Історія київського трамвая: цікаві факти

Перший громадський транспорт з'явився в Парижі в 1820-х роках. В 1861 році в місті налічувалося 550 омнібусів, які перевозили щороку до 79 млн осіб. Незабаром відкрилися омнібусні маршрути і в інших передових столицях - Лондоні (1829), Санкт-Петербурзі (1830).

Європейці розвивали, як їм здавалося, перспективний омнібусний сегмент, а в США прозорливі місцеві підприємства інвестували в інноваційну конку - залізницю на кінній тязі. Перші в світі міські залізниці (конка) звели в Балтіморі (1828), Нью-Йорку (1832), Новому Орлеані (1834). Досить швидко новий вид транспорту за рахунок високої рентабельності витіснив омнібуси з вулиць американських міст.

У Російській імперії конка з'явилася в Санкт-Петербурзі (1860) і Москві (1874). На території сучасної України - в Одесі (1880).

Дорогі київські пільговики

Господарі ТКМЗ пільговиків не любили. Міська управа довго домовлялася про надання безкоштовного проїзду в громадському транспорті хоча б для частини службовців. У 1911 році питання було вирішене підписанням особливого договору між містом і правлінням ЗАТ про надання щорічних 420 абонентських квитків працівникам київської адміністрації.

Правління ТКМЗ не наполягає на компенсації вартості проїзних (50 руб. Кожен) з муніципального бюджету. У договорі, складеним юристами ЗАТ, значився цікавіший варіант:

«При викупі р Києвом підприємства трамвая сума вартості виданих квитків ... повинна бути відшкодована Суспільству в десятикратному розмірі».

Залишається тільки гадати, що спонукало Думу затвердити подібні пропозиції.

Пільгові абонементи часто розподілялися по блату, що викликало невдоволення обділених.

«Отримавши відомості, - писав міському голові голова залізничної комісії Рутенберг, - що списки на видачу службовцям в Міському громадському управлінні квитків для безкоштовного проїзду в міському трамваї складені частково за особистими вказівками ... я знімаю з себе всяку відповідальність за вищезгадані списки». Ось вам і древнє прояв корупції.

Незважаючи на те, що квитки видавалися іменні, з наклеєною фотокарткою щасливого власника, службовці управи часто давали покористуватися «кульовим» проїздом друзям і знайомим. Така щедрість могла вилитися в копійку. Вилучені трамвайними контролерами у псевдопільговиків проїзні, згідно з вказівками правління ТКМЗ, не поверталися справжнім власникам.

Історія київського трамвая відображає певні моменти історії самого міста. Перша міська «конка» була побудована в період економічного підйому в кінці ХІХ століття. Трамвайний бум в Києві припадає на період між світовими війнами, а занепад - з 1930-х по 1970-ті роки. І нарешті, деяке відродження інтересу спостерігається в даний час.

Все починалося з конки ...

Перша міська Київська кінна залізниця була побудована в 1890 році. Главою підприємства був Аманд Струве, з яким міська рада 8 липня 1889 уклав договір. Проект передбачав будівництво колії загальною довжиною 26,4 км. Перша колія пролягала по Великій Васильківській. Вона була пущена в експлуатацію 30 липня 1891 р Спочатку маршрут був прокладений по вул. Жандармської (нині Саксаганського) до Деміївки. У серпні лінія була продовжена до готелю "Європейський" на Хрещатику. Як тоді писала газета «Киевлянин», - коні тягли вагончики "витонченої і легкої конструкції з ліхтарями і дзвінками". Один такий вагончик вміщував 20-25 пасажирів.

Перший в Російській імперії електричний трамвай з'явився в Києві в 1892 г. 9 вересня 1891 року розпочали укладати рейки по вул. Олександрівської (нині Грушевського) та Олександрівському узвозу (нині Володимирський) і споруджувати тимчасову електростанцію. Роботи були завершені в квітні 1892 г. 1 червня 1892 почалося пасажирський рух на колії довжиною 1,5 км.

Остання лінія парового трамвая, яка пролягала від Києва до Пуща-Водиці була електрифікована в 1904 р Останню (Кирилівську) "кінну" залізницю електрифікували в 1895 р Наприкінці століття довжина трамвайних ліній в одноколійному обчисленні становила: 66,2 км, з них 49,6 км були електрофікованого.

До 1904 р було споруджено 5 трамвайних парків (Васильківський, Лук'янівський, Олександрівський, Ковальський, Троїцький). У 1904 р було розпочато будівництво Головних трамвайних майстерень (нині завод електротранспорту імені Дзержинського).

В кінці ХІХ - початку ХХ ст. в Києві існувало три самостійних підприємства. Приватна трамвайна лінія, що належить Г. Хойнацького, пролягала від Тріумфальних воріт (нині Повітрофлотський шляхопровід) до дачного селища Святошино. У 1901 р її викупили. Довжина трамвайних колій становила 9,6 км. Лінія була особливо популярною влітку і приносила чималий прибуток. У 1908-1909 рр. Марголін побудував трамвайну лінію в передмісті Деміївка. Довжина становила 4,8 км. Але, напевно, найбільш відомою була приватна лінія, що з'єднала в 1912 г. Киев з Броварами. Загальна її довжина становила 18,14 км.

У 1920 році, під час паливної кризи, трамваями возили дерево з Пуща-Водиці. Тоді трамвайники проклали тимчасову колію до Бучанським болотах.

У роки Другої світової війни трамвайне господарство було сильно пошкоджено. Найбільшому руйнування зазнали Лук'янівський і Шевченківський трамвайні парки. Німці розібрали 30 км трамвайних ліній і 50 км контактного проводу. Трамвай зіграв велике значення в роки війни, саме він доставляв поранених в госпіталі, підвозив хліб до столових.

Київський трамвай відновив свою роботу в 1944 р За даними на 1945, трамвай перевіз - близько 40,7 млн. Пасажирів, а в 1947 - 94 млн. Пасажирів.

Київський трамвай - найперший трамвай в Російській Імперії, прокладений майже на 20 років раніше ніж в Петербурзі і Москві. Перший виробник трамваїв для Києва став німецький завод Pullman. Наймасовішою моделлю трамвая стала чеська "Татра", яка до цих пір служить на київських маршрутах (фото - трамвай 5). До революції в Києві було більше 20 постійних трамвайних маршрутів.

Перший в Російській Імперії електричний трамвай був запущений в 1892 році в Києві, на колишньому Олександрівському узвозі (тепер Володимирський узвіз), що з'єднує історичну частину Подолу з Хрещатиком. Взагалі, залізні рейки на той час були прокладені в багатьох містах світу. Був поширений кінний рейковий трамвай, також були спроби побудувати цивільний транспорт на паровій тязі, але через дискомфорту і достатку диму ця ідея була відкинута на користь електрики. Перший в світі електричний трамвай пройшов в Берліні на початку 1880-х років, будівельником виступила фірма Сіменс - її торгова марка добре відома досі.

Складний рельєф Києва привів до необхідності більш потужного і безпечного міського транспорту на електричній тязі.

З самого моменту виникнення київський електричний трамвай був дивиною і однією з визначних пам'яток міста. Більшість приїжджих і гостей намагалися проїхатися на трамваї кілька разів, а як комерційне підприємство, трамвай виявився надприбутковим і окупив всі вкладення протягом першого року існування.

Бурхливий розвиток трамвая в Києві призвело до того, що на початку 1913 року в місті було вже понад двадцять постійних трамвайних маршрутів. На той час весь трамвайний транспорт перейшов у володіння однією бельгійської компанії, яка бачила в ньому лише джерело прибутку і не робила нічого для розвитку. У зв'язку з цим міська влада в 1915 році заявили про своє право на викуп підприємства, після чого почалися торги: бельгійці завищували ціну, міська дума занижувала. Численні комісії і суди відкладали угоду, а потім настав 1917 рік, революція і громадянська війна.

Бельгійці залишилися ні з чим, а трамвайне сполучення було відновлено лише в 1922 році і до Великої Вітчизняної війни трамвай було основним видом цивільного транспорту в Києві. Після війни і відновлення міста значення трамвая повільно але неухильно падало. З'явилися більш кофортабельние тролейбуси, автобуси, метро.

В даний час міський трамвай втратив своє колишнє значення, відбувається плановий демонтаж більшості ліній, залишиться лише кілька маршрутів, найбільш затребуваних пасажирами: лінія на Пуща - Водиці, швидкісна лінія на Борщагівку. Центр міста і так значно перевантажений транспортом і шумом, так коштів на придбання нових безшумних комфортабельних моделей трамваїв немає.

Сьогодні працює туристичний трамвайний маршрут - по набережній і Подолу в відреставрованому трамвайному вагоні.

Сьогодні працює туристичний трамвайний маршрут - по набережній і Подолу в відреставрованому трамвайному вагоні

Ми в Telegram ! Підписуйся! Читай тільки краще!

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация