IslamRF.ru: Айрат Ситдиков: мусульманізаціі булгарських племен може бути пов'язана з походами халіфа Мервана на початку 700-х років

Тема булгарского барса, що виникла в зв'язку зі скульптурою Даші Намдакова, стала в Татарстані причиною великого сплеску інтересу до історії. Керівник національного центру археологічних досліджень інституту історії АН РТ Айрат Ситдиков розповів в інтерв'ю "БІЗНЕС Online", звідки у булгар з'явився символ барса, а також про ряд цікавих розкопок, проведених казанськими вченими.

- Айрат Габітовіч, влітку минулого року багато астраханські ЗМІ повідомили про унікальну знахідку татарстанських археологів на Нижній Волзі. Що за Поволзький Трою ви знайшли?

- Знайти Трою - це трохи пишномовно. Сьогодні Нижня Волга досліджується не тільки татарстанськими археологами. Цей регіон є об'єктом багатьох досліджень вже протягом декількох десятиліть. Перші великі дослідження проводив Балло ще в 1918 році. У центрі уваги вчених завжди був феномен золотоординських міст, які вже давно стали явищем світового масштабу. Кілька в тіні залишався предмонгольское період.

Ця епоха може бути, менше представлена, археологічно, але добре простежується за письмовими джерелами. Ці питання завжди були актуальні. Саме тут вчені намагаються локалізувати легендарну Хазарию.

Сьогодні Нижню Волгу планомірно досліджують астраханські вчені, фахівці з Волгограда, провідні дослідники Російської академії наук, вчені з Йошкар-Оли. Іншими словами, об'єкт сам по собі досліджується давно, але останні десять років більш активно.

Серед великих об'єктів - це «Самосделка» (Самосдельское городище). Це залишки великого домонгольського міста. Його площа сягала близько 400 гектарів. За розміром місто можна порівняти з містом Болгар. Потужність культурного шару говорить про інтенсивність життя. Тут він доходить до трьох метрів, а в тому ж Болгаре до двох. Місто функціонував в доординскій період, а потім продовжив жити і при Золотій Орді. У пресі навіть висувалися версії, що це місто і є столиця Хазарії - Ітіль. Інша частина вчених відносить його виникнення до IX - X століття - періоду, коли відбувалося активне освоєння дельти Ітіль.

- Місто якось пов'язаний з Волзької Булгарією?

- За писемними джерелами, область називається Саксин. І при описі його жителів йдеться, що там живуть огузи і болгари. Наскільки це було прямо пов'язане з Волзької Булгарією говорити важко. Але безсумнівно, що витоки матеріальної культури і культурні традиції були тісно пов'язані з Волзької Булгарією і тюркським світом. Найімовірніше, це було мусульманізірованное суспільство, так як тут зазначено присутність болгарського населення, пов'язаного з мусульманським світом.

- Які цікаві знахідки зробили?

- Об'єктом безпосереднього дослідження татарстанських археологів в Поволжі стало городище Мошаік, яка сьогодні входить в межі міста Астрахані.

За останні шість-сім років досліджень, які проводить інститут історії АН РТ нам вдалося з'ясувати, що територія Нижньої Волги була добре освоєна в домонгольський період. Тут є могильники Салтикова-Маяцкого періоду, тобто ранніх булгарських племен. За своєю матеріальній культурі вони близькі до могильникам на території Волзької Булгарії.

Городище Мошаік знаходиться на північний захід від, кілометрах в 40-60, від Самосделкі.

Місто відоме з 70-х років, перший м його дослідником стала Євгенія Шнайдтштейн. Також дослідні роботи тут проводила Марина Полубоярінова. Тобто пам'ятник був відомий. Але проблема в тому, що зараз він в межах міста, тобто значна частина його забудована, а місць, де можна закласти розкопки не так багато.

Але вже перший рік наших досліджень показав, що на Мошаік є раннеординскій матеріал. Більшість відомих міст в Поволжі відносяться до більш пізнього періоду. Міська культура виникла адже не тільки в період Золотої орди, вона є преемственной ще з домонгольського часу. Міська культура в Нижній Волзі була, причому, високого розвитку. І не потрібно думати про те, що подібна культура з'явилася тільки в період Золотої Орди, це не так.

Наша гіпотеза така, що Мошаік є більш пізнім городищем, ніж Самосделка, але якісь етапи домонгольського періоду по ньому виявити можна. Показово, що це місто ілюструє спадкоємність розвитку міської культури. Ми поки досліджували невелику ділянку, але потрібно звернути увагу на розташовані поруч могильники. Вони, можливо, пов'язані не тільки з золотоординських періодом, але і домонгольским періодом. Це об'єкт наших майбутніх досліджень. Тобто тут криється один із ключів до пояснення феномена золотординскіх міст. Вважалося, що вони мають штучний характер і були привнесені.

Думаю, матеріал, який формується зараз по Нижній Волзі дозволить створити більш повну картину предмонгольское і раннього ординського часу розвитку. На жаль, цей період мало відомий. А в письмових джерелах говориться, що монголи намагалися взяти міста, що знаходяться в дельті Волги, кілька років. Може бути, і столиця тому з'явилася набагато пізніше, ніж монголи захопили Східну Європу, тому що опір було потужним.

- А якщо звернутися до більш географічно близькому нам Болгару. Що тут відкрито за період роботи фонду «Відродження»?

- Болгар - також наш об'єкт детальних досліджень. З появою фонду «Відродження» плани по його вивченню отримали матеріальне підкріплення. Вдалося, наприклад, завершити дослідження великої будівлі раннього ординського часу, яке входила в частину комплексу ханського двору. Зараз у нас три пам'ятника, які відносяться до епохи раннезолотоординского часу (перша половина XIII століття): соборна мечеть, східна палата (друга назва - ханська лазня) і будинок з баштами (ханський палац). Це три будівлі, які являють собою історію становлення великого міста.

- А що з себе представляє ханський палац?

- Це велике будівництво, яке, на думку дослідників, кілька разів перебудовувалася. Рафінад Шарифуллин досліджує цей пам'ятник вже протягом 15 років, з середини 90-х років, але роботи остаточно завершилися в минулому році. Так ось, на його думку, ханський палац був спочатку мечеттю, який потім перебудовувався під громадську будівлю.

Ханський палац - квадратне за формою будівля, яке за розмірами не поступається соборної мечеті. У палацу площа - 30 на 30 метрів. За плануванням воно схоже на будівлі, що мають середньоазіатські архітектурні традиції. Вежі округлі, але квадратної форми. Периметр приміщення розділений на кілька кімнат. На жаль, будівля сильно постраждала після того, як припинила своє існування. Він було закинуто ще в період Золотої орди в XIV столітті і знаходилося в запустінні. Але ми знаємо про палац, який згадує ще на початку XVIII століття дяк Михайлов. Він також пише про ханському палаці. Так що, може бути, це не останній царський палац, який був досліджений. У різний час у правителів могли бути свої будівлі, так вони руйнуються і занепадають.

- Передбачається, що до 2014 року відвідувачі заповідника зможуть побачити 39 об'єктів. Які з них нові, унікальні?

- Якщо повернутись до записок дяка Михайлова, який першим описав Болгар, то він писав про 70 будівлях в Булгарі. Дослідники, які займалися дослідженням городища пізніше, відзначали, що виникло тут село і монастир цим будівлям завдали непоправної шкоди. Вже до початку ХХ століття тут залишилося тільки близько сорока споруд. Потім залишилося 15, і з них 11 знаходиться в дуже поганому стані. Ряд об'єктів ми сподіваємося разом з казанським університетом за допомогою геофізичних технологій виявити залишки руйнування. Таким чином, з урахуванням існуючих об'єктів і досліджуваних загальна кількість об'єктів музифікації може наблизитися до 39. Головне, що в якійсь мірі вони стануть доступні для людей, які цікавляться історією Болгар. Зараз головна мета - створення певного музейного образу на території городища.

- Які найбільші об'єкти в Болгаре будуть відкриті?

- По-перше, це, звичайно, соборна мечеть, а з тих, які відкриваються, найімовірніше, великими будуть два об'єкти: комплекс Ринковій площі у соборній мечеті (мабуть, це був караван-сарай, поділений на кімнати, всередині кожної сидів майстер ), і великий будинок поруч з соборної мечеттю. Воно знаходиться ближче до екскурсійної службі. Що стосується можливого караван-сараю на Ринковій площі, то вона згоріла в середині XIV століття (причин може бути кілька - або одне з нападів на місто, а, може, і просто пожежа). Ми до сих пір тут знаходимо недороблені прикраси, верстати, відходи виробництва. Що стосується, будівлі поруч з соборної мечеттю, то воно виявлено два роки тому і воно буде предметом вивчення.

- Болгар відомий своїм численними банями. Які відкриття ви зробили тут?

- У 1940 - 50-ті роки багато відкриті об'єкти були засипані. Під пагорбом внизу, де знаходиться річка, розташовувався цілий комплекс бань. Деякі з них були досліджені. Якраз вони і стануть об'єктами музифікації. У повному обсязі, лазні, звичайно, відтворені не будуть, але загальний вигляд будинку буде відповідати моменту його археологічного виявлення. До сих пір в Дербенті, в Середній Азії є близькі до цих булгарским палатам діючі лазні. Всі працюють вони за однаковим принципом. Є ідея побудувати за межами заповідників діючу булгарскую баню по типу білої або східної палати. Може бути, така лазня і буде працювати для туристів.

- Ваше ставлення до барсу Даші Намдакова, скульптуру якого планується звести поруч з соборної мечеттю?

- Це витвір мистецтва, і мені складно оцінювати його. Я все-таки більше історик, а не мистецтвознавець. Що стосується способу барса, то у тюркських народів він був дуже поширений. Ми знаходимо дуже багато предметів з барсами. Вони зустрічаються в розкопках ще з домонгольського часу. Ми знаходили, наприклад, срібні накладки із зображенням барса.

Сюжет з барсом - дуже древній. Що стосується Болгара, то деякі сюжетні лінії тут були взяті з іранського мистецтва. В Ірані можна зустріти масу сюжетів полювання царів на левів, різні зображення барсів. В основному вони представлені не як хижаки, а такі собі вальяжно кішки з квітучими хвостами. Хвіст навіть іноді зображується в русі з розквітлим хвостом, з піднятими лапами.

- Прямо якийсь образ гламурного барса ...

- (Сміється). Ще раз повторюся з одного боку, на образ барса вплинуло мистецтво Середньої Азії та Ірану, а з іншого ми знаходимо його зв'язок з тюркським світом.

В цілому, якщо говорити про наш регіон, то була така особливість, що зображує не леви, а барси. Є зображення барсів на карбованих монетах Золотої Орди.

- Суперечка навколо барса Даші Намдакова несподівано показав, що в суспільстві є великий інтерес до історії. Наприклад, на сторінках нашої газети історичні теми обговорюють навіть банкіри. Одним з каменів спотикання стало сприйняття Болгара як місця прийняття ісламу предками татар. Взагалі, коли булгарские племена стали мусульманами? Є різні судження ...

- Це дивлячись про якому регіоні говорити, про яке Поволжі - Нижня або Середнє. Якщо говоримо про Середньому Поволжі, то історія ісламу тут безпосередньо пов'язана з проникненням мусульманізірованих болгарських племен з інших регіонів. Воно відноситься до кінця IX - початку X століть.

Це добре видно з повідомлень Ібн Фадлана, який пише, що в Булгарі є мечеть. І він уже підкреслює, що населення було мусульманізіровано. Мусульманізаціі булгарських племен проходила рано. Може бути, це пов'язано з походами арабського халіфа Мервана на початку 700-х років, може бути, з іншими процесами. Ми відчуваємо також дуже сильний вплив і в культурі і в мові булгар огузских племен, які також лягли в основу турецького етносу. Останні мешкали в Хорезмі. Тому цілком можливо, що звідси з'явився сюжет проповідника прийшов з миром без меча з посохом, про сподвижників пророка Мухаммада (мир йому), що прийшли до булгар і звернули їх у іслам.

Ми бачимо, що на Дону, в районі українських міст Донецька, Харкова, зафіксовано серія болгарських городищ, які з кінця VIII століття, судячи з могильникам, були мусульманськими. З кінця IX століття в Середньому Поволжі фіксується присутність мусульманського населення.

Взагалі, якщо говорити про булгарах, то ця тема окремого дослідження. Зараз якраз інститут історії АН РТ завершує велику роботу, пов'язану з дослідженнями булгарской цивілізації. Це ж величезний пласт, що зробив вплив на всю культуру Східної Європи. Наприклад, навіть букви, якими ми зараз пишемо, - відкриття Кирила і Мефодія, пристосоване дунайськими болгарами. По суті, ми пишемо зараз болгарським шрифтом.

" БІЗНЕС Online "

Що за Поволзький Трою ви знайшли?
Місто якось пов'язаний з Волзької Булгарією?
Які цікаві знахідки зробили?
Що тут відкрито за період роботи фонду «Відродження»?
А що з себе представляє ханський палац?
Які з них нові, унікальні?
Які найбільші об'єкти в Болгаре будуть відкриті?
Які відкриття ви зробили тут?
Ваше ставлення до барсу Даші Намдакова, скульптуру якого планується звести поруч з соборної мечеттю?
Взагалі, коли булгарские племена стали мусульманами?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация