Історія появи паперових грошей

Сьогодні світ важко уявити без паперових купюр, хоча поступово грошові операції переходять у віртуальну область

Сьогодні світ важко уявити без паперових купюр, хоча поступово грошові операції переходять у віртуальну область. Хто знає, чи замінять електронні гроші реально ходять, і чи відбудеться взагалі цей процес. До паперовим платіжним засобам ми звикли і перестали ставити собі питання, звідки ж вони з'явилися. Виявляється першою країною, яка ввела в обіг гроші, надруковані на папері, був Китай, це так само є одним з цікавих фактів про Китай. Піднебесна подарувала світові не тільки фарфор, порох, компас і багато інших корисних відкриття, але ще і подала приклад у використанні паперових купюр.

Про те, що найраніша монета, що має масове ходіння, з'явилася в Китаї, доводять знахідки з нерозгаданих таємниць світу в китайській гробниці, що має вік більше трьох тисяч років. За результатами досліджень, знайдені серед поховань 11 століття до н.е. предмети є грошима. Старовинні монети, виготовлені зі срібла і золота, мають круглу форму, а в середині квадратний отвір. Вони були визнані стандартної грошовою валютою Китаю. Металеві гроші були надійним засобом торгівлі, їх було важко підробити. Але з ними була пов'язана і невелика складність: при наявності великого фінансового запасу, його складно було носити з собою. Багатіям доводилося спеціально наймати вози, щоб переміщати власні заощадження. Ось тоді китайське суспільство придумало «цзяоцзи» - офіційні папери, які підтверджували наявність грошей і їх кількість. Справа в тому, що на допомогу багатим людям прийшли заклади, що пропонують послуги зі зберігання грошей. З їх допомогою держава могла контролювати економічну ситуацію, а люди - зберігати накопичення. Так з'явилися перші організації, що нагадують сучасні банки. Господарі цих «банків» і їх клієнти помітили зручність у використанні видаються паперів, що призвело до появи перших офіційних паперових грошей. Цей період припадає на правління династії Сун, яка очолювала Китай в X столітті.

Паперова валюта стала зручним засобом проведення торгових операцій, прийшовши на заміну важким перфорованим металевим грошам. Завдяки «грошової революції» країна рвонула вперед у порівнянні з іншими державами того часу. Гроші друкувалися в чотирьох різних регіонах Китаю, для їх виробництва використовувалися кольорові чорнила, за допомогою яких на папір наносилися малюнки із зображенням життя імператорів або пейзажі тодішньої імперії. З огляду на, що заміна металу на папір могла привести до збільшення фальшивомонетників, влади придумували способи захисту: виробляли складні барвники, наносили індивідуальні друку, які важко було підробити, а на самих банкнотах писали застереження і покарання тих, хто буде спійманий за підробку грошей.

Гроші 10 століття носили назву цзяоцзи і були законним засобом проведення різних торгових операцій, що проводяться по всій імперії. Існувало всього два грошових номіналу - «1» і «100». Проіснувала така валюта до 1279 року, до завоювання китайських земель монголами. Вона прийшла в забуття на цілих 10 років. Але потім, з моменту правління династії Юань, паперові купюри знову увійшли в ужиток, але стали називатися «чао». Тоді ж в Китаї побував мандрівник Марко Поло. Він перший побачив паперові гроші і, здивувавшись такому відкриттю, привіз кілька купюр в Європу.

З причини втрати контролю над золотим запасом країни, гроші стали знецінюватися, країну спіткала інфляція і економічний спад. Усі наступні китайські правителі, починаючи з 14 століття, вважали за краще використовувати срібло і золото, і банкноти зникли з ужитку аж до кінця 19 століття. Тільки тоді в Китаї знову почали друкувати грошові банкноти, які отримали назву «юань».

джерело

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация