Історія органів ЗАГС Росії

  1. Уже гриміли в далекому 17-те перші залпи громадянської війни і вирішувалася доля молодої радянської...

Головна / Все про ЗАГС'ах / ...


Головна   /   Все про ЗАГС'ах   /

Уже гриміли в далекому 17-те перші залпи громадянської війни і вирішувалася доля молодої радянської республіки, коли 18 грудня 1917 року Радянською владою одним з перших був прийнятий «Декрет про цивільний шлюб, про дітей і ведення книг актів стану». Для проведення в життя прийнятого Декрету народними комісарами юстиції та місцевим самоврядуванням того часу видається Інструкція, котра утвердила «негайне створення відділів записів шлюбів і народжень при волосних, повітових і міських управах» і визначила їх основні завдання та цілі. Таким чином, день 18 грудні 1917 року стала днем ​​народження органів реєстрації актів цивільного стану Росії.

До Жовтневої революції реєстрацією шлюбів, народжень і смерті займалася тільки церква. Після 1917 року ці обов'язки перейшли органам ЗАГС, які довгий час перебували в структурі НКВС і МВС у зв'язку з особливою державної значимістю.

Важким випробуванням стали роки Великої Вітчизняної війни, коли замість радісних подій все частіше доводилося реєструвати акти про смерть. У роки Блокади працівники відділів РАГС кожен день, страждаючи від голоду і холоду, сидячи в наскрізь промерзли приміщеннях, заповнювали бланки і видавали документи. За 900 страшних днів було зареєстровано близько 628 000 актів про смерть, багато померлі були записані як «невідомі», а й ці відомості дуже допомогли для складання знаменитої блокадній «Книги Пам'яті».

Тільки в післявоєнний час органи ЗАГС були передані у відання районних Рад Народних депутатів. З цього моменту починається історія самого Комітету у справах ЗАГС Санкт-Петербурга. У 1957 році Виконавчий Комітет Ленінградської міської Ради депутатів трудящих створив у своїй структурі сектор ЗАГС для загального керівництва діяльністю районних бюро ЗАГС міста. Першим керівником сектора ЗАГС при Виконкомі Ленгорсовета став Зеленський Михайло Гаврилович, згодом Управлінням ЗАГС керували: Рогозіна Євгенія Миколаївна, Ємельянова Клара Леонідівна і Богданова Галина Іоакімовна.

Першим керівником сектора ЗАГС при Виконкомі Ленгорсовета став Зеленський Михайло Гаврилович, згодом Управлінням ЗАГС керували: Рогозіна Євгенія Миколаївна, Ємельянова Клара Леонідівна і Богданова Галина Іоакімовна

З квітня 2004 року Управління реєстрації актів цивільного стану Санкт-Петербурга очолює Беглова Наталія Володимирівна. У 2006 році в зв'язку з реорганізацією органів ЗАГС Санкт-Петербурга районні відділи ЗАГС були введені в структуру Управління. 1 січня 2007 року в Санкт-Петербурзі створено Комітет у справах запису актів цивільного стану.

В даний час Комітет є органом виконавчої влади Санкт-Петербурга, що відповідає за проведення державної політики та здійснення управління в сфері державної реєстрації актів цивільного стану. Комітет відає питаннями, пов'язаними з організацією в Санкт-Петербурзі державної реєстрації актів цивільного стану відповідно до чинного законодавства.

Розповідаючи про роботу, цілі і завдання, що стоять перед Комітетом у справах ЗАГС, не можна не згадати історію створення в нашому місті Палаців одруження, на частку яких припадає велика частина від загального числа зареєстрованих за рік шлюбів, і Палацу урочистої реєстрації народження «Малютка».

У недільний день 1 листопада 1959 року в Ленінграді в колишньому особняку Фон Дервізу, в одному з найкращих палаців на набережній Неви, вперше в країні було відкрито Палац одруження.

Чудовий особняк, побудований архітектором А.Ф. Красовським, як ніби чекав тієї миті, коли він стане Палацом одруження. В кінці 50-х в країні пережила страшні воєнні роки, післявоєнні труднощі і позбавлення гостро виникла необхідність в особливої ​​урочистості проведення заходів, пов'язаних з різними подіями в житті кожної людини.

Ідея відзначати народження нової сім'ї в урочистій обстановці, щоб зробити цю подію незабутньою, вже давно витала в повітрі, і відкриття Палацу одруження стало величезною подією не тільки в нашому місті, а й в країні.

Після того, як старовинний особняк гостинно відчинив свої двері перед бажаючими вступити в шлюб, почалася нова епоха в роботі органів ЗАГС всієї країни. Відразу після урочистого відкриття Палацу одруження жителі Ленінграда нарекли його «Палацом щастя». Популярність першого в країні Палацу одруження росла з року в рік. Охочих зареєструвати свій шлюб в урочистій обстановці ставало все більше і більше. 10 лютого 1963 року вулиці Петра Лаврова (нині Фурштатская) будинок 52 по рішенням Виконкому Ленінградської міської Ради було відкрито другий в місті Палац одруження. Він розташувався в затишному старому особняку, який був побудований в 1896-1899 роках за проектом видатного архітектора, академіка архітектури Олександра Івановича фон Гогена для великого промисловця Костянтина Олександровича Варгуніна.

Двоповерховий особняк виконаний в стилі пізньої еклектики в 1899 році. Романтична обстановка, зручне планування приміщень, чудові по красі зали швидко завоювали симпатії городян. У залах старовинного особняка завжди звучить приємна класична музика. Це робить атмосферу ще більш святковою.

Перед першими співробітниками Палаців встала нелегка задача - створити нову церемонію одруження, якої ще не існувало. Ленінградці прийняли і полюбили новий обряд одруження, і до нинішнього дня палаци користуються надзвичайною популярністю. Двері Палаців одруження відкриті для всіх громадян Росії, які бажають урочисто відзначити важливу подію свого життя, щоб назавжди залишити його в пам'яті.

За роки існування Палаців проведена урочиста реєстрація понад мільйон подружніх пар, серед яких відомі політики, видатні діячі науки, культури і мистецтва. Крім реєстрації шлюбів в них проводяться урочисті церемонії «рожевої», «срібною», «перловою», «золотий», «діамантового» і ін. Ювілейних весіль. Сьогодні Палаци і раніше є методичними центрами по урочистої реєстрації шлюбу, вони стали хранителями сімейних обрядів і традицій.

Незабаром виникла ідея створення нового обряду урочистої реєстрації народження нової людини. 5 листопада 1965 року було відкрито перший в країні Палац урочистої реєстрації народжень, якому дали ласкаве ім'я «Малютка». Розташувався він у чудовому двоповерховому особняку на вулиці Петра Лаврова (нині Фурштатская вулиця, будинок 58).

На першому поверсі - просторий вестибюль, гардероб, кімната оформлення документів. На другому поверсі, куди веде урочиста сходи, - кімната матері і дитини, вітальня, зимовий сад і просторий чудовий зал для проведення церемонії ім'янаречення. І зараз «Малютка» гостинно відкриває двері перед бажаючими урочисто відзначити народження нового громадянина.

За рішенням Виконкому Ленгорсовета в 1967 році дворові флігелі колишнього особняка Варгуніна були надані для розміщення міського та обласного архіву ЗАГС, нині відділу формування, зберігання, обліку та використання архівних документів реєстрації актів цивільного стану. Санкт-Петербурзький і Ленінградський обласний архів ЗАГС - серце органів ЗАГС Санкт-Петербурга.

В даний час в структуру Комітету у справах ЗАГС Уряду Санкт-Петербурга входять 18 районних відділів РАГС, два Палацу одруження, Палац реєстрації народжень «Малютка», відділ реєстрації смерті і відділ формування, зберігання, обліку та використання архівних документів. Останнім часом особлива увага приділяється поліпшенню обслуговування населення, створюються комфортні умови для прийому громадян. Відкриваються нові приміщення відділів РАГС, проводяться якісні ремонти.

У червні 2006 року урочисто відкрито нове приміщення відділу РАЦС Василеостровского району на Капітанської вулиці. Для оформлення інтер'єрів відділу вперше був реалізований дизайнерський проект. Приміщення відділу виконані в особливому стилі, підкреслює особливості Василеостровского району. Після капітального ремонту в 2007 році змінилися приміщення відділу РАЦС Колпинского району. Інтер'єри урочистої частини приємно радують молодят, молодих батьків, гостей, а робочі приміщення відділу стали набагато зручніше для прийому відвідувачів. У 2007 році відбулося відкриття після ремонту урочистих залів відділу РАЦС Фрунзенського району. Приміщення змінилися, стали значно цікавіше і затишніше. В даний час завершується ремонт приміщень відділу РАЦС в Кронштадті, проходять складні реставраційні роботи у Палаці одруження № 2. Справжнім подарунком для городян стане відкриття після реставрації на початку 2008 року нового урочистого залу Петроградського відділу РАЦС.

Діяльність органів ЗАГС - це багатогранна, інтенсивна і відповідальна робота. Кожна людина приходить у ЗАГС, щоб зафіксувати важливі події свого життя: народження, укладення або розірвання шлюбу. Сюди звертаються з питань усиновлення, встановлення батьківства, зміни імені, смерті. Книги записів актів громадянського стану зберігають всі етапи життя кожного з нас. Це історія окремого громадянина, його сім'ї, а з цього складається історія всієї держави!

Ми продовжуємо писати історію нашої країни!

джерело: Історія органів ЗАГС Росії.


Попередня стаття Наступна стаття

З цією статтею читають ще:


Ви можете поділитися інформацією про сторінку:


Або залишити коментар у себе ВКонтакте:

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация