Ісламофобія в Азербайджані?

На питання ІА REGNUM відповідає глава Центру захисту свободи совісті та віросповідання (DEVAMM, Баку) теолог Ільгар Ібрагімоглу.

- Для початку хотів би задати загальне питання - Для початку хотів би задати загальне питання. Що відбувається в релігійному житті Азербайджану?

- Вітаю Вас і Ваших читачів. З жалем мушу зазначити, що за останні місяці ситуація в релігійному житті в країні залишає бажати кращого. У сфері релігійних свобод зроблений великий крок назад. Особливо, останні два місяці ознаменувалися серйозними, і до того ж масовими порушеннями прав віруючих. На сьогоднішній день проблема залишається, і її гострота не знижується. Проблема посилюється тим, що вона зачіпає по суті кожну сім'ю практикуючих віруючих. Бо з введенням заборони на відвідування шкіл ученицями, у відповідність з релігійними поглядами покривають голову, проблема в тій чи іншій мірі стосується дуже багатьох. Чиясь донька, племінниця, молодша сестра, кузина підпадає під цю заборону - це проблема зачіпає тисячі людей. З іншого боку - з огляду на азербайджанські реалії, можна говорити про ісламофобською складову питання. Бо всі наведені доводи не терплять ніякої критики, і це обґрунтовано дозволяє людям думати, що справжня мотивація заборони пов'язана з нетерпимістю до певного зовнішнього вигляду, що є проявом свободи переконань. З огляду на сказане, можна стверджувати, що мова йде про наймасовіше порушення прав людини, бо заборона спрямований проти конкретної групи, яка дотримується певних поглядів.

- Чим викликана така гостре сприйняття проблеми з боку віруючих?

- По-перше, заборона торкнулася такого фундаментального права, як конституційне право на отримання освіти. Особливо це гостро сприймається віруючими ще й тому, що за велінням священної релігії, пізнання наук - одна з головних обов'язків правовірного мусульманина. Друга особливість: школи - це місце, куди діти щодня ходять, і коли перешкоджають цьому природному ходу подій, виникають відразу безліч проблем, прямо-таки згусток проблем. Діти відстають від навчального процесу, відчувають психологічну травму через виявленої щодо них дискримінації та ін. Але саме, мабуть, головне - віруючі фактично позбавляються одного з найбільш базисних прав - реалізації свободи віросповідання. Як Вам відомо, Пакт ООН про громадянські і політичні права, Загальна декларація прав людини ООН, Європейська Конвенція про захист основних прав і свобод людини однозначно підтверджують свободу віросповідання. Дані міжнародно-правові документи наказують, що головні покриття, що надягають у відповідність з релігійними переконаннями, є невід'ємною частиною поняття релігійної свободи і як такі повинні бути повністю дотримані.

Важливим моментом є й те, що, на відміну від безлічі циркулярів, які спускаються зверху щомісяця, але які через дуже короткий період часу кануть в Лету, залишаються на папері, ця заборона, причому усний, виконується наполегливо, іноді з якимось адміністративним захопленням з боку шкільної адміністрації. Все це викликає питання у віруючих. Виходить, що збирати гроші зі школярів, погане навчання, реальне відставання шкіл від належних стандартів - це не проблема для вітчизняних чиновників від освіти; а коли в школу з 500 учнями приходять 10-15 учениць в акуратних біленьких хусточках - на боротьбу з цим «кричущим неподобством» мобілізовують всі сили і тримають на особливому контролі. Зрозуміло, це не може не насторожувати. Це не може не ображати.

- Хто автор цієї справи? Чи можна називати ситуацію, що склалася проявом ісламофобії на державному рівні?

- Ні, я не думаю, що це є прояв державної лінії. У нас є всі підстави так вважати. Бо синусоїда ситуації зі свободою віросповідання в останні роки явно вказує на наявність протилежних груп впливу у владі. Ми згодні з тими експертними оцінками, які вказують на наявність у владі впливової групи ісламофобською спрямованості. Тільки лише за останні роки ми бачили прояв цієї групи в ситуації зі спробою заборони на озвучування азана, зі знесенням мечетей і ін. Втручання глави держави кілька разів повертала ситуацію в нормальне русло. Але в останні 2 місяці ми бачимо якесь домінування горезвісної групи, бо проблема з хіджабом не знаходить поки свого рішення.

Але явно у владі є і інша впливова група, яка вважає подібне ставлення до релігії неправильним і в міру можливості перешкоджає реалізації планів з боку першої групи. Пару років назад новозбудовані мечеті раптом почали зносити. Причому не було чіткого автора цього варварства - як і годиться в бюрократичній системі. Потім все як би відразу зупинилося, ситуація повернулася в цивільне русло. Сьогоднішню ситуацію я б охарактеризував як серйозну кризу. Релігіофобская група як би вирішила взяти реванш, і у них є в наявності якісь сильні чинники. Бо досі настільки довго криза у нас не тривав.

- Які це можуть бути чинники?

- Ну, це все з області припущень. За відсутності чіткої, об'єктивної інформації можна лише висувати гіпотези. Але логіка підказує, що в черговий раз розігрується горезвісна карта «посилення фундаменталізму». Адже не секрет, що, як і на всьому пострадянському просторі, в Азербайджані з року в рік виникає ренесанс віри, повернення до духовних цінностей. Залізна завіса впав, стався потужний комунікаційна і технологічна революція, люди отримали доступ до інформаційних ресурсів. Природно, велика кількість людей, аналізуючи цю інформацію, приходять в релігію. Зростання кількості віруючих йде по арифметичній, іноді і по геометричній прогресії. Але на відміну від Росії, де чиновники намагаються вести цей процес, регулювати матрицю повернення в лоно віри, наші чиновники здебільшого надходять інерційно, намагаються адміністративно перешкоджати цьому. Чиновники як би стурбовані зростанням числа віруючих і адміністративними важелями намагаються повернути назад нормальний хід подій. Але ж подібно до законів природи, існують суспільні закони. Суть питання в тому, що можна забороняти якісь зовнішні прояви, можна обмежувати якісь атрибути віри, але намагатися обмежити віру - це нонсенс. Адже ясно, що це викличе зворотний ефект. Люди завжди більш цікавляться забороняється. І чим більше деякі чиновники гноблять віру, тим більше люди цікавляться цим феноменом, і відповідно, тим більше прихід до віри.

- А яка, на Ваш погляд, мотивація у даної групи чиновників?

- Я думаю, що відразу кілька факторів грають роль в мотивації цієї групи. По-перше, в стані чиновництва поки сильні ідеологічні кліше радянської дійсності. По всій видимості, тут є якесь домінування носіїв ідеологічного мислення радянської доби, тобто якийсь атеїстичний підхід до даного питання. Другий фактор - гра в світськість і підігравання певним етатиським тенденціям. Плюс до цього третій фактор - загальна нетерпимість до альтернативного способу життя, кожному альтернативному. Є якесь роздратування від повернення людей до свого духовному началу. Думаю, що сукупність цих факторів і видає на гора подібну наполегливість в продовженні проблеми.

- Як би Ви прокоментували ситуацію, що склалася з позицій толерантності?

- Саме в цьому плані і виникає справжнісінький криза. Азербайджан роками заробляв стійкий толерантний імідж. Раптом виходить так, що через дії ісламофобською групи у владі ставиться під удар весь імідж толерантності країни. Я думаю, що це - серйозна проблема, і держава перейметься цією серйозністю і усуне подібні деформації. Адже як можна говорити про ту чи іншу толерантності до релігійних меншин, коли проявляється нетерпимість до релігійного більшості ?! Я думаю, що імідж толерантності Азербайджану опинився під загрозою саме внаслідок ісламофобських дій певних кіл.

- А як Ви ставитеся до доводів про світської моделі країни?

- Так, на жаль, ми бачимо, що як деякі чиновники у владі, так і деякі агітатори від громадянського суспільства намагаються посилатися на світськість. По-перше, Азербайджан всі свої роки був світською країною, але чомусь проблеми не існувало. Чи не вчора Азербайджан став раптом світською державою, щоб приводити цей аргумент. Другий момент - деякі як би намагаються стати великим католиком, ніж Папа Римський. Адже всім відомо, що ні в США, ні в Великобританії, Іспанії, ФРН, Норвегії, і т.д. немає ніякої проблеми з хіджабом в школах. В абсолютній більшості світських країн Європи і Америки немає проблеми з хіджабом. До того ж, будь-який правознавець дасть чітку довідку про те, що саме світськість передбачає гарантування свободи совісті, в тому числі носіння хіджабу в школах. У наявності спроба індоктрінірованія громадської думки, жонглювання термінами. Будь-яка неупереджена людина підтвердить, що доводи світськості не витримують ніякої критики.

- На якій стадії зараз проблема?

- Ось уже два місяці, як це буде продовжуватись. Іноді моментами відчувається, що з'являються якісь певні контури вирішення проблеми, але поки нічого конкретного немає, і я думаю, що на сьогоднішній день поки рано говорити про рішення. Але можливість вирішення проблеми все ж існує.

- Ще одне питання з цього приводу. Як діє в цій ситуації Управління мусульман Кавказу (УМК) та як це позначиться на його репутації?

- В принципі Управління мусульман Кавказу є організацією, яка за своїм статусом зобов'язана в першу чергу зайнятися цією проблемою. Відчувається, що вона займається, але поки результатів немає. Я думаю, що це питання має стояти щодня, щогодини, щохвилини в порядку денному УМК. Допускаю, що так воно і є. Але якщо немає належного результату, то УМК повинен мобілізувати всі свої можливості для якнайшвидшого вирішення цієї проблеми. Адже з кожним днем ​​продовження цієї проблеми все це дуже згубно позначається на репутації УМК. Проблема, по суті, досягла свого апогею. Вона вимагає свого негайного вирішення.

- Як ви думаєте, які кроки мають бути зроблені для вирішення цієї ситуації?

- Тут є різні варіанти. Звичайно ж, найважливішим позитивним аспектом тут є те, що немає ніякого документального, письмового заборони. Значить, при наявності політичної волі щодо вирішення проблеми, досить буде відновити статус-кво. Можна все обставити красиво, сказавши, що для досягнення громадянського консенсусу прийнято принципове рішення про усунення проблеми. Можна вибрати варіант, при якому поряд зі шкільною формою буде запропонована форма, колір хіджабу - як в тій же Великобританії або США. При бажанні можна знайти масу варіантів вирішення проблеми.

- Які Ваші прогнози?

- Чесно кажучи, не хотілося б говорити про прогнози. Адже мова йде про долі людських. Проблема стосується самої незахищеної категорії - дітей. Продовження цієї ситуації - приносить моральні страждання тисячам, десяткам тисяч людей. Я думаю, що це питання знайде своє рішення. Я сподіваюся, що державницький підхід візьме гору і права віруючих будуть відновлені. Нікому не принесе пошани позбавляти наших дітей права на освіту, право жити у відповідність зі своїм світоглядом. Маргіналізація віруючих нікому не потрібна, вона є контрпродуктивною. Я дуже сподіваюся, що є розуміння цього.

За матеріалами: ІА REGNUM

Що відбувається в релігійному житті Азербайджану?
Чим викликана така гостре сприйняття проблеми з боку віруючих?
Хто автор цієї справи?
Чи можна називати ситуацію, що склалася проявом ісламофобії на державному рівні?
Які це можуть бути чинники?
А яка, на Ваш погляд, мотивація у даної групи чиновників?
Як би Ви прокоментували ситуацію, що склалася з позицій толерантності?
Адже як можна говорити про ту чи іншу толерантності до релігійних меншин, коли проявляється нетерпимість до релігійного більшості ?
А як Ви ставитеся до доводів про світської моделі країни?
На якій стадії зараз проблема?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация