додаткова безпека країни в порівнянні з сусідніми країнами, стали причиною великого числа туристів, що відвідали Іран в минулому іранському році (закінчився 19 березня 2016 року).

За словами ж віце-президента і глави Організації з культурної спадщини, ремесел і туризму Масуда Солтаніфара, у Ірану є плани по залученню в країну до 20 млн туристів щорічно. Плани повинні реалізуватися до 2025 року.

Зрозуміло, що сьогодні Іран націлений на залучення великого потоку іноземних туристів. Розвиток туристичної галузі в країні, що славиться своїм багатим культурним спадком, пам'ятників старовини, 17 з яких включені в список об'єктів Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО, розвиненою медициною та ін., Обіцяє країні великі доходи. Самі ж іранці прагнуть активніше виїжджати з країни. Що цілком зрозуміло: Іран поступово «відкривається» для світу, і цією ситуацією користуються його громадяни.

Вибір - Азербайджан

«У дні Новруза багато готелів і готелі були буквально заповнені іранськими туристами», - сказав 1 news. az голова Асоціації туризму Азербайджану (AzTA) Нахід Багіров.

За його словами, заповнені туристами з Ірану були не тільки готелі, але й об'єкти громадського харчування - кафе, ресторани, а також розважальні центри.

«Причому, з об'єктів громадського харчування гості з ІРІ в більшості своїй вибирали кафе і ресторани з національною кухнею Азербайджану. Спостерігаючи ж значно збільшився приплив іранських туристів в Азербайджан, так і хотілося сказати: «Нарешті!» Адже туристи з ІРІ, цей напрямок в'їзного туризму може стати однією із значних статей доходів для наших турагентств, та й усієї економіки, включаючи готелі та зони відпочинку », - сказав Н.Багіров.

Главі AzTA вдалося поговорити з деякими туристами з Ірану. В результаті він зробив вельми втішний висновок.

«Справа в тому, що у найбільш забезпечених іранських туристів, що побували в ці дні в Азербайджані, не було вибору між трьома країнами Закавказзя, тобто, відвідати Азербайджан, Грузію або Вірменію. Вони вибирали між Європою і Азербайджаном, і зупинили свій вибір на нашій країні, що відрадно », - сказав він.

Одна з основних причин, чому багато іранських туристи зупинили свій вибір на Азербайджані, - привабливий для іноземців курс маната.

«Курс національної валюти Азербайджану - маната значно знизився за рік по відношенню до долара США. Безумовно, це робить більш привабливими покупки і перебування в Азербайджані для іноземних туристів. В нашу країну стало вигідніше приїжджати », - сказав глава AzTA.

Крім того, за словами Н.Багірова, Азербайджан і Іран об'єднують історичні корені, що також впливає на вибір туристів з ІРІ.

«Азербайджан завжди був і буде цікавий Ірану. Тим більше, за останні 20 років в нашій країні проведена великомасштабна робота з розвитку дорожньо-транспортної інфраструктури, побудовано безліч об'єктів, що сприяє розвитку інфраструктури туристичної. Причому, не тільки в столиці, але і регіонах. У Баку та інших великих містах Азербайджану побудовані численні готелі, готелі. Не варто забувати і про зміну вигляду столиці нашої республіки. Багато будинків, побудовані за останні роки, унікальні, цікаві туристам з багатьох країн світу. Наприклад, новий, але вже став символом Баку прекрасний Flame Towers ( «Вежі полум'я»), найсучасніший культурний центр - Центр Гейдара Алієва, який є справжньою перлиною світової архітектури та ін.

Сьогодні Баку - найбільший культурний центр Азербайджану, а регіони славляться своєю унікальною природою, пам'ятками старовини та ін. Тому не дивно, що з кожним роком ми спостерігаємо збільшення припливу туристів, і число відвідувань нашої країни іноземцями буде збільшуватися », - сказав глава Асоціації, зазначивши, що, говорячи про залучення турпотоку, не варто забувати і про активну пропаганду туристичної галузі країни, що проводиться Міністерством культури і туризму Азербайджану.

«І останнім часом міністерство особливо активізувало пропаганду туристичної галузі Азербайджану в Ірані, так як після зняття щодо ІРІ санкцій громадяни цієї країни є потенційними туристами для Азербайджану. Це, як я згадував вище, і спільні історичні корені, близькість культури і традицій, і, що важливо, географічне сусідство. Для багатьох туристів, не тільки іранських, важливо приїздити до країн, що знаходяться в безпосередній близькості. Це допомагає заощадити кошти, в тому числі витрати на авіаквитки, вартість яких залежить і від відстані.

За наявною у мене інформацією, Міністерство культури і туризму Азербайджану продовжить роботу щодо активізації співробітництва між Азербайджаном і Іраном в туристичній галузі », - сказав Н.Багіров.

І ресторани, і музеї

Глава AzTA зробив ще один утішний висновок із розмов з туристами з Ірану: всі громадяни цієї країни, з якими він спілкувався, задоволені відпочинком в Азербайджані.

«Всі вони відзначали преобразившийся вигляд Баку, чудову кухню і гостинність азербайджанського народу», - сказав він.

При цьому Н.Багіров зазначив, що багато іранських туристи вважали за краще і активний інтелектуальний відпочинок. Свідченням тому є відвідування громадянами ІРІ бакинських музеїв.

«Я спілкувався з водіями таксі, послугами яких користувалися іранські туристи, які відвідали Баку в дні Новруз байрами. І коли вони говорили, що іранці активно відвідують музеї, я не вірив, вважаючи, що більшості туристів більш цікаві ресторани, розважальні центри і шопінг. Але, побувавши в одному з музеїв, я помітив там і туристів з Ірану. До речі, один з таксистів сказав, що завдяки іранцям він дізнався, де в Баку знаходиться Музей сучасного мистецтва.

Насправді це - дуже важливий показник, який свідчить як про привабливість Азербайджану як одного з культурних центрів, так і про те, що серед приїжджають в країну іранських туристів є люди, які віддають перевагу інтелектуальний туризм, що не може не радувати », - сказав голова AzTA .

Н.Багіров також повідомив, що в список найбільш відвідуваних іранськими громадянами регіонів, крім Баку, увійшли і південні райони Азербайджану - Лянкяранської, Лерікскій, Астарінскій, а також Нахчиванської Автономна Республіка.

Крім того, деякі громадяни ІРІ зупинили свій вибір на санаторно-курортному лікуванні в санаторіях, пансіонатах і будинках відпочинку.

Ще один нюанс: багато громадян ІРІ, за словами Н.Багірова, вважають за краще бронювати готелі в Баку та інших регіонах Азербайджану безпосередньо, без посередників, тобто, не користуючись послугами турагентств.

Цифр поки немає, але приплив є

Глава AzTA не привів дані по відвідуваності іранськими туристами Азербайджану в період з 19 по 28 березня, пославшись на те, що точну інформацію у своєму розпорядженні офіційні органи.

28 березня ми звернулися в Державну міграційну службу (ДМС) Азербайджану з письмовим запитом, але відповідь на момент публікації матеріалу до редакції поки не надійшов. Отримати інформацію в Прикордонній службі також не вдалося.

У свою чергу, в прес-службі посольства ІРІ в Азербайджані нам повідомили, що там також чекають даних про перетин держкордону громадянами Ірану.

«Справа в тому, що в Ірані Новруз святкується в цьому році не 8, а 13 днів. Тобто, свята там не закінчилися. Також цілком можливо, що багато громадян цієї країни як і раніше знаходяться в Азербайджані.

Число відвідувань країни іранськими туристами буде оприлюднено пізніше », - сказали в прес-службі диппредставництва.

Тим часом, було відзначено, що збільшення припливу туристів з Ірану в дні святкування Новруза спостерігалося, і воно було значним.

«Про це свідчать як наші спостереження, так і інформацією іранських ЗМІ», - резюмував співрозмовник 1news.az в посольстві.

Точної інформації про кількість заїздів поки не має в своєму розпорядженні і Міністерство культури і туризму Азербайджану. У бесіді з 1news.az начальник Департаменту туризму Міністерства культури і туризму Азербайджану Айдин Ісміев зазначив, що міністерство очікує отримання офіційних статданих.

Тим часом глава департаменту зазначив, що приплив туристів з Ірану в Азербайджан в цьому році в порівнянні з попередніми роками збільшився. Цьому сприяло, в тому числі, зняття санкцій з Ірану.

А.Ісміев також повідомив, що в поточному році в міністерстві зафіксовано зростання звернень з боку великих іранських туркомпаній і, за наявними даними, авіаквитки, а також готелі на дні святкування Новруза, були заброньовані громадянами Ірану заздалегідь.

«Ми очікували збільшення припливу туристів з ІРІ, і вони виправдалися», - сказав він.

Представник міністерства відзначив, що чималу роль в залученні в країну туристів зіграли численні свята, організовані в Азербайджані в дні Новруза байрами.

За його словами, святкові заходи, присвячені Новрузу, були організовані в Ичери шехер ( «Старе місто»), в Національному приморському парку , В інших популярних місцях столиці. Також 19-28 березня в Баку і регіонах працювали деякі музеї.

А.Ісміев підкреслив, що Іран є дуже перспективним напрямком для Азербайджану з точки зору розвитку туризму.

«Міністерство культури і туризму Азербайджану представило туристичні можливості країни на минулому 16-19 лютого в Тегерані Міжнародній виставці туризму« HT & T Iran Hotel, Travel & Tourism International Exhibition ». Національний стенд Азербайджану (площею 32 кв. Метрів. - Ред.), А також різні рекламні матеріали, викликали величезний інтерес у відвідувачів. Було дуже багато людей біля стенду, і більшість питань стосувалося святкування в Азербайджані Новруза. Ми навіть зв'язувалися з авіакомпаніями, але місця в літаках на запитувані дати були заповнені », - сказав він.

«Зручні» туристи

Як видно, сьогодні є всі передумови для подальшого розвитку так званого «іранського напрямку», в тому числі за такою важливою складовою туристичної галузі, як в'їзний туризм. Є й «політична підтримка» питання на вищому рівні - про необхідність розвитку співпраці Азербайджану і Ірану в сфері туризму йшлося в ході лютневого візиту Президента Ільхама Алієва в Тегеран. За словами посла ІРІ в Азербайджані Мохсена Пакайіна, обидва президенти - Хасан Рухані та Ільхам Алієв наголосили на необхідності вирішення візового питання для розвитку туризму між двома країнами.

Ще один позитивний момент. З 28 березня 2016 року, зі вступом в силу річного сезонного розкладу, почав виконувати польоти бюджетний бренд ЗАТ «Азербайджанські авіалінії» - AZALJET. Вартість авіаквитка на рейси AZALJET в одному напрямку становить від 49 євро при вильоті з Баку, «туди-назад» - від 98 євро. У цю ціну входять всі податки і збори. Під брендом «AZALJET» виконуються рейси по найбільш затребуваних напрямах, в числі яких Тегеран. Безумовно, приваблива ціна на авіаквитки сприятиме збільшенню припливу іранських туристів в Азербайджан.

Інший момент - візи. Про важливість полегшення візового режиму з Іраном сказав 1news.az директор юридичної фірми IJS Law Firm, члена Колегії адвокатів Азербайджану Акрам Гасанов.

За його словами, в даний час найбільш перспективними напрямками для Азербайджану в плані розвитку в'їзного туризму є найближчі Росія і Іран.

«З Росією візовий режим скасований, з Іраном - немає. Тим часом, іранці - іранські азербайджанці і навіть перси - із задоволенням приїжджають в Азербайджан, наша країна цікава для них, в тому числі в зв'язку зі схожістю культури і традицій. До того ж, після зняття санкцій, в Ірані в найближчі роки відбудеться економічне зростання, і значний. Отже, доходи громадян зростуть, і вони більше будуть витрачатися на подорожі.

Тому сьогодні ми повинні застосувати всі важелі для збільшення припливу туристів з Ірану, створити для них всі умови. Я не кажу, що потрібно скасувати візовий режим з ІРІ, але, як мінімум, слід його полегшити », - сказав А.Гасанов.

На думку експерта, іранські туристи «зручні» для Азербайджану.

«Від Ірану, зокрема, іранських азербайджанців, нам не загрожує« культурна агресія ». Туристи з інших країн нерідко намагаються якось на нас впливати, нав'язувати свої традиції, ментальність. Інша справа, іранські азербайджанці. Це - єдині люди на світі, які хочуть бути схожими на нас, жителів Азербайджану. Я звертав увагу, що вони навіть починають вести себе і говорити, як ми, при цьому говорити не тільки на азербайджанською, а й російською мовою. Всього цього, як я не раз помічав, не роблять представники інших країн.

Так що туристи з ІРІ не уявляють для нас «загрози», в тому числі культурної, тому ми повинні бути максимально відкриті, доступні для них з усіх питань. Особливо це стосується візової підтримки, надання послуг гідів та ін. Іранським туристам має бути максимально комфортно в Азербайджані », - сказав А.Гасанов.

перспективні напрямки

Тим часом, за словами ж голови AzTA Нахід Багірова, приплив іранських туристів в Азербайджан в цьому році збільшиться.

«Крім того, в весняно-літній Азербайджан чекає великий приплив не тільки іранських, але і російських туристів.

«З огляду на закритість багатьох напрямків для російських туристів, зокрема, Єгипту і Туреччини, ми очікуємо, що на травневі свята (відзначаються в Росії 30 квітня - 3 травня, а також 7-9 травня. - Ред.) І в самий розпал літнього сезону багато громадян РФ виберуть для відпочинку Азербайджан », - сказав Н.Багіров.

«Міністерство культури і туризму Азербайджану початок ще більш активно працювати з Росією, в лютому відкрило в Москві представництво, його функції буде виконувати турагентство« Tour a Vent ». Воно дуже активно працює в напрямку залучення туристів на азербайджанський ринок.

Крім того, в Азербайджані є компанії, які активно працюють на російському ринку. Інтерес у громадян РФ до Азербайджану великий, і я думаю, що наша робота в російському напрямку незабаром принесе свої плоди », - сказав 1news.az начальник Департаменту туризму Міністерства культури і туризму Азербайджану Айдин Ісміев.

Він також зазначив, що в поточному році очікується зростання припливу в Азербайджан не тільки іранських і російських туристів, а й туристів з інших країн.

«Це - моя особиста думка, воно не відображає думки міністерства. Проте, зараз активізувалася робота по популяризації туристичного сектора Азербайджану в країнах Перської затоки - Омані, ОАЕ, Саудівської Аравії, Катарі, Бахрейні та ін. А 25-28 квітня Міністерство культури і туризму Азербайджану буде представлено на найбільшій туристичній виставці на Близькому Сході - 22-й Міжнародній виставці туризму і подорожей «Арабська ринок подорожей» ( «Arabian Travel Market») ATM 2016.

Ми щорічно беремо участь в цій виставці, але в цьому році вирішили виступити більш активно, в тому числі з презентаціями. Арабська ринок є для нас одним із пріоритетних, і Азербайджан приваблює арабський світ схожістю культури і традицій. Тим більше, громадянам цих країн візи видаються безпосередньо в аеропортах, тобто, питання видачі віз вирішено, що полегшує відвідування Азербайджану », - сказав глава департаменту.

Відповідаючи на питання, чи відповідає створена в Азербайджані туристична інфраструктура запитам туристів з країн арабського світу, включаючи країни Близького Сходу, А.Ісміев зазначив, що побудовані в Баку і регіонах фешенебельні готелі приваблюють туристів з цих країн, так як вони в основному віддають перевагу зупинятися в дорогих готелях.

Торкаючись рівня сервісу в готелях нижчих категорій, представник міністерств зазначив, що діяльність всіх об'єктів туріндустрії ретельно перевіряється.

«Є ще один момент - конкуренція. Сьогодні власники готелів, готелів, об'єктів громадського харчування націлені на залучення більшого числа клієнтів. Тому практично всі вони намагаються надавати якісний сервіс.

Як би там не було, Міністерство культури і туризму проводить регулярні моніторинги об'єктів туріндустрії, і робить суворі заходи щодо об'єктів, які допускають порушення », - сказав А.Ісміев.

Як видно, думки співрозмовників 1 news. az зійшлися в одному: Азербайджану слід очікувати припливу туристів, і не тільки з Ірану.

Справді, сьогодні розвитку туристичної галузі Азербайджану сприяє безліч факторів, у тому числі політичних. Питань також багато, серед них - доступність віз для іноземців, якісний, максимально доступний сервіс в туристичних об'єктах. Слово - за відповідними структурами і гравцями туріндустрії. Адже всі ці питання можуть бути вирішені. Варто тільки захотіти.

І ще ... Раніше міністр культури і туризму Азербайджану Абульфас Гараев заявляв, що кожен турист витрачає під час перебування в нашій країні в середньому $ 700. Якщо врахувати, що міністерство націлене на збільшення числа туристів, які відвідують Азербайджан, до декількох мільйонів в рік, доходи держскарбниці від туріндустрії можуть обчислюватися вже кількома мільярдами манатів.

Що, погодьтеся, важливо, враховуючи, що не припиняється волантільності світової економіки, цін на нафту і орієнтованість уряду країни на розвиток нафтового сектора.

1news.az

Текст: Олена Салаєва

Чому?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация