Історія першого кінотеатру Києва

Відкриття кінотеатру "Жовтень" відбулося в Києві 29 січня 1931 року. Його першим назвою було - Дев'яте Держкіно. Кінотеатр став першим побудованим після революції, був розрахований на 680 місць і мав 5 фойє. Споруда коштувала на той момент 312 600 рублів.

Побудували його на розі вулиць Шолом-Алейхема та Щекавицькій (зараз Костянтинівська, 26). Саме на цьому місці раніше знаходилася садиба і дерев'яні будівлі магазинів відомого київського підприємця Якова Каплера, батька знаменитого радянського драматурга Олексія Каплера, який до часу відкриття кінотеатру вже виїхав до Петербурга і став діячем кіномистецтва. Серед фільмів, знятих за його сценаріями були: Ленін у Жовтні (1937 рік), Вони захищали Батьківщину (1943 рік), Приймаю бій (1966 рік) та інші.

Перший проект майбутнього кінотеатру на конкурсній основі в 1928 році запропонував архітектор Ной Троцький. Разом з тим, будівельні роботи здійснювалися за іншим варіантом проекту, - архітектора Валеріана Микитовича Рикова. Саме йому належать проекти будинків Клінічного інституту ім. М. Д. Стражеска, Кіностудії художніх фільмів ім. А. П. Довженко та інші.

Урочисте відкриття нового робочого кінотеатру і початок регулярних сеансів - 29 грудень 1931 року - почалося з прем'єри кінофільму Гегемон, - як писалося в рекламі, - "про соціалістичний ставленні до праці".

Газета Пролетарська правда відгукнулася на відкриття кінотеатру статтею Перемога на культурному фронті, в якій автор висловлював надію, що новий кінотеатр стане не тільки театром, а й "лабораторією пролетарської культури". Характерно, що перед кіносеансами глядачам були запропоновані: читальня, бібліотека, ігри в шахи, шашки, доміно.

А в стрілецькому тирі, як зазначалося в статті "на дробовику є можливість детально вивчити гвинтівку, познайомитися з військової маскуванням і теорією стрільби". Це, як відомо, було дуже важливо для пролетаріату, який готувався до світової революції.

Кінотеатр неодноразово піддавався реконструкціям. Це відноситься і до фасаду, і до технологічного устаткування. У ньому в одному з перших в СРСР встановлено звукове оснащення, а в подальші роки і обладнання для показу широкоекранних і широкоформатних фільмів.

У роки Великої Вітчизняної війни кінотеатр фукціоніровал. Однак визволителів Києва він зустрів наполовину зруйнованим. Кінотеатр стояв без обладнання, меблів, апаратури і оформлення.

Кінотеатр стояв без обладнання, меблів, апаратури і оформлення

З повоєнного часу кінотеатр носить назву Жовтень. Він став одним з перших відбудованих кінотеатрів, і, природно, одним з найпопулярніших місць відпочинку киян.

У 1951 році кінотеатр був капітально відремонтований з оновленням меблів. З 1951 року в кінотеатрі впроваджена нова для того часу практика прийому заявок попереднього продажу квитків на колективні перегляди фільмів. Вперше в Україні великий зал кінотеатру був обладнаний для показу широкоекранних фільмів.

1958 рік для всієї України був роком масового будівництва нових кінотеатрів. У 1960 році в Жовтні побудували додатковий кінозал на 300 місць. У фойє встановили спеціальні кінопроектори, які дозволяли демонструвати кіноролики і кіножурналах при будь-якому освітленні.

У 1990 році завершено капітальний ремонт, проведено переобладнання приміщень, замінено меблі, встановлено найкраще на той момент обладнання. З квітня 2000 року і по цей момент директором Державного комунального підприємства кінотеатр Жовтень працює Л. Б. Горделадзе.

Нагадаємо, з липня 2013 року міська влада намагається достроково розірвати договір оренди з ТОВ Кіноман через суд, щоб виселити кінотеатр з будівлі. "Війна" супроводжувалася скандалами, гучними заявами, а також всілякими інтригами.

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация