ІСТОРІЯ ПІСНІ "ДРУЖБА". АВТОРИ СЛІВ, МУЗИКИ, ВИКОНАВЦІ, ЦІКАВІ ФАКТИ


Про велике почуття, що об'єднує людей, дружбу, складено чимало пісень

Про велике почуття, що об'єднує людей, дружбу, складено чимало пісень. Сьогодні згадаємо про одну таку пісні під невигадливою назвою "Дружба", яку прекрасно знають і люблять люди старшого покоління.

У виконанні Вадима Козина

Пісня "Дружба" налічує кілька десятків років, а вже правда про її творців і зовсім поки є таємницею.

Коли простим і теплим поглядом
Пестиш ти мене, мій друг,
Надзвичайним кольоровим візерунком
Земля і небо спалахують раптом.

Веселощів годину і біль розлуки
Хочу ділити з тобою завжди.
Давай потиснемо один одному руки -
І в далеку дорогу, на довгі роки.

Ми так близькі, що слів не потрібно,
Щоб повторювати один одному знову,
Що наша ніжність і наша дружба
Сильніше пристрасті, більше, ніж любов!

Веселощів годину і біль розлуки
Хочу ділити з тобою завжди.
Давай потиснемо один одному руки -
І в далеку дорогу, на довгі роки.

Ну що, потиснемо один одному руки -
І в далеку дорогу, на довгі роки.

У старих, так і не дуже, нотних збірниках можна побачити імена авторів - поет Андрій Петрович Шмульян і композитор Володимир Олексійович Сидоров. Багато з цією думкою повністю солідарні. Та й один з перших виконавців пісні Вадим Олексійович Козин згадував:

«Одного разу, це було в 1934 році у Владивостоці, після концерту ми зібралися в моєму номері разом з музикантами, щоб відзначити мій день народження. І ось за рояль сідає наш піаніст Володя Сидоров, а поруч з ним стає з папірцем в руці конферансьє Андрій Шмульян, і вони удвох виконали для мене пісню. Пісня мені сподобалася, і мені тут же вручили і текст, і ноти з музикою цієї пісні в якості подарунка до мого дня народження. У той день мені виповнився 31 рік. Цим подарунком стала знаменита надалі пісня "Дружба", яку з тих пір співаю, а вже потім, значно пізніше, стали співати і Шульженко, і Утьосов, і багато інших ».

Цим подарунком стала знаменита надалі пісня Дружба, яку з тих пір співаю, а вже потім, значно пізніше, стали співати і Шульженко, і Утьосов, і багато інших »

Поглянувши на пластинки Вадима Козина, випущені в 1938 році московськими фірмами грамзапису, переконуємося в правоті висунутого постулату: «Дружба, пісня (В. Сидоров, аранж. Б. І. бокра-Крупишев, слова А. Шмульян)».

Але якщо брати хронологію випущених записів, Козин був як мінімум другим виконавцем цієї пісні, зафіксованим на пластинках, оскільки в 1937 в Ленінграді вже були віддруковані пластинки Клавдії Іванівни Шульженко і на перших випусках тих пластинок значиться інший композитор: «Дружба, лірична пісня (П. Марсель, текст Шмульян) ».

Ще більше сум'яття внесла не менш відома співачка Ізабелла Данилівна Юр'єва, точніше, її платівка з піснею «Про любов і дружбу», випущена в 1939 році.

Пісня "Про любов і дружбу" як виконувала її Ізабелла Юр'єва, у виконанні Галини Хомчик

На ній було написано: «муз. А. Тургель, обр. С. Кагана ». Але «композитор» Олександр Абрамович Тургель ніде, крім цієї пісні, "не засвітився». Складно сказати, хто дійсно був автором слів пісні «Про любов і дружбу», але хоча б щодо музики трохи прояснилося. Ніна Тихонова в книзі про життя і творчість Ізабелли Юр'євої «Біла циганка», випущеної у 2000 році видавництвом «АСТ, Олімп», пише:

«У пісні варіювався текст" Дружби "з репертуару Козина. Мелодія, звичайно ж, була іншою, але не настільки, щоб засмутити глядачів недізнавання. Козин образився. При зустрічі наговорив Ізабеллі кількостей ... Юр'єва за відповіддю в кишеню не полізла:
- Подумаєш! Пісеньку у нього не візьми. Які ми горді. Може бути, це романс-відповідь ».

Але повернемося до Полю Марселю. Поль Марсель / Павло Олександрович Русаков: ким він був? як жив? чим знаменитий?

У 1906 році тридцятирічний Олександр Іванович Іоселевіч був змушений емігрувати з Таганрога в далеку Францію. На деякий час сім'я Олександра Івановича влаштувалася в Марселі, в якому в 1908 році на світ з'явився хлопчик Павлик. За звичкою міняти прізвища Іоселевіч став Русакова, а Павло перетворився в Поля Марселя.

Сім'я абияк жила у Франції до революції. У 1919 році сім'я приїхала в Петроград. Через деякий час, в 1932 році Поль Марсель / Павло Русаков закінчив Ленінградську консерваторію, досконало освоївши фортепіано і теорію композицію, і став професійним музикантом. Крім того, Поль / Павло був автором кількох танго, музики до пісень (в тому числі, і до пісні " Гренада ") І ряду вистав, а незабаром став музичним керівником Театру Особливою Далекосхідної Армії. Цілком імовірно, що хтось колись познайомив Павла Олександровича з Клавдією Шульженко, і деякі музикознавці вважають, що саме їй він присвятив свою пісню" Дружба ".

Цілком імовірно, що хтось колись познайомив Павла Олександровича з Клавдією Шульженко, і деякі музикознавці вважають, що саме їй він присвятив свою пісню Дружба

Але практично всі члени сім'ї Русокових потрапили в табори. А2 червня 1937 заарештований і Павла Русакова за якусь контрреволюційну діяльність, додавши в тюрмі ще й звинувачення в замаху на вбивство Кірова. Світила «вишка», але він отримав 10 років виправно-трудових таборів.

Якщо можна так сказати, Марселю / Русакова крупно повезло, коли він як музикант і диригент потрапив в зразковий Музично-драматичний театр Вятлаг НКВД в Кіровській області, де відбував свій термін.

«За високі виробничі показники» Полю Марселю скоротили термін аж на 11 місяців, і після звільнення в 1947 році він приїхав до Воронежа, де до 1949 року працював на посаді диригента в місцевому цирку. А з 1949 по 1956 рік на тій же посаді, але вже в цирку «міста наречених» Іваново. У рідному Ленінграді він зміг повернутися до нормального життя лише після остаточної реабілітації в 1956 році, частково завдяки протекції старого друга Шостаковича. Помер Поль Марсель / Павло Олександрович Русаков після важкої хвороби в 1973 році.

Не можна не згадати фільм "Зимовий вечір у Гаграх"

Отже:

1. автор Поль Марсель / Павло Русаков, який десь по шляху в табір для відбування покарання, якимось чином зблизившись з Володимиром Сидоровим, передав йому свою пісню, попросивши зробити аранжування і вказувати своє авторство, оскільки ярлик «ворога народу» погрожував повним забуттям. За іншими даними, історія передачі пісні могла бути такою. Уже наводилася цитата Вадима Козина про те, що він почув пісню в 1934 році у Владивостоці. У ті ж роки неподалік, в Хабаровську, працював в театрі Павло Русаков. Адже ніхто поки не заперечив можливість того, що Русаков міг написати свою пісню задовго до гастролей Козина по Далекому Сходу, а Сидоров отримав вже готовий шлягер або його ідею прямо з рук автора.

2. пісню придумав Володимир Сидоров - поточний визнається автор. Але тільки тоді вже Поль Марсель, виходить, зробив аранжування для Клавдії Шульженко, що було зафіксовано на єдиному ленінградському випуску платівок. Останнім часом прийнято вважати, що саме Поль Марсель був автором музики до пісні "Дружба". Це підтверджується першим випуском пластинок пісні у виконанні Шульженко із зазначенням його прізвища.

Якщо говорити, що автором музики був Володимир Сидоров, то в даному випадку сумніву викликані тим фактом, що прізвище Сидоров з'явилася на пластинках акурат після арешту Марселя.

Співає Євген Дятлов

В історії з Ізабеллою Юр'євої питань практично немає: якщо прочитати слова, стає зрозумілим, що це дійсно романс-відповідь і зовсім не «исходник». На пластинках вказується Тургель лише для пісні «Про любов і дружбу» - ну і нехай частина мелодії він чесно взяв і змінив, але ж при цьому дуже навіть непогано її аранжував.

via

Оригінал запису і коментарі на LiveInternet.ru

К жив?
Им знаменитий?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация