Історія винної пляшки

Велику частину історії упаковки для   вина   займає глиняний посуд
Велику частину історії упаковки для вина займає глиняний посуд. Скло та інші матеріали серйозно поступаються їй і за часом користування, і за деякими властивостями. А вже ступінь збереження в глиняних глечиках просто в рази вище збереження в склі і тим більше в пластиці. Історія упаковки вина - це на ¾ історія глиняного глечика і амфори.

Про життя людей кілька тисячоліть тому вчені судять по рідкісним знахідкам, які доходять до наших днів. Скільки всього пішло в небуття, залишається тільки здогадуватися. Якщо уявити доступні матеріали в той далекий час, то можна припустити, що перші ємності були тваринного походження - з шлунків і інших порожнинних органів тварин і риб. Вони були легкодоступні, і люди без сумніву використовували їх для води, молока і вина .

Але як ні просушувати такий хутро, як не вичищати, вода через кілька днів буде несвіжої, молоко скисати, а вино псуватися. Через це властивості бурдюки підходили тільки для короткочасних подорожей або побутового використання. Та й саме ставлення до вина в ті часи було іншим, тому що не існувало упаковки, що зберігає всі достоїнства вина.

Першою по-справжньому ефективною упаковкою для вина можна вважати глиняні судини - амфори. Перші амфори з'явилися задовго до появи писемності на Землі і до 18 століття до нашої ери прийняли свою класичну форму: витягнутий глечик з гострим дном, вузьким горлом і двома ручками з боків. На території західного Ірану знайдено 2 глечика віком понад 5000 років. Один з них містив сліди пива , А другий був явно для вина . Причому винний глек призначався для горизонтального зберігання, а пивний - для вертикального. Ця знахідка відома під ім'ям «ханаанский глечик». Але є і ще більш древні артефакти. У північній частині Ірану були знайдені залишки глечика, на дні якого вчені виявили сліди вина. Вино було законсервовано в глечику 7000 років і за цей час скам'яніло.

В амфорах крім вина перевозили воду, масло і крупи
В амфорах крім вина перевозили воду, масло і крупи. Це була найзручніша тара в той час, а морські торгові шляхи зробили глиняні амфори стандартом вантажних перевезень. Геродот в описах Єгипту вказав, що глечиками (амфорами) користувалися в самих різних цілях.

Головне достоїнство амфор полягає в тому, що глина нейтральна до вмісту, і навіть насичене кислотами вино не вступає в реакцію з обпаленої глиною. Крім цього глина «дихає», пропускаючи молекули повітря, але не випускаючи рідину.

Матеріал для виготовлення амфор був буквально під ногами, а всі незручності (вага, крихкість) компенсувалися відмінними споживчими властивостями. Класична амфора була ємністю близько 30 літрів, мала гостре дно і призначалася для перевезення по морю. Для гострого денця на кораблях була спеціальна дошка з вирізами, в які встановлювалися глечики. Амфори щільно скріплювалися між собою. У такому вигляді їх було досить просто транспортувати морем, ніж грецькі моряки і займалися.

Залишки амфор можна зустріти по всьому узбережжю Середземного моря і на берегах Криму. Існували зовсім маленькі амфори для ароматичних масел на кілька мілілітрів і дуже великі 800-літрові для зберігання запасів цілого міста або фортеці. Найчастіше амфори грали роль одноразового «судини для перевезення». Поблизу Риму є пагорб Монте Тестаччо, який складається з осколків 53 мільйонів амфор. Були і глазуровані багаторазові амфори.

Найпопулярнішим вмістом амфор було   вино   - один з найпопулярніших товарів
Найпопулярнішим вмістом амфор було вино - один з найпопулярніших товарів. Зовсім недавно біля берегів Франції був виявлений затонулий етруська корабель, в уламках якого спочивали кілька десятків винних амфор. Вік знахідки 2500 років. Амфори були запечатані класичним способом - смолою і глиною - і залишалися герметично закритими весь цей час. На думку вчених, що міститься в амфорах вино містить найцінніші для дослідників елементи, але для вживання, на жаль, вже не придатне. Ця знахідка не перша. Раніше заповнені вином амфори знаходили в море, і іноді вино в них залишалося не тільки придатним, але і смачним. Багато подібні знахідки знаходяться в приватних колекціях, а вино іноді дегустується, причому келих такого вина може коштувати до 25 000 євро.

Перші амфори не містили на своїй поверхні нічого, крім ручок для перенесення. Зрозуміти, що всередині, було складно, але поки товарів було не так багато, ще можна було визначити вміст «за прикметами». Пізніше стала з'являтися різноманітна маркування.

У Стародавньому Єгипті це були підписи наглядачів або чиновників, що відповідають за вміст
У Стародавньому Єгипті це були підписи наглядачів або чиновників, що відповідають за вміст. Але і такий спосіб був ненадійний - набагато логічніше зображати на поверхні амфор малюнок-піктограму відповідно до вмісту. Так на амфорах з'явилися малюнки риби, хмелю або дівчини з виноградною лозою. Приблизно 3500 років тому на амфорах стала з'являтися інформація про продукт, яка не поступається сучасним етикеток. На поверхні глиняного глечика видряпувала відомості про місце збору винограду, властивості вина (солодке, сухе і т.д.), віком напою і обсязі ємності.

Другим за популярністю матеріалом для зберігання вина було дерево. Ємності з дерева не гірше глини зберігали вино, а дубові навіть робили його краще. Але поширенню дерев'яної тари перешкоджала відносна складність виготовлення. Зробити бочонок з дубових брусів було куди більш складним завданням, ніж виготовити амфору.

Але в середні століття дерев'яна бочка стає основною тарою, а винороби використовують головний ефект дерева - здатність облагородити напій за рахунок містяться в деревині дубильних речовин
Але в середні століття дерев'яна бочка стає основною тарою, а винороби використовують головний ефект дерева - здатність облагородити напій за рахунок містяться в деревині дубильних речовин. Саме дубовій бочці ми зобов'язані появою коньяку і портвейну. Дерев'яні ємності досі незамінні при виробництві дорогих спиртних напоїв. Ніщо не може замінити деревину дуба, але як тара бочка поступилася своїм місцем практичному і нейтральному склу.

Люди навчилися робити скло близько 6 000 років тому
Люди навчилися робити скло близько 6 000 років тому. Першими в цьому були єгиптяни. На території Єгипту і Сирії знайдені маленькі флакончики місткістю 20-50 мл для пахощів, помад і фарб для особи. Досить швидко єгиптяни освоїли виробництво фігурного скла, надаючи йому форму овоча, фрукта, людини або тварини. Флакони робили з різнокольорового скла, вплітаючи в структуру смужки скла іншого кольору. У той час ще не придумали видувати об'ємну тару і робили бульбашки невеликого обсягу, занурюючи металевий стрижень в розплавлене скло. Стрижень крутили по осі, намотуючи скляну масу. Після охолодження заготівля звільнялася від стрижня, шліфувалася і декорувалася.

Перша склодувна трубка була придумана сирійськими майстрами в Вавилоні в 1 столітті до н.е. і швидко знайшла застосування в Стародавньому Римі, який став центром виробництва скла. Проіснувавши кілька століть, скляне ремесло занурилося в пітьму середньовіччя, в якому не було місця надмірностей, в тому числі і скляних пляшках, які вважалися прикрасою і неміцними дрібничками. Скло в той час і справді було неміцним. Лише в 13 столітті спадкоємці Римської Імперії повертають втрачені позиції. Венеція стає центром торгівлі і виробництва скла. Втрачені на той час знання збереглися лише там. Виробництво було зосереджено на острові Мурано, і спроба втечі з острова скляного майстра або робочого каралася смертю, адже збереження цих знань означало процвітання Венеціанської республіки.

Вироби острівних майстрів були дуже гарні, витончені і були скоріше прикрасою. Практичне застосування скла все ще обмежувала його природна крихкість, яку перемогли в Англії в 1611 році. Нова технологія випалу передбачала конструкцію печі для випалення, що працює на вугіллі, замість звичних дров. Таким чином, скло, краще розігріваючи і довше остигаючи, було міцніше виготовленого в дров'яної печі.

Це революційне для скляної справи винахід дозволив різко підвищити міцність скла, здешевити і значно прискорити його виробництво
Це революційне для скляної справи винахід дозволив різко підвищити міцність скла, здешевити і значно прискорити його виробництво. Тепер скло стало доступним товаром. В середині 17 століття в Англії продавалося незліченну кількість патентованих ліків, еліксирів та пігулок саме в скляних пляшках. Нова упаковка робила ці малоефективні зілля привабливими для покупців, що навело виноторговців на абсолютно логічні висновки.

Вино стали розливати в великі пляшки і наклеювати етикетки точно так же, як наклеювали їх аптекарі на свої пляшечки. Це був правильний хід. вино асоціювалося у покупців з хорошим самопочуттям і настроєм. Цей натяк на панацею перевів напій з повсякденного в розряд елітного і бажаного. За століття фасування в скляні пляшки цей образ був відточений і проексплуатувати максимально.

В кінці 18 століття пляшки стали желанней діжок і глиняного «простий» посуду
В кінці 18 століття пляшки стали желанней діжок і глиняного «простий» посуду. У найбільших колекціях світу існують вина в пляшках другої половини 18 століття. Саме тоді зародилося їх колекціонування. До початку 19 століття вино в пляшці було вже обов'язковим атрибутом аристократичного вечері, вино на стіл подавали прямо в пляшці, і попит на скляні ємності тільки зростав. Мадам Кліко випускала своє шампанське великими партіями в міцних пляшках з товстими стінками. До 20-х років 19 століття популярність пляшки як упаковки була такою, що склодувні фабрики не справлялися зі зрослим попитом. У 1824 році була випробувана технологія виготовлення скла під пресом, а в кінці 19 століття Майкл Оуенс винайшов машину по виготовленню скляних пляшок. З тих пір дешева і практична скляна упаковка стала стандартом для вина.

До початку машинної ери виробництва пляшки мали найрізноманітнішу, часом навіть унікальну форму
До початку машинної ери виробництва пляшки мали найрізноманітнішу, часом навіть унікальну форму. Кожна пляшка була неповторна, різні артілі мали свій почерк виготовлення, і єдиний стандарт було складно підтримувати, навіть якщо і дуже хотілося. Вважається, що ємність в 0,75 літра - це середній за обсягом видих звичайного склодува. У Росії стандарти обсягу дещо відрізнялися від решти світу і представляли собою різні частини обсягу відра (12,3 літра).

Чверть відра (3,075 л) була оптовим стандартом горілчаної фасування, а пізніше «трилітрової банкою», штоф десятіріковий або десята частина відра (1,23 л) використовувався рідко, а ось напівштоф (0,615 л) у вигляді горілчаної пляшки - досить часто. Сороківка або сороковий частина відра (0,3075 л) була також досить популярна в горілчаної фасування малих обсягів. У трактирах оперували чарками (0,123 л) і Шкаліков (0,0615 л). Винна пляшка в Росії отримала свій обсяг від так званого осьмёрікова «неправильного» штофа, тобто половини від 1/8 відра, що дорівнювало 0,76875 літра.

Комусь здасться неймовірним факт існування сильного скляного ремесла на Русі 10-11 століть. Дійсно, наше власне «середньовіччя», тобто монголо-татарське іго сильно підкосило набиравшее силу держава, і багато ремесла виявилися не при справах.

Міцні зв'язки з Візантією дозволяли слов'янським купцям привозити в свої землі не тільки скло, але і секрети його виробництва
Міцні зв'язки з Візантією дозволяли слов'янським купцям привозити в свої землі не тільки скло, але і секрети його виробництва. Спочатку сировину для виготовлення скла поставлялося з Єгипту. Кмітливі російські майстри досить швидко навчилися використовувати власне сировину для варіння. І місцева зола з поташом стали необхідними лужними елементами для виготовлення скла найкращої якості. Почавши зі смальти і невеликих скляних прикрас, умільці з Києва та Чернігова освоїли виготовлення келихів , Чарок, флаконів і тонких витончених тарілок. До 12 століття на Русі було кілька скляних майстерень, які робили зі скла прикраси, посуд і шибки. На жаль, обсяги цих виробництв насичували лише місцевий ринок і не продавалися в Європі. Але якість виробів було на рівні венеціанських майстрів.

Перший скляний завод або, вірніше, майстерня відкрилася в Росії після монголо-татарського ярма тільки в 1635 році шведом Єлисеєм Коет. На цьому заводик працювало 15 майстрів, яких Коет особисто навчив виробництва скла та найголовніше - склодувні майстерності. Головний товар Коетовской майстерні перший час - це пляшки і аптекарські склянки. Пізніше умільці стали робити посуд до царського дому. Наступні десятиліття з'явився ще один заводик-майстерня, але нужду в склі заповнити вони не могли.

По-справжньому скляне виробництво стало розвиватися в Росії лише з приходом до влади Петра I. Заводи з'являлися щороку, майстрів навчали в Венеції, а кількість і якість російського скла незмінно зростала. До середини 19 століття пляшки вже не видували, а лили в спеціальних машинах. Стали з'являтися різноманітні, до цього недосяжні геометричні форми, в тому числі прямокутні, конусні. Пляшки розділилися за своїм призначенням.

Так, горілчані пляшки разюче відрізнялися від винних, а пляшки для шампанського мали надзвичайну надійність. Велике значення мав колір пляшки. Простий вважалася прозора пляшка. У такі розливалася дешева горілка. Зелені і бурштинові призначалися для напоїв середнього рівня. Вишневий, рубіновий або глибокий синій колір відповідав дорогої продукції. Це могла бути і горілка, і коньяк, і вишукане вино. Кожна компанія з ім'ям вважала обов'язковим виготовити пляшку власної впізнаваною форми. Так з'явилися пляшки-фляжки, конусні, у вигляді графина і навіть у формі сидячого турка.

В кінці 19 століття Миколою II було прийняте «Положення про скляному посуді», в якому виробники зобов'язувалися маркувати свої пляшки клеймом власної фірми з місцем розташування заводу і роком випуску. Зображення двоголового орла було найвищою царської нагородою, «знаком якості», рекомендацією монарха і означало отримання вищої нагороди на виставці.

Не так давно на ринку з'явилися пляшки з лавсанового волокна або, як їх ще називають, ПЕТ. За рахунок легкості і можливості переробки, а також високої міцності і низьку ціну ПЕТ пляшки зараз найперспективніший матеріал для масових вин. Існують ємності по 187, 750 і 1000 мл, укупориваются вони, як правило, пластиковими пробками з прокладками або алюмінієвими, теж з нейтральними по відношенню до кислого середовища вина вставками.

Ще один вид упаковки, який став уже звичним для покупців супермаркетів, - це картонні коробки, в яких міститься або ПЕТ-пляшка, або гнучкий лавсановий пакет зі світловідбиваючої поверхнею і спеціальним краником для простого і зручного використання. Вино в пакетах недороге, масове і не розраховане на тривале зберігання. Той випадок, коли людині потрібен продукт, а упаковка не повинна сильно впливати на ціну. Єдиним мінусом в цьому випадку можна вважати додавання консервантів в вино для гарантованого терміну зберігання і не зовсім вивчені властивості пластиків.

Незважаючи на активний розвиток технологій, все-таки на сьогоднішній день пляшка як упаковка і скло як матеріал - найкращі для вина. вино в пляшці виграшно виглядає на столі, його приємніше тримати в руці, і тільки в пляшці, закупореній класичної корковою пробкою, вино зберігається століттями.

www.kedem.ru



МОЗ соцрозвитку попереджає: Надмірне вживання алкоголю шкідливе для вашого здоров'я, вся пропонована на сайті продукція носить ознайомчий характер, угода купівлі-продажу здійснюється на території винного магазину.
З Днем народження! | австрійський триколор

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация