Історія ісламу у татар | Сайт присвячений туризму і подорожей. Фотографії, опис місцевості, звіти про походи, легенди, минуле і сьогодення.

Булгарсько-татарська теорія вважає основою татарського народу булгарский етнос

Булгарсько-татарська теорія вважає основою татарського народу булгарский етнос. Булгарські племена, створили в 7 в. на берегах Азовського моря і нижній течії Дону потужне державне об'єднання Велику Булгарію, яке виявилося досить недовговічним і впала під натиском хозар. Велика частина булгар була змушена в кінці 7-го століття откочевать в Поволжі, де вони асимілювали частково угро-фінські і вже проживали тут нечисленні тюркські племінні групи.

У 9 ст. булгари перейшли на осілий спосіб життя і знову, тепер вже на кілька інших засадах відтворили свою державність - з'явилася так звана Волзько-Камська Булгарія.

Починаючи з 10 століття, відбувається асиміляція булгар з кипчакского і огузо-печенежскими племенами, а також з народами мадярів і буртасів. Крім власне булгар, до складу Волзької Булгарії входили башкири і Буртаси. На цій основі і утворився татарський етнос. Одним з найбільш відомих прихильників булгарского появи татарської нації був С.Х.Алішев.

Історія ісламу у татар Історія ісламу у татар

Прийняття ісламу булгарами

Про початок проникнення ісламу в булгарскую середу є чимало відомостей. Можливо, що деякі з них відповідають істині. А деякі заслуговують обґрунтованої критики. Немає підстав для сумніву в тому, що в Булгарії проникали ісламські проповідники.

Автор XII століття Абу-Абдалах Гарнаті писав, що в 9 р хіджри пророк Мухаммед послав в Булгар трьох своїх сподвижників, які нібито чудесним чином зцілили хвору доньку хана і залишалися в Булгар три роки, будували там мечеті і поширювали іслам. Один з цих сподвижників залишився в Булгар і одружився на исцеленной дочки хана Туй-біке.

Поширення Булгарія В ЄВРОПІ Поширення Булгарія В ЄВРОПІ

Однак сумнівно, щоб один з них доставив лист пророка Мухаммеда, написане на азербайджанською мовою, як повідомляють деякі арабські автори. Хоча Шигабутдинов Марджани схильний вірити цьому твердженню, проте він не призводить скільки-небудь переконливих доводів на його користь. Можливо, в даному викладі не настільки важлива достовірність якогось окремого факту. Важливо встановлення тенденції проникнення ісламу в Поволжі з моменту його зародження як світової релігії. В цьому відношенні важливі дані, що містяться в творі Абу Алі Ахмед ібн-Омар Ібн-Руста «Ал-алак ан-Нафиса», написаному в 903-913 рр., Тобто до офіційного прийняття ісламу в Волзької Булгарії в якості державної релігії. Він писав: «Болгари - народ землеробський і обробляє всякого роду зерновий хліб, як-то: пшеницю, ячмінь, просо та інші. Велика частина їх сповідує іслам, і є в селищах мечеті і початкові училища з муедзина і імамами ».

З цілком встановленими цим, булгари прийняли іслам при халіфа Ал-Муктадира. Посилаючись на Шамсутдін ад-Дімашк, Риза Фахретдінов написав такі рядки: «Булгари жили в єдиній державі. Вони всі мусульмани, стали ними при Муктадира. Їх цар послав до Муктадира прохання надіслати вчених для навчання правилам ісламу. Халіф задовольнив його прохання. Після цього з Булгарії приїжджає група людей для здійснення хаджу. Їм надається допомога тваринами і житлом ».
Втім, як би там не було, саме при Айдарі (Алмише) Волзька Булгарія прийняла іслам. І ось як це відбувалося.

Айдар хан листувався з ватажком сакаліба при дворі багдадського халіфа - Назіром, або Навіром, який, імовірно, був вихідцем з Булгара. Лист Айдара, що прийняв остаточне рішення про прийняття ісламу як державної релігії, Ал-Муктадира було передано саме їм. Отримавши його, багдадський халіф направив в волзьких булгар посольство. У складі посольства були Саусан ал-Расі, Текін ал-Турки і Парс ал-сакаліба і секретар посольства Ахмед ібн Фадлан. Халіф ал-Муктадира в питаннях війни і безпеки повністю покладався на сакаліба і тюрків. Особливістю делегації було те, що троє з високопоставлених сановників в його складі самі були вихідцями з Волзького регіону або ж мали до нього безпосереднє відношення. Посол Саусан ал-Расі свого часу брав участь у змові проти халіфа і його від трону відділяв лише один день. Його коріння були пов'язані з берегами Волги. Текін ал-Турки був купцем і торгував залізом. Він був зацікавлений у зв'язках між халіфатом і Булгарією, де вироблялося багато зброї. Наводячи ці факти, сучасний арабський історик Адель совелі Мохаммед Гамаледдін посилається на Абу ал-Райхан Біруні, який писав про нововведення сакаліба у виробництві мечів, і перського автора Ал-Гардізі, що указував на кількість зброї у володіннях булгар і фактах їх участі у багатьох війнах і битвах .

ЗАСНУВАННЯ МІСТА Биляре ЗАСНУВАННЯ МІСТА Биляре

Коротше, волзький регіон для членів посольства був відомою землею. Як зазначає професор Анас Халідом, різноманітні контакти, що встановилися між Булгарія і Багдадом в кінці IX - початку X ст., Не могли виникнути на порожньому місці. Халіфат в цей час, на думку вченого, перебував в значній мірі під владою тюрків. Тюрки інтегрувалися в ісламському суспільстві як його інтелектуалів в релігійно-правової думки, науці, літературі, як чиновники, прості городяни, торговці і воїни. Тюркські загони вперше прийшли до Іраку в складі аббасидського війська з Хорасана в середині VIII ст., А при халіфа Мутасима (833-842) склали кістяк халіфської гвардії. «Тюрки стали опорою для ісламу і захистом для халіфів», «тюрки стали володарями влади і всього світу», - цитує арабських авторів Халідом.

ЗУСТРІЧ ПОСОЛЬСТВА З БАГДАДА ЗУСТРІЧ ПОСОЛЬСТВА З БАГДАДА

Дослідник припускає можливість поетичних перебільшень арабських авторів. Однак факт тісних зв'язків між Багдадом і Булгарія цілком очевидний.
«У числі найбільш важливих цілей звернення царя булгар до Аббасидський халіфат було посилення його військово-політичної влади в регіоні. Але він знав, що халіф не зможе безпосередньо допомогти йому в цій справі, що армія халіфа не зможе дійти до його країни «з-за великої відстані і великих територій, що відокремлюють його від халіфа», як вказав Ібн-Фадлан. Булгарский цар розумів, що політична влада не всесильна без підтримки певними засобами безпеки і в результаті написав халіфа лист, «просячи його побудувати фортецю, де він зможе знайти укриття від інакомислячих царів, своїх супротивників». Так написано сучасними арабськими авторами, що базувалися на численних даних, досі невідомих нашим дослідникам.

Посольство вирушило з Багдада 21 червня 921 р через Середню Азію і прибуло в Великий Булгар 12 травня 922 р Твір Ібн-Фадлана про цю подорож стало безцінним джерелом з вивчення історії Волзької Булгарії і народів, що населяли весь шлях проходження посольства.

В даному випадку інтерес для нас представляє історія перебування посольства в Волзької Булгарії. За добу до прибуття посольства в місто хан послав назустріч йому чотирьох князів, а також своїх братів і синів. Вони зустріли гостей, тримаючи в руках хліб, сіль, м'ясо і просо.

Недалеко від міста посольство була зустрінута самим ханом. Ось як описує цю сцену Ібн-Фадлан: «Побачивши нас, він зійшов з коня й упав ниць, поклоняючись і завдяки великого і могутнього Аллаха. В руці у нього були дирхеми, і він розсипав їх на нас. Він наказав поставити юрти, і ми поселилися в них ».

Церемонія оголошення листи халіфа була урочистою. Було розгорнуто два прапора, привезених посольством, осідлана кінь, надіслана Айдару халіфом. Ельтабара (правителя булгар) одягли в чорний одяг вищих сановників халіфа і наділи на його голову чорний тюрбан. Потім всі присутні заслухали лист халіфа, прочитане Ібн-Фадланом. Після завершення читання все так дружно вигукнули: «Аллах акбар!», Що, кажучи словами самого Ібн-Фадлана, «затремтіла земля». Після цього оточуючі ельтабара люди розсипали на нього дирхеми. Потім Ібн-Фадлан представив цареві і цариці подарунки: пахощі, одягу, перлів. Потім накинув на царицю почесний халат, після чого жінки розсипали на неї дирхеми. На цьому церемонія завершилася. Після неї відбувся урочистий прийом на честь знаменної події. Сам ельтабар сидів в центрі на троні, покритому візантійської парчею. Поруч сиділа дружина. Наближені князі влаштувалися справа, гостей посадили зліва. Сини розташувалися перед ним. Після трапези всі присутні випили з келихів медовий напій - Суджу і розійшлися. Наступні дні були присвячені навчанню жителів Великого Булгара основам ісламу. Наступники Айдара (Альмуша), який прийняв ім'я Габдулли, продовжили їм закладені традиції.

Моління в Великої Булгарії Моління в Великої Булгарії

Скоро Іслам поширюється на всю Булгарії. Однак булгари не відразу забули релігію своїх предків - тенгріанство: поклоніння Тенгрі. Нерідко Аллаха одночасно називали і Тенгрі. Ухвалення Ісламу надало значну роль у духовному консолідації булгар, тому скоро вони об'єдналися і територіально. Хан Алмиш оголосив себе посланником Аллаха на поволзькою землі. Племенам, які підпорядковувалися йому, він погрожував: «Аллах подарував мені Іслам і мусульманська держава, я його раб, але хто противиться мені, до того піду з мечем».

Крім зміцнення в Булгарії державності, Іслам досить швидко посприяв булгарам в розвитку міст, торгівлі і ремесел. Волзька Булгарія встановлює дипломатичні та інші стосунки з ісламськими країнами, які в той час були одними з найбільш розвинених в світі. Таким чином, були створені певні передумови для проникнення наукових і культурних досягнень цих країн в булгар. У 1989-му році мусульмани Поволжя і Приуралля провели святкування 1100-річчя за мусульманським календарем приїзду багдадського посольства ібн Фадлана в волзьких булгар. Вони відвідали руїни стародавнього міста Булгар і зробили намаз в честь булгар - предків татар і перших мусульман в краї.

ПРИЙНЯТТЯ ИСЛАМА Булгарії ПРИЙНЯТТЯ ИСЛАМА Булгарії

Основні віхи прийняття ісламу булгарами

1. 30-ті роки, VIII ст. - перші спроби поширити Іслам серед бурджан, тобто дагестанських Булгар. Ці спроби були зроблені під керівництвом нащадка пророка Мухаммеда шейха Юнуса.

2. 819 рік - вперше правитель Булгарского держави приймає Іслам. Ним виявився правитель Кара Булгара, тобто Західній Булгарії Айдар. Іслам він прийняв від "мулли Шамс, пізніше прийняв прізвисько Башту і відомого в мусульманському світі як Шамс Тебір або Шамс Башту.

3. 855 рік - вперше в історії Булгар вища влада в державі перейшла від Мусульманина до Мусульманину; вперше правитель Булгар перш ніж сісти на трон, помолився в мечеті. Таким правителем виявився старший син Айдара Джілкі.

4. 865 рік - колишнє Булгарское князівство було оголошено царством. Булгарское царство було проголошено Ісламською державою. Його першим правителем був Джілкі, колишній правитель Кара Булгара.

5. 922 рік - рік визнання багдадським халіфом як главою всіх мусульман того часу Волзької Булгарії Ісламським державою.

Булгарського ПІР НА ЧЕСТЬ почесні гості Булгарського ПІР НА ЧЕСТЬ почесні гості

Основні причини того, чому протягом 57 років Волзька Булгарія була визнана з боку халіфа Ісламським державою.

1. З 865 р по 882 р Волзької Булгарією правил Джілкі. Своє царство він проголосив Ісламським державою, однак не вжив кроків, спрямованих на те, щоб багдадський халіф визнав його Ісламським державою. Халіф і не знав про дії і наміри Джілкі.

2. З 882 р по 895 р - час правління сина Джілкі Бат-Угира. Держава, створене Джілкі, стало фактично розпадатися.

3. З 895г. по 925 м - час правління царя Алмиша. Цар Алмиш і зробив реальні кроки, щоб добитися визнання Волзької Булгарії Ісламським державою. Кроки в цьому напрямку:

4. З 901 р по 903 р посольство Алмиша побувало в Багдаді.

5. У 906 р цар Алмиш послав халіфа через купця Мусу дорогі подарунки. По дорозі в Багдад купця розграбували і вбили, а халіфа доповіли, що Булгарська цар Алмиш і його піддані відреклися від істинної віри.

6. У 911 році мулли Абдаллаха вдалося розповісти халіфа про справжній стан справ.

7. У 912 році халіф повернув назад до Багдада Велике посольство, послане їм 911 році в волзьких булгар. Причина: халіфа стало відомо про те, що син київського князя розграбував Мусульманські міста на березі Каспійського моря. Халіфа доповіли, що його пропустив через свою територію правитель Волзької Булгарії цар Алмиш.

8. У 921 році цар Алмиш втретє послав посольство до багдадського халіфа. У тому ж році халіф Джафар аль-Муктадира вдруге послав в волзьких булгар Велике посольство, яке в травні 922 р і прибуло в райони Середнього Поволжя.

СХІДНИЙ МАВЗОЛЕЙ В Великої Булгарії СХІДНИЙ МАВЗОЛЕЙ В Великої Булгарії

Іслам в Золотій Орді

Булгари довго домінували на нинішній території татарського народу. Засноване ними держава, Волзька Булгарія, засноване в 865г. проіснувало до 1236г.

З початку 13 ст. почалося посилення монгольських племен, що мали сильне військо. У 1206г. нойони (вожді) монголів зібралися на курултаї і проголосили ватажка війська Темучина Великим ханом (Чингисханом). На початку 13в. монголи пройшли через багато країн, такі, як Китай, Хорезм, Бухару, Самарканд, Мерв, Іран, Грузію, Вірменію і Азербайджан, заподіявши їм чималі руйнування. У 1223г., Вийшовши в степу Східної Європи, монголи піддають розгрому війська російських і кипчаків на річці Калці. У 1229г. монголи перемогли булгар на річці Яїк (Урал), але не ризикнули піднятися до Волги; в 1232г. вже булгари завдали поразки монголам.

У 1235г. в столиці Монголії Каракорумі на курултаї приймається рішення про завоювання Русі і Булгарії. Ватажком монгольських військ став онук Чингісхана Батий хан. 770 років тому, восени 1236г. 300-тисячне військо монгол перемогло 50-тисячний булгарське військо в їх столиці Биляре.

З 1237г. монголи вторгаються в Русь, захоплюють Рязань, Коломну, Москву, Володимир, Суздаль, Кострому, Ярославль, Углич і ін. міста. У 1240р. взятий Київ. Після цього монголи спробували захопити народи Східної Європи - угорців, поляків, чехів. Але, ослаблені захопленням Русі, вони зупинилися на досягнутому.

РУЙНУВАННЯ Монголії МІСТА Биляре РУЙНУВАННЯ Монголії МІСТА Биляре

На завойованих землях монголи створили державу «Улус Джучі» - по імені старшого сина Чингісхана. Після смерті Джучі належали йому землі захоплює син Джучі Батий хан і в 1242г. створює державу Золоту Орду. Її кордону простягнулися від річки Іртиш на сході до Дністра і Дунаю на заході. На півночі Орда включала російські, булгарские, марійські, мордовські, удмуртські землі і доходили на півдні до Аральського, Каспійського, Азовського і Чорного морів. Столицею Орди був місто Сарай, заснований за особистою вказівкою хана Батия. За описом мандрівника Ібн-Баттута, щоб об'їхати верхи на коні місто, був потрібний весь день. Один з великих і красивих міст світу налічував 75000 чоловік. На колишніх булгарських землях виникли Булгарські і Джукетаускіе князівства, що увійшли до складу Золотої Орди. Частина татар переселяється за Каму, де починається утворення Казанського князівства.

мечеть в селі Алашайка, Марій Ел мечеть в селі Алашайка, Марій Ел

До початку 14 століття монголи сповідували традиційну для своїх предків релігію - язичництво. Молитовні обряди виражалися в поклонінні духам померлих предків як ідолам; вирізалися їх фігури з бронзових пластин. Золота Орда розквітала як в торгово-економічному, так і в політико-ідеологічному відношенні. Для подальшого розквіту державі було необхідно сприйняти сильну релігію своїх сусідів. З цією метою в Орду послідовно запрошуються православні місіонери з Візантії і Русі, католики з Італії, буддійські ченці з Азії. Зваживши переваги всіх релігій, Орда вибирає іслам, оскільки в його складі на той час уже перебували такі мусульманські центри високорозвиненою культури, як Булгар, Крим, Кавказ, Хорезм і ін.

З 1257г. по 1266г. Золотою Ордою правил Берке хан, саме в цей період його держава приймає іслам. Тоді центром мусульманства був Каїр в Єгипті. У ньому з привезених з Поволжя тюркських рабів, в першу чергу, з булгар і кипчаків, формуються війська, які називались «мамлюками» (рабами). Одного разу мамлюк Бейбарс зміг стати султаном в Єгипті. Саме до нього в 1262р. Берке хан посилає посольство, повідомляючи про прийняття Ордою ісламу.

МАЛИЙ МІНАРЕТ В Булгарії МАЛИЙ МІНАРЕТ В Булгарії

Во время правления хана Узбека - з 1312г. по 1342г. - Мусульманська релігія зміцнюється. У цею период в Золотій Орді будують мечеті и медресе, держава начинает займаті гідне місце в мусульманський мире. Примітний мандрівник і історик того часу Ібн Арабшах писав: «Сарай став осередком науки і джерелом благодійників, і в короткий час в ньому набралася добра і здорова частка вчених і знаменитостей, словесників і умільців, до всяких людей заслужених, який подібного не набиралася ні в багатолюдних частинах Єгипту, ні в селах його ». З розвитком релігії в країні починають розвиватися і інші галузі життя - математика і астрономія, історія і географія, медицина і філософія. Особливо швидкими темпами стало розвиватися мовознавство.

В країні кипчаків і булгар перший час писали уйгурскими буквами, в алфавіті якого писали стовпчиками зверху вниз зліва направо. З поширенням ж ісламу в краї все більше починає практикуватися арабське письмо. На куполах, воротах, дверях найважливіших суспільних будівель писали вислови з Корану, уривки зі східної класичної літератури. Арабське письмо наносилось навіть на побутові предмети, аж до посуду. Книги писалися від руки за допомогою очеретяних і пташиного пір'я. Поступово в Поволжі для письма, в тому числі Корану, стали використовувати металеві пір'я.

Ще булгари ввели звичай ставити на могилах кам'яні надгробні пам'ятники. На них арабським шрифтом писалися вислови з Корану, а також ім'я покійного, час його смерті і побажання. На надгробних каменях писали вирізаними і опуклими буквами. У Золотій Орді серед тюркських народів більшість становили булгари і кипчаки. Досить скоро кипчакский мову офіційно стає літературним і державною мовою. З тих пір мови тюркських народів стають близькими і часто розуміються без перекладу.

У Золотій Орді в релігійній сфері ситуація своєї політизованість в певній мірі була схожа з періодом Булгарії. З метою досягнення порядку і благополуччя в країні в Орді навіть в 12-13 століття, під час домінування шаманізму в релігійній сфері, дотримувалася відносна терпимість ісламу. У період же правління хана Узбека сталася справжня ісламізація країни. При цьому в повній мірі не було викоренене і вплив старих вірувань, в тому числі і в середовищі вищої аристократії і самих Джучідов.

У столиці Золотої Орди р Сараї мирно уживалися вчені-богослови різних масхабов, таких, як маликіти і шафіїти, а також різні суфійські громади. Цей релігійний плюралізм при першості ісламу примітний в декількох аспектах. По-перше, ця свобода віросповідань була наслідком етнічного різноманіття. Адже крім уже згадуваних булгар і кипчаків, в Орді довгий час проживали башкири, огузи, хорезмійці, каракалпаки і інші народності. По-друге, це різноманіття було засобом здійснення політичного зміцнення молодої держави: Золота Орда стала суверенною державою в 1242г. і вже через 2-3 десятиліття прийняла іслам. Тому збереглася спадкоємність ісламу, передана Волзької Булгарією Золотій Орді. Таким чином, з 10в. по 16в. іслам залишався державною релігією наших предків.

По-третє, поширення ісламу по північній частині Євразії не супроводжувалося гоніннями на православну церкву. Руських князів навіть була надана можливість утворити православну єпархію в столиці Орди - Сараї в 1263 році. І архієрей цієї церкви, - носить, правда, інша назва, - до сьогоднішнього дня є другим за значимістю особою в ієрархії Російської православної церкви.

СВЯТКУВАННЯ НА ЧЕСТЬ ПРИЙНЯТТЯ ИСЛАМА В Булгарії СВЯТКУВАННЯ НА ЧЕСТЬ ПРИЙНЯТТЯ ИСЛАМА В Булгарії

Іслам в Казанському ханстві

Розпад Золотої Орди вплинув на розвиток булгарських князівств. Це було пов'язано тим, що, коли вони входили до складу єдиного централізованого держави, вони відчували тиск ханської влади, але при цьому були захищені від зовнішніх ворогів. Найбільшою небезпекою відрізнялися набіги новгородських військових дружин, ушкуйніков (ушкуй - велике палубне судно: пірати), а також Московського князівства. У 1399р. росіяни вторглися в Булгарії і всю зиму розоряли її землі, особливо г. Казань.

В кінці 1420-х рр. війська московського воєводи Федора Палецкий-Строкатого захопили і розорили Булгар. Після цього знамените місто перестав бути торгово-економічній та культурно-релігійної столицею регіону. Відомий історик-просвітитель Шигабутдинов Марджани описав подію зміни столиць: «Через численні смут і бід, що обрушилися на Булгарії, її колишнє благополуччя пішло на спад, поступово все це перейшло на Казань, яка і стала спадкоємицею всього цього колишньої величі».

Вигнаний із Золотої Орди колишній хан Улу-Мухаммед із залишками армії в 1438г. прийшов на східні руські землі, влаштувавшись в покинутій частині Нижнього Новгорода. В одному з боїв з військами великого князя московського Василя 2 він потрапив в полон, але був звільнений в Курмиш (нинішня територія Чувашії), куди прибув в 1445. Звідти його армія вирушила на Казань, а в дорозі хан убитий своїм старшим сином Махмутеком. Він убив і правив в Казані князя Алі-бея з династії Алім-бека і Алтин-бека, засновників Старої Казані, і сам захопив владу. Таким чином, в середині 15 ст. в певній частині території Золотої Орди народилося Казанське ханство.

Головна територія ханства простяглася на північних (замовлених) і західних (Гірська сторона) районах Середнього Поволжя. У підпорядкуванні нової держави виявилися сусідні фінно-угорські і тюркські племена і народності: марійці, дмурти, башкири, чуваші і східна мордва. Іслам в Казанському ханстві був панівною релігією. Він мав особливо сприятливі умови для поширення по всьому ханству при ханах Сахіб-Герее і його племінника Сафа-Герее, що правили в першій половині 16 ст. Тоді літописцями відзначено будівництво мечетей, медресе, поширення ісламської літератури тощо.

Широке поширення в Казанському ханстві отримала писемність, заснована на арабському алфавіті, який з'явився ще в Волзької Булгарії в 10в. Абсолютна більшість дітей здобували освіту в мектебе і медресе - початкових і середніх школах. Крім того, існували медресе типу вищої школи, до такого, наприклад, ставилося медресе Сеїд Кул-Шаріфа. Грамота призначалася, головним чином, представникам адміністрації та духовенства. Але і серед інших городян і селян, в першу чергу серед ремісників і торговців з купцями, вона так само мала чимале поширення. Писалися офіційні внутрішньо- і зовнішньополітичні документи, ярлики і книги, ділові папери, епітафії - написи на надгробних каменях, більшість з яких мало сакральний характер, листувалися релігійні книги, в першу чергу Коран. Широке поширення в Казанському ханстві отримала писемність, заснована на арабському алфавіті, який з'явився ще в Волзької Булгарії в 10в

Велич Казані надавала оточена стінами цитадель міста - «царський двір». Тут знаходилися ханський палац, головні мечеті держави і подобу мавзолеїв правителів.

Князь Андрій Курбський так описував центр міста: «Від Казані річки гора така висока, що навіть дивитися незручно: на ній же град варто і палати царські і мечеті, дуже високі, білокам'яні, де померлі царі клалися». Головною мечеттю міста вважалася згадана мечеть Кул-Шаріфа. Після взяття Казані російським військом Івана Грозного в 1552г. на цьому місці, ймовірно, частково з використанням старих стін, була побудована церква Кипріяна і Устини.

Центральна мечеть міста була дуже багата прикрашена, мала 8 мінаретів і була аналогічна нинішній однойменної мечеті. При мечеті функціонувало знамените медресе. На центральному пагорбі міста знаходилися також високі будинки знаті і інші мечеті. Поруч з ханським двором на березі річки Казанки стояла мечеть під назвою Нур-Алі (Муралеевой). Безпосередньо за стінами міста починалися великі слободи. За Булаков перебувала велика Кураішева слобода з відомою Отучева мечеттю і прилеглим до нього кладовищем. Пишне оздоблення будівель, кахельні куполи мечетей і витягнуті до неба кам'яні мінарети надавали столиці ханства неповторний вигляд. Цей східний колорит Казані став її відмінною рисою для всього регіону, своєрідною «візитною карткою».

Казанське ханство було феодальним державою. Правителем в ньому був хан, але його влада обмежував державний рада - диван, що складався з чотирьох емірів самих знатних родів ханства - Карачі. Вони стежили за надходженням податків до скарбниці і їх витрачанням, керували місцевою адміністрацією, військовими справами. Однією з основних функцій емірів була дипломатія, в першу чергу релігійні взаємовідносинами з сусідніми ісламськими державами, яка визначала всі інші їхні стосунки - політико-адміністративні, торгово-економічні, культурно-освітні тощо В цьому випадку казанці називали себе «татарами» або «мусульманами».

Вищий шар знаті становили найбагатші еміри і беки, головними землевласниками були мурзи і улани. За всі привілеї вони були зобов'язані служити у війську емірів.

Казанське ханство переживало свій розквіт протягом цілого століття - з середини 15 по середину 16 ст. Але після цього в 1552г. відбулася подія, яка визначила розвиток татарського етносу і релігії Іслам практично на півтисячоліття. Восени цього року війська Івана 4 Грозного захопили Казань і все ханство в цілому.

СТАТТІ ПРО давні булгари, А ТАКОЖ татарського ЛЕГЕНДИ, ПЕРЕКАЗИ І ІСТОРИЧНІ ФАКТИ ПО РЕСПУБЛІЦІ ТАТАРСТАН:

Казань мусульманська - мечеті і історичні місця Казані !

Історія Татарстану (Волзька Булгарія, Казанське ханство )

Озеро Кара-Куль - легенда про стародавнього Змія

Стаття про легендарний Заволзький вал !

Розповідь про Стародавній Булгар

Про легендарне булгарське городище Джукетау .

Про древній Сувар .

Стародавні історії та перекази про Позові-Казанське городище - Камаева .

Перекази і легенди древнього міста Біляри .

Легенди та історії про Казані .

СТАТТЯ ПРО ТАТАРСЬКИЙ НАРОД - ТУТ!

ПРО СТАРУ Казанського ДОРОГУ - ГАЛИЦЬКИЙ тракт!

Історія завоювання Казані Царем Іваном Грозним і період Черемісскіх воєн

Параньгінского татари, традиції ісламу, мечеті - тут!

_____________________________________________________________________________________________________________________________

ДЖЕРЕЛО ІНФОРМАЦІЇ І ФОТО:

Рустем Хузин.

З книги Індуса Тагірова "Історія національної державності татарського народу і Татарстану".

Рінат Хабібуллін

З.З. Міфтахов.

Олег Леонтьєв.

http://www.tatar-islam.ru/

http://huzur.ru/tarix/prinyatie-islama-bulgarami-kotoryie-yavlyayutsya-odnimi-iz-predkov-sovremennyix-tatar.html

http://www.rtkorr.com/imgs-news/author/

http://huzinrustem.ru/data/media/

http://bulgar-portal.ru/storage/history/

http://www.bolgar.info/news_132.php

http://rusdora03.h1.ru/Bulgo-Lector/Miftakhov-Bulga-09.htm

http://arts.in.ua/artists/Veld1349/

_

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация