Исповедь і почуття провини

Про те, чому сповідь для багатьох православних стала простою реєстрацією, і як почуття провини перетворюється в звичку і втрачає сенс, розмірковує Андрій Десницький.

Спочатку - замальовки з власного життя.

Мені років 18, я приходжу на одну з перших в житті сповідей. Все дуже серйозно і урочисто, я зачитую по пам'яті список (дуже короткий) своїх гріхів, від яких, звичайно ж, я обов'язково через рік-два позбудуся і стану святим. Максимум через три.

Про те, чому сповідь для багатьох православних стала простою реєстрацією, і як почуття провини перетворюється в звичку і втрачає сенс, розмірковує Андрій Десницький

Андрій Десницький

Батюшка слухає з почуттям і так само реагує: «Гріх, гріх! Не смій! Ось якби не дійшов сюди, якби по дорозі під машину потрапив - прямо б в пекло! Прямо в пекло! »

І я раптом замислююся, так це все механістично, і які мої перспективи, якщо я поки що іноді грішу, а на сповідь вибираюся в кращому випадку раз на тиждень.

Мені років 30, я зачитую по пам'яті список, який з тих пір чи скоротився - швидше виріс за рахунок зовсім інших речей, яким я тоді не надавав значення або не помічав за собою. Священик уважно вислухав його і запитав: «Скажи, який свій гріх ти вважаєш найголовнішим?» Я відповів, адже «градація» була мені прекрасно відома. «Ні, - посміхнувся він, - відсутність любові - ось набагато гірший гріх». А в моєму списку такого навіть не було.

І в ці ж приблизно роки стою перед аналоєм і сумніваюся: чи почує мене ось цей, вперше побачений мною священик? Чи зрозуміє? Чи готовий я йому довіритися? І, підійшовши, замість звичного «батюшка, я згрішив ...» говорю: «Господи, грішний перед Тобою ...» З ​​тих пір так і починаю.

Про сповіді говорити неймовірно важко, це надто особисте і інтимне, і не можна, напевно, розкривати навіть таємницю власного покаяння, тим паче чужого. Але говорити доводиться, тому що значимо, актуально, часто незрозуміло.

Тільки ледачий останнім часом залишив поза увагою: сповідь часто перетворюється в допуск до причастя, вона формальна, так і не виходить всерйоз каятися раз в тиждень або навіть раз на місяць, якщо все одне й те саме ось уже який рік. Немов би нагадуєш Богу: так, людина я недосконалий і сам про себе це знаю. А Він ніби не в курсі?

Але я хотів би сказати трохи ось про що: про сповідь і почутті провини. І для початку - ще одна історія або навіть дві. Сільський храм в середині дев'яностих, недільна літургія, перед її початком - загальна сповідь з докладним перерахуванням гріхів. Священик довго і з почуттям говорить про аборти, парафіянки хрестяться: «грішна, прости Господи». Тільки адже вони за рідкісним винятком - пенсіонерки, цей гріх вони могли зробити десятиліття назад і з тих пір згадують його перед кожною літургією. Не вірять, що прощені?

Або в ті ж роки літургія в московському храмі, паралельно народ сповідається в бічних прибудовах. Виходить проповідувати священик і каже ... про те, як це жахливо! Ось, каже він, приноситься жертва за гріхи світу, ангели невидимо нам послужать, а ми стоїмо тут і Бубнов: «я дратуюся, я уразливий, я необов'язковий, я пліткувати люблю ...» Ось і залишаємося дратівливими, уразливими і далі за списком, тому що нічого іншого не бачимо! Так відірвися ти від своїх гріхів, поглянь на Спасителя, припади до Нього! І з тих пір - не сповідувала цей священик після початку літургії вірних, принципово. А тепер він уже не в цьому світі.

Але повернемося на землю. Антропологи взагалі кажуть, що в світі є два види культур: культура провини і культура сорому, в залежності від того, що рухає людиною, чого він намагається уникати. Наприклад, на Далекому Сході - класичні культури сорому. Самурая незаслужено образив його пан, і самураєві нічого не залишається, як публічно крають собі живіт і померти. Змити нестерпний сором може тільки кров, пролита власною рукою. Сором - це положення, в яке ти поставлений, навіть якщо в тому немає ніякої провини.

А вина - відповідальність за твої власні вчинки, навіть якщо ніхто про них нічого не знає. Наша культура, як і будь-яка культура з християнськими коріннями, спонукувана почуттям провини. До церкви людини часто призводить саме це почуття і бажання щось з ним зробити. І це абсолютно справедливо, в тому ж Новому Завіті ми знайдемо, особливо у Павла, безліч міркувань про те, що кожна людина - грішник, що заслуговує смерті, і всі ми потребуємо прощення, яке знаходимо тільки у Христі.

Але що далі з цим почуттям робити? Здавалося б, церква взагалі про те, як людині винному і грішному стати праведним, не по заслугах, але по благодаті. А на практиці - ось ці ось бабусі, до сих пір сповідують гріхи молодості. Не вірять, що прощені? А може бути, не готові розбиратися в своїх нинішніх гріхах і тому приносять Богу давні, давно вже неактуальні? Так якось звичніше.

Почуття провини якимось парадоксальним чином поєднується з почуттям непогрішності: я ж був на сповіді, я тепер чистий! Не раз спостерігав сцену: людина, яка образила іншого, потім з якимсь гідністю повідомляє, хоч ніхто і не питав, що приніс в цьому покаяння на сповіді. Здавалося б, якщо ти особисто Васю образив, то перед Васею і вибачся. Але це занадто просто: за Васю тебе вже нібито вибачив Бог і тепер рахунок обнулений, можна Васі заново висловити все, що про нього думаєш.

Схоже, православні люди бувають грубі, необов'язкові, образливі і далі по вже знайомому списку почасти й тому, що їм є, куди подіти своє почуття провини. Ось пропустив ти термін здачі роботи, підвів партнера, нагрубив сусідові. Невіруючий просто вибачиться, якщо, звичайно, порядна людина, і постарається не повторювати.

А у людини церковного є спокуса (інакше і не скажеш) всю цю «дріб'язок» заховати в глобальному «від них же перший єсмь аз». Ну якщо я перший з грішників, чого ви від мене хочете? Не до них мені нині, я в мшелоїмство щодня каюсь, а ці ваші дедлайни навіть в молитовнику не позначені.

Якщо до почуття провини звикнути, воно перестає працювати. Або починає працювати вибірково, «заточується» під певні інтонації і ситуації. Хто ж не знає цієї чудової, а точніше жахливої ​​манери сімейного спілкування, коли все, буквально все зводиться до теми «хто тут винен перед ким». Є навіть такий анекдот: «наша сім'я тримається на хорошому апетиті і почутті провини». Якщо любові немає, то, звичайно, і це зійде, але ... не зовсім тоді це сім'я. І не зовсім церква.

І не зовсім церква

З іншого боку, іноді задумаєшся: ну що, Богу дуже цікаво, що кожен з нас уразливий, заздрісний, злопам'ятний і так далі, це для Нього щось нове і дивовижне? І що з'їдена була в середу сосиска поспіхом, і що молитовне правило, не прочитано вкотре ... Залежно від цього - в пекло, якщо не встиг на сповідь, або не в пекло, якщо встиг. Це точно про Бога? По-моєму, це проекція образу недалекій і злісної воспіталкі з дитсадка, яка в кут ставить і солодкого позбавляє за будь-яку дрібницю.

А ось відсутність любові, та ще коли про нього не замислюєшся, коли це звичайний фон твого життя ... Так, в такому стані в Царство потрапити буде важко. А якщо це стає «нормою» в самій церкві? Якщо громада грішників, що каються - це натовп індивідуалів, які посіли чергу за відпущенням гріхів? Хто ж не бачив цих благочестивих скандалів в черзі до сповіді: «вас тут не стояло, простігоссспаді ...» Чи точно Він простить? І Йому за це прощати, Не Його адже образили - або швидше всім оточуючим, яким з цим доводиться уживатися?

Адже ми так часто говоримо, що сповідь - таїнство примирення з церквою. Нове входження в громаду. Якщо так, це точно не про сосиску в середу, а про щось таке, після чого ти дійсно не можеш назватися християнином.

Нещодавно довелося читати розповідь про батюшку, якому напередодні сповіді якась людина повідомив, що відправляється воювати на чужу війну за високі ідеї. Батюшка йому відповів приблизно так: «Ти збираєшся воювати з тими, хто тобі не заподіяв зла і на тебе не напав, не будучи при цьому воїном, пов'язаних присягою. Це виходить вбивство, і я не можу відпустити тобі гріхів, поки ти не відмовишся перед Богом від свого задуму ».

Як? Воювати за праве діло - гріх? А чи не сосиска, що не дратівливість, необов'язковість? Переворот свідомості. А для батюшки все за канонами в кращому розумінні цього слова.

Може бути, корінь проблеми в тому, що величезна кількість людей у ​​нас перебувають як би на порозі церкви: чи то християни, то чи немає. Исповедь стає своєрідною реєстрацією, check in, способом упевнитися, що людина дійсно церковний хоча б на даний час і тому може приступати до Чаші. Але це вже окрема тема: хто у нас тут православний і що взагалі це означає. І ми, мабуть, тільки-но приступили до її обговорення.

Священик уважно вислухав його і запитав: «Скажи, який свій гріх ти вважаєш найголовнішим?
І в ці ж приблизно роки стою перед аналоєм і сумніваюся: чи почує мене ось цей, вперше побачений мною священик?
Чи зрозуміє?
Чи готовий я йому довіритися?
А Він ніби не в курсі?
Не вірять, що прощені?
Але що далі з цим почуттям робити?
Не вірять, що прощені?
А може бути, не готові розбиратися в своїх нинішніх гріхах і тому приносять Богу давні, давно вже неактуальні?
Ну якщо я перший з грішників, чого ви від мене хочете?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация