Історія виникнення

  1. Шотландські кішки бувають декількох типів
  2. Так само необхідно знати, що існує дві генетичні лінії: Європейська та Американська

Історія першої появи висловухих кішок на планеті сповнене легенд і загадок. Найперша згадка про висловухих кішок з'явилося в 1796 році у Світовому Журналі Знань і Розваг. У ньому розповідалося про висловухих кішок, що живуть в Китаї. Однак ніякого сліду в зароджується в той час фелінології ці тварини не залишили.

Тому прародителькою всіх сучасних скоттиш-фолдов стала біла короткошерста кішка, вуха якої були цікаво складені, яка носила прекрасне ім'я Susie (Сьюзі). Перші згадки про неї датуються 1961 р Саме в цьому році шотландський фермер Вільям Росс побачив у свого сусіда кішку з досить незвичайним зовнішнім виглядом. Дружина фермера, Мері Росс, займалася розведенням сіамських котів, але з першого ж погляду закохалася в Сьюзі, і тоді господарі незвичайною кішки побещалі подарувати їй кошеня з наступного посліду.

У 1963 р у Сьюзі народилися кошенята, і Роси теж стали щасливими володарями незвичайної тварини, дочки Сьюзі. Малятко була точною копією своєї мами, яку фермери назвали Snooks (Снукс) і приставили їй ім'я свого розплідника Denisla (Денісла). Всього в посліді було 2 кошеня з незвичайною формою вух. Другий котик теж був подарований, але нові господарі його кастрували. Цей момент можна вважати початком цілеспрямованого розведення шотландської вислоухой кішки.

На жаль через час, Susie (Сьюзі) потрапила під машину. Після цього Snooks (Снукс) стала єдиною в Шотландії вислоухой кішкою, відповідно єдиною продовжувачкою роду. Перший раз Snooks (Снукс) пов'язали з домашнім котом червоно-мармурового забарвлення. У 1964 році народився один висловухий білий кошеня, якого назвали Denisla Snowball (Сніжок). Сім'я Россов зацікавилися типом успадкування даної мутації.

Для вивчення даної мутації і удосконалення фенотипу, Роси придбали білу короткошерстну британську кішку Lady May (Леді Мей), в дружини для свого улюбленого Denisla Snowball (Сніжок). В результаті цього в 1966 вийшло відразу 5 білих кошенят, частина кошенят були капловухими і частина з прямими. Можна сказати, що саме ці кошенята і стали засновниками породи шотландська висловуха кішка. Роси припустили, що дана мутація успадковується за домінантним ознакою. Для своєї подальшої роботи Роси відібрали одне кошеня з п'яти і назвали його Denisla Snowdrift (CноуДріфт).

Шотландські фермери Роси вклали багато любові і сил в формування чудової породи висловухих кішок. Їм хотілося поділитися цим плюшевим грудочкою щастя з усіма. У 1966 році Роси зареєстрували своїх незвичайних кішок в GCCF як Breed 26 (інші короткошерсті білого забарвлення). Вони звернулися до вченим генетикам з проханням допомогти їм розробити програму по виведенню нової породи, яка отримала назву Шотландська висловуха.

Вони познайомилися в англійським фелинологи Патриція Тернер. Коли Патриція побачила Denisla Snowdrift (Замет), то вона закохалася в нього з першого погляду. Роси подарували Denisla Snowdrift (Замет) Патриції, і вона відвезла його до Англії. По закінченню двох років, Патриція Тернер пов'язала Denisla Snowdrift (Замет) зі своєю білою британської кішечкою Scarletina Diamond (Скарлетіна Даймонд). І в 1968 році, в посліді від цієї прекрасної пари народилися кошенята, частина з яких була капловухими, одного з яких назвали Scintilla Tommlop.

У зв'язку з тим, що порода не була вивчена, при спробах закріпити мутацію, ген вислоухости давав аномалії кісткової системи, і навіть приводив до каліцтва. У кошенят виявлялися серйозні порушення в опорно-рухової системи - від зрощування окремих хребців до повної втрати рухливості. Крім скелетних аномалій, траплялися фолд з порушеннями або повною відсутністю слуху. Але глухота кошенят була пов'язана не з будовою вушної раковини, а з забарвленням і кольором очей, адже білі блакитноокі кішки схильні з глухоти. В результаті великого відсотка аномацій при розведенні даної породи привела до того, що в 1971 році найбільша фелінологічна організація Великобританії заборонила розведення скоттиш-фолдов.

Цілком ймовірно, що після цього порода могла припинити своє існування, але, завдяки тому, що кілька висловухих шотландців виявилися за океаном, в Америці, де до їх племінного розведення підключилися вчені-генетики. Першим заводчиком фолдов в Америці стала Lyn Lamoureux (Лін Ламоурекс). D 1969 вона придбала у Россов висловухого кота Denisla Hestor (Денісла Хестор).

США стали другою батьківщиною для найбільш дружніх і забавних кішок на планеті. Тут вони придбали загальну увагу і любов.

Завдяки щільному співробітництву заводчиків і генетиків, зокрема генетику Роузмульду Пельц, встановилося, що небажані явища мають місце в разі в'язки двох висловухих батьків, коли кошенята отримують ознака вислоухости одночасно і від батька і від матері (гомозиготні тварини). На підставі цього відкриття вченими були розроблені племінні програми (бридинг-програми), що базуються на в'язках висловухих особин з особинами з нормальними вухами.

Спочатку для отримання скоттиш-фолдов американці використовували вже знайомих нам британців, а також американських короткошерстих і екзотичних короткошерстих класичного типу. Кошенята народжувалися, як правило, без порушень кісткової системи, хоча іноді зустрічалися відхилення у вигляді зрощення і деформації окремих хребців хвоста.

У 1974 році CFA (Cat Fanciers Association, одна з найбільших і престижних фелинологических систем в світі), присвоює породі шотландська висловуха статус Експериментальна. І вже в 1976 році CFA, зареєструвала породу скоттиш фолд, і рівно через рік скоттиш фолд отримує право на отримання чемпіонських титулів.

Коли успадкування гена вислоухости було вивчено, генетики дали рекомендації по підбору племінних пар в пару до Шотландської вислоухой ніколи не брати партнера з опущеними вушками, а тільки зі звичайними. Тому вислоухой кішці завжди підбирають кота-страйта (і навпаки). До недавнього часу (і навіть ще на рубежі нового тисячоліття) скоттиш-страйтов вважали британцями, і оформляли документи саме як британців, тому вважалося, що скоттиш-фолдов потрібно в'язати з британцями. До недавнього часу так і робили, отримуючи в посліді як висловухих, так і прямоухих кошенят. При цьому висловухі вважалися шотландцями, а страйт відповідно британцями.

Однак тепер фелинологи нарешті розібралися і змішання цих двох аристократичних порід покладено край - шотландських фолдов в'яжуть тільки з шотландськими страйт. Страйт народжуються практично у всіх пометах висловухих кішок. Не дивлячись на прямі вушка і видиму відсутність домінуючого гена вислоухости Fd, страйт несуть набір генів, що підтримують особливості породи. Скоттиш-страйт - це повноцінні шотландці, хоча зовні більше схожі на британських кішок. І знову ж таки ця подібність лише на перший погляд.

Шотландські кішки бувають декількох типів

Історія першої появи висловухих кішок на планеті сповнене легенд і загадок

з загнутими вухами (скоттиш-фолд - SFS)

з загнутими вухами (скоттиш-фолд - SFS)

Scottish strite - зі звичайними прямими вухами (скоттиш-страйт- SFS 71)

Scottish strite - зі звичайними прямими вухами (скоттиш-страйт- SFS 71)

довгошерсті з загнутими вухами (хайленд фолд- SFL)

довгошерсті з загнутими вухами (хайленд фолд- SFL)

Довгошерсті з прямими вушками (хайленд страйт SFL 71)

При в'язанні висловухих кішок деякі кошенята з посліду виходять зі звичайними стоячими вухами, що несуть ген вислоухости, який ніяк не проявляється в їх зовнішньому вигляді. Незважаючи на те що вони не схожі на скоттиш-фолдов, ці кішки успадковують всі їхні переваги і певні якості характеру. Страйт незамінні в розведенні шотландських висловухих кішок. Без них порода б виродилася, так як при схрещуванні висловухих кішок один з одним народжувалося дуже багато кошенят з аномаліями розвитку, абсолютно непридатних для розведення. А при схрещуванні з британцями вони втрачають свою витонченість і полегшеність. Шотландська висловуха і британська це дві абсолютно різні породи і нехай кожна з них йде своїм шляхом.

Зазвичай в посліді знаходиться хоча б 1 висловухий кошеня. У 1-й день після пологів кількість висловухих кошенят в посліді визначити неможливо, так як у кішок цієї породи є одна характерна особливість: вуха починають опускатися і закручуватися тільки на 21-й день після народження. Тільки після цього можна з упевненістю сказати, скільки саме висловухих кошенят в певному посліді, тобто хто з них фолд, а хто страйт. Заводчик з нетерпіння чекає цього дня.

У Росії перші скоттиш-фолд з'явилися в кінці 80-х початку 90-х років. І вже до кінця 90-х майже у всіх найбільших фелинологических системах, в які входили російські клуби, були представники шотландської вислоухой. Порода миттєво завойовувала популярність у любителів і заводчиків кішок.

Так само необхідно знати, що існує дві генетичні лінії: Європейська та Американська

Європейська лінія - шотландська висловуха кішка

Європейська лінія - шотландська висловуха кішка

Американська лінія - шотландська висловуха кішка

В Європі розведення фолдов було побудовано на схрещуванні з представниками британської короткошерстої породи, тому що перебравши кілька порід, в тому числі персів і екзотів, в Європі визнали найбільш близькою до скоттиш-фолд британську короткошерстну кішку. Відповідно від в'язки скоттиш-фолд і британська короткошерста, кошенята, які народилися з прямими вушками, називалися британськими, а висловухі - скоттиш-фолд. В результаті цього скоттиш-фолд європейської лінії розведення мають потужний кістяком і нещільно притиснутими, завеликими вухами, а їх брати скоттиш-фолд страйт до недавнього часу взагалі реєструвалися як британці. І тільки починаючи з 2004 року в Росії було зареєстровано скоттиш-страйт (прямовухі скоттиши) як порода "Шотландська короткошерста" з правом участі в чемпіонаті. Отже в родоводів під символом BRI до 2004 року міг бути як британець, так і скоттиш-фолд страйт.

Багато покупців вважають за краще скоттиш-фолдов європейського розведення, тому що вони великі і плюшеві, як британці, але з висячими вушками, а скотишся страйт взагалі не відрізняються від британців. І часом можна зустріти скоттиш-фолд страйта набагато більші, ніж чистокровний британця. Він вважається «забрітаненний скоттиш-фолд».

Американська система розведення мала трохи інші завдання. Американський скоттиш-фолд замислювався що не велике, що не важке тварина з довгим і гнучким хвостом. Спочатку схрещували з американської короткошерствой кішкою, але пізніше американські генетики стали схрещувати висловухих кошенят з Прямоухий кошенятами, яких стали називати «скоттиш страйт». Страйт виявилися носіями генів-модифікаторів, які надають що підсилює вплив на ступінь прояву будь-яких мутацій, в тому числі і вислоухости. За допомогою страйтов вдалося поліпшити форму і ступінь прилягання вушок фолдов, а також подовжити хвіст. Довгий і звужується до кінця хвіст спричинило за собою подовження всього тіла, а це, в свою чергу, до полегшення типу. Саме тому відповідно до американських стандартів шотландський фолд - тварина середнього розміру, округлих ліній з міцним, але не масивним кістяком. У американських скоттиш-фолдов вушка щільно притиснуті до голови, хвіст довший, ніж у британців.

Якщо ви не заводчик, і якщо ви не збираєтеся брати участь у виставках, то чи має для вас першорядне значення, щільно або не дуже лежать вушка у вашого кошеняти і який у нього хвіст: довгий або трохи коротше?

Головне, що треба звернути увагу при покупці, чи здоровий ваш кошеня, який у нього характер, в яких умовах живе кошеня у заводчика, активний він, чи немає у нього заломів хвоста? (Детальніше читайте на сторінці "Покупка кошеня" ).

Хочеться ще раз подякувати, природі і роботі генетикам за те, що ми маємо таке щастя, як Шотландську породу. Так давайте не псувати це чудо, а тільки покращувати.

Юліана Павловська © magucat.ru

Головне, що треба звернути увагу при покупці, чи здоровий ваш кошеня, який у нього характер, в яких умовах живе кошеня у заводчика, активний він, чи немає у нього заломів хвоста?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация