Історія гральних карт - виникнення і слід в культурі

  1. Де з'явилися перші карти?
  2. Що означають масті і значення?
  3. Про таємні товариства
  4. «Солдатський альманах, Біблія і молитовник»
  5. Що масони зашифрували в гральних картах?
  6. Карти в Європі
  7. Роль карт в культурі
  8. Поява карт в Росії
  9. Наостанок відео в тему

Назва «гральні карти» говорить сама за себе-це карти якими ми граємо

Назва «гральні карти» говорить сама за себе-це карти якими ми граємо. Але з їх допомогою можна не тільки грати, ними можна дивувати, гадати, показувати демонстративні маніпуляції і навіть використовувати їх в якості зброї ... Але про це пізніше.

Історія гральних карт таємнича і загадкова. Історія їх існування наповнена забавними і трагічними моментами.

У сфері шанувальників карт ламалися долі, з вуст в уста, з покоління в покоління передавалися легенди; карткові закони часом шанували старанніше, ніж цивільні; магічний вплив карткових знаків випробували мільйони.

У них грали в селянських хатах і при імператорських дворах. Влада жорстко карали за пристрасть до них, мовляв вони розвивають жадібність, жадібність та інші погані схильності. Адже вважалося, що тільки нечиста сила могла в такій мірі розпалювати в людині подібні порочні пристрасті, а тому приписували створення карт дияволу.

Були періуди коли на них дивилися крізь пальці: хай краще чиновники беруть хабарі в преферанс, ніж по службі. Хоча карти не сприяли ні освіченості, ні добробуту народу, але вони змогли поширитися по всьому світу в такій мірі, що встали в один ряд з предметами першої потреби.

Де з'явилися перші карти?

Історія карт сягає глибокої давнини. Їх точне походження остаточно не встановлено. Давньогрецький історик Геродот згадував про карткові ігри в Мідії в VII-VI століттях до н.е. Походження карт одні історики ведуть із Стародавнього Єгипту, інші з Стародавнього Китаю. Деякі авторитетні історики вважають, що вони пішли з Індії.

Найдавніші що дійшли до нас колоди японського, індійського та китайського походження датуються VII-IX ст н.е. Число карт в цих колодах доходило до двохсот, кількість мастей до дванадцяти.

Карти ці застосовувалися скоріше для ворожіння і навчання, ніж для гри, тому на ряді карт зустрічалися різні вислови, прислів'я, зображення міфологічних персонажів. Батьківщиною колоди з чотирма мастями, як було документально встановлено, з'явився Китай.

Що означають масті і значення?

Цікаві версії, які об'єднують малюнки на картах. У чотирьох мастях бачили відображення уявлень про чотири стихії світобудови-вогні, воді, повітрі та землі. У знаках означають бубнову, червового, пікову і хрестову масті, бачили трансформоване зображення жезла, запаленого смолоскипа, схрещених мечів, людського серця.

З усіх відомих нам стародавніх колод в даний час у вживанні залишилася тільки одна - єгипетська колода Таро. Вона складається з сімдесяти восьми карт і чотирьох мастей.

Використовується в основному для ворожіння. За однією з гіпотез на карті Таро зустрічаються символи ордена Тамплієрів. Вважається, що коли орден Тамплієрів зазнав жорстоких гонінь, таємні знання були зашифровані в карти Таро. Але більшість істориків не поділяють цих припущень.

Про таємні товариства

Однак вважається, що в гральних картах прихований якийсь секретний сенс, зрозумілий лише членам таємних товариств. У Європі почала XVIII століття карти користувалися неймовірною популярністю, але оскільки їх походження було оповите таємницею, багато хто почав задаватися низкою запитань.

Звідки взялися всі ці числа, масті, малюнки і символи? І не приховано чи в них якесь таємне знання? Поступово стали з'являтися припущення, що в нешкідливою на перший погляд колоді зашифровані якісь містичні, релігійні або навіть окультні таємниці.

Адже багато хто чув про нумерологію і інші таємні знання. І чому б не припустити, що ключем до цього знання є карти. Але точної інформації як і раніше не було. І люди почали самостійно приписувати картковим числах і малюнків свої значення.

Існувало і символічне тлумачення числа карт в колоді. Вважалося, що 52 карти відповідають числу тижнів в році, чотири масті зображають чотири пори року, а так як будь-який час року складається з 13 тижнів, то, отже і в кожної масті 13 карт. Крім того, кожна масть, як добре відомо складається з очок від 1 до 10, а потім із зображень валета, пані та короля.

Якщо замість них взяти цифри далі 11, 12, 13 і скласти всі очки, ми отримаємо цифру 91, відповідну числу днів в одній чверті року. Таким чином сума всіх очок чотирьох мастей складатиме 364, тобто число днів в році без одного.

«Солдатський альманах, Біблія і молитовник»

Прикладом пошуку в картах прихованого сенсу може служити з'явився в XIX столітті народний оповідь під назвою «Солдатський альманах, біблія і молитовник». Все починається з того, що солдат заходить до церкви і замість Біблії дістає колоду карт.

Священик обурюється, але солдат каже йому: «Чекайте, Святий отець, я все поясню!» І солдат починає викладати свою концепцію: «Туз нагадує мені, що Бог тільки один, коли дивлюся на трійку, то думаю про Отця, Сина і Святого Духа , четвірка нагадує мені про чотирьох Евангілеях, а п'ятірка про п'ять мудрих дів, шістка про шість днів творення, а сімка про те, як Бог відпочивав на сьомий день. »

Подібним чином солдат коментує всю колоду і розповідає про все номерні і фігурні карти. Нарешті солдат витягає з колоди короля, повертається до священика і каже: «Коли бачу короля, то згадую про великого царя земний і небесний, про всемогутнього Бога.»

Що масони зашифрували в гральних картах?

Зрозуміло розповідь про солдата є не єдиною спробою розгадати таємницю карткової колоди. За однією з версій зображення на картах можуть мати прихований символічний зміст.

Вважається, що тут не обійшлося без таємного товариства франк-масонів. Справа в тому, що багато хто переконаний, що масони впливають на все навколо, і на певному етапі вони вирішили використовувати в своїх цілях навіть гральні карти. Прийнято вважати, що масони передавали один одному знання з покоління в покоління за допомогою таємних кодів.

За однією з версій члени суспільства закодували таємні послання в гральних картах. Наприклад валет черв'яків тримає в руці гілочку акації, яка має важливе значення в багатьох масонських ритуалах. Є припущення, що троянди в руках у дам, теж несуть символічний сенс і можуть ставитися як до франк-масонів, так і до іншого таємного товариства, наприклад ордену розенкрейцерів.

А символіка червоного короля, пов'язана з давньоєгипетських богом Амоном. Це може говорити про інтереси масонів до таємних Єгипетським знань.

Карти в Європі

В Європі карти утворили три сімейства, різних по зображеннях мастей. Сімейство італійське, до якого належать також іспанські та португальські карти, розрізняло чотири масті - кубки, шпаги, монети і жезли.

У французькому сімействі, поширеному так само в Англії, розрізнялися серця, бубни, трилисник (трефи) і піки. У німецькому сімействі масті зображалися у вигляді сердець, дзвіночків, листя і жолудів.

Згодом національні масті європейських карт замінюються французькими піками, трефами, бубнами і червами, які стають незабаром загальнопоширеними. Згодом цим умовним знакам мастей буде дано символічне значення.

На думку багатьох, в мастях символизировались риси характеру. Великодушність-черви, мудрість-трефи, сталість-бубни, військова доблесть і могутність-піки.

Роль карт в культурі

Протягом своєї історії гральні карти були оцінені як твір живопису. Належність до мистецтва - важлива сторона карт. Ці художні мініатюри крім прикладного «ігрового», мали ще естетичне і «інформаційне» значення. Вони виконували роль своєрідного журналу мод.

Молоді Щоголєв перевдягались валетами, дами шили наряди, ставили «мушки», шукали прикраси і робили зачіски, як у карткових красунь.

Згодом художня і культурно-історична цінність зробила карти предметом колекціонування, одним з найдорожчих і вишуканих.

Була і роль підручника історії. Так, наприклад у Франції вже спочатку 15-го століття карти стають багатющої ілюстрованої літописом країни. Французьке суспільство цього часу захоплювалося лицарськими романами, легендарними оповідями і в цю епоху фігури на картах зображують найчастіше Роланда, лицарів, героїв античності.

Історичні події, що супроводжували закінчення Столітньої війни, так само залишили свій слід на карткових мініатюрах. Що почалося з кінця 16-го століття посилення королівської влади спричинило за собою заміну колишніх малюнків на картах фігурами монархів.

Поява карт в Росії

У Росії карти з'явилися в 17 столітті. По всій видимості, вони проникли туди з України-их завезли запорізькі козаки. Соборне Укладення 1649р. вимагало надходити з картяр, як з «татямі». Тяжкість покарання російські правителі поступово пом'якшували, поки не скасували його зовсім.

На початку 19 В.В Росії карткові ігри переживали справжній бум. Карти проникли в усі верстви суспільства, стали розрізняти гри сімейні, комерційні, дитячі. Придумувалися нові і згадувалися старі карткові ігри, створювалися і процвітали карткові клуби.

Гра в карти стала заняттям настільки популярним, що російська література 19-нач.20 в.пестріт згадками або описами карткових баталій. Досить назвати такі класичні твори, як «Пікова дама» А. С. Пушкіна, «Тамбовський скарбник» М. Ю. Лермонтова, «Гравець» Ф. М. Достоєвського, «Гвинт» А.П.Чехова, «Великий шолом» Л .Н.Андреева і ін.

П.А.Вяземский мав всі підстави зазначити: «У російського життя карти-одна з незаперечних і неминучих стихій».

Жовтень 1917 року засудив будь-які ігри в карти як азартні, хоча офіційно вони й не заборонялися. Карткова гра відступила в сім'ї, в дружні застілля, але не зникла зовсім.

Незважаючи на всі гоніння і заборони, карти пережили століття. Дух змагання, прагнення до боротьби з долею і випадковістю завжди хвилювали і притягували людини до карткового столу.

Карткові ігри в усі часи були своєрідним маркером епохи. За типом гри можна визначити історичну епоху, соціальне середовище, вік і інтелектуальний рівень того чи іншого гравця.

В даний час карти ніби знову відроджуються в нашій країні. Дух конкуренції пронизує сучасне суспільство, а на везіння, удачу і щасливий випадок, мабуть, сподіваються зараз не менше, ніж на власні сили, розум і можливості.

Наостанок відео в тему

На цьому статтю «Історія гральних карт» я буду закінчувати і до швидких зустрічей!

Раджу навчитися: Флоріш з картами «Кидок карти» , Фокуси з картами для дітей навчання

З повагою, Сергій «Rommel» Куликов

Цією статтею варто поділиться

Де з'явилися перші карти?
Що означають масті і значення?
Де з'явилися перші карти?
Що означають масті і значення?
Звідки взялися всі ці числа, масті, малюнки і символи?
І не приховано чи в них якесь таємне знання?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация