Історія православ'я на Алтайській землі / Історичні довідки / Патріархія.ru

15 листопада 2005 р 12:12

Православ'я прийшло на Алтай разом з першими російськими поселенцями. Перші дерев'яні церкви - в ім'я апостолів Петра і Павла в Белоярской фортеці і Барнаулі, на честь Воскресіння Христового в селищі Коливанського заводу - з'явилися в першій половині XVIII століття і підпорядковувалися правлячому архієрею Тобольської єпархії. Ці церкви були побудовані російськими поселенцями і козаками, які заклали тут ряд фортець для охорони Сибірської землі від набігів джунгарских ханів. Перший кам'яний храм - Петро-Павлівський собор - був побудований в Барнаулі в 1774 році.

З 1834 р алтайська земля стала ставитися до Томської єпархії. У 1908 році було засновано Барнаульское вікаріатство Томської єпархії, але єпископ Барнаульський Мелетій (Заборовський) і наступні архієреї жили в Томську. У 1924-1929 роках вікаріатство було частиною Новосибірської і Барнаульской єпархії. У 1930 році була утворена самостійна Барнаульская єпархія на чолі з єпископом Олександром (Бялозором), яка з 1937 року іменувалася Барнаульской і Бийской. У 1938 році, в роки гонінь на Церкву, єпархія була скасована, а її територія до 1994 року входила до складу Новосибірської єпархії.

Православ'я на алтайської землі поширювалося і стверджувалося завдяки діяльності Алтайській духовної місії, заснованої в 1830 році   преподобним Макарієм (Глухарьовим)   для проповіді Євангелія серед корінного алтайського населення Православ'я на алтайської землі поширювалося і стверджувалося завдяки діяльності Алтайській духовної місії, заснованої в 1830 році преподобним Макарієм (Глухарьовим) для проповіді Євангелія серед корінного алтайського населення.

Центром Алтайській духовної місії був місто Бійськ. До 1917 року тут існувало Бійське вікаріатство, поширює свою діяльність на Бійський і Кузнецький округу. Бійськ архієреями були начальники духовної місії.

Очолювали Алтайську духовну місію місіонери з великим досвідом роботи, довго і плідно прослужили на Алтаї. Преподобний Макарій (Глухар) і святитель Макарій (Невський), за свої ратні труди прославлені Російською Православною Церквою у лику святих. Крім них Алтайській духовною місією керували такі видатні подвижники, як протоієрей Стефан Ландишев, архієпископи Володимир (Петров) і Інокентій (Соколов) та інші. Їх помічниками і діяльність співробітників були відомі місіонери протоієреї Василь Вербицький, Михайло Чевалков, Василь Постніков, Гавриїл Оттигашев і багато інших.

До 1917 року місія мала 31 відділення, в 434 місіонерських селищах проживало майже 47 тисяч хрещених алтайців. У 84 школах навчалося 3300 дітей. Алтайська духовна місія мала три монастирі: Микільський жіночий в Гірському Алтаї, Чулишманскій чоловічий і Тихвинський жіночий в Бійську.

Алтайська духовна місія мала три монастирі: Микільський жіночий в Гірському Алтаї, Чулишманскій чоловічий і Тихвинський жіночий в Бійську

У Барнаулі знаходився найбільший в окрузі Богородице-Казанський жіночий монастир. Він був заснований в 1894 році Євдокією Іванівною Судовской як Богородице-Казанська жіноча громада, а в 1900 році отримав статус жіночого монастиря. Число насельниць в ньому доходило до 300 чоловік. Монастир мав 3 церкви (в тому числі кам'яний Казанський собор в живописній нагірній частині міста, нині його приміщення займає слідчий ізолятор), церковно-приходську школу, іконописну і мальовничу майстерні.

Активно розвивалося на Алтаї духовну освіту. Завдяки старанням святителя Макарія (Невського) в 1867 році було створено місіонерське училище в Улале, потім Бійське катехізаторське училище, а в 1869 році було відкрито Барнаульское духовне училище.

Революційними бурями XX століття життя православних парафій на Алтаї і діяльність Духовної Місії були зруйновані, більшість парафій, шкіл, бібліотек припинили своє існування. У 1920-1930-х роках всі монастирі, місіонерські стани, каплиці були закриті, більшість з них зруйновані і знищені. Від більш ніж 600 парафій до 1945 року в Алтайському краї залишилося всього три: Покровський собор в Барнаулі, Успенський собор в Бійську і Михайло-Архангельський храм в Рубцовську.

Відродження православ'я і місіонерської діяльності на Алтаї почалося в кінці 80-х років XX століття. У ці роки Алтай поділений в 1991 році на два суб'єкта Російської Федерації - Алтайський край і Республіку Алтай перебував під церковним управлінням правлячого архієрея Новосибірської і Барнаульской єпархії єпископа Тихона (нині архієпископ Новосибірський і Бердський). По всьому Алтаю почали будуватися і відновлюватися храми, створюватися парафії, відроджуватися і повертатися для загального вшанування великі святині Алтайській землі, згадуватися і бути людям свідоцтва великих духовних подвигів алтайських архіпастирів, пастирів і православних мирян, почали зміцнюватися основи церковного життя і православні звичаї.

Велику роль у відродженні православ'я на Алтаї зіграв візит в 1991 році Святійшого Патріарха Московського і всієї Русі Алексія II в Барнаул і Бійськ. У крайовому центрі Святішим Патріархом було освячено місце під будівництво Олександро-Невського собору, а також була повернута віруючим Свято-Микільська церква. Після цієї знаменної події міські і крайова влада повернули Церкви Знаменський храм, храми в ім'я святителя Димитрія Ростовського в Барнаулі і Бійську.

26 лютого 1994 була утворена самостійна Барнаульская і Алтайська єпархія. Першим єпископом Барнаульський і Алтайським став Преосвященніший Антоній (+2001).

В даний час єпархією управляє єпископ Барнаульський і Алтайський Максим . Сьогодні в єпархії діють: шість монастирів - Знаменський жіночий монастир в Барнаулі, Ксенія-Покровський в м Ярове, Богоявленський жіночий монастир у м Камінь-на-Обі, Іоанно-Кронштадтський жіночий монастир архієрейського подвір'я в с. Кіслуха, Казанський чоловічий монастир в с. Коробейникова, Свято-Дмитрівський чоловічий монастир в м Алейский; три скиту - на честь Іверської ікони Божої Матері в с. Ребриха, Іоанно-Предтеченський скит в с. Сорочий Лог і Іоанно-Богословський скит в с. Чемал; зареєстровано 179 парафій, в яких працює близько 200 священнослужителів.

за матеріалами сайту Барнаульской і Алтайській єпархії

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация