Історія стоматології

Зубні протези і вставні зуби етруски виготовляли ще з VII століття до нашої ери. Прикрасам для зубів ніяк не менше тисячі років. Воїни-вікінги робили на своїх зубах спеціальні зарубки і насічки, зміст яких не ясний, а стародавні майя в ритуальних цілях вставляли в зуби дорогоцінні камені. Майя демонстрували чудеса, яким можуть позаздрити сучасні імплантології. Зубні протези і вставні зуби етруски виготовляли ще з VII століття до нашої ери

Фото: AP

У 2009 році британські археологи виявили в братській могилі біля Уеймут в графстві Дорсет кілька скелетів. На передніх зубах молодих і здорових чоловіків були нанесені горизонтальні лінії, які являють собою не отримані в бою каліцтва, а швидше за все, твір рук професійного дантиста. Без сумніву, весь процес був досить болісним, і навряд чи власники "прикраси" могли самі створити таке.

Слово "прикраса" неспроста взято в лапки, оскільки сенс нанесення такого роду ліній дослідникам зовсім незрозумілий. Існує припущення, засноване на тому, що виявлений прах належить, швидше за все, воїнам. Це могло бути відмітним знаком якихось представників стародавнього спецназу вікінгів.

Знахідка була зроблена зовсім випадково, під час дорожніх робіт. Загалом похованні знаходилося 54 скелета і 51 череп молодих чоловіків. Спочатку вчені припустили, що молоді люди загинули від рук римлян, проте радіовуглецевий метод і ізотопний аналіз кісток видали пізнішу дату - X або початок XI століття. Розшифровка ДНК дозволила встановити скандинавське походження загиблих у розквіті років. Один з полеглих бійців виріс за Полярним колом.

Виникло припущення, що вони належали до загону вікінгів, що висадилися в цих місцях, але зазнали поразки. Поруч з останками археологи не знайшли ні зброї, ні одягу. Ймовірно, полонених перед стратою змусили роздягтися. Відсутність декількох черепів свідчить про те, що кати могли прихопити їх з собою в якості сувеніра.

Читайте також: Писанка-оберіг потрапила з греків у варяги

Приблизно в ту ж епоху, тисячу років тому, індіанці майя вміли фігурно обточувати зуби і наносити на них інкрустації з бірюзових, рубінових, смарагдових і нефритових вставок і шматочків раковин. Прикраси були вставлені за життя пацієнтів, оскільки помітно, як вони заростали. Причому представники цього вельми редігіозного народу, на відміну від сучасних модників-безбожників, займалися пластичним зміною свого тіла в виключно ритуальних цілях.

Крім того, майя вміли штучно деформувати черепа немовлят, щоб лоб при зростанні виходив більш високим і рівним, а також штучно викликати у дітей розвиток косоокості (це счіталаось ознакою краси). Оскільки ювенальна юстиція у цього народу була розвинена, то вони "знущалися" над своїми нащадками, як хотіли, - проколювали мочки вуха для великих прикрас, робили пірсинг носової перегородки, крил носа і губ. У їхніх похованнях, як аристократів, так і посполитих, археологи часто знаходять черепа з підпиляними зубами і зі вставками округлої форми на верхніх і нижніх різцях і іклах. Вставки-інкрустації зазвичай робили з різних матеріалів: нефриту, жадєїта, обсидіану, піриту, бірюзи, кварцу, опалу, кіноварі і гематиту.

Фото: AP

Методики заміщення зубів використовувалися абсолютно унікальні. Є навіть археологічні докази приживлення штучних імплантів до кісткової тканини пацієнта. Стоматологи індіанців Мезоамерики доколумбової цивілізації не лікували погані зуби. Вони займалися інкрустацією зубів, поміщаючи красиві дорогоцінні камені в точно зроблені порожнини на передніх зубах. Скайси, виготовлені древніми стоматологами, на тисячу років "пережили" своїх господарів.

Зуболікарське мистецтво етрусків було настільки неперевершеним, що подібного результату європейські дантисти змогли досягти лише в XIX столітті. Стародавні майстри виготовляли зубні протези з VII століття до Різдва Христового. Одні з протезів були знімними, мабуть, для зручності чищення. Зовні вони нагадували сучасні бюгелі. Інші - міцно кріпилися до решти зубах. Спаяні воєдино золоті стрічки могли вдягатися на замінники зубів, які трималися на штифтах. Коронки виготовляли або з людських, або з волової зубів. Золоті зуби тоді, як і пізніше в СРСР, були предметом гордості їх власника, демонструючи достаток. Деякий час золоті фікси були модною деталлю, так само як і наколки. Ніщо не нове під місяцем!

Звичайно, лікування зубів - більш давнє мистецтво, ніж імпланти і скайси. Знаменитий давньоєгипетський мудрець і зодчий Хеси-Ра, колишній імовірно сучасником Имхотепа, що жив в період правління фараона Джосера (XXVII століття до нашої ери), крім усього іншого був ще й зубним лікарем. Як сказано в стародавніх текстах "начальник Дестіуса і начальник Бута, начальник лікарів, переписувач фараона, жрець Гора, головний архітектор фараона, Верховний начальник десятки Півдня і різьбяр". Ось ким був Хеси-Ра, зображений з ієрогліфом, що позначає "зуб".

Але штучні зуби єгипетські дантисти не встромляли. Може, не могли, а може, не робили цього з принципових, релігійних міркувань - за життя не можна було штучно змінювати людське тіло. На відміну від своїх американських колег - майя - єгипетські стоматологи лікували і видаляли зуби. У деяких мумій просвердлені отвори, які говорять про хірургічне втручання для лікування абсцесу.

Профілактикою зубів займалися ще в кам'яному столітті. Поховання в Халбьергской могилі на території Данії (приблизно 2500 рік до нашої ери) показало, що за допомогою бура можна було висвердлити отвір в одному з верхніх корінних зубів, з метою врятувати залишки зуба. Судячи з того, що він так і залишився в черепі, - операція пройшла успішно.

Греки і римляни найчастіше йшли до цирульника, щоб той видалив хворий зуб, незважаючи на те що близько 100 року до нашої ери лікар-сирієць Архиген, що жив за правління імператора Траяна, винайшов тонке свердло для видалення гною з хворого зуба. Знаменитий римський сатирик Ювенал його ім'ям величав будь-якого великого лікаря.

У середньовічному Китаї робили пломби з твердне у роті суміші ртуті, срібла і олова. У той же час на Заході медицина прийшла в такий занепад, що матеріалом для пломб служили свічковий віск, черствий хліб і вороняче послід. Втім, небагатьом щасливчикам вставляли пломби зі свинцю, золота і різних смол.

Читайте також: Поховання майя перед кінцем світу

Поряд зі справжнім мистецтвом лікування або прикраси зубів існували дикі вірування і примітивні прийоми. Єгиптяни прикладали до хворих ясен живу мишу, тому що у цих гризунів чудові зубки. Пліній Старший описував такі способи: прив'язати жабу до щелепи для зміцнення зубів, пошкребти зуби зубом мерця, який помер насильницькою смертю, щоб позбутися від болю в яснах. В англомовних країнах існувало повір'я - якщо випав зуб це не буде спалене, на його місці виросте собачий зуб. Російським народним засобом від зубного болю служив хліб, який гризли миші.

Читайте найцікавіше в рубриці "Наука і техніка"

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация