Історія жовтого алмаза "Шах". | Чарівний світ дорогоцінних каменів

Алмази - це загадка природи Алмази - це загадка природи. Вони прориваються до нас із земних глибин - шматки вуглецю, які під впливом колосального тиску і високих температур земних надр перетворилися в скарби. Алмази в усі часи заворожували людей. Щодня старателі промивають тонни породи, і кожен з них сподівається коли-небудь знайти крихітний камінчик, який здатний кардинально змінити долю, забезпечити до кінця життя. А ми милуємося діамантами знаменитостей, зазвичай взятими на прокат в кращих ювелірних будинках.

Всі діаманти сяють, але лише деякі стають знаменитими - про них складали легенди, за них вбивали і вмирали, вони належали королям і шахраям, накладали прокльони, вселяли велику любов, не давали спокійно спати грабіжникам, через них починалися війни і полягали політичні угоди .

Одним з таких легендарних дорогоцінних каменів є алмаз «Шах» - камінь з майже півтисячолітнього історією, яку він частково розповідає сам. Строго кажучи, «Шах» не є діамантом, оскільки не піддавався огранювання і майже зберіг свій первозданний вигляд.

Алмаз «Шах» є неправильним октаедр довжиною близько 3 см і вагою 88,7 карат. Цей камінь дивно чисте і прозоре, але має жовтуватий відтінок.

На трьох гранях кристала видно написи арабською в'яззю - «автографи» його колишніх великих власників.

На витонченому закінчення каменю є вирізана борозенка глибиною близько 0,5 мм - ймовірно, його колись носили як талісман, підвішуючи за нитку.

Алмаз «Шах» був знайдений в 1591 році в Центральній Індії, в долині однієї з річок Голконди. Камінь був доставлений султану Ахмеднагар і в його честь місцеві майстри зробили на одній з граней алмазу напис - «Бурхан-Нізам-Шах-другий. 1000 г. »(що відповідає 1591 році за нашим літочисленням). Звичайно, ювелірам тієї епохи довелося докласти чимало зусиль, щоб процарапать напис на камені, який взагалі не можна нічим пошкодити. Однак уже в ті часи майстрам було відомо, що залишити позначку на гранях алмазу можна тільки за допомогою іншого алмазу.

У тому ж році правитель Північної Індії падишах Акбар I Великий вирішив зміцнити владу над центральними провінціями і відправив туди своїх послів. Два роки по тому ті повернулися з вельми скромними дарами і тоді падишах вирішив силою взяти своє, відправивши на підкорення непокірних провінцій незліченні військові загони. Вони захопили Ахмеднагар, отримавши у вигляді трофеїв безліч слонів і коштовностей. Серед останніх був і алмаз «Шах», який перейшов у власність Великих Моголів.

Через півстоліття падишахом імперії Великих Моголів став Шах Джахан I - онук Акбара I. Він був знавцем дорогоцінних каменів і навіть сам займався їх огранюванням. Бажаючи увічнити пам'ять про себе, Шах Джахан наказав вирізати на іншу грань алмаза напис - «Син Джахангир-Шаха Джахан-Шах. 1051 г. »(за нашим літочисленням - 1641 рік).

Наступним правителем імперії Великих Моголів став Аурангзеб (він же Аламгір I) - третій син Шаха Джахана, силою захопив багатства і трон батька. В період його правління Індію відвідав відомий французький мандрівник Жан-Батист Таверньє, який впоследтвіі барвисто описав казкову обстановку життя Аурангзеба, що правив імперією в усьому східному блиску. До речі, саме Таверньє купив в Індії і доставив до Європи інший легендарний діамант - алмаз Хоуп .

Йшли роки, Шах Аламгір I помер, йому на зміну приходили і йшли нові правителі. Алмаз «Шах» передавався як своєрідний символ правління. У 1739 року шах Ірану Надір-шах Афшар завершив свій військовий похід на Північну Індію, захопивши Делі - столицю імперії Великих Моголів.

Серед інших дорогоцінних трофеїв був алмаз «Шах» - так наш камінь переїхав до Персії. У 1824 році на алмаз була нанесена третя і остання напис, зроблений за наказом другого шаха Ірану династії Каджаров Фетх Алі-Шаха - «Владика Каджар-Фетх Алі-Шах Султан. 1242 г. »

Через п'ять років Алмаз «Шах» переїхав до Росії. Він в числі інших дарів був переданий Миколі Першому сином Фетх Алі Шаха. Імовірно, султан передав частину своїх коштовностей в Росію, щоб умилостивити російського царя після вбивства дипломата і поета Грибоєдова - 30 січень 1829 року загинув в Тегерані від руки найманого вбивці.

В наші дні алмаз «Шах» зберігається в Алмазному фонді Російської Федерації, де його може побачити будь-хто - жовтуватий подовжений камінь з трьома написами на гранях, який трохи губиться серед інших блискучих і куди більш ефектних коштовностей. Легендарний алмаз, ніби овіяний романтикою чарівних казок «Тисячі і однієї ночі».

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация