Історія звання «Герой Радянського Союзу»

  • Історія звання «Герой Радянського Союзу»

    Автор: В'ячеслав Бочаров ,

    У Радянському Союзі, вищою відзнакою подвигу стало звання «Герой Радянського Союзу», засноване 16 квітня 1934 р
    Першими Героями Радянського Союзу 20 квітня 1934 року стали сім льотчиків, які брали участь у порятунку полярної експедиції, яка зазнала аварії на пароплаві «Челюскін», - М.В. Водоп'янов, І.В. Доронін, Н.П. Каманін, А.В. Ляпидевский, С.А. Леваневський, BC Молоков, М.Т. Слепнев.
    У 1936 році, екіпаж літака АНТ-25 у складі В.П. Чкалова, Г.Ф. Байдукова і А.В. Белякова зробив безприкладний на той час, безпосадочний переліт по маршруту: Москва - Петропавловськ-Камчатський - острів Удд. Вони подолали 9373 км за 56 годин 20 хвилин. За цей подвиг льотчики були удостоєні звання «Герой Радянського Союзу».
    У 1938 році Героями Радянського Союзу стали перші жінки - льотчиці BC Гризодубова, П.Д. Осипенко і М.М. Раскова, які вчинили на літаку «Батьківщина» (АНТ-37) безпосадочний переліт з Москви на Далекий Схід.
    За бойові подвиги і військову доблесть, проявлені в боях біля озера Хасан на Далекому Сході проти японських агресорів звання Героя Радянського Союзу були удостоєні 22 командира і 4 червоноармійця.
    Безприкладну мужність і героїзм проявили радянські воїни-інтернаціоналісти в боях проти фашистів в Іспанії в 1936-1939 роки. За надання міжнародної фінансової допомоги і виявлену при цьому мужність і героїзм 59 з них стали Героями Радянського Союзу.
    За високу результативність в ході бойових дій проти японської армії на річці Халкин-Гол в 1939 році льотчики С.І. Грицевец і Г.П. Кравченко, Смушкевич Я.В. стали першими двічі Героями.
    405 воїнів стали Героями Радянського Союзу за період радянсько-фінляндської війни 1939-1940 рр.
    Всього за передвоєнний період звання «Герой Радянського Союзу» було удостоєно 626 осіб.
    З особливою силою героїзм радянського народу проявився в суворі роки Великої Вітчизняної війни і подальшої війни з Японією. Війна викликала небувалий патріотичний підйом радянських людей всіх національностей, розкрила їх здатність до самопожертви заради свободи і незалежності своєї Батьківщини.
    Вже 8 липня 1941 року був підписаний перший з початку війни Указ про присвоєння звання Героя Радянського Союзу льотчикам 158-го винищувального авіаційного полку молодшим лейтенантам П.Т. Харитонову і С.І. Здоровцева, Таранов в бою над Ленінградом німецькі бомбардувальники. У сухопутних військах першим Героєм став полковник Я.Г. Крейзер; у військово-морському флоті - старший сержант В.П. Кисляков; в танкових - генерал-майор К.А. Семенченко; в артилерії - червоноармієць Я.Х. Кольчак.
    Ні в одну з воєн жінки не брали настільки масової участі в збройному захисті своєї Батьківщини, як в період Великої Вітчизняної війни, причому в більшості випадків - добровільно. Першою з жінок в роки війни звання Героя було присвоєно З.А. Космодем'янської. Всього за роки війни 86 жінок були удостоєні це звання. У 1990 році звання було присвоєно ще трьом жінкам, нагородні листи яких не були свого часу реалізовані.
    Наймолодшим Героєм Радянського Союзу став Котик Валентин Олександрович - в 14 років. Юний партизан удостоєний цього звання за героїзм, проявлений в боротьбі з німецькими окупантами. Валя Котик загинув в 1944 році. Найстаршим Героєм Радянського Союзу став Кузьмін Матвій Кузьмич. У 1942 році у віці 83 років він повторив подвиг Івана Сусаніна. Це сталося в Псковській області. Кузьмін вивів німецький батальйон в район заздалегідь підготовленої засідки, де той і був повністю знищений радянськими військами.
    За період Великої Вітчизняної війни звання «Герой Радянського Союзу» були удостоєні 11695 осіб, 115 стали двічі Героями, а троє (А.І. Покришкін і І.М. Кожедуб, Жуков В.К.) - тричі. В подальшому тричі Героєм став Маршал Радянського Союзу Будьонний С.М .. Чотири Зірки Героя мали дві людини - Жуков Г.К. і Брежнєв Л.І ..
    Всього Героїв Радянського Союзу було 12776 чоловік, з них 95 жінок.
    У післявоєнний період цього звання удостоювалися за космічні польоти, випробування і освоєння нової техніки, охорону державного кордону, за виконання інтернаціонального обов'язку.
    За афганський період 86 військовослужбовців удостоєно вищого звання, 27 з них, посмертно. В подальшому сімом «афганцям» було присвоєно звання «Герой Російської Федерації».
    Останній Указ про присвоєння звання «Герой Радянського Союзу» був підписаний 24 грудня 1991 року на водолазного фахівця капітана 3 рангу Л.М. Солодкова (Золота Зірка »№11664).

  • Навигация сайта
    Новости
    Реклама
    Панель управления
    Информация