Історія створення ЗС РФ, від петровських часів до сьогодення

  1. Армія Івана Грозного
  2. Перетворення Петровської епохи
  3. Реформи 19 століття
  4. Становлення Радянської армії
  5. Сучасна російська армія

Розглядаючи всі етапи створення збройних сил Росії, необхідно глибоко зануритися в історію, і хоч за часів князівств не йдеться про російської імперії і вже тим більше про регулярної армії, зародження такого поняття, як обороноздатність починається саме з цієї епохи. У XIII столітті Русь була представлена ​​окремими князівствами. Їх військові дружини хоч і були озброєні мечами, сокирами, списами, шаблями і луками, але не могли служити надійним захистом від сторонніх зазіхань.

Єдина армія починає своє існування тільки під час Івана Грозного. За весь цей час відбулося чимало змін як у формуванні складу, так і в його управлінні, але вирішальними, поворотними реформами для історії залишаться перетворення Івана IV, Петра I, Дмитра Мілютіна, а також сучасні реформи, які знаходяться на стадії завершення.

Армія Івана Грозного

Історія створення ЗС РФ ведеться від утворення держави Московського. За своєю структурою армія віддалено нагадувала регулярні сили. У складі війська налічувалося близько 200 000 навчених воїнів з числа дворян. Цар Іван IV після відомого Казанського походу видає указ про створення постійних частин стрільців. Датується ця подія 1550 роком. Одночасно засновуються піші війська загальною чисельністю до 3 тисяч, які ділилися на стрілецькі сотні. Служба в сотнях була довічної і передавалася у спадщину.

Дана епоха увійшла в історію, як встановлення порядку комплектування війська. Було вжито спроби організувати централізоване управління, яке з того часу тільки підтверджувало свою спроможність. Артилерія тепер існує у вигляді окремого роду військ, а на частині російських рубежів організована сторожова служба. Вже до 1680 року структура солдатських полків стала містити в собі роти. Офіцери навчалися за встановленими програмами тактичної і стройової підготовки. Згодом свої знання вони передавали солдатам.

Перетворення Петровської епохи

У багатьох історія створення регулярної армії в Росії асоціюється саме з реформами Петра I. Тут ключове значення має слово «регулярна». Період перетворень припав на 1701-1711 роки. Необхідність реорганізації гостро виникла після поразки, яку російські війська зазнали під Нарвою. Тепер армія набиралася з рекрутів. Від певної кількості дворів повинен був висуватися один представник для довічного несення служби. Перехід на рекрутську систему дозволив збільшити чисельність військ. Звання офіцера могли отримати дворяни після проходження служби в якості звичайного солдата Преображенського полку. Армія Російської Імперії того часу налічувала 47 піхотних полків і 5 гренадерських полків. Артилерія зараховувалася до кавалерійських полків.

Зміни спостерігалися і в організації управління. Всі повноваження за рішенням армійських питань передавалися урядовому сенату. Аналогом сучасного Міністерства оборони служила військова колегія. Петровську епоху відрізняє створення флоту на Балтійському морі. З цього часу тактичні навчання охоплювали всі роди військ, причому проходили вони в двосторонньому порядку, тобто, з імітацією реальних бойових умов. Все це не могло не позначитися на успіху російського війська. У 1721 року армія здобула остаточну перемогу в Північній війні.

У 1721 року армія здобула остаточну перемогу в Північній війні

Катерина II відома своїми управлінськими якостями. У період її правління Військова колегія перетворилася в незалежний орган управління армією - військове міністерство. З'явилися єгерські корпусу, основу яких становила легка піхота і кавалерія. Загальна чисельність контингенту досягає 239 тисяч чоловік. Високих досягнень вдалося домогтися і в підготовці офіцерського складу. Починається епоха великих полководців. Вони виробляють власні стратегії ведення бою.

П.А. Румянцев, що служив при Катерині II, прославився тим, що запропонував тактику розбиття піхоти на квадрати - каре. Схема наступального руху передбачала розміщення кавалерії позаду піхоти. Артилерія ж позиціонувалася по флангах. Такий лад був більш керованим, що дозволяло оперативно перебудовуватися в залежності від об'єктивної ситуації.

Усі значимі перемоги 18 століття пов'язані з перетвореннями Петра і Катерини.

Реформи 19 століття

Як уже не раз зазначалося аналітиками, ключові зміни, пов'язані з перетворенням або реструктуризацією армії, відбуваються після певних «сумних» подій, що супроводжуються ураженням або значними втратами. Кримська війна 1853 року засвідчив, що настала черга позапланових змін, здатних підвищити бойову міць російської армії. Історія даного періоду пов'язана з ім'ям Д.А. Мілютіна, військового міністра, який славився далекоглядним мисленням і реформаторськими поглядами.

Основна ідея міністра полягала в тому, що нема чого витрачати казенні кошти на утримання численної армії в мирний час. Зате держава повинна володіти цілком навченим запасом, який в найкоротші терміни можна залучати в разі прояву агресії. У 1864 році відбулося переформування особового складу, при якому кількість військовослужбовців зменшилася, а запасників - збільшилася. Змінюється військова повинність і поняття рекрутів відходить у минуле. Тепер в армії повинні служити всі чоловіки, яким виповнився 21 рік. Новий статут докладно описував порядок призову на службу. Тепер дійсна служба становить 6 років, а потім на 9 років військовослужбовець залишається в запасі. Загальний термін, таким чином, досягає 15 років.

Нарешті було приділено належну увагу грамотності солдата. Він обов'язково навчався читання та письма, так як виникла гостра необхідність в професійно підготовлених кадрах. Реформа в армії - це загальнодержавна програма, яка зачіпає багато сфер. До кінця 19 століття різко зростає кількість військових училищ, де проходять підготовку майбутні кадрові офіцери.

Це час запам'ятається масовим переозброєнням армії. У 1891 році на озброєння приймається легендарна гвинтівка Мосіна, а стовбури великокаліберних знарядь стають нарізними.

І знову перевірка боєм. Перемога в російсько-турецькій війні, як відзначав Мілютін, здійснилася тільки завдяки підготовленості армії і її своєчасному переозброєння.

Дивно, але розвиток збройних сил відбувається по спіралі. В принципі, це нормальне явище, тому що навіть найуспішніші перетворення не можуть вічно приносити перемогу. З плином часу змінюються технічні можливості потенційних супротивників. Необхідно вживати відповідних заходів. Якщо не встигнути це зробити, то поразки не уникнути, це і сталося в 1905 році. І знову поштовх до перетворень дозволив Росії увійти в Першу Світову з належною підготовкою, але тут вже на політичному фронті були недоліки, тому успіхи російської армії до сих пір обговорюються провідними істориками.

Становлення Радянської армії

Радянська армія змогла досягти свого апогею після ВВВ. Вона вважалася наймогутнішою в світі, але на початку століття, коли народжувалося нове держава і пережитки імперії були категорично відкинуті, армія зазнала певні труднощі. Перш за все, необхідно відзначити, що збройні сили Росії після революції були скасовані. У 1917 році оголошується набір добровольців до Червоної армії. В регулярну вона була переведена тільки в лютому 1918 року. День радянської армії та військово-морського флоту приурочений саме до цієї дати.

Після завершення громадянської війни і Першої світової війни Червона армія продовжила своє формування. Закон про обов'язкову службу вийшов у світ в 1925 році. Вже до 39 року модель РККА близько нагадувала структуру Радянської армії. Наближення Другої Світової було неминуче, але радянський уряд до останнього моменту сподівався уникнути повної свободи дій.

Так чи інакше, СРСР довелося відбивати атаку німецьких агресорів зі старим озброєнням, без навчених талановитих полководців, силами наполовину реформованої армії. До 1941 року всі заходи були проведені з неймовірною швидкістю. Завдяки загальну мобілізацію чисельність діючої армії склала майже 6 мільйонів чоловік, а далі була війна ... Нам відомо, як трудівники тилу забезпечували фронт, як у військових умовах талановиті конструктори винаходили нову техніку, якою ціною була завойована Перемога.

Нам відомо, як трудівники тилу забезпечували фронт, як у військових умовах талановиті конструктори винаходили нову техніку, якою ціною була завойована Перемога

ВВВ на довгі роки дала досвід ведення всіх видів бойових дій, висунула безліч геніальних полководців, показала згуртованість радянського народу, але подібні зміни ми не станемо розглядати, тому що до сих пір будемо робити все, щоб такого на землі ніколи не повторилося.

Освоєння космосу і розвиток будівництва реактивних апаратів призвело до виникнення нового виду військ, а освоєння космічного простору вже в той час наштовхувало на думку використання його для забезпечення державної безпеки.

Сучасна російська армія

РФ, як спадкоємиця Радянського Союзу, перейняла величезний досвід колись найсильнішої армії, залишивши тільки кращі її боку. Однак вдалося це далеко не відразу. 90-і роки показали, якою мірою збройні сили залежать від економіки і внутрішньої політики держави. Народження регулярної армії доводиться на 7 травня 1992 року, коли указом Президента Росії були утворені ВС РФ. Протягом двадцяти років робилися спроби підвищити професіоналізм не тільки офіцерського, а й сержантського складу, але недалекоглядні дії, війна в Чечні, плачевний стан бюджету або сприяли вибору помилкового напрямки розвитку, або взагалі припиняли будь-які спроби реформ.

Остання програма реформування почалася в 2013 році. Вона вважається однією з наймасштабніших і триватиме до 2020 року. Вже сьогодні можна підбити попередні підсумки роботи цієї програми.

  • Росія повернула статус ключового гравця на світовій арені.
  • ВПК працює на держзамовлення, що означає достатню виділення коштів на переозброєння.
  • Підвищився рівень соціального забезпечення військовослужбовців.
  • Вирішено питання з наданням житла за різними програмами державної підтримки.
  • Підвищився престиж професії військового.
  • Успіхи в Сирії показали високий рівень технічного оснащення і рівень професіоналізму командування.
  • Почав працювати єдиний центр управління ВС.
  • Утворена нова структура - ВКС , Яка відіграє величезну роль у забезпеченні безпеки держави.

Ось так виглядає приблизна історія нашої вітчизняної армії.

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация