Історія нашого Рубля

Один рубль 1998 року

Один рубль 1998 року

перший рубль

перший рубль

перша копійка

перша копійка

копійка 1716 року

копійка 1716 року

Російський рубль 1654 року

Російський рубль 1654 року

Царські сто рублів "Катруся"

Царські сто рублів Катруся

Царські 500 рублів "Петрику"

Царські 500 рублів Петрику

Рубль 1919 року

Рубль 1919 року

радянські рублі

радянські рублі

Один рубль 1961 року

Рубль.

Сьогодні в Росії, коли ми йдемо в магазин, то розплачуємося за покупку рублями. Важко уявити, що колись цієї грошової одиниці не було. Не тільки паперових сторублёвок, п'ятисоток і тисяч, звичних сірих монеток, а й взагалі самого поняття - «рубль».

Слово і поняття «рубль» вперше зустрічається в грамотах XIII століття в Новгородському князівстві і позначає частину гривні - срібного злитка. І довгий час рублями називали не монети і купюри, як сьогодні, а золоті або срібні злитки, в формі палички або бруска.

Від бруска до монеті

У другій половині XIV століття в Московському князівстві з'явилися дрібні срібні монети, які називали грошима. Одна монета, гріш, важила 0,34 г. Двісті таких монеток становили московський розрахунковий рубль. Незабаром в інших руських князівствах теж почали карбувати гроші, але вони були іншого ваги. Найбільшого поширення набула «новгородка» - гріш, яку чеканили в Новгороді. Вона була в два рази важче московської - важила 0,68 г. Так що новгородських грошей в рублі було 100. На московській монеті зображували вершника з шаблею, а на новгородській - вершника зі списом, тому незабаром «Новгородка» стали I називати копійкою. Отже, 100 копійок | дорівнювали I рубля. Але самого рубля у вигляді монети все ще не було! Перша монета, на якій було слово «рубель», з'явилася лише в 1654 році, за царя Олексія Михайловича. Але от халепа! У цій монеті було менше срібла, ніж в 100 копійках. Практично за I рубль давали 64 копійки, і люди вважали за краще користуватися «начётним рублем» - в папір загортали 100 копійок і виходила така собі «ковбаска» з дрібних монет. Так що перша рублева монета прожила недовго - всього півтора року.

Срібло, папір і золото

Відновив карбування рублевих монет Петро I в 1704 році, і з того моменту вона практично не припинялася. Однак в різні періоди рубль міняв і свою зовнішність, і навіть вартість. Спочатку це були монети вагою 28 г, в яких чистого срібла містилося 25-26 м Поступово кількість срібла знижувалося і досягло 18 м Але рубль все-таки називався срібним. В цей же час копійки стали мідними. У 1769 році в Росії, для фінансування війни з Туреччиною, стали випускати паперові рублі - асигнації. Виглядали вони зовсім не так, як сучасні гроші. Сьогодні ми їх порівняли б з подячної грамотою або листом. Наприклад, на 25-рублевої асигнації було написано: «Об'явітелю цього асигнації платить Державний Асигнаційний Банк ходячою монетою 25 рублів», стояли підписи керуючого і касира. На початку XIX століття асигнації стали горизонтального формату, але зберігали той же зміст і великий розмір. У народі асигнації різних номіналів відразу отримали назви за кольором паперу. Наприклад, 5 рублів називали «синенькая», «синиця» або «синюха», десять - «червоненька», а 100 - «райдужна». Однак цінність таких паперів неухильно падала. До 1815 році за паперовий рубль давали 20 мідних копійок. До того ж з'явилося багато підроблених асигнацій, які іноді виглядали навіть переконливіше справжніх. У 1897-1899 роках міністр фінансів Росії Сергій Вітте провів грошову реформу. Тоді з'явився золотий рубль. Власне, одного рубля золотом не було, а були п'яти-, семи з половиною, десяти- і пятнадцатірублёвие монети. Але паперові гроші не зникли, продовжували користуватися асигнаціями в 5, 10, 25, 100 і 500 рублів. Проіснувала ця ситуація недовго, до Першої світової війни.

радянський рубль

Перший радянський рубль з'явився на світ 1919 року і мав вигляд кредитного квитка. Він мав золоте забезпечення, але обміняти рублі на золото було неможливо. Дизайн більшості радянських купюр розробив видатний російський гравер і художник Іван Дубасов. У різні періоди радянської влади гроші виглядали по-різному, але завжди це були нікелеві монети: I копійка, 2,3,5, 10, 15,20,25,50 копійок і I рубль - і паперові купюри: I рубль, 3, 5,10,25,50 і 100 рублів. У 1991 році з'явилися паперові гроші в 200,500 і 1000 рублів. Колірна гамма радянських і царських грошей були дуже схожі. Тільки в царській Росії на асигнаціях поміщали портрети імператорів і імператриць, а на радянських - спочатку зображення селян, робітників, червоноармійців, а потім портрет Леніна. Царська сторублёвка носила ласкаве народна назва «Катруся» - по портрету Катерини II, а 500 рублів з Петром I - відповідно, «Петрику».

Слово «рубль» пов'язане з дієсловом «рубати». Є кілька версій. Чи то це частина, тобто обрубок, гривні, то чи злиток з зарубками, чи то злиток з «швом», рубцем, оскільки при виготовленні срібло заливали в форму в два прийоми.

російські рублі

У 1990-х роках, з розпадом СРСР почав змінюватися і вигляд рублів. З'явилися монети в 5 і 10 рублів, а в 2006 році - купюра в 5000 рублів. На паперових грошах Російської Федерації зображені пам'ятки міст Росії: на 5 рублях - Новгород, на 10 - Красноярськ, на 50 - Санкт-Петербург, на 100 - Москва, на 500 - Архангельськ, на 1000 - Ярославль, на 5000 - Хабаровськ.

ЦЕ ЦІКАВО

МЕНШЕ КОПІЙКИ!

Слово «гроші» походять від назви старовинної дрібної монетки «гріш», яка з часом перетворилася на копійку. Але виявляється в XVIII-XIX століттях були і більш дрібні гроші: Уг копійки, або грошик, полушка - V4 копійки і навіть полуполушкі - 1/8 копійки.

Для того, щоб залишити коментар необхідно зареєструватися , або ввійти на сайт під своїм логіном і паролем
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация