Історія паперових грошей в царської Росії

  1. перші згадки
  2. Екатеріненкі
  3. Кредитні квитки

Головною причиною введення в обіг паперових грошей були збільшені потреби в готівки, яких не могли покрити наявні в скарбниці запаси дорогоцінних металів. Історія паперових грошей в Росії почалася точно так же, як і в більшості інших країн - з браку грошей в казні.

Історія паперових грошей в Росії почалася точно так же, як і в більшості інших країн - з браку грошей в казні

перші згадки

Першою про можливість введення паперових грошей задумалася вже Єлизавета Петрівна в 40-х рр. XVIII століття. Однак ідея, будучи винесеної на обговорення в Сенаті, здалася передчасною і далі обговорення не пішла. Знову до неї повернулися через 50 років, коли розміри внутрішнього боргу в країні досягли страхітливою на той час цифри - 4 млн.

Петро III мав намір за допомогою паперових грошей розрахуватися з кредиторами, так як начеканіть монет на 4 млн. Було просто неможливо в стислі терміни. Однак, він встиг тільки видати відповідний указ в 1762 р Були виготовлені пробні зразки банкнот, коли в країні стався переворот, Петро III був убитий, а престол зайняла Катерина II.

Екатеріненкі

Фактично з часу правління Катерини II історія паперових грошей в Росії і починає свій відлік. Вона видала спеціальний маніфест, в якому стверджувала ряд основоположних нововведень: створювалися два державні банки, в обов'язок яких входило не тільки виробництво паперових грошей, але і їх обмін на мідні монети.

З точки зору виробництва грошей введення паперових банкнот було дуже вигідним, так як вартість паперу була набагато нижче ціни міді. Банкноти в порівнянні з металевими грошима було не тільки дешево виробляти, а й набагато легше транспортувати. Оскільки гроші швидко увійшли в ужиток і стали користуватися довірою у населення, банки дуже скоро стали брати відсоток з операцій з обміну.

Перші успішні кроки на шляху випуску паперових грошей швидко змінилися негативними наслідками від їх непомірного випуску. В цьому історія паперових грошей в Росії нічим не відрізняється від історії інших країн. Гроші дуже швидко втрачали в ціні, так як друкувалися без оглядки на їх реальне матеріальне забезпечення.

Кредитні квитки

При Миколі I були в обігу єкатерининські асигнації, срібні рублі, а також кредитні і депозитні квитки, які спочатку не призначалися на роль грошей, але після указу 1841 офіційно ними стали.

У 1843 році всі ці види грошей були замінені на єдиний державний кредитний білет. Паперові гроші попередніх випусків були повністю замінені відповідно до затвердженого курсом обміну.

Наступним етапом в еволюції паперових грошей стала заміна срібного забезпечення рубля на золоте. Тільки цей захід могла утвердити довіру до російської грошової одиниці. Золоті монети все менше перебували у вільному обігу. Їх витісняли срібні монети і паперові гроші, а золото зберігалося в скарбниці, будучи найвагомішим матеріальним забезпеченням цінності національної валюти.

Великих успіхів національної валюти були підірвані в ході Першої Світової війни і що послідувала революції 1905 року. Повалення царизму в Росії призвело до появи нових паперових грошей, випуском яких зайнялися радянська влада.

Гроші Царської Росії - відео

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация