Історія виникнення міста Донецька

Ще в XVII столітті на території майбутнього міста Донецька запорізькі козаки заснували слободу Олександрівка, Олексіївка, Авдотьино, Григорівка, хутір Овечий. Їх жителі поряд із землеробством займалися «копанням земляного вугілля» слободи Жителі слобод займалися землеробством і «копанням земляного вугілля» (горючого каменя) для місцевих потреб.

У 1696г. про горючий камінь дізнався Петро I, коли повертався з Азовського походу і йому належить пророче вислів: «Цей мінерал, якщо не нам, то нашим нащадкам, зело корисний буде».

Поблизу Бахмута (Артемівська) видобуток вугілля вівся вже з 1724, працювали 150 шахтарів, вугілля йшов в кузні солеварного заводу.

Вивчення Донецького кам'яновугільного басейну велося гірськими інженерами Царської Росії ще з часів Петро I Вивчення Донецького кам'яновугільного басейну велося гірськими інженерами Царської Росії ще з часів Петро I.

Гірський інженер Е.П. Ковалевський вперше вжив термін «Донецький кряж» і в 1829 р дав опис Донецького кам'яновугільного басейну, яке охопило площу до 18 тис. Верст і створив першу геологічну карту краю.

У верхів'ї річки Кальміус, де нині розташоване місто Донецьк, були виявлені значні поклади кам'яного вугілля і невеликі шахти з'явилися на початку XIX століття. У 1841 р запрацювала перша великий рудник Олександрівський.

офіційною датою народження міста Донецька вважається літо 1869 року, коли почалося будівництво металургійного заводу. Для будівництва металургійного заводу було створено Новоросійське товариство. Керівником і засновником Новоросійського товариства був англієць Джон Юз (роки життя - 1814-1889).

Вугілля і річкова вода були поруч, залізна руда - теж недалеко, в районі Каракуба, камінь-вапняк - біля села Оленівки. Тому засновники Новоросійського товариства кам'яновугільного, залізного і рейкового виробництва і суспільства залізничної гілки від Харківсько-Азовської лінії вибрали це місце для спорудження металургійного заводу.

Джон Юз, уклавши договір з урядом Царської Росії на освіту Новоросійського товариства кам'яновугільного, залізного і рейкового виробництва, влітку 1869 прибув на береги річки Кальміус разом з чотирма синами і побудував кузню для виготовлення дрібного обладнання та інвентарю для майбутнього заводу. Кузня стала першим підсобним цехом металургійного заводу.

Поруч із будівництвом виникло селище, яке злилося з шахтарським селищем Олександрівського рудника і був названий Юзовкой на ім'я керуючого справами англійця Джона Юза.

Влітку 1870 з Англії в Україну на восьми вантажних кораблях було привезено устаткування і інструменти для металургійного заводу Джона Юза. Також приїхали близько сотні фахівців - металургів і шахтарів з Південного Уельсу.

Джон Юз почав плавку вже в 1870р., А дійсно хороших результатів досяг 1872 р коли перша доменна піч дала чавун. У вересні 1873 року Юзівський завод став працювати по закінченому циклу. Прибуток завод почав приносити через десять років роботи.

У 1872 році почався рух по залізничній лінії Костянтинівка - Ясинувата - Юзовка - Оленівка, надалі доведеної до Маріуполя. Вона поєднала завод і рудники з уже діяла магістраллю Донбасу, що викликало підйом промислового виробництва. Споруджуються машинобудівний і чавуноливарний завод, ремонтні майстерні, шахти.

У 1899 р в період промислового підйому на півдні Росії працювало 17 металургійних підприємств, серед них завод Юза, який називався Новоросійське товариство кам'яновугільного, залізного і рейкового виробництва, був найбільшим.

У 1899 році металургійне виробництво склало 17,7 млн. Пудів чавуну, на заводі працювало понад 7 тис. Осіб. На території селища діяло 9 рудників, де працювало близько 2 тис. Робітників, за рік було видобуто 99,2 млн. Пудів вугілля. Станції Юзово, Мандрикіне, Рутченково, Мушкетово, Частка пов'язували шахти і заводи з центральними районами Росії.

Збільшувалася і чисельність населення Юзівки. У 1884 р році тут проживало 5494, а в 1897 р році вже більше 23 тис. Чоловік. Селище Юзівка ​​ділився на дві частини: південну - заводську, і північну. У південній частині були розташовані заводські споруди, депо, лікарня, школа, телеграф. Поруч розташовувалася упорядкована англійська колонія з брукованими вулицями, тротуаром і електрикою. У північній частині Юзівці - Новому світі - на місці нинішнього Центрального універмагу було робоче поселення з одно- двоповерховими будівлями, бараками, трактирами, готелем «Великобританія» і базаром. У північній частині також був побудований Спасо-Преображенський собор. Робочі жили в бараках і казармах поруч із заводом і шахтами, а також самостійно побудованих саманних будинках.

Готель «Великобританія була побудована в 1883 р У 1891 р до двоповерхового будинку готелю надбудували третій поверх. Готель функціонує і зараз.

У травні 1917 року в поселення Юзовка налічувалося близько 70 тис. Жителів і йому присвоїли статус міста.

У січні 1918 р почалася націоналізація підприємств Новоросійського товариства. 3 січня 1920 року в місті остаточно встановили Радянську владу.

Влітку 1920 було запроваджено поділ Донецької губернії на райони, а в грудні 1920 року - на повіти. Юзівка ​​стала повітовим містом. Губернським містом спочатку був Луганськ, а пізніше Бахмут (Артемівськ).

8 березня 1924 року на пленумі Юзівського облвиконкому було прийнято рішення про перейменування м Юзівки в м Сталін, Юзівського округу - в Сталінський: «Виконком вважає, що символом, що характеризує нашого великого вождя тов. Леніна - буде «Сталь» і вирішив назвати р Юзовку - містом Сталіним, а округ і завод Сталінськими ».

З 1924 р місто стало називатися Сталін, залізнична станція - Сталіно. У 1929-1931 р.р. місто перейменували в Сталіно. І в липні 1932 року місто стало центром Донецької області.

У 1938 р Донецьку область розділили на Ворошиловградську і Сталінську. Місто Сталіно (нинішній Донецьк) став центром Сталінської області.

Назва Донецьк місто Сталіно отримав в 1961 р У квітні 1978 року чисельність населення міста перевищила 1 млн.

До початку 70-х років в місті здійснили грандіозну програму озеленення, задуману ще в 50-ті роки першим секретарем обкому партії Володимиром Дегтяревим. У 70-80-ті роки місто Донецьк називали містом мільйона троянд.