Історія з бородою

  1. 4-е тис. До н. е. - I століття до н. е.
  2. 1. Стародавній Єгипет
  3. XXIV-VII векa до н. е.
  4. 2. Ассирія
  5. IV століття до н. е.
  6. 3. Давня Македонія
  7. III століття до н. е. IV століття н. е.
  8. 4. Стародавній Рим
  9. VIII століття
  10. 5. Папський Рим
  11. XI століття
  12. 6. Київська Русь
  13. XII століття
  14. 7. Західна Європа
  15. XVI-XVII століття
  16. 8. Франція
  17. 1698 рік
  18. 9. Російська держава
  19. XIX століття
  20. 10. Британська імперія
  21. 1903 рік
  22. 11. США
  23. 1915 рік
  24. 12. Європа
  25. 1930 рік
  26. 13. США
  27. 1940-і роки
  28. 14. США
  29. 1950-e роки
  30. 15. Куба
  31. 1995 рік
  32. 16. Великобританія
  33. 2013 рік

Атрибут царя і революціонера, ознака інтелектуала і селюка - ставлення до рослинності на обличчі з плином століть змінювалося на протилежне

Атрибут царя і революціонера, ознака інтелектуала і селюка - ставлення до рослинності на обличчі з плином століть змінювалося на протилежне

4-е тис. До н. е. - I століття до н. е.

Цариця Хатшепсут
Цариця Хатшепсут. давньоєгипетський рельєф

1. Стародавній Єгипет

У Стародавньому Єгипті було прийнято голитися начисто: волосатість НЕ пасувала цивілізованій людині і допускалася лише в знак жалоби. Однак фараони носили накладну бороду - символ божественної природи влади. Коли одноосібним правителем Єгипту після смерті чоловіка виявилася цариця Хатшепсут, їй також доводилося вдягати накладну бороду на офіційні церемонії.

XXIV-VII векa до н. е.

Бородатий ассірієць
Бородатий ассірієць. VIII століття до н. е.

2. Ассирія

«У кого сильно випадає волосся з бороди, на того розгнівані боги і богині», - написано на одній ассирійської медичної табличці. Бороду приділяли багато уваги: ​​відрощували, надавали і підтримували форму, вмощуються маслами і пахощами, заплітали, завивали і, за деякими відомостями, фарбували і перевивали золотими нитками. Вираз «Ассірії борода» увійшло в приказку - так і тисячі років тому називали широку випещену бороду.

IV століття до н. е.

Александр Македонський
Александр Македонський

3. Давня Македонія

Почавши війну з персами, Олександр Македонський наказав своїм воїнам ретельно голитися, щоб вороги не могли схопити їх за бороду. Молодий цар вважав, що це дасть його армії перевага в бою з довгобородими противниками.

III століття до н. е.
IV століття н. е.

Великодушність Сципіона
Великодушність Сципіона. Ніколя-Гі Брено. 1788 рік

4. Стародавній Рим

Вважається, що першим з відомих римлян бороду збрив великий полководець Сципіон Старший - в наслідування Олександру Македонському, про який він був дуже високої думки. За часів Імперії мода на гоління то з'являлася, то зникала. Недруги майбутнього імператора Юліана Відступника позаочі називали його «двоногих козлом» через густий неохайною бороди. Молодий політик носив її всупереч тодішній моді, наслідуючи грецьким філософам, оскільки захоплювався неоплатонізму.

VIII століття

Святий Петро благословляє на владу тата Льва III
Святий Петро благословляє на владу тата Льва III. Мозаїка. Рим. Близько 799 року

5. Папський Рим

Християнство, що виникло в Римській імперії, пропагувало новий особистісний ідеал - зневага зовнішністю. Священики і аскети відпускали бороди, поки в 795 році римським папою не став Лев III. Його вважають першим поголитися понтифіком. Метою Льва III було продемонструвати відміну від православного духовенства, з яким у католиків накопичилося багато розбіжностей, в тому числі в питаннях зовнішнього вигляду. Традиція, закладена Львом III, жива до сих пір, хоча в XVI-XVIII століттях тата від неї і відступали, дозволяючи собі бороди.

XI століття

Долобського з'їзд князів - Володимир Мономах і Святополк
Долобського з'їзд князів - Володимир Мономах і Святополк. Олексій Кившенко. 1880 рік

6. Київська Русь

На Русі посягання на бороду вважалося тяжкою образою. Згідно найдавнішого зводу права - складеної князем Ярославом Мудрим частини «Руської правди», - пошкодження чужої бороди і вусів каралося штрафом в 12 гривень з кривдника - в чотири рази більшим, ніж за відрізаний палець.

XII століття

Сід
Сід. Медальйон на павільйоні в Саламанці. XVIII століття

7. Західна Європа

Борода знатного людини була символом військового гідності, зазначенням на становище в суспільстві. У «Пісні про мого Сіда» головний герой, лицар Сід Кампеадор, клянеться бородою - це те ж саме, що клястися честю. Згідно «Земському світу», постановою німецького імператора Фрідріха Барбаросси від 1152 року виривання волосся з бороди іншої людини прирівнювалося до побоїв і каралося солідним штрафом. А волоски з власної бороди середньовічні правителі іноді додавали до печатки, якою скріплювали грамоти.

XVI-XVII століття

Франц Пурбе - молодший
Франц Пурбе - молодший. Портрет Людовика XIII. 1611 рік

8. Франція

Моду на бороду або її відсутність задавали королі. Коли на престолі Франції перебував Генріх IV, вся знать носила бороду слідом за повелителем. Після смерті Генріха королем став Людовик XIII, якому було всього дев'ять років. Щоб не підкреслювати Безбородов юність, а отже, і недосвідченість монарха, придворні поголилися.

1698 рік

Русский лубок про боротьбу з бородами
Русский лубок про боротьбу з бородами. Приблизно в 1720 року

9. Російська держава

Петро I вирішив впровадити в Росії не тільки європейські технології, але і норми зовнішнього вигляду. Указом від 1698 Петро повелів голити бороди. Право зберегти рослинність на обличчі треба було купувати за чималі гроші: багаті купці платили 100 рублів на рік, чиновники і дворяни - 60, городяни - 30 (для порівняння: 28,5 рубля в рік в Петровську епоху коштувало утримання одного солдата). Чи не розщедрюватися за бороду тільки духовенство, а селяни віддавали в скарбницю по одній копійці на в'їзді в місто і на виїзді з нього. Сплатили податок носили на шиї спеціальний «бородовой знак».

XIX століття

Чашка з пристосуванням для захисту покладених вусів від рідини і пара
Чашка з пристосуванням для захисту покладених вусів від рідини і пара. 1855 рік

10. Британська імперія

Бородані Вікторіанської епохи намагалися науково обгрунтувати користь бороди: вона зігріває обличчя і горло в холоду і, як в 1854 році писав автор маніфесту «Філософія борід» Томас Гоуінг, рятує від застуди та ангіни. Його співвітчизники, в тому числі лікарі, доводили, що волосся на обличчі служать природним фільтром вдихуваного повітря: на них осідають частки бруду, що допомагає запобігти захворюванням легенів, зокрема у шахтарів.

1903 рік

Бритва «Жиллетт»
Бритва «Жиллетт». 1931 рік

11. США

Небезпечна бритва з'явилася в давнину і залишалася в побуті аж до XX століття. Спроби винайти закритий - безпечний - верстат відносяться до середини XVIII століття, перший патент на такий пристрій був виданий в 1847 році. Однак «підкорювати світ» безпечна бритва початку після 1903 року, коли американський винахідник Кінг Кемп Жиллетт запустив серійне виробництво стандартних змінних лез до неї. Щоденне гладке гоління стало входити в моду повсюдно. Заснована Жиллетт компанія випускає аксесуари для гоління і в наші дні.

1915 рік

Протигаз часів Першої світової війни
Протигаз часів Першої світової війни

12. Європа

Компактні і зручні безпечні бритви допомагали солдатам в роки Першої світової війни. Саме тоді на полях битв ворогуючі держави вперше стали застосовувати отруйний газ як зброю. Бійці гладко голилися, щоб протигази щільніше прилягали до лиця.

1930 рік

Реклама електробритви Schick 20
Реклама електробритви Schick 20. 1953 рік

13. США

Полковник Джейкоб Шик запатентував першу електробритву. Його винахід зробив гладке гоління ще популярнішим.

1940-і роки

Діззі Гіллеспі, культовий джазмен 1940-х
Діззі Гіллеспі, культовий джазмен 1940-х

14. США

Недбало одягнені молоді люди, прекрасно розбираються в джазі, хіпстера (від сленгового hip або hep - «людина в темі»), були першою - до бітників і хіпі - субкультурою, в якій борода стала частиною образу неформала. Сучасні хіпстера запозичили у чоловіків з 1940-х і назва, і моду на бороди.

1950-e роки

Фідель Кастро (зліва) і його соратник Каміло Сьєнфуегос в формі бейсбольної команди революціонерів «Барбудос» в 1959 році
Фідель Кастро (зліва) і його соратник Каміло Сьєнфуегос в формі бейсбольної команди революціонерів «Барбудос» в 1959 році

15. Куба

В середині XX століття борода виявилася символом Кубинської революції. Лідер повстанців Фідель Кастро згадував, що у них, почали партизанську війну в горах Сьєрра-Маестра, не було бритв - ніяких. «Коли ми опинилися глибоко в Сьєрра, все просто відпустили бороди, і це стало нашим відмітним знаком ... коли Революція перемогла, ми зберегли бороди як символ». Борців за справу Кастро так і прозвали - барбудос, тобто бородані.

1995 рік

Диригент Гарет Малон, лауреат премії «Борода року» у 2013 році
Диригент Гарет Малон, лауреат премії «Борода року» у 2013 році

16. Великобританія

З ініціативи історика Кіта Флетт створена неофіційна організація Фронт визволення борід. Її активісти виступають проти дискримінації в суспільстві небреющіхся чоловіків і регулярно присуджують премію «Борода року».

2013 рік

17. США

Церемонія нагородження преміями Американської кіноакадемії в 2013 році увійшла в історію як «" Оскар "бородатих». Багато кінозірки (Джордж Клуні, Бредлі Купер, Хью Джекман) відростили до цієї події бороди, затвердивши моду на неголеність.

Фото: Mary Evans / Legion-media, Alamy (x4), Fine Art Images / Legion-media, Yair Haklai (CC-BY-SA), DerHexer, Daderot, Tamorlan (CC-BY), Bridgeman / Fotodom.ru, Diomedia , AFP (x2) / East News, Getty Images (x2)

Матеріал опублікований в журналі «Навколо світу» № 9, вересень 2016

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация