Історія Узбекистану: Раннє середньовіччя

  1. держава ефталітов Підкоривши собі штурмом всі міста Центральної Азії, ефталіти створили в V столітті...
  2. Арабське завоювання і поширення ісламу
  3. держава Тахірідов
  4. держава Саманідів
  5. держава Караханидів
  6. держава Газневидів
  7. держава Сельджукидов

держава ефталітов

Підкоривши собі штурмом всі міста Центральної Азії, ефталіти створили в V столітті величезну імперію, що простягнулася від Каспійського моря до Кашгара і від Аральського моря до Індії Підкоривши собі штурмом всі міста Центральної Азії, ефталіти створили в V столітті величезну імперію, що простягнулася від Каспійського моря до Кашгара і від Аральського моря до Індії. Вони вважали за краще не втручатися в політику Согда, який тим часом розпався на безліч князівств, найбільшим з яких був Самарканд. Ефталітів заохочували буддійські традиції, будували безліч буддійських храмів. Ефталітів вели активну зовнішньоекономічну діяльність через Великий Шовковий шлях. Вони співпрацювали з Китаєм, Індією і Візантією. Торгували шовком, дорогоцінними каменями, прянощами.

тюрских каганат

У VI ст У VI ст. держава ефталітов було розгромлено тюрками, що заснували в 550 - 750 рр. в результаті об'єднання різних кочових племен і народів Алтаю могутню державу раннього середньовіччя - Тюркський каганат, що простягалася від Китаю до Волги. А Центральна Азія стала його частиною. Каганат жив за рахунок нескінченних воєн, за рахунок яких багатів. Наведені полонені заселялися в спеціальні селища і платили каганам продуктами або ремісничими виробами. Согдийские і Ферганський міста при тюрках зберегли відносну автономію і лише платили данину каганам. Ефективно «працював» Великий Шовковий Шлях. Каганат включився в систему політичних і економічних відносин найбільших держав того часу - Візантією, Сасанидского Ірану, Китаю і став вести боротьбу за контроль на Великому Шовковому шляху. Активно розвивалося бавовництво і шовківництво. У ранньому середньовіччі бавовна і шовк стали головним багатством краю, поряд з ними цінувалося місцеве золото і срібло.

Арабське завоювання і поширення ісламу

У VII столітті н У VII столітті н.е. родючі согдийские землі стали об'єктом пильної уваги арабів, які з 673 року почали активно втручатися на цю територію. Араби називали її Мавераннахр ( «по той бік річки»). В 704г. намісником Хорасана став Кутейба Ібн Муслім, який починає завойовувати Мавороуннахр. У 709-712 він завоював головні його центри - Самарканд, Бухару і Хорезм. Так землі Узбекистану і практично вся Центральна Азії в період раннього середньовіччя опинилися в складі Арабського халіфату, під контролем багдадських халіфів спочатку династії Омейадов до середини VIII ст., А з 750 р - Абассидов. Арабський вплив в Мавераннахре стало домінуючим. Араби принесли з собою іслам і насильно звернули в нього жителів завойованих земель. До X століття населення Мавераннахра (область між Сирдирьей і Амудар'ї) прийняло іслам. Всі спроби місцевих жителів протистояти загарбникам не принесли успіху. Але такі найбільші повстання, як повстання Муканни і Рафі ібн Лейса назавжди залишилися в літописі визвольних рухів народів Центральної Азії.

держава Тахірідов

Багдадські халіфи призначали в підкорених областях намісників з числа перських чиновників Багдадські халіфи призначали в підкорених областях намісників з числа перських чиновників. У 821 році намісником Хорасана був призначений Тахір ібн Хусейн - головнокомандуючий армією халіфа Ма'муна. Він заснував свою правлячу династію Тахірідов, чий вплив поширилося на території Хорасана і Мавераннахра. В ході арабського завоювання економіка і культура регіону була ослаблена. Сотні найцінніших пам'яток місцевої культури були знищені. Арабська мова стала державною. Тахіріди вжили рішучих заходів до організації твердої влади і до впорядкування сільського господарства. Вони провели заходи щодо поліпшення водокористування і побудували нові канали. За завданням Абдаллаха ібн Тахіра найбільші правники країни розробили норми використання води для зрошення. Написане і представлене ними твір на цю тему служило протягом двох століть керівництвом при вирішенні спорів в галузі водокористування.

держава Саманідів

Побоюючись, як би володіння Хорасаном і Мавераннахром не дуже посилило Тахірідов, халіфат починає всіляко просувати перський рід Саманидов Побоюючись, як би володіння Хорасаном і Мавераннахром не дуже посилило Тахірідов, халіфат починає всіляко просувати перський рід Саманидов. Нащадки засновника роду Саман-Худат були призначені правителями міст Мавераннахра: Нух - Самарканда, Ахмад - Фергани, Ях'я - Ташкента і Ільяс - Герата. У 900 році Саманіди приєднали до своїх володінь і Хорасан.

Саманіди стали засновниками першого в Мавераннахре централізованого феодального держави зі столицею в Бухарі. Їхнє правління тривало до 999 року. Досягнення династії Саманідів були значними і видатними. Була створена нова економіка, заснована на грамотному зборі податків, організована налагоджена робота державного апарату. Саманіди сприяли небувалому піднесенню культурного життя. Бухара, Мерв, Самарканд, Ургенч придбали славу світових центрів науки і культури епохи раннього середньовіччя.

Торгівля процвітала як ніколи. Особливо затребувані були самаркандські папір і скло, а також шкіра, тканини, шовк, вовна.

держава Караханидів

В кінці X століття тюркські племена (залишки колись могутнього Тюркського каганату) утворили нову державу на чолі з династією Караханідов, в 992-999 завоювало Мавераннахр. У 999 династія Караханидів зайняла місце Саманидов в Самарканді і Бухарі. Держава Караханидів займало територію від Кашгара до Амудар'ї, включаючи Східний Туркестан, Семиріччя, Шаш, Фергани, землі древнього Согда. Караханіди правили майже до монгольської навали в 20-і роки XIII ст., Тобто більше 200 років, з невеликою перервою в XI ст., коли біля керма влади були Сельджуки. Державні кордони в той час постійно змінювалися.

держава Газневидів

Ще в епоху царювання Саманидов намісником Хорасана був призначений Махмуд Газневі (місто Газні в Східному Афганістані). Скориставшись заворушеннями в державі Саманідів, він став активно втручатися в справи Мавераннахра і зазіхати на спадщину Саманидов. Але він не зміг зламати впливу Караханидів, які вже закріпилися на досягнутому Мавераннахре і рушив на Хорезм, що був у той час окремою державою. У 1017 він розгромив і розорив Хорезм. А потім відправився з завойовними походами в Індію. Махмуд Газневі здійснив понад 15 походів до Індії з 1002 по 1026 роки. Газневидів в ХII ст. змінила династія Гуридов.

держава Сельджукидов

У 1040 році створене Махмудом Газневі держава була ослаблена кочівниками - тюрками-сельджуками. Території Газневидів в Хорасані і Мавераннахре в 1059 році відійшли до Сельджукидов. Ці племена зуміли на рубежі XI-XII століть, в результаті незліченних завойовницьких походів, створити величезну імперію, до складу якої увійшла вся Мала Азія, Близький і Середній Схід і велика частина Вірмено-Курдського нагір'я. Після затвердження західного панування сельджуки переносять свою увагу на схід - тобто на Мавераннахр. Вони підкорюють його в 1097 році. В епоху сельджукского панування територію нинішнього Узбекистану прикрасили багато чудових палаци і споруди. Процвітала архітектура, ремесла, культура і мистецтво. У XII в. в Мавераннахр вриваються нові завойовники - каракітаев. Вони підпорядкували собі весь Мавераннахр, підпорядкувавши величезні території від Хорезму до Кашгара. Розгромивши сельджуків каракітаев, створили всі передумови для посилення могутнього в епоху раннього середньовіччя держави Хорезмшахов.

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация