Іспанська синагога - палац «Тисяча і однієї ночі»

  1. Стара школа і нововведення при молитовному місці
  2. «Зоряний» Кафка на таємничих плечах і плани нацистів

Іспанська синагога, фото: Катерина Сташевська   - Зараз ми з вами зупинилися у Іспанської синагоги, що знаходиться буквально в двох кроках від Староміської площі Іспанська синагога, фото: Катерина Сташевська - Зараз ми з вами зупинилися у Іспанської синагоги, що знаходиться буквально в двох кроках від Староміської площі. Різноманітність іноземних мов, які ми тут чуємо з усіх боків, говорить про її популярності серед туристів ...

- Безумовно, це одна з найкрасивіших синагог на території празького кварталу Йозефів. Цікаво походження її назви. Справа в тому, що побудована вона в неомавританском стилі, що нагадує нам про панування цього архітектурного напрямку в Іспанії. Даний стиль був дуже затребуваним на рубежі XIX-XX ст .: можна, наприклад, згадати столичну Ієрусалимську синагогу. Крім того, існує основний поділ євреїв на іспанську гілка (сефарди) і німецьку (Ашкеназі). Спочатку представників іспанської гілки в Празі не було - лише після початку гонінь на них в XV столітті вони поступово розселилися по території Італії, Османської імперії та Африки.

Стара школа і нововведення при молитовному місці

Зведення Іспанської синагоги стартувало в 1868 році за проектом Войтеха Игнаца Ульмана і Йозефа Нікласа. Це сама «молода» синагога в празькому єврейському кварталі. Раніше тут височіла інша її попередниця, відома під назвою Стара школа (Altschul). Як ми знаємо, в іудаїзмі синагога є не тільки молитовним будинком, але і освітнім закладом. Стара школа була найдавнішої синагогою в Йозефові. Перші згадки про неї датуються тисячу сто сорок два роком.

Іспанська синагога, фото: Катерина Сташевська   - Давайте повернемося до нашої Іспанської синагозі і поговоримо про її пишному внутрішньому оздобленні Іспанська синагога, фото: Катерина Сташевська - Давайте повернемося до нашої Іспанської синагозі і поговоримо про її пишному внутрішньому оздобленні.

- Її шикарні інтер'єри - це найцінніше, що тут є. Перш за все, величезна увага приділена орнаментів. Я б навіть сказав, що Іспанська синагога походить, скоріше, на мечеть. В її стінах рясніють різні геометричні та рослинні візерунки всіляких форм, ліпнина, позолота, різьблені фігури, фрески та чудові вітражні вікна. Синагога є прикладом синкретизму в архітектурі, змішання стилів: тут представлені елементи католицького оформлення, мусульманського, єврейського ... Цікаво, що лави всередині розташовані не навколо молитовного місця - піднесення, іменованого бімой, - а, як і в християнських храмах, перед ним, у напрямку на схід. Замість вівтаря тут варто Ковчег для Тори, що характерно для синагог. На подібне внутрішнє розташування вплинуло реформаторський рух в іудаїзмі.

- Чим ще ця сучасна синагога відрізнялася від своїх «старших колег»?

- Тут присутнє опалення, а ще - це абсолютно приголомшлива акустика. Не випадково хормейстером і органістом Іспанської синагоги з 1836 року був відомий чеський композитор Франтішек Шкроуп.

«Зоряний» Кафка на таємничих плечах і плани нацистів

- Напевно, саме завдяки такій незрівнянною акустиці тут регулярно проходять концерти класичної музики. Прямо біля входу в синагогу можна придбати квиток на Сметану, Дворжака, Моцарта і ін.

Фото: Катерина Сташевська Фото: Катерина Сташевська

- Так, ви абсолютно праві, це місце є багатофункціональним. Крім концертів, тут можна відвідати дуже цікаву виставку, що розповідає про історію євреїв в Чехії, ознайомитися з колекцією літургійних предметів, пов'язаних з іудейськими обрядами. У п'ятницю, напередодні шаббата, суботи, тут проходить найголовніше богослужіння. Знайти в цих пишних приміщеннях ми можемо і Єврейський музей, друга частина якого знаходиться в Майзеловой синагозі.

- Біля цього неомавританському королівства виділяється один дуже оригінальний пам'ятник, створений сучасним чеським скульптором Ярославом Роной. Чи не сфотографувавши його, жоден турист не може пройти повз ...

Скульптура Франца Кафки, фото: Катерина Сташевська   - Це вкрай цікава і, разом з тим, дивна скульптура Скульптура Франца Кафки, фото: Катерина Сташевська - Це вкрай цікава і, разом з тим, дивна скульптура. Показана тут невелика фігура Франца Кафки, що сидить на плечах у величезного порожнього костюма. Даному пам'ятника всього п'ятнадцять років, встановлений він був в 2003 році. Цікаво і місце його знаходження - він стоїть на лінії розмежування єврейського кварталу і християнській частині міста. Більш того, Кафка сидить між синагогою та католицьким костелом св. Духа, що дуже символічно, тому що хоча він і писав свої твори на німецькій мові, і був євреєм, в Чехії його сприймають як вітчизняного, національного письменника.

- Яка була доля синагоги в непростому, трагічному XX столітті?

- Під час Другої світової війни все празькі синагоги, як ми знаємо, були закриті, в них зберігалося конфісковане майно євреїв. На жаль, винятком не стала і Іспанська. Більш того, в столичному кварталі Йозефів нацисти планували відкрити музей «вимерлого народу», що їм, однак, здійснити не вдалося.

Дійти до Іспанської синагоги найпростіше по вулиці душно, що бере початок прямо у Староміської площі.

Чим ще ця сучасна синагога відрізнялася від своїх «старших колег»?
Яка була доля синагоги в непростому, трагічному XX столітті?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация