Історія Пермського державного архіву новітньої історії

  1. Партійний архів Пермського обкому КПРС (Папо). 1939-1991 рр. Історія нашого архіву, колишнього партійного...
  2. Державний суспільно-політичний архів Пермської області (ГОПАПО). 2001-2009 рр.
  3. Пермський державний архів новітньої історії (ПермГАНІ). 2009 г. - ...

Партійний архів Пермського обкому КПРС (Папо). 1939-1991 рр.

Історія нашого архіву, колишнього партійного архіву, тісно пов'язана з питаннями вивчення історії партії і Жовтневої революції. Питання про організацію справи по вивченню історії партії і Жовтневої революції було піднято В.І. Леніним ще в 1919 р в бесіді з В.В. Адоратского, видним більшовиком і вченим. 25 вересня 1920 вийшла постанова РНК РРФСР про заснування при Народному комісаріаті освіти комісії для збирання і вивчення матеріалів з історії Великої Жовтневої соціалістичної революції та історії Російської комуністичної партії (більшовиків), що отримала скорочену назву Істпартом. Постанова зобов'язувала всі радянські та громадські установи, приватних осіб передавати Істпартом наявні у них матеріали, необхідні для його роботи. Архіви Міських і Земських Управлінь після жовтневого періоду також передавалися у відання Комісії (ПермГАНІ. Ф.557. Оп.3. Д.279. Л.14).

На місцях для збирання матеріалу створювалися підкомісії і бюро. Місцеві бюро Істпарта для зберігання історико-партійних документів організовували політичні секції при губернських архівах. В кінці 1921 р Істпарт був переданий в Центральний Комітет партії на правах відділу, відповідно при місцевих комітетах партії організувалися місцеві істпартотдели.

Відділ Істпарту при Пермському губкомі РКП (б) був створений в грудні 1920 г Відділ Істпарту при Пермському губкомі РКП (б) був створений в грудні 1920 г. Після скасування У листопаді 1923 р Пермської губернії і освіти на її території округів, які увійшли до складу Уральської області (з 1934 р Свердловської області), Істпарт став відділом Пермського окружкому ВКП (б) (ПермГАНІ. Ф.557. Оп.3. Д.281. Л.18). Очолила його Конкордія Григорівна Ольховська, до цього працювала завідуючою відділом по роботі серед жінок, заст. завідувача і відповідальним секретарем відділу агітації і пропаганди, а також головою комісії губкому по вивченню історії партійної організації і Жовтневої революції на Уралі. Вона ж очолювала і Пермський музей революції (ПермГАНІ. Ф.90. Оп.2. Д. О-5). За десятирічний період свого існування Пермський Істпарт прийняв на зберігання близько двох тисяч документів: протоколів, статутів, програм, листівок, фотографій, спогадів очевидців військових і революційних подій.

У ці роки було покладено початок видання збірників документів з історії суспільно-політичного життя в Прикамье У ці роки було покладено початок видання збірників документів з історії суспільно-політичного життя в Прикамье. У 1923 - 1924 рр. Пермський Істпарт видав перші два томи збірника документів «Боротьба за владу» з історії революційних подій в Прикамье за ​​1900 - 1908 рр. , Перший том назвали «Дні нескінченної боротьби», другий - «Роки реакції».

У 1927 р Істпарт спільно з Істмолом Пермського окружкому ВЛКСМ видав збірку «Під прапором Жовтня» з історії Пермської організації ВЛКСМ за 1917 - 1927 рр.

У 1930 році Пермський Істпарт припинив свою діяльність. На основі «Положення про єдиний партійний архіві ВКП (б)», затвердженого секретаріатом ЦК ВКП (б) 28 червня 1929 р були скасовані Істпартом і створені укрупнені партійні архіви. Документи, що належали Істпартом Пермського окружкому ВКП (б), були передані Істпартом Уральського обкому партії і відвезені в Свердловськ. Після отримання Пермської областю адміністративної самостійності документи нашого регіону були повернуті, але частина з них, так до сих пір, і залишилася на зберіганні у відповідних архівах Свердловської, Челябінської областей і Удмуртської республіки, з огляду на те, що раніше вони також входили в Уральську область.

3 жовтня 1938 р Пермська область була виділена зі складу Свердловської, але тільки через рік утворився Пермський партархів 3 жовтня 1938 р Пермська область була виділена зі складу Свердловської, але тільки через рік утворився Пермський партархів. Рішення про організацію обласного партійного архіву було прийнято на засіданні Пермського обкому ВКП (б) 26 жовтня 1939 р Функціонувати Молотовський (в 1940 р Пермська область була перейменована в Молотовську) обласної партійний архів почав фактично з серпня 1941 г. «В березні місяці 1940 року було вирішено питання про надання приміщення клубу глухонімих для партархіва, питання це пізніше був переглянутий і в червні місяці 1940 року виконавчий комітет Обласної ради депутатів трудящих виділив для партархіва кам'яне приміщення татарської м ечеті »(ПермГАНІ. Ф.8055. Оп.1. Д.1. Л.30).

Першою завідувачкою архівом стала Марія Іванівна Герасимова, яка працювала до приходу в Пермський партархів в центральних архівах країни та мала спеціальну освіту (ПермГАНІ. Ф.105. Оп.102. Д.847).

З 1940 р в архів стали надходити документи: зі Свердловська, Челябінська, Іжевська, від партійних і комсомольських комітетів Пермської області З 1940 р в архів стали надходити документи: зі Свердловська, Челябінська, Іжевська, від партійних і комсомольських комітетів Пермської області.

Незважаючи на невеликий штат архівних працівників, що складається з 4-х осіб, колектив архіву зумів до кінця війни прийняти, систематизувати по фондам і зберегти тисячі справ. Станом на 1 січня 1945 року в архіві було сконцентровано 175 415 одиниць зберігання від 29 райкомів і міськкомів ВКП (б), 37 парторганізацій р Молотова і Свердловського облпартархіва, що представляють 717 фондів (ПермГАНІ. Ф.8055. Оп.1. Д.6 . Л.39).

У 1945 р в життя архіву відбулися кадрові зміни: в серпні була призначена нова завідуюча Папо - Катерина Петрівна Крилова, до кінця року чисельний штат співробітників збільшився до 12 осіб (з них 7 осіб архівних працівників - зав. Архівом, хранитель фондів, молодший науковий співробітник і 4 архіваріуса і 5 чоловік - обслуговуючого персоналу).

Значні зміни в діяльності архіву почалися з жовтня 1946 р коли завідувачем архівом став Степан Якимович Ларькин (ПермГАНІ Значні зміни в діяльності архіву почалися з жовтня 1946 р коли завідувачем архівом став Степан Якимович Ларькин (ПермГАНІ. Ф.105. Оп.262. Д.1576. Л.14). Незважаючи на те, що в цей період перед архівом гостро постала проблема нестачі площ і Степану Якимовичу довелося займатися проблемою збереження документів (в Наприкінці 1955 р обком партії виділив для потреб архіву в своєму будинку одну кімнату площею 50 кв. Метрів і кошти в сумі 10 тис. рублів на розширення основного сховища (ПермГАНІ. Ф.90. Оп.8. д.14. Л.46), з червня 1954 р архів приступив до науково-дослідної роботи, було розпочато виявлення матеріалу для збірника документів «революції 1905 - 1907 рр. в Прикамье »(ПермГАНІ. Ф.8055. Оп.1. д.46. Л.1).

На новий щабель підняла науково-публікаторськой діяльність в архіві Надія Олексіївна Алікіна, що змінила в січні 1962 року на посаді завідувача архівом С.А. Ларькіна. Вона пропрацювала в архіві 31 рік. Працювати в архів Надія Олексіївна прийшла в 1949 р відразу після закінчення історичного факультету Пермського державного університету та пройшла шлях від молодшого наукового співробітника до завідувача архівом, який очолювала 18 років.

У період її роботи співробітниками архіву, науковцями вузів міст Пермі і Свердловська було видано 43 книги, головним чином, збірники документів з історії Пермської обласної партійної і комсомольської організацій У період її роботи співробітниками архіву, науковцями вузів міст Пермі і Свердловська було видано 43 книги, головним чином, збірники документів з історії Пермської обласної партійної і комсомольської організацій. У 35 з них вона брала участь в якості учасника, упорядника, редактора або члена редколегії.

Надія Олексіївна стала основою для створення в архіві багатьох фондів. Вона була організатором і, в значній мірі, творцем колекції документів з історії Пермських обласних партійної і комсомольської організацій (Ф.90). Зокрема, нею було записано перші спогади ветеранів партії і комсомолу Прикам'я для цієї колекції. Вона вела велике листування і особисто спілкувалася з учасниками революційних подій і громадянської війни, ветеранами партії і комсомолу, їх родичами.

Надія Олексіївна стала першою людиною в архіві, який отримав почесне звання «Заслужений працівник культури Української РСР» Надія Олексіївна стала першою людиною в архіві, який отримав почесне звання «Заслужений працівник культури Української РСР». Воно було присвоєно їй в квітні 1979 року. Другий це звання в січні 1998 р отримала Тетяна Гнатівна Демиденко, більше 30 років пропрацювала в архіві головним хранителем. У листопаді 2001 р звання «Заслужений працівник культури Російської Федерації» отримала Лідія Віталіївна Мішланова, яка працювала як в нашому архіві, так і в Державному архіві Пермської області, і яка зробила значний внесок в популяризацію їх документів.

З червня 1981 році директором Папо був призначений кандидат історичних наук Вадим Григорович Светлаков, колишній партійний працівник. У цей період на частку архіву випало чимало змін, які посприяли його розвитку.

У 1986 р архів отримав нове спеціалізоване будівлю. До цього він розташовувався в будівлі мечеті по вул. Орджонікідзе, пристосованому для зберігання документів. У березні партійний архів переїхав у нове приміщення з просторими сховищами, обладнаними металевими стелажами і вміщають мільйон одиниць зберігання, оптимальним режимом, який забезпечує схоронність документів. До цього часу в архіві зберігалося вже понад 700 тисяч справ.

Державний архів новітньої історії
і суспільно-політичних рухів Пермської області (ГАНІОПДПО). 1991-2001 рр.

Докорінно доля архіву змінилася після виходу Указів Президента Української РСР «Про призупинення діяльності Комуністичної партії РСФСР» (23 серпня 1991 г Докорінно доля архіву змінилася після виходу Указів Президента Української РСР «Про призупинення діяльності Комуністичної партії РСФСР» (23 серпня 1991 г.) і «Про партійних архівах» (24 серпня 1991 г.). 17 вересня 1991 на підставі рішення виконавчого комітету Пермського обласної ради народних депутатів на базі партійного архіву Пермського обкому КПРС був утворений Державний архів новітньої історії та суспільно-політичних рухів Пермської області (ГАНІОПДПО). Партійним архівів, раніше підпорядковувався Центральному партійному архіву, було надано статус державних архівів, вони були передані в систему Державної архівної служби Росії. В результаті цього була повністю змінена мережу організацій-джерел комплектування архіву. Партархів, в основному, комплектувався документами партійних і комсомольських органів. Змінилася політична обстановка привела до архіву нових фондообразователей - ними стали новостворені політичні партії і суспільно-політичні рухи, профспілки, молодіжні об'єднання, а також громадські організації спортивного, соціального, науково-технічного, освітнього, культурного, творчого та інших напрямків.

Після переходу архіву в систему Федеральної архівної служби змінилася його структура (в партархіве були відсутні структурні підрозділи), значно збільшився штат співробітників Після переходу архіву в систему Федеральної архівної служби змінилася його структура (в партархіве були відсутні структурні підрозділи), значно збільшився штат співробітників. Якщо в партархіве працювало всього 12 чоловік, то в ГАНІОПДПО в 1992 р - вже 33 людини. У листопаді 1991 р в архіві були створені два структурних підрозділи: відділ використання і публікації документів і відділ забезпечення збереження, державного обліку і НСА документів. З освіти в грудні 1993 р сектора комплектування архівного і особистих фондів, КФФД і організації діловодства було покладено початок важливому напрямку в діяльності архіву - формування особистих фондів і проведення ініціативного документування. Першим результатом ініціативного документування стали матеріали про зустрічі виборців з головою Державної Думи Росії І.П. Рибкіним у грудні 1995 р З цього часу архівом було проведено понад 50 відеозйомок, фонозапісей, створено понад 200 фотодокументів суспільно-політичної тематики, в т.ч.по виборним кампаніям, відеофонозапісі зустрічей з Б.Н. Єльциним, В.В. Жириновським та іншими політичними лідерами. У матеріалах, створених в ході ініціативного документування, знайшла відображення діяльність найрізноманітніших за своїм спрямуванням громадських організацій і партій.

Нововведенням 1990-х рр Нововведенням 1990-х рр. стало проведення різних презентацій: документальних виставок, особистих фондів і фондів громадських організацій, збірників документів та книг, написаних з використанням архівних документів. Всього з 1995 р архівом була проведена 21 подібна презентація. У той же час архів активно практикував проведення спільних круглих столів, науково-практичних конференцій за участю органів виконавчої влади області (Управління внутрішньої політики та взаємодії з територіями Пермської області, Комітету з молодіжної політики Пермської області та ін).

У 2000 р по фондам архіву був підготовлений Путівник , Який представлявся на конкурс видавничої програми «Росія - XX століття. Електронні публікації »Інституту« Відкрите суспільство »(Фонд Сороса) і отримав в лютому 2001 р грант другої категорії.

У серпні 2001 р відбулося злиття ГАНІОПДПО і   Державного архіву у справах політичних репресій Пермської області (ГАДПРПО) У серпні 2001 р відбулося злиття ГАНІОПДПО і Державного архіву у справах політичних репресій Пермської області (ГАДПРПО) . Останній був створений в листопаді 1992 року, відповідно до Указу Президента Російської Федерації від 24.08.91 № 82 «Про архівах Комітету державної безпеки СРСР» і постановою голови адміністрації Пермської області від 14.09.1992 № 183. За період існування ГАДПРПО його очолювали три директора - Валерій Євгенович наклеп (1993-1995); Галина Федорівна Станковская (1995-1999) і Тетяна Володимирівна Безгрошових (1999-2001). За невеликий період діяльності ГАДПРПО виконав 6500 соціально-правових та понад 100 тематичних запитів, активно пропагував свої документи: було підготовлено 7 документальних виставок, більше 30 теле- і радіопередач, близько 50 публікацій для ЗМІ. З документами архіву працювало 3 500 дослідників, а загальна кількість відвідувань склало 5 000.

Державний суспільно-політичний архів Пермської області (ГОПАПО). 2001-2009 рр.

Відповідно до Указу губернатора Пермської області від 31 травня 2001 був створений Державний суспільно-політичний архів Пермської області (ГОПАПО). Новий архів був утворений в результаті злиття двох архівів: Державного архіву новітньої історії та суспільно-політичних рухів (ГАНІОПДПО) і Державного архіву у справах політичних репресій Пермської області (ГАДПРПО). Очолив ГОПАПО кандидат історичних наук М.Г. Нечаєв.

Новий архів об'єднав фонди ГАНІОПДПО і ГАДПРПО. В останньому на зберіганні знаходилися архівно-слідчі справи на осіб, знятих з оперативного обліку в Інформаційному центрі УВС Пермського облвиконкому, а також реабілітованих згідно з Указом Президії Верховної Ради Української РСР (1989 г.) і Закону Української РСР «Про реабілітацію жертв політичних репресій» (1991 р .); перевірочної-фільтраційні справи на колишніх військовополонених, в основному, уродженців Пермської області і тих, хто проживав напередодні Великої Вітчизняної війни на території області і був покликаний міськ (рай) військкоматами до лав Червоної Армії. У справах містяться свденія про відомих людей Прикам'я, які зробили помітний внесок у розвиток краю: М.К. Премудрове - директорові Мотовиліхинський заводу, В.Є. Ціфріновіче - організатора калійної промисловості на Уралі, Н.А. Донскова - директорові Чусовського металургійного заводу, Я.І. Горячева - начальнику будівництва КЦБК, Г.П. Розенгольц - професора, зав. кафедрою медичного інституту, О.М. Зубів і М.П. Лихачова - письменників Комі-Пермяцкого національного округу. Поряд з документами в справах збереглися «речові докази», так звані «речові докази», які вилучалися у людей під час арешту: це рукописи, щоденники, листи, книги, журнали, альбоми з фотографіями, портрети видатних державних діячів (згодом репресованих), магнітофонні стрічки , молитовники, листівки і т.д.

Співробітники ГОПАПО зуміли зберегти і примножити досягнення ГАНІОПДПО і ГАДПРПО. Діяльність новоствореного архіву здійснювалася як за традиційними, так і з нових напрямків.

Активно розвивалося ініціативне документування суспільно-політичного життя Прикам'я. Архівісти проводили фото- і відеозйомку різних заходів, в їх числі: прес-конференція Г.А. Зюганова, голови ЦК КПРФ, Другий пермський політичний форум, прес-конференція І.М. Хакамади, кандидата на пост президента РФ, презентації книг, науково-практичні конференції та ін.

Значна увага приділялася роботі з власниками особистих фондів. Для популяризації документів особового походження та залучення нових фондообразователей були проведені презентації особистих фондів. Так, в 2004 р архів виступив організатором і одним з активних учасників ряду заходів, присвячених 100-річчю від дня народження Б.М. Назаровского, краєзнавця, журналіста, громадського діяча. Спільно з Пермської обласною універсальною бібліотекою ім. Горького була підготовлена ​​і проведена презентація особистого фонду Б.Н. Назаровского і книги про нього.

ГОПАПО неодноразово виступав організатором науково-практичних конференцій ГОПАПО неодноразово виступав організатором науково-практичних конференцій. Так, в 2002 р архів взяв участь в підготовці і проведенні Міжнародної конференції «Толерантність і влада: долі російської інтелігенції» і Всеросійської науково-практичної конференції «Державна національна політика в XX-XXI століттях: регіональний аспект». У 2004 р ГОПАПО став організатором першої регіональної інтернет-конференції по архівної тематиці «Архіви в регіональному інформаційному просторі». У 2008 р архів виступив одним з організаторів Всеросійській науковій конференції «Громадянська війна на Сході Росії».

З метою популярізації документів архіву співробітнікамі ГОПАПО БУВ підготовленій ряд документальних виставок З метою популярізації документів архіву співробітнікамі ГОПАПО БУВ підготовленій ряд документальних виставок. Много з них були прісвячені різнім Прапора подіям в історії России и Пермського краю. Це виставки «А.П. Гайдар и Прикамье », присвячено 100-річчю від дня народження письменника,« Маловідомі Сторінки Великої Вітчізняної », присвячено 60-річчю Перемоги,« Мі родом з СРСР. Традиції всенародних свят », присвячена 85-річчю утворення СРСР, і ін. Пізніше, в 2007 р, була підготовлена ​​електронна версія виставки« Маловідомі сторінки Великої Вітчизняної ».

Найбільш активно розвивалася в ГОПАПО науково-публікаторськая діяльність. Всього за 2001-2009 рр. архівом було підготовлено і опубліковано понад 20 різних видань.

У 2003 році вийшов з друку перший том Книги пам'яті жертв політичних репресій Пермської області «Роки терору». Книга була підготовлена ​​на підставі БД «Картотека репресованих» . Ця база даних - результат спільної праці співробітників ГОПАПО і Пермського обласного відділення товариства «Меморіал». Вона включає відомості з зберігаються в архіві архівно-слідчих справ репресованих громадян. У наступні роки було видано ще декілька томів Книги пам'яті.

Плідним для колективу архіву став 2004 р цьому році були видані книги «Історія видобутку нафти в Пермській області. 1929-2004 роки. хроніка » , «Феномен Солдатова. Дослідження. Спогади. Документи: Присвячується 100-річчю від дня народження А.Г. Солдатова » , Збірник документів і матеріалів «Політичні репресії в Прикамье. 1918-1980-і рр. » .

Всього співробітниками ГОПАПО було підготовлено і видано 3 збірника документів: «Політичні репресії в Прикамье Всього співробітниками ГОПАПО було підготовлено і видано 3 збірника документів: «Політичні репресії в Прикамье. 1918-1980-і рр. »(2004 р), збірник документів і матеріалів «Німці в Прикамье. XX століття »в 2-х томах та 3-х книгах (2006 г.), «Війна очима військовополонених. Червоноармійці в німецькому полоні в 1941-1945 рр. » (2007 - 1-е видання, 2008 - 2-е видання).

Особливо широкий громадський резонанс мав збірник документів і матеріалів «Німці в Прикамье. XX століття ». Авторський колектив збірника був нагороджений дипломами 3-го ступеня Конкурсу робіт в галузі архівознавства, документознавства та археографії, виконаних в 2005-2006 рр.

ГОПАПО прагнув залишатися сучасним і слідувати велінням часу. Головна вимога часу - впровадження та розвиток інформаційних технологій.

Для автоматизації роботи з ПК «Архівний фонд» була розроблена програма «АвтоАФ», в якій передбачені функції, спочатку відсутні в ПК. Програма «АвтоАФ» успішно апробована і активно використовується в архівній галузі.

З метою розвитку системи НСА архіву було створено кілька баз даних. Найбільш затребуваними з них стали БД «Картотека репресованих» , БД «Військовополонені» за матеріалами перевірочної-фільтраційних справ колишніх радянських військовополонених і БД «Лідери Прикам'я» , Що містить інформацію про перших керівників радянських і партійних органів управління на території Пермської області за період 1921-1991 рр.

У березні 2004 р у ГОПАПО з'явився свій інтернет-сайт. З цього моменту регулярно здійснюється супровід сайту архіву. З метою збільшення інформаційному наповненню сайту проводиться його регулярне оновлення і поповнення.

Пермський державний архів новітньої історії (ПермГАНІ). 2009 г. - ...

У квітні 2009 року архів отримав нову назву - Пермський державний архів новітньої історії або скорочено ПермГАНІ У квітні 2009 року архів отримав нову назву - Пермський державний архів новітньої історії або скорочено ПермГАНІ. Незважаючи на зміну назви, архів продовжив свій рух в логіці розвитку ГОПАПО. 2009 рік був оголошений в Росії Роком Молоді, і в зв'язку з цим підготовка і видання архівом документальної дилогії «Коли ми були молоді ...» про освоєння цілини і діяльності пермських студентських будівельних загонів було досить актуальним. Презентація даного збірника документів, що складається з двох книг, відбулася в жовтні 2009 року в архіві, а також в рамках святкування ювілею студентських будівельних загонів в ДК ім. А.Г. Солдатова. Згодом збірник був спрямований на Всеросійський конкурс робіт в галузі архівознавства, документознавства та археографії за 2009-2011 роки, де в своїй номінації був відзначений дипломом.

Період з листопада 2009 по березень 2010 року - трагічна сторінка історії архіву. За цей період відбулася заміна директора (за рішенням засновника М.Г. Нечаєва змінив рядовий фахівець відділу використання, голова профкому архіву), звільнилися заступники директора Т.В. Безгрошових і І.А. Шуваева, ряд фахівців, які мають досвід науково-дослідної роботи (С.А. Шевирін, І.С. Шилова). Це був дуже серйозний удар по архіву, який буквально скрутив всю публікаторськой діяльність (наша гордість) установи. Ситуація ускладнилася протистоянням «нового керівника» і всього колективу архіву. Співробітники архіву досі з жахом згадують цей період і відзначають, що «в цей час буквально змушували себе ходити на роботу, роботу виконували механічно і, що такого пригніченого стану ніколи не було». У березні 2010 року новим засновником (Агентство з управління державними установами) було прийнято рішення призначити керівником архіву заступника директора з основної діяльності С.А. Пономарьова. Це послужило початком до нормалізації роботи архіву.

Восени 2010 року архів чекало ще одне серйозне випробування - перевірка інспектором Росохоронкультури на предмет дотримання вимог архівного законодавства Восени 2010 року архів чекало ще одне серйозне випробування - перевірка інспектором Росохоронкультури на предмет дотримання вимог архівного законодавства. Забігаючи вперед, слід зазначити, що архів цю перевірку пройшов досить успішно, оперативно усунувши більшість виявлених зауважень.

Діяльність архіву в 2011-2013 рр. в першу чергу була спрямована на усунення виявлених в результаті перевірки Росохоронкультури зауважень. Частина з них стосувалася проведення ремонтних робіт, спрямованих на поліпшення технічного стану будівлі архіву і забезпечення схоронності документів. Інша частина - оформлення відсутнього комплекту нормативних документів по охоронному, протипожежного режимів і державному обліку.

Паралельно колектив архіву намагався налагодити роботу по використанню, в широкому сенсі слова, документів архіву. Відродження колишньої системи публікації документів в тих умовах було неможливо, і архів пішов іншим шляхом. У напрямку «використання документів» був зроблений акцент на створення і розвиток інформаційно-пошукових систем і забезпечення доступності архівної інформації для широкого кола користувачів. З цим напрямком нерозривно пов'язана робота по наповненню інформацією Інтернет-сайту архіву - головного засобу масової інформації установи.

Наша робота з Інтернет-сайтом архіву була по достоїнству оцінена в 2013 році за результатами Всеукраїнського конкурсу робіт в галузі архівознавства, документознавства та археографії за 2009-2011 роки, де Інтернет-сайт архіву отримав Диплом I ступеня.

У 2012 році архів випустив своє перше електронне видання збірника документів У 2012 році архів випустив своє перше електронне видання збірника документів. На той момент було бажання підготувати не просто публікацію набору PDF-файлів, а створити щось більш привабливе для користувача, щось оригінальне і своє. Для експерименту ми взяли останню збірку «Коли ми були молоді ...» , Оскільки переклад традиційного видання в електронну форму міг бути більш затребуваним у молодого покоління. В результаті з'явився аналог Інтернет-сайту - гіпертекстовий збірник у форматі HTML з перехресними посиланнями, як додаток представлені відскановані образи документів і фотографій, а також необхідний довідковий апарат до видання. За його користувачів, вийшло незвичайне і цікаве за формою подачі видання. До того ж воно було видано на CD-дисках, оформлено в оригінальній коробці з авторським дизайном.

Даний досвід підготовки публікацій архіву сподобався, крім того, була велика кількість позитивних відгуків від споживачів інформації, і в 2013 році подібним чином був перевиданий збірник документів «Війна очима військовополонених» .

Накопичений досвід в електронному перевиданні традиційних збірників дозволив реалізувати проект «з нуля» Накопичений досвід в електронному перевиданні традиційних збірників дозволив реалізувати проект «з нуля». Таким проектом в 2014 році стала публікація щоденникових записів робочого Пермського авіамоторного заводу (завод № 19 ім. І. В. Сталіна) за повоєнні десятиліття. Новизна теми в поєднанні з дизайнерськими знахідками зробила «Щоденник робочого» унікальним виданням его-документа, який привернув до себе увагу з боку фахівців, а також широкого кола користувачів, які цікавляться історією.

Після перевірки Росохоронкультури одним з пріоритетних напрямків діяльності архіву стало опис документів особового походження особливо тих, що перебували на обліку в умовних одиницях, але не були введені в науковий обіг. За період з 2011 по 2014 рік було описано понад 3700 умовних одиниць, а в науковий обіг відповідно введено близько 5,5 тисяч одиниць зберігання по 58 персоналій, які утворили 27 самостійних особистих фондів і тематичних колекцій.

За період 2011-2014 архів провів комплекс заходів, спрямованих на зміцнення своєї матеріально-технічної бази, підвищення рівня протипожежного захисту будівлі і поліпшення умов зберігання документів. В результаті в архіві була модернізована станція газового пожежогасіння, замінена електрична проводка і пожежно-охоронна сигналізація, замінені повітроводи і встановлена ​​автоматика поверховій регулювання системи вентиляції та зволоження повітря, проведено ремонт службових приміщень та робочих кабінетів.

На сучасному етапі архів продовжує працювати в логіці свого розвитку. Велика увага традиційно приділяється якості надання послуг, публікації документів і розвитку системи довідково-пошукових засобів до документів архіву.

На даний момент в архіві функціонують вісім відділів:

На даний момент в архіві трудиться 49 чоловік. Очолює архів директор Неганов Сергій Васильович .

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация