Історія виготовлення паперу

На наступній сторінці:

Г. Шишкіна. Папір як естетичний феномен японської культури

Світ-Теймур Мамедов

А для письма папір

«На початку було Слово ...» - цитата з Біблії, а я хотів би, щоб ми згадали матеріали, на яких були написані перші слова, перші зачатки інформації.

На початку був камінь, стіни печери, прибережний валун, скелі біля моря. На них перші літописці, художники намагалися відобразити те, що їх хвилювало вчора, сьогодні і буде цікавити завтра.

Камінь неоліту: камінь Шумеру, Єгипту, Мексики, Англії, Норвегії, Китаю, Азербайджану ...

Малюнки на камені. Образи. Прагнення передати факт життя. Бажання - інтерес - пошуки все нових форм (чи техніки) в передачі головного - інформації. Складніша щабель: спроба позначити звук, тобто те, що не можна було побачити, а тільки дано було чути! Піктографічне письмо: вирізані, вибиті, вискоблені на твердих і не дуже породах каменю образи - символи, значки, що позначають щось, з'являються пізніше. А спочатку геніально просто: птах - це малюнок, досить умовний, але все-таки швидко читається контурний малюнок птаха, а пізніше малюнок трансформується в значок: «птах». Але до цього треба ще дожити, переживши не одну сотню років і поколінь.

Потім з'являється глина з її чудовою здатністю зберігати на собі сліди впливу. Сира глина використовується для повсякденних потреб, а обпалена йде в архів, для нащадків, як документ, як пам'ять.

Сира глина використовується для повсякденних потреб, а обпалена йде в архів, для нащадків, як документ, як пам'ять

З металом також пов'язані функції носія інформації.

Віск, утрамбований вологий пісок, листя рослин, кора дерев, шовк, шкури звірів і найрізноманітніші матеріали, які використовуються для одного: передати слово, донести інформацію, і, нарешті, папір.

Народження папери справило в людському суспільстві глибокі зміни. Можна сказати, що папір стала матеріальною основою всього, що створюється розумом людини. А тим часом історія і способи отримання паперу не зовсім звичайні і далеко не прості. Аристотель і Плутарх повідомляють, що закони Драконта (621 рік до н.е.) і Солона (594 рік до н.е.) в Афінах були записані на дерев'яних і кам'яних призмах. Тит Лівій вказує, що договір, укладений консулом Слуріем Кассием в 493 році до н.е., був зафіксований на бронзовій колоні, а Діонісій Галікарнаський згадує про бронзової стелі в храмі Діани на Авентине із записом договору царя Сервія Тулія, укладеного з латинськими містами. «Закони 12 таблиць» були вигравірувані на бронзових дошках.

А в Стародавньому Римі ветеранам війська за 25-річну службу видавалися дві бронзові таблички як свідчення їх заслуг перед державою.

За часів античності були придумані спеціальні таблички, які готувалися з дерева або слонової кістки. Їх називали вощеними або восковими (CERAE, CERACULI, TABULAE, TABULLAE). Розміри цих дощечок в основному дотримувалися стандарту: 12х14, 9х11 см. Від краю дощечки на відстані 1-2 см робили поглиблення на 0,5-1 см. Потім по всьому периметру заповнювали це поглиблення воском. Дві таблички клали один на одного лицьовою стороною, по одному краю просвердлювали отвори і пропустивши через них шнурки, з'єднували дощечки між собою. Це був прототип книги, яка з'явиться значно пізніше ...

Прекрасний матеріал для письма вміли готувати вже в III столітті до н.е. з папірусу. Зараз в Єгипті також готуються по цій же технології попередники паперу. Папірусу дуже багато в дельті Нілу. Теофраст в «Природній історії» склав дуже докладний опис рослини і способи, як з нього готувати писальний матеріал, також носить ім'я цього матеріалу - папірус. Зрізається стебло рослини. Потім стебло розщеплюється по всій довжині на довгі тонкі смужки. Внутрішня частина стебла, більш еластична, нарізалася тонкими шарами, а ближче до зовнішньої оболонці - більш товстими. Потім смужки сортували по товщині і ширині. Після цього смужки підганялися одна до іншої. Зверху викладався другий шар смужок, але тільки перпендикулярно по відношенню до першого шару. Після цього шари пресували. При цьому зі смужок виділявся сік, який в той же час був чудовим сполучною. Після просушування на сонці лист папірусу просочували особливим складом. Пліній призводить рецепт виготовлення клею з хлібної м'якушки, прокипяченного в воді. Їм просочували лист папірусу на наступний день. Заповнений текстом папірус називали томом (від грецького TOMOS - частина). Хоча папірус і відноситься до крихким матеріалами, все-таки до нас дійшла значна кількість античних папірусів. Серед них твори Аристотеля, листи Гіперіда (IV до н.е.).

)

У II столітті до н.е. з'являється матеріал, який заявляє про себе як конкурент папірусу. Цар Єгипту Птолемей V забороняє експорт папірусу з країни. В цей час в Пергамі була задумана велика бібліотека. Для неї були замовлені папірусні листи, але загострення відносин між Єгиптом і Пергамом, ставлять організацію бібліотеки під загрозу зриву. Опинившись у безвихідному становищі, ремісники Пергама гарячково шукають заміну папірусу. Пошуки нового матеріалу призводять винахідників до шкіри.

Сказано ж: «Лінь штовхала людство до відкриттів», а я додав би, що і потреба. Пергамци стали обробляти телячу шкіру з обох сторін, прагнучи отримати міцний, пластичний матеріал для письма. І вони цього добилися! Новостворений матеріал був названий «пергамен» (по-грецьки), а римляни називали його «мембрана». Новий матеріал був краще папірусу.

Його відрізняли:

1. Висока міцність.

2. Біло-жовтий колір.

3. Здатність згинатися і не ламатися.

4. Можливість нового формату, складування і зберігання.

Пергаментні листи обрізалися за форматом і укладалися один на одного. Кіпа пергаменту захищалася зверху і знизу аналогічними за розмірами дощечками. Новий матеріал і нові методи об'єднання інформації в єдиний блок стали фундаментом для народження книги. Така форма перших «книг», скріплених до того ж, як воскові таблички, стала називатися «кодексом». Дощечки, які захищали кодекс зверху і знизу, стали обтягувати шкірою - так з'явився халепу. Вираз «прочитати книгу від дошки до дошки» - йде якраз з цих часів.

Поряд з пергаментом широко використовуються і воскові таблички - вони дуже зручні для багаторазового користування. Король Карл Великий вчився писати саме на таких табличках.

Король Карл Великий вчився писати саме на таких табличках

Масова потреба в табличках викликала багато супутніх професій. З'явилися цілі галузі кожевенника - вони шили свого роду шкіряний пенал на ремені, теслярів, які обробляли дощечки, лісорубів, постачальників спеціальної деревини для тонких дощечок, бджолярів, що продають у величезній кількості віск.

Видаються спеціальні укази, положення, норми про якісну воскової табличці. Ось що було написано в 1268 році в «Книзі ремесел», в статуті LXVIII: «... про тих, хто робить в Парижі таблички для письма. Ніхто з виробників табличок не може робити таблички, з яких одна була б із самшиту, а інша з бука, і не може вживати разом з самшиту інші сорти дерева, якщо вони дорогоцінний, ніж самшит, тобто, хороший горіх, бразильське дерево і кипарис. Ніхто з виробників табличок не може вживати сало з воском, і кожен, хто зробить такого роду виріб, платить королю 5 су штрафу, а виріб знищується, бо такий виріб неякісне ». З II століття до н.е. і по XIII століття - 1500 років якість речі зберігає своє значення!

Воскові таблички використовувалися і пізніше: в Ірландії, в торф'яних болотах знайдені десятки таких зразків XIV століття. У Любеку, у церкві св. Якова, виявили таблички XV століття. У Ризі, в Домському соборі зберігаються три таблички XIV століття, одна табличка XVI століття мається на зборах бібліотеки імені Салтикова-Щедріна в Санкт-Петербурзі. Яке довге життя!

З V століття для письма стали вживати і папірус і пергамент. З того часу до нас дійшло близько трьохсот документів на папірусі. У Національній бібліотеці в Парижі є «книги», написані на папірусі в VI і VII століттях, у Відні зберігається кодекс VI століття. Після завоювання Єгипту арабами експорт папірусу в Європу обмежується.

В XI столітті араби замінили папірус і пергамент папером, а до цього часу пергамент остаточно витісняє папірус в Західній Європі. Спочатку пергамент виготовляли ченці. Монастирі володіли достатньою базою для його повного виробництва. Крім того, ченці, крім свого основного заняття, були майстерними майстрами в багатьох ремеслах. До того ж монастирі часто виконували свого роду роль навчальних закладів. Там навчалися багатьом ремеслам не один десяток юних послушників, які після проходження курсу навчання могли не брати обітницю ченця, а відпрацювавши рік-два на користь монастиря підмайстром, виходили зі стін монастиря майстерними ремісниками.

До XII століття міста в Західній Європі починають розвиватися. Зростає необхідність в пергаменті - основного писального матеріалу. З цим безпосередньо пов'язані цехові ремісники - займатися виготовленням пергаменту стає вигідною справою.

За реєстром Паризької тальи 1292 року в місті налічувалося 19 пергаментщіков. До істориків дійшли відомості про міста, де широко розвинулося ремесло виготовлення пергаменту: Генуя, Мілан, Флоренція, Рим, Равенна, Орлеан, Безансон, Трір, Льєж, Кельн, Краків, Прага.

Якщо до XII століття пергамент виготовляли в містах і монастирях, то з появою університетів (Болонья, 1154 р Париж, 1200 р Оксфорд, 1214 р Неаполь, 1224 г.) монополія на цей матеріал перейшла до університетів.

Процес виготовлення пергаменту дуже трудомісткий. Пергамент зазвичай робили з шкур барана, козлів, телят, волів. (Шкура ослів не годилася з багатьох причин). Спочатку шкуру барана поміщали в чан з вапном на кілька днів - на 2-3 дні на Сході, до 10 днів на Заході (при підвищенні температури розчину процес йде швидше). Потім шкуру діставали і очищали від волосся і м'яса, потім знову занурювали в новий чан з вапном на короткий час, після чого натягували на раму. Для очисних робіт застосовували найрізноманітніші ножі - скребки. Найрізноманітніші за формою, за кутом заточки ножі - скребки допомагали начисто обробити поверхню шкіри. Після чого пемзою закінчували механічну обробку, доводячи поверхню шкіри до гладкого стану. Потім в шкіру з двох сторін втирали крейда або свинцеві білила. Вони поглинали жир і вибілювали шкіру. Залишки відбілювача знімалися, шкіра протирати і виходила гладкою з обох сторін.

Найдорожчий напівпрозорий пергамент виходив зі шкіри ненароджених ягнят, телят. Пергамент зі шкіри таких ягнят називався «дівоча шкіра» і призначався для книг високопоставленим особам.

Крім цього, пергамент ділили на «південний» і «північний». «Південний» робили на півдні Італії та Іспанії. Обробка велася тільки з одного боку. Південний пергамент не надто цінувався. «Північний» пергамент оброблявся з обох сторін. Пізніше, Італія і Іспанія також стали обробляти шкіру з обох сторін і краще вибілювати пергамент.

Потреба в пергаменті все зростала, а різко збільшити його виробництво не представлялося можливим, так як процес виготовлення пергаменту був дуже складним за технологією. Зважаючи на це йшли на певні «варварські», з нашої точки зору, дії: первинний текст, малюнки змивали, вискрібали, вибілювали пергамент, щоб його використовувати повторно. Однак чорнило дуже усмоктувалися в пергамент, так що ні пемза, ні ножа і ніякі суміші не могли повністю (до білого) знищити те, що було написано до цього. Мабуть, з тих часів, дійшла до нас прислів'я: «що написано пером, того не вирубати сокирою».

Знайдені були стародавні рецепти сумішей, розчинів для змивання чорнила. Наприклад, в Англії робили суміш з молока, сиру і необпаленої вапна, і цим складом труїли стару рукопис. Але все-таки, якісь сліди від попередньої написи залишалися. У 1756 році був виявлений текст, з-під якого виглядали якісь рисочки, точки. У 1761 році, через п'ять років, нарешті, були виготовлені реактиви, за допомогою яких вдавалося прочитати старий текст. Це був переклад Біблії на готський мову, зроблений єпископом Ульфилой в XIV столітті. З кінця XVIII століття було виявлено велику кількість таких рукописів. Їх назвали «палімпсестами».

Успіхи алхіміків дозволили в XVIII - XIX столітті прочитати багато палімпсести, але тільки на короткий час. Реактив, як це не сумно визнавати, через деякий час знищував обидва тексти.

В даний час науці відомі 130 палімпсест V -XVI століть. Найбільша їх кількість припадає на VII -IX століття.

Однак змивання текстів не рятувало становища. Потреба в матеріалі для письма в Європі існувала аж до появи паперу. Час винаходу паперу точно не встановлено. Вважається, що вона з'явилася в Китаї в II столітті н.е. і поступово проникла на Захід.

У північній провінції Китаю Шеньсі є печера Баодяо. У 1957 році в ній виявили гробницю, де були знайдені рештки паперу. Знахідка датується віком понад 2000 років тому. До цих розкопок винахід паперу приписувалося Цай Луню. У 105 році він подав прохання імператору про використання способу виготовлення паперу.

Сировиною для паперу в Китаї служили шовкові обрізки, відходи коконів шовкопряда, обривки старих мереж. На рубежі II і III століть нової ери папір, виготовлена ​​з рослинних волокон, не зважала в Китаї рідкістю. У III столітті вона повністю витіснила дерев'яні дощечки, які використовуються для письма. На початку XIX століття вперше в світі в Китаї з'являються паперові гроші. Протягом багатьох століть китайці зберігали секрет виготовлення паперу. У 751 році в бою під Самаркандом між арабами і китайцями в полон до арабів потрапило кілька майстрів паперового справи. Завдяки цьому Схід дізнався таємницю паперу. «Розвиток паперового виробництва йшло повільно, і історія його покрита мороком ...» - писав Оноре де Бальзак.

У II столітті нової ери папір досягла Кореї. У III столітті папір «рушила» до берегів Японії. Але справжній розвиток вона отримала тільки до 610 році, і з часом учні перевершили китайців - авторів виготовлення паперу. У III столітті папір проникла до Центральної Азії. У VII столітті стала відома в Індії, в VIII столітті - в Західній Азії. У Х столітті папір «дійшла» до Африки, в XII - вступила в Європу, в XVI - її вже знали в Америці (Мексика 1580 г.). Кустарне виробництво виникло пізніше, в XVII столітті на території США.

Перша паперова майстерня побудована в Самарканді арабами за допомогою полонених китайців в VII -VIII ст. Її стали виготовляти з ганчір'я, бавовни. Араби першими застосували метод розтирання паперової маси, замість того щоб товкти її в ступі. Араби п'ять століть зберігали монополію на виготовлення паперу, ретельно оберігаючи секрет її виробництва. Але все таємне рано чи пізно стає явним. Так сталося і в цьому випадку. Зараз немає свідчень, яким чином ретельно охороняється секрет став відомий в Західній Європі, але факт, що таємниці більше не було.

У VIII столітті (751г.) Коли араби захопили Самарканд, секрет виробництва паперу потрапив в Месопотамію, Сирію, Єгипет. Араби експортували папір в Європу через Іспанію і Сицилію. Є легенда про те, що один лицар, учасник хрестового походу, потрапив в полон і був відправлений в Дамаск, де працював в паперовій майстерні. Після повернення на батьківщину він заснував першу паперову «фабрику». У італійців існує інша легенда, як якийсь молодий чернець в злості пережувати свою сорочку і виплюнув на кахель печі. Вранці він зауважив, що маса, приклеєна до гладкої поверхні кахлю, дуже рівна і нагадує пергамент. Спробував монах чорнило на цій поверхні і побачив, що можна писати на ній. Так була відкрита папір. ... Але все це з області людської фантазії. Легенди не збігаються з фактами, що папір потрапила до Європи через Іспанію і Сицилію в Італію в XIII столітті. З Італії готову папір почали вивозити в Південну Францію, Німеччину, і далі в Польщу, Чехію, з Іспанії - на північ Франції, в Англії та Скандинавії.

Таким же шляхом йшло і поширення виробництва паперу.

Першою в Європі (близько 1150 г.) почала робити папір Іспанія, перейнявши технологію у арабів. У 1154 році папір з'явився в Італії. У 1300 році папір почала виготовляти Угорщина, в 1390 році - Німеччина, в 1494 році - Англія, в 1565 році - Росія, в 1586 році - Голландія, і в 1698 році - Швеція.

У технології виготовлення паперу налічувалося 30 операцій. Головною фігурою на паперовій млині був черпальщік, а основним робочим інструментом йому служила чотирикутна форма з сітковим дном. Він опускав її в чан, наповнений паперовою масою, і швидко піднімав. Було потрібно робити це так, щоб на сітці, після того як з неї стече вода, залишився рівний волокнистий шар, з якого потім виходив аркуш паперу. Черпальщік вважався важливою персоною і мав ряд привілеїв на відміну від інших майстрів.

Згідно цехів Паперове виробництво змініло свой характер, Набуль рис мануфактурного виробництва. Таким воно Залишайся до кінця XIX століття. Ця операція булу дуже трудомісткою, Вимагаю великих фізичних витрат, досвіду, вправності. Зазвічай це були майстри вісокої кваліфікації. Смороду корістуваліся повагою и пільгамі. Зроби свою дело, черпальщік передаючи раму робітнікові - приймальник. Той спритно перевертав раму, і волокно потрапляло на матерчату суконну прокладку. Сирі паперові листи розділялися прокладками і збиралися в стопи. Потім з них видаляли воду пресом. На багатьох гравюрах детально показаний такий прес, так що при бажанні можна виготовити діючу модель без особливих зусиль, настільки точні малюнки і гравюри.

Сушка була завершальною, але не останньою операцією. Після видалення вологи листи розпрямляли, розгладжували на гладкому ковзанці гойдалкою з твердих порід дерев як бук, горіх або кісткою. Потім знову пресували. Іноді папір занурювали в кювету з розведеним тваринам або риб'ячим клеєм. Риб'ячий вважався краще так як менше піддавалося гниттю. Потім була повторна сушка і розгладження.

Процес виготовлення паперу вимагає великої кількості води для приводів млинів. Тому паперові цеху прагнули будувати якомога ближче до води, а частіше - прямо на річці. Такі цехи стали називатися «паперовими млинами». Перші паперові млини з'явилися в Італії в XIII столітті (Фабріано, 1276 рік, пізніше в Болоньї і в Анконі), у Франції в XIV столітті (1348 г.), в Німеччині в 1380 році, в Англії в середині XIV століття, в Голландії, Норвегії, Данії - в 60-х роках XIV століття, в Польщі в 1493 році, в Чехії - в 1499 році.

Зростає попит на папір, збільшується кількість цехів, майстрів, учнів. Зростає конкуренція - міцніє бажання зайняти свою нішу у виробництві, постачанні свого товару, в закріпленні свого імені. Кожен майстер має свої хитрощі, свої секрети, які тримає під суворим контролем, хоча в цілому загальний принцип виробництва був відомий.

В Європі папір робили з льняного ганчір'я. Спочатку його замочували в вапняному молоці. Потім ганчір'я розтирали в великих ступках, і знову замочували у вапняній воді близько доби. Потім подрібнена маса діставалася, віджималася, і знову перемелює до отримання однорідної суміші у великих чанах. Майстер визначав готовність сировини - дозволяв формувальник зачерпнути особливим ситом (дерев'яна рама, обтягнута дрібною сіткою) спеціальним відпрацьованим рухом масу - заготовку паперу. Через деякий час вода зціджувати через сито, ущільнювалася, після цього «відкидалася» на шар повсті. Вода, що залишилася вбиралася в повсть, і паперова маса - сировина ще більш ущільнювалася. Зверху клали лист повсті, і операція повторювалася, таким чином, кілька разів. Після певного часу всю цю стопку з повсті і паперової маси ущільнювали під пресом. Прес віджимав залишок вологи і після цього трохи вологі листи заготовки розвішували в тіні (обов'язково під навісом) для повітряної сушки.

Підсушена папір надходила до прасувальника: на мармуровій дошці лист розгладжує кістяним стеком (свого роду плоский і дуже гладкий ніж без ручки). Пропрасовану таким чином папір надходила до проклейщіку. Він просочував лист желатиновим розчином і знову розвішував для сушки. Висохлий лист знову надходив до проклейщіку для обробки іншого боку, після чого лист знову розвішували для сушіння. Проклеєний лист повертався до прасувальника. Він повторював операцію вигладжування листа і передавав її, якщо потрібна була полірована папір (тип сучасної крейдованого паперу) полірувальників. Він полірував її слоновою кісткою і завершував свої дії обробкою поверхні яшмою, нефритом, агатом, оніксом. Найчастіше застосовували агатові лощила. Подібна техніка лощіння або полірування сирого вироби з глини збережена і до цього дня. Такі вироби, звані в кераміці «лощені», користуються успіхом у любителів кераміки.

Майже готова папір ставилася на стіл до майстра - різьбяреві. Він обрізав заготовки під певний формат і складирував їх десятками. Пакувальник, в залежності від кількості листів в замовленні збирав блок готового паперу, попередньо підклавши знизу форматну дощечку і точно таку ж зверху, щоб уберегти краю листів готового паперу від механічних пошкоджень. Все це ретельно ховалося сукном, льоном, перев'язують стрічками, і здавалося на склад готової продукції або прямо з рук в руки замовнику. Папір, як товар, що не залежувалася на складі. Ось основні операції по виготовленню паперу, не рахуючи додаткових, технологічно також досить складних маніпуляцій з паперовою масою. Основних операцій було близько 30, додаткових близько 15-ти.

В історії паперу інтерес представляє як приготування паперу з необроблених волокон, так і винахід тряпичной паперу. У 1877 році біля міста Фаюма (Єгипет) був знайдений архів багатьох тисяч документів. Архів був куплений ерцгерцогом Райнером (Австрія) і для вивчення цих документів був переданий професору університету Відня доктору Карабачек. До дослідження був підключений і професор Візнер. Він досліджував під мікроскопом будову паперу і прийшов до висновку, що зроблена вона в VII столітті на основі льону або прядив'яної ганчірки. До цього ж висновку прийшов і доктор Карабачек в своїх дослідженнях.

Якщо знову звернемося до історії, то стане ясно, як папір потрапила до арабів. У 851 році нависла загроза втратити Самарканд, так як до міста рухалася армія з Китаю. Намісник халіфа в Хорасані Абу-Муслім посилає довіреної людини - свого заступника Саїда-ібн-Салі в Самарканд для відбиття нападу. У битві при місті Атлаха на Тараз армія Халіфа перемагає, і китайці відкинуті за китайські межі. Було захоплено багато полонених, і серед них численні представники різних ремесел. Великим успіхом виявилося те, що в полон потрапили майстри паперового справи. Сирого льону, який ріс в Китаї на величезних територіях, в Самарканді не було. Майстри були поставлені в тупиковий стан. Терміново треба було знайти вихід. І він знайшовся: повно було тканин, ще більше було ганчірок. Вихід знайшовся, і досить дотепний: якщо немає основної сировини (льон - сирець), то будемо дробити ганчірки в кашку.

За часів правління Гаруна-аль-Рашида в Багдаді в 794 році була побудована паперова фабрика. Застосування паперу необхідно було ще й тому, що написане на пергаменті можна було стерти, зіскоблити, вивести. На папері написане турбувати не можна було, тим самим істинність документа зберігалася якомога довше. До цього висновку прийшов новопризначений візир Джафар-ібн-Джай, що відав державної канцелярією; з тих пір папір і втрималася в зверненні.

Так що в 851 році китайці програли головне: битву і секрет паперу з льону. Побудована в 794 році фабрика в Багдаді займалася виробленням пергаменту і папірусу аж до халіфа Гаруна-аль-Рашида. Таким чином, ми можемо прийти до висновку, що волокниста папір винайдена в Китаї, а ганчіркова - арабами за допомогою полонених ремісників - майстрів своєї справи.

Технологія паперу за короткий час досягла значних успіхів. Вже до XII століття в Фесі замість ступок застосовувалися жорна, проклеюються папір крохмальним клейстером на основі пшеничного борошна, сітки були обтягнуті тонким дротом. Забарвлення папери в синій, червоний і жовтий кольори присутня в архіві, знайденому у Фаюма. Сорти паперу також були різноманітні і відрізнялися місцем, де проводилися. Була виготовлена ​​папір для голубиної пошти, т.зв. «Пташина». Голубині станції були через кожні три звичайні поштові станції, а голуб летів тільки від однієї станції до іншої. Крім єгипетської паперу, мала також значення багдадська і сирійська (дамаська) папір.

В XI столітті папір застосовувалася вже повсюдно. Її стали застосовувати навіть як пакувальний матеріал. Назір Хосров, який приїхав з Персії і багато подорожував по Єгипту, в 1035-1042 роках описує щось знаменне: на старому базарі в Каїрі бачив, як покупки загортають у пакети, навіть пляшки з купленим маслом упаковують в папір! Це було настільки шокуючим фактом для нього, що він в декількох листах зазначає цю розкіш і марнотратство.

Лікар Абдель Лятіф, теж багато подорожував по Єгипту, описує випадки, коли фелахи і бедуїни розкривали стародавні могили в пошуках полотна, в які зазвичай були загорнуті мумії, для подальшого продажу краденого матеріалу як сировини на паперові фабрики. Це описувалося в 1200 році.

Західна Європа до XIII -XIV століття також стала виробляти і вживати багато паперу. У Голландії тільки до 1670 (XVII століття) винайшли ролер - подрібнення паперу за допомогою валів. В Англії першу млин побудував німець Шпільманн в 1588 році в м Даршферд. А Франція мала паперову млин в 1189 році, перейнявши багато чого від Іспанії.

Для технології паперу були зроблені важливі відкриття в Німеччині. Німці придумали склад для смоляний проклейки паперу. Келлер в XIX столітті прийшов до думки робити папір з трісок, спостерігаючи за роботою ос при будівництві своїх гнізд. Після багатьох дослідів Келлер в 1845 році все-таки виготовив свій папір з деревних відходів. Подальші розробки дозволили отримати папір з соломи, трави «альфа», і т.д.

Папір займає виняткове місце в житті людей. У неї було багато попередників. Камінь і глина, дерево і кістку, шкіра і береста, віск і метал, папірус і пергамент - всі вони в різні історичні епохи служили людям як матеріал для письма, для передачі настільки цінованого-інформації.





Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация