Історія грошей. Походження грошей в Росії і в світі

  1. Історія грошей в Росії
  2. Якими були перші асигнації?
  3. Як були захищені нові асигнації?
  4. Які гроші були в СРСР?
  5. Суть грошової реформи
  6. Яке завдання поставило в той час уряд перед Держзнаком?
  7. Звідки в світі з'явилися розглядаються засоби розрахунку?
  8. Що раніше служило засобом обігу та заощадження, а також мірою вартості?
  9. Історія розвитку грошей у всьому світі
  10. Що таке кредитні гроші?

Гроші виникли в результаті вельми тривалої, точніше сказати, тисячолітньої практики торгівлі і відповідного обміну продуктами. Протягом всього існування людства була перепробувала не одна сотня видів грошей, поки не знайшлося найбільш вигідного і зручного випадку їх подання, а саме металевого.

Історія грошей в Росії

Монетну звернення в Київській Русі датується IX-X століттями, а стрімкий розвиток їх карбування почалося після процесу створення централізованого Російської держави, а саме в XV столітті. Трохи пізніше з'явилися паперові гроші, які вперше були виготовлені китайцями. Їх докладний опис стало відомо завдяки знаменитому італійському мандрівникові на ім'я Марко Поло, який відвідав Китай наприкінці XIII століття.

Російські гроші, історія випуску яких йде в далекі часи царювання Катерини II, точніше в 1769 рік, іменувалися асигнаціями. Вони більше виступали в якості банківських зобов'язань, зокрема розписок, що забезпечують отримання монет.

Папір для грошей випускалася спочатку на Красносельський мануфактурі, а пізніше - в Царському селі. Вже тоді на ній були присутні водяні знаки. Друк асигнацій проводилася в Сенатській друкарні.

Якими були перші асигнації?

Історія грошей в Росії вищевказаного періоду свідчить про те, що їх якість була нижчою за середню через погану паперу і неналежного поліграфічного виконання (зображення, яке необхідно було надрукувати, складалося переважно з нумерації і тексту). Це спричинило за собою ряд підробок. Значна кількість фальшивих асигнацій виготовив Наполеон II на спеціально привезеному верстаті за часів вторгнення на російські землі.

Історія грошей 1814-1815 років зафіксувала різке зниження курсу російського паперового рубля: він прирівнювався до 20 копійкам. У зв'язку з цим міністр фінансів того часу Д. Гур'єв надав Олександру I офіційну доповідь, який вказує на необхідність негайної заміни наявних асигнацій і формування особливого установи, що виготовляє паперові гроші.

Отримавши схвалення від імператора, міністр фінансів звернувся до генерал-лейтенанту А. А. Бетанкур з приводу обговорення умов і способів виготовлення нових фінансових знаків. Останній, в свою чергу, розробив проект по організації нововведеного папероробної і, відповідно, типографського виробництва, яке потім назвали «Експедицією заготовляння державних паперів». З моменту її створення і почався випуск повноцінних якісних паперових грошей.

Як були захищені нові асигнації?

Історія грошей (в даному випадку - паперових) розкриває факти їх виготовлення Експедицією в 1818-1819 роках за розробленими зразкам Хованського і Бетанкур. Випускалися банкноти номіналом в 5, 10, 25, 50 і 100 рублів. Основним бар'єром для підробки виступили водяні знаки, які відтворюють портрети і картини відомих російських художників.

На кожній стороні купюр висвічується спеціальний текст, наприклад «Державна банківська сторублевий асигнація». Дані малюнки виконували гравери. Щоб ускладнити зображення і значно підвищити якість банкнот, Експедиція запрошувала виключно талановитих майстрів і художників, таких як Г. Скамони, Я. Рейхель, А. Зауервейд. Поступово були задіяні нові технології і машини.

Які гроші були в СРСР?

Російські гроші, історія походження яких описує і радянських часів, виступали переважно результатом так званого місцевого фінансового творчості, а саме різного роду сурогатами справжніх грошей, які випускалися місцевими органами влади. Це відбувалося з огляду на те, що Громадянська війна дуже ускладнила або виключила взагалі їх доставку з центру країни до її околиць.

Здійснювалося це або зі схвалення уряду РРФСР, або самовільно. Звичайно, такі гроші мали дуже низьку якість, але вони були необхідною ланкою, що забезпечує економічну сторону життя околиць країни. Урядом РРФСР був санкціонований процес тимчасового випуску грошових знаків на Уралі, в Середній Азії і Сибіру.

У районах, які захопили інтервенти і білогвардійці, також з'явилися місцеві гроші, відмітними характеристиками яких виступали ілюстрації історичних пам'яток Росії. Наприклад, на купюрах Юденича зображувався всім відомий Мідний вершник, на денікінських банкнотах - будівля Петроградського Адміралтейства і Московського кремля, на врангелівських - пам'ятник р Новгорода «Тисячоліття Росії».

Суть грошової реформи

По завершенні Громадянської війни в обігу вже було значну кількість грошей і відповідних сурогатів. Ситуація, що склалася диктувала необхідність термінового підвищення курсу рубля, для чого була проведена грошова реформа, за результатами якої здійснювався випуск банківських квитків, зокрема червінців. Їм надавалося золотий вміст. Так, один червонець був еквівалентний десятирублевой золотій монеті з дореволюційної карбуванням. Квитки на чверть підкріплювалися золотом, а на три чверті - легкореалізуемимі векселями і товарами.

Таким чином, російські гроші, історія походження яких налічує не одну сотню років, вперше після закінчення Жовтневої революції набули вигляду твердої валюти, якою виступив червонець. Однак паралельно йому в обігу перебували і знецінені радянські гроші.

Яке завдання поставило в той час уряд перед Держзнаком?

Історія грошей тієї епохи розкриває факти стосовно доручення уряду щодо створення принципово нових грошових знаків, на яких мають бути присутні образи простих людей радянської епохи: робітників, селян, червоноармійців. Їх портрети були замовлені знаменитому скульптору І. Шадра. Він створив, а художники Держзнаку втілили в гравюрі необхідні зображення таких представників Країни Рад, як сіяч, робочий, коваль-молотобоєць і червоноармієць, які згодом були розмножені багатомільйонними екземплярами абсолютно нових марок і грошових знаків. Значний внесок у цей процес зробив художник І. І. Дубасов. З 1961 року була канонізована ідея втілення величі СРСР за допомогою передачі образу В. І. Леніна, портрет якого став постійним елементом графіки на купюрах. Таким чином, вже стає зрозумілим, що історія розвитку грошей в Росії носить етапний характер.

Звідки в світі з'явилися розглядаються засоби розрахунку?

Як вже говорилося раніше, історія грошей (зокрема металевих) починається в Китаї, приблизно в VII столітті до н. е. Паперові купюри поширилися пізніше, а саме в VIII столітті н. е.

Їх прототипом виступали особливі розписки, які або видавалися під заставу цінностей, що здаються на зберігання в спеціально організовані для цього лавки, або свідчили про сплачені податки, що знаходяться на відповідних рахунках, які розміщувалися в центрах кожної провінції.

Їх прототипом виступали особливі розписки, які або видавалися під заставу цінностей, що здаються на зберігання в спеціально організовані для цього лавки, або свідчили про сплачені податки, що знаходяться на відповідних рахунках, які розміщувалися в центрах кожної провінції

У XIII столітті Чингісхан вільно обмінював паперові гроші на золото, через що їх підробка приносила істотні доходи, але при цьому вважалася вельми тяжким злочином. А до 1500 року уряд Китаю був змушений зупинити емісію банкнот, з огляду на супутніх труднощів, пов'язаних з їх надмірною випуском і високим рівнем інфляції. Однак вже існували в той час китайські приватні банки продовжували випускати паперові купюри.

Що раніше служило засобом обігу та заощадження, а також мірою вартості?

Історія появи грошей свідчить про те, що в різні епохи і в різних частинах земної кулі цінними засобами обміну виступали і пір'я, і ​​раковини, і злитки металів, і худобу, і боби какао, і т. П. У США 18 століття позначився тим, що в штатах роль грошових знаків грали вампуми, тобто намиста індіанців, а також розписки, що демонструють якісну і числову складову тютюну або шкури тварин.

Історія розвитку грошей у всьому світі

Приблизна хронологія появи грошових знаків:

  • Близько 3-2 тисяч років до нашої ери виникають перші "банки" в Месопотамії. Вони були палацами і храмами місцевих правителів. Там надавалися послуги стосовно безпечного зберігання товарів.
  • Приблизно в 2250 р. До н.е. е. правителі Каппадокії (сьогодні територія Туреччини) вперше почали надавати гарантії якості і ваги золотих і срібних злитків, які виступають в ролі грошей.
  • Приблизно в 1200 році до нашої ери з'явився китайський ієрогліф, який трактує як «гроші». Їм позначалися черепашки каурі, які виступали універсальним платіжним засобом.
  • Близько 1000-500 років до нашої ери в Китаї виникли прототипи грошей, зокрема шматочки металу, що мають форму лопат, ножів або мотик, які раніше застосовувалися як засоби обміну.
  • Приблизно в 640-630 рр. до н. е. в Лідії були винайдені гроші, вже наближені до сучасних. Монети мали круглу форму і складалися з електрона, сплаву золота і срібла. Приблизно в той же час в Китаї почалося карбування монет із заліза.
  • У 500 році до н.е. спартанський законодавець Лікурга заборонив ходіння срібних і золотих монет. Робилося це з метою обмеження діяльності іноземних торговців. Було виготовлено великі і важкі монети, що не конвертувалися.
  • 910 рік ознаменувався масовим випуском паперових грошей в Китаї.
  • 1156 рік позначився першим офіційним контрактом стосовно курсів обміну валют, укладеним між генуезькі купці і Візантією.
  • У 12 столітті в північній Італії відкрилося велика кількість приватних банкірських будинків.
  • У 1440 році Іоганн Гутенберг створив друкарський верстат, що призначався для виготовлення книг. Але його стали застосовувати для друку паперових грошей.
  • 1649 рік був знаменитий тим, що англійські, французькі та голландські банки здійснили випуск чеків, подібних сучасним.
  • У 1661 році відкрився Банк Швеції - перша державна центральна фінансова організація в світі.
  • У 1824 році в США виникла система банківського клірингу. Ось основні моменти, якими характеризується історія грошей в світі.

Ось основні моменти, якими характеризується історія грошей в світі

Що таке кредитні гроші?

Вони носять назву IOY-money, що перекладається як «я повинен вам гроші». Це боргове зобов'язання або Центробанку, або приватного економічного суб'єкта. Історія кредитних грошей зводиться до виникнення їх в трьох паперових формах, а саме:

  • вексель;
  • банкнота;
  • чек.

Вони стають засобом накопичення внаслідок вилучення з обігу золота і припинення розміну на нього банкнот.

Як були захищені нові асигнації?
Які гроші були в СРСР?
Звідки в світі з'явилися розглядаються засоби розрахунку?
Що раніше служило засобом обігу та заощадження, а також мірою вартості?
Якими були перші асигнації?
Як були захищені нові асигнації?
Які гроші були в СРСР?
Яке завдання поставило в той час уряд перед Держзнаком?
Звідки в світі з'явилися розглядаються засоби розрахунку?
Що раніше служило засобом обігу та заощадження, а також мірою вартості?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация