Історія шанхайської Бутирки - найбільшої в'язниці в світі - Магазета

  1. В'язниця «Тіланьцяо» 提篮桥 监狱
  2. Ще більше статей про знакові будівлях Шанхаю тут , А архівні фотографії можна знайти тут

Витончені декоративні ворота у вигляді паралельних арок зазвичай настільки вражають туристів, що ті мимоволі тягнуться за фотоапаратами. До недавнього часу будинок перебував під суворою охороною, і сторожові біля воріт строго розмахували руками, забороняючи фотографувати. Турист 1930-х років отримував ще більше магічне враження від високих фігур поліцейських-сикхів в червоних тюрбанах і з шаблями за поясом, що стояли струнко з боків казкового порталу. Портал дійсно вів в позамежний світ, але тим світом була міська в'язниця. Витончені декоративні ворота у вигляді паралельних арок зазвичай настільки вражають туристів, що ті мимоволі тягнуться за фотоапаратами

Ворота в'язниці на Changyang Road. Джерело: Difference engine wikipedia

В'язниця «Тіланьцяо» 提篮桥 监狱

Адреса: 138 Changyang Road (відкрити в baidu map )
Рік заснування: +1897
Нинішній стан: в процесі реконструкції

Адреса: 138 Changyang Road (відкрити в   baidu map   )   Рік заснування: +1897   Нинішній стан: в процесі реконструкції

Ворота Міський в'язниці. Джерело: звіт Муніципального ради сеттльмента за 1933 рік Ворота Міський в'язниці Вхід до в'язниці. Джерело: dili360.com

Французи називали її китайської Бастилією, американці - східним Алькатраcом, а російські емігранти - шанхайської Бутирки. У 1930-і роки шанхайська міська в'язниця була найбільшою в світі. Тут на квадратному кварталі в Хункоу одночасно розміщувалися понад шість тисяч в'язнів, більшість з яких відбували тривалі терміни - від року до 15 років. В охороні служили росіяни з волонтерського корпусу і сикхи з англійської поліції.

Стіна міської в'язниці до побудови високих корпусів. Джерело: Virtual Shanghai

Тюрми для іноземців з'явилися в Шанхаї незабаром після того, як тут оселилися самі іноземці - в середині 19-го століття. Спочатку вони розміщувалися в невеликих приміщеннях при консульствах і поліцейських ділянках. З ростом міста і його населення потрібні були більш просторі місця ув'язнення. Крім того, шанхайський іноземний муніципалітет сподівався показати вигідне відміну перевиховання на західний манер від витончених тортур, якими здавна славилася Піднебесна.

Китайське традиційне покарання злочинців на початку 20-го століття. Джерело: листівка Китайське традиційне покарання злочинців на початку 20-го століття Іноземний корпус міської в'язниці. Джерело: звіт Муніципального ради сеттльмента за 1935 рік

У 1897 році почалося будівництво міської в'язниці для іноземців і китайців на краю Міжнародного сеттльмента на нинішній Changyang Road. Розширення і збільшення тюремного комплексу тривали до 1935 року. У закінченому варіанті в'язниця займала понад 70 тисяч квадратних метрів. За високою стіною розташувалися шість корпусів, лазарет, адміністрація, гуртожитки для охорони, кухонний блок, майстерні та виправна школа для хлопчиків. Був також зал для виконання смертних вироків, де в якості похмурої інновації люк під шибеницею з'єднувався безпосередньо з моргом поверхом нижче.

Карта тюремного комплексу в 1946 році

Іноземці та китайці, які відбували ув'язнення, були засуджені, як правило, за тяжкі злочини, вчинені на території Міжнародного сеттльмента - грабежі, викрадення людей, вбивства і торгівлю наркотиками. Якщо китайські в'язні обчислювалися тисячами, то число іноземців в усі роки коливалося в районі півсотні, і вони містилися в окремому блоці в кращих умовах. Переважали, звичайно, чоловіки: єдина англійка (відбувала, до речі, довічне ув'язнення) була переведена в Англію в 1935 році.

Внутрішні коридори. Джерело: звіт Муніципального ради сеттльмента за 1929 рік

Опис умов утримання в шанхайської в'язниці не сильно шокує сучасного читача: минуле століття значно підвищив планку толерантності жорстокості. Нескінченні коридори з клітями уздовж стіни, скопійовані з сінгапурської колоніальної в'язниці. Одиночні камери, в яких тіснилися по двоє, були розміром близько 5 квадратних метрів. З обстановки - лише піл з тонкими матрацами та ковдрами, пригвинчений до стіни стіл-полку і смердюча діра в підлозі для справляння природних потреб.

Нові високі корпусу, побудовані в 1928 році. Джерело: звіт Муніципального ради сеттльмента за 1929 рік Нові високі корпусу, побудовані в 1928 році Корпуси в наші дні. Джерело: flickr Yifei Wang

З архаїчних дисциплінарних заходів варто відзначити суворе дотримання тиші: будь-які спроби розмов з сусідами по камері або персоналом моментально припинялися ударами кийків. Відбій о 8 вечора, підйом о 6 ранку; півгодинна прогулянка мовчки. Раз в тиждень - ледве теплий душ. Одна бібліотечна книжка і один ілюстрований журнал в тиждень. Баланда -в гірших англійських традиціях, кава не відрізняється від чаю, зате кожному покладається кухоль пива в день. При наявності сім'ї та друзів можна отримувати з волі сигарети і домашню їжу.

Тюремний шпиталь. Джерело: звіт Муніципального ради сеттльмента за 1933 рік Тюремний шпиталь 1937 року, вид з вікна тюремного лазарету після японської бомбардування. Джерело: Harrison Forman

Огляд установи, надрукований в австралійській газеті в 1938 році, проголосив: «Навіть не віриться, що тут містяться небезпечні злочинці. Між будинками - акуратно підстрижені газони, камери просторі і освітлені, укладені здорові і доглянуті. Їх годують двічі на день, викладають їм англійська та ремесла. Кажуть, тому багато хто не витримують шанхайської боротьби за виживання і спеціально повертаються сюди ». Журналіст забув згадати, що навчання ремеслам - це був по суті безкоштовну працю з плетіння циновок, набивання матраців, палітурки книжок і латання вибоїн. За всю історію в'язниці лише двом ув'язненим морякам (американцеві і англійцю) вдалося домовитися з китайськими охоронцями і втекти.

Стіна уздовж вулиці. Джерело: flickr Yifei Wang

Під час військових дій в серпні 1937 року в'язниця виявилася в зоні японських повітряних бомбардувань, і випадково потрапили снарядом вбило двох ув'язнених. Після переговорів нападаюча сторона проявила незвичайну гуманність: півтисячі людей похилого віку ув'язнених були відпущені на волю, а коли незабаром військові дії перейшли в стадію вуличних боїв, обидві сторони продовжували уникати нанесення шкоди в'язниці.

1937 року, британці оглядають збиток від бомбардування. Джерело: Harrison Forman

Втім, гуманність мілітаристів обмежилася цим інцидентом. У роки окупації японський уряд кидало в міську в'язницю підпільних борців визвольної армії, дисидентів і комуністів. У той час отримати термін означало майже неминучу загибель від тифу або туберкульозу. Русский доктор Віктор Смольников, який практикував в Шанхаї в воєнні роки, описав випадок з практики, коли всі четверо конвоїрів, які зайшли в Муніципальну в'язницю на півгодини, щоб здати нову групу в'язнів, злягли з тифом, і двоє незабаром померли.

1947 рік, японські військові злочинці у вантажівках виїжджають на трибунал з воріт в'язниці. Джерело: LIFE

Після поразки Японії ролі помінялися: сидіти в тюрму відправили японських військових злочинців в очікуванні трибуналу. У роки комунізму в'язниця використовувалася в звичному якості пенітенціарної установи, а ось в наші її чекає несподіваний поворот. Зазвичай тюремну архітектуру важко уявити в іншій ролі, але зараз весь комплекс закритий на реставрацію, після чого він обіцяє відродитися в ролі бізнес-центру.

Перехожий йде повз в'язницю. Джерело: 牛山 @ tuchong.com Перехожий йде повз в'язницю Погляд за ворота. Джерело: 若愚 для sina.com

Для великої ілюстрації використано фото вулиці за в'язницею (Kunming Road) в 1945 році. Джерело: книга China from the Eyes of the Flying Tigers 1944-1945

Ще більше статей про знакові будівлях Шанхаю тут , А архівні фотографії можна знайти тут

Вам сподобалася наша стаття? Поділіться нею в соцмережах (достатньо клікнути на іконку внизу сторінки).

Якщо ви хочете бути в курсі наших публікацій, підписуйтесь на сторінку Магазета в facebook , vk , instagram , telegram і наш аккаунт в WeChat - magazeta_com.

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация