Історія військової форми в Російській та Радянській армії

  1. Етапи становлення військового стилю
  2. Стрілецький каптан
  3. повоєнні етапи

Кожен, кому цікава історія моди хоча б раз задавався питанням, звідки бере свої витоки військова форма в нашій країні

Кожен, кому цікава історія моди хоча б раз задавався питанням, звідки бере свої витоки військова форма в нашій країні. Безсумнівно, в залежності від часу мода на одяг людей разюче відрізняється. Якщо виділити військову форму, при всьому різноманітті кольорів і моделей в основі її завжди мала лежати функціональна безпеку, строгість і краса. Історією виявляється деяка послідовність змін і модернізації облачення військових.

Етапи становлення військового стилю

Етапи становлення військового стилю

Ідентичність військовий форми в нашій країні довгий час не існувала, так як не було військ, що діють на регулярній основі. Довгий час окремі підрозділи, що знаходяться в якості охоронної дружини у князів і знаті, віддавали перевагу в одязі вільний стиль, який нічим не відрізняється від простих громадян. У разі військового походу різниця була в тому, що дружинники одягалися в шолом і лати, які були єдиним захистом під час бою. Лише через деякий час виділилися конкретні зміни в бік встановлення унікальної військової форми.

Стрілецький каптан

Стрілецький каптан

Лише в XVII столітті були розроблені перші однакові військові костюми, які були передбачені для царських стрільців. Це були каптани, і їх колірна гамма була визначена належністю до конкретного військового підрозділу. Парадний варіант стрілецького обмундирування був доповнений головним убором, прикрашеним хутром, а також дорогими чобітьми. У мистецтві стрільців у всій красі зображували такі відомі майстри, як Василь Суриков в картині «Ранок стрілецької страти» і Сергій Іванов в творі «Стрільці».

У мистецтві стрільців у всій красі зображували такі відомі майстри, як Василь Суриков в картині «Ранок стрілецької страти» і Сергій Іванов в творі «Стрільці»

Подальшим етапом стала поява армії, яка повинна була діяти на регулярній основі. Придушивши стрілецькі бунти, російський імператор Петро Перший зважився на відповідальний крок по створенню боєздатної і навченої армії, яка буде здатна відповісти на будь-яку агресію як внутрішнього агресора, так і на закордонних ворогів Росії. Тому зовнішній вигляд солдат був однією з умов створення війська, яке буде оберігати спокій простого народу. Військова форма складалася з наступних деталей:

  • камзол;
  • вузькі штани;
  • панчохи з черевиками;
  • треуголка - головний убір трикутної форми, що отримав в зв'язку з цим назву;
  • опанча - накидка з капюшоном;
  • шийну хустку або шарф забарвлення державного прапора (для офіцерського складу).

Колірна палітра була досить стримана, форма була зелена, червона і блакитна. Також необхідно відзначити, що саме за Петра I в армії з'явилися погони як знак відмінності між військовими підрозділами та бійцями.

На заходи, присвячені війні можна купити військову форму для дітей. наприклад, дитячу військову форму часів Петра I.

наприклад,   дитячу військову форму   часів Петра I

За часів Катерини Великої було прийнято рішення про необхідність змінити форму петровського часу через незручностей, які відчували солдати. Наприклад, перуки і вузькі штани тепер не вважали еталоном, а прийняли рішення почати, пошиття широких камзолів і брюк для солдатів. Також було прийнято рішення використовувати каски для захисту. Однак прихід до правління Павла I знову був ознаменований поверненням до петровської формі одягу в армії. Знову солдатів переодягли в дискомфортно одяг, видавши завужені штани і блискучу від лакування взуття. Страждань солдат не було кінця, але строгість і дисципліна у військах передбачали суворі покарання за порушення статуту в одязі, аж до відправки в Сибір.

Зміни на краще відбулися в епоху правління Олександра Другого. Модернізована військова форма розширилася в розмірі, що передбачало можливість підчіплювати під неї речі для зігрівання в холоди. Також були введені шинелі з високим коміром. Однак після сталася криза, що відбилася з приходом Олександра Третього до появи в армії некрасивою і дешевої, але зручною і теплого одягу. Економія вилилася в розпорядження, згідно з яким солдатам віднімати витрати на одяг із зарплати.

На початку двадцятого століття для військових нашої армії в ужиток був введений френч. Він представляв собою кітель зеленої забарвлення з високим комірцем, з застібкою і грудними кишенями.

Після Жовтневого перевороту виникла Червона Армія була екіпірована як доведеться. Для того, щоб бачити своїх, було передбачено надягати на шапку і рукава червоні ленто як знак відмінності. Подальші зміни були застосовані на скасування відзнак, почався випуск строкатою форми, з'явилися знамениті матерчаті головні убори - будьонівки.

Лише до середини Вітчизняної війни було прийнято рішення повернення до витоків. Всім видам військ повернули погони і ввели парадну форму. зараз можна купити військову форму на День Перемоги цього періоду.

повоєнні етапи

У повоєнний час кардинальної модифікація одягу для військових не проводилася. З знакових нововведень виділяється поява замість знаменитої гімнастерки кітеля. Під час війни в Афганістані в маси прийшло власну назву під назвою «афганка», що представляло собою використану під час бойових дій військову форму.

Після того, як Росія отримала статус окремої держави, на законодавчому рівні було скасовано обмундирування військових радянської епохи. Російської армії дісталася нова, оливкова забарвлення, пальто стали наступниками шинелей, замість кітелів стали використовуватися піджаки. З появою нашивок і шевронів на військовому одязі стало можливо ідентифікувати вид і рід військ.

При нинішньому президенті як головний убір для вищого військового складу знову стали використовувати папахи. Також згідно із законом та людина, яка не є військовим, не має права одягати форму. Варто відзначити деякі інновації нового часу і модних тенденцій, які відбилися на військовій формі нового зразка. З'явилися на озброєнні сезонні куртки, штани, черевики. У виробництві військового обмундирування використовуються сучасні унікальні технології. Дихаюча тканина, особлива обробка, мембранні матеріали.

У будь-яку погоду захисне екіпірування Російської Армії дозволяє гідно нести бойовий дозор і служити Вітчизні. Пройшовши випробування, військова форма стала досконалою, увібравши в себе як зовнішній лиск, так і практичність.

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация