Ірпінь: батьківщина Незнайки, Азербайджан в Україні, Парнас для класиків

Цей курортний по статусу містечко зустрічає подорожніх старим, типовим для приміських станцій Південно-Західної залізниці вокзалом - з товстими цегляними стінами і хитромудрими дерев'яними конструкціями даху. І здається, що перші дачники, які почали селитися в тутешніх краях сто з гаком років тому, передали своє ліниве «відпочинковий» настрій і нинішнім жителям міста . Тут навіть таксисти під вокзалом знаходяться в якийсь напівдрімоті і не нав'язують прибулим пасажирам свої послуги.

- Офіційно місто прийнято вважати заснованим в 1900 році, коли тут з'явився залізничний роз'їзд, а навколо почали селитися спочатку залізничники, а потім і дачники, - каже директор міського краєзнавчого музею Анатолій Іванович Зборовський. - Вулиці, які прокладаються прямо по вирубаних в лісі просіках, і понині називаються «лініями». А ось селища, які сьогодні практично злилися з містечком, відомі дуже давно. Наприклад, перша згадка про Гостомелі відноситься до 1494 році, коли литовський князь Олександр віддав його князю Івану Глинському. Про село Романівка перші записи датуються початком ХVI століття.

Піонери залізниці в Ірпені, фото 1901 року. Які класичні типажі свого часу! Ось дрезиною важливо сидять інженери, що спроектували ж / д лінію, за ними - явно два купця вже доглядають ділянки під дачі, робітник-залізничник напевно стане одним з перших жителів Ірпеня, а людина в кітелі зліва нагадує революційно налаштованого студента

Азербайджанська провінція

Приїжджих в Ірпені може здивувати тим, що центральну вулицю Пролетарську не так давно на прохання азербайджанського земляцтва назвали на честь матері нинішнього і подружжя попереднього президента Азербайджану - Заріфи Алієвої. Вона, як виявилося, була відомим лікарем-офтальмологом. Вулиця Академіка Алієвої (на всіх табличках підкреслюється її наукове звання) тепер впирається в парк імені Алієвої, біля якого встановлено пам'ятник, зрозуміло, Алієвої Заріфі Азіз кизи - в огородженому з усіх боків сквері з фонтаном за воротами з важкими замками.

- Швидше за все, вся справа в матеріальному достатку тутешніх азербайджанських бізнесменів, - якось туманно відповідають нам на резонне питання продавці тутешнього ринку. Але справедливості заради відзначимо, що на кошти азербайджанської діаспори (а це майже десять відсотків жителів міста, ні багато, ні мало - близько 4 тис. Чоловік!) Встановлено пам'ятник Тарасу Шевченку навпроти міської ради.

) Встановлено пам'ятник Тарасу Шевченку навпроти міської ради

Поки в Києві тільки планують створити сквер імені Гейдара Алієва, в Ірпені вже є парк імені його дружини

письменницька вотчина

Першу культурну струмінь в життя Ірпеня привнесли дачники ще до революції: в 1910 році тут утворилося Товариство аматорів сцени, в 1912 році з'явився кінотеатр. Тут бували Леся Українка, Панас Мирний, Микола Лисенко, Марія Заньковецька - молодий дачне містечко серед сосен привертав творчих людей.

- У 1935 році поет Іван Гончаренко запропонував використовувати колишню дачу київського «дріжджового» магната Івана Чоколова як Будинок творчості радянських письменників, - каже наш гід. - Хто в ньому тільки не бував! У тутешньому парку гуляв Костянтин Паустовський, Олександр Твардовський писав тут про Василя Теркине. Тут плавав на човні і співав знаменитий тенор Костянтин Огнєвий. На колишній дачі (нині корпус №1) Олесь Гончар писав роман «Собор». Тут жили і творили Олександр Довженко, Остап Вишня, Павло Тичина, Максим Рильський.

Тут в гостях у Володимира Сосюри відпочивав французький письменник П'єр Гамарра, а Борис Пастернак оспівав місто в вірші «Ірпінь - це пам'ять про людей і літо». І було від чого оспівати: саме тут великий поет закохався в дружину піаніста Нейгауза. І повів. Знаменитих віршів, відповідно, народилося того літа багато.
Сьогодні будинок творчості - це кілька невеликих корпусів на пагорбі над долиною річки Ірпінь, причому щоб на день-два оселитися в історичних будівлях, вже не обов'язково бути членом Спілки письменників. В історичній будівлі часто збирається молодь на поетичні вечори, а то і просто відзначити якісь свої свята - адже номери від 100 гривень на добу цілком доступні.
Тут в гостях у Володимира Сосюри відпочивав французький письменник П'єр Гамарра, а Борис Пастернак оспівав місто в вірші «Ірпінь - це пам'ять про людей і літо»

Витончений будинок дачі Чоколова на вулиці Стельмаха, 6, - одне з найстаріших в Ірпені і визнаний пам'ятник архітектури. А оселитися тут можна, зателефонувавши за номером 6-13-72

Будинок, де народився Незнайка

Будинок, де народився Незнайка

Може, ви не знаєте, але разом з Ірпенем ріс дитячий письменник Микола Носов - автор «Незнайки». Тут Микола пережив громадянську війну, закінчив семирічну школу, працював чорноробом на Ірпінському бетонному заводі, в 1927 році перебрався до Києва, поступово в художній інститут.

В Ірпені зберігся будинок, в якому жила сім'я письменника: маленький, непоказний, частково перебудований, він розташований на вулиці Квітковій. Чи не звідси починався придуманий автором Квітковий місто? У своїй автобіографічній повісті «Таємниця на дні колодязя» Носов згадував, що коротуна з «Незнайки» - з розказаних в Ірпені казок матері. Ще в книзі безліч цікавого матеріалу про життя міста часів Першої світової та Громадянської війни, військового комунізму і НЕПу. До сторіччя письменника в 2008 році міськрада оголосила конкурс на кращий пам'ятник Незнайку, причому «в найкоротші терміни», але про результати, на жаль, не чути досі.

І замість Леніна - «Біг-Бен»

Поки в Києві сперечаються про «парку радянського періоду» для монументів комуністичним діячам, в Ірпені це вже реалізовано. Місце Леніна перед міськрадою зайняли симпатичний годинник - «Маленький Біг-Бен», а сам вождь робітників і селян перемістився на галявину соснового лісу біля Будинку творчості письменників. «Тільки фарбувати його доводиться час від часу, - каже Анатолій Іванович, - а то учні із сусідньої школи чого тільки Ілліч не домальовують ...»

Ірпінський «Біг-Бен» на місці Леніна

Чи не звідси починався придуманий автором Квітковий місто?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация