Історія шоколаду

  1. Найдавніша історія шоколаду
  2. Давня історія шоколаду
  3. легенди ацтеків
  4. Історія шоколаду в середні століття. підкорення Європи
  5. Сучасна історія шоколаду
  6. Перша шоколадна плитка
  7. Розквіт шоколадної індустрії
  8. Створення білого і молочного шоколаду
  9. Історія шоколаду в Росії

Історія шоколаду: від древніх цивілізацій до наших днів. Легенди ацтеків, народження і розквіт шоколадної індустрії в Європі, цікаві факти з історії шоколаду.

Історія появи шоколаду нерозривно пов'язана з зародженням перших цивілізацій. Найдавніше ласощі пройшло шлях від гіркого ацтекського напою до солодкого європейського десерту, що в 19 столітті прийняв звичне для нас твердий стан, а сьогодні є одним з найпопулярніших кондитерських виробів в світі.

Найдавніша історія шоколаду

Історія шоколаду почалася більше 3 тисяч років тому на благодатних низовинах Мексиканської затоки, де зародилася цивілізація індіанців ольмеків . Про життя цього народу збереглося дуже мало свідчень, але вчені вважають, що саме в мові ольмеків вперше з'явилося слово «kakawa». Так стародавні індійці називали напій з товчених какао-бобів, розбавлених холодною водою.

Після зникнення цивілізації ольмеків на території сучасної Мексики влаштувалися індіанці майя. Вони вважали какао-дерево якимось божеством, а його зерен приписували магічні властивості. У стародавніх мексиканців навіть був свій покровитель - какао-бог, якому молилися в храмах жерці.

Це цікаво! Індіанці використовували какао-боби як розмінну монету: за 10 плодів какао-дерева можна було купити кролика, а за 100 - раба.

Перші плантації какао

Какао-дерева росли в достатку, тому тривалий час майя їх не культивували. Правда, напій з їх насіння вважався розкішшю, доступною тільки для обраних - жерців, батьків племені і найдостойніших воїнів.

До 6 століття н.е. цивілізація майя досягла свого розквіту. Важко повірити, що цієї нечисленної народності вдалося побудувати цілі міста, з замками-пірамідами, що за своєю архітектурою перевершували пам'ятники античного світу. В цей час були закладені і перші плантації какао.

Давня історія шоколаду

До 10 століття н.е. культура майя занепала. А через два століття на території Мексики утворилася потужна імперія ацтеків. Плантації какао вони, зрозуміло, не залишили без уваги, і з кожним роком какао-дерева давали все більший і більший урожай.

На рубежі 14-15 століть ацтеки завоювали область Xoconochco, отримавши доступ до кращих плантаціях какао. Якщо вірити легенді, в палаці Nezahualcoyotl за рік споживали близько 500 мішків какао-бобів, а склад вождя ацтеків Монтесуми вміщував десятки тисяч мішків з какао.

легенди ацтеків

Легенда про райський сад чарівника Кветцалькоатля

Історія походження шоколаду овіяна безліччю таємниць і легенд. Ацтеки вірили, що насіння какао потрапили до них з раю, а плоди священного дерева - це їжа небожителів, від якої виходить мудрість і сила. Про божественне напої з какао-бобів вони склали чимало красивих легенд. Одна з них розповідає про чарівника Кветцалькоатль, що нібито жив серед цього народу і посадив сад з дерев какао. Напій, який люди стали готувати з плодів какао-дерева, зціляв їх душі і тіла. Кветцалькоатль так загордився результатами своєї праці, що був покараний богами позбавленням розуму. У нападі божевілля він зруйнував свій райський сад. Але одне-єдине деревце вижило, і з тих пір дарує людям радість.

Легенда про улюблений напій Монтесуми

Це переказ свідчить, що вождь стародавніх індійців так любив напій з плодів какао-дерева, що щодня випивав по 50 маленьких чашок цих ласощів. Для Монтесуми чоколатль (від choco - «піна» і latl - «вода»), як називали його стародавні індійці, готували за особливим рецептом: какао-боби смажили, розтирали з зернами молочної кукурудзи, додавали в цю масу солодкий сік агави, мед і ваніль. Подавали чоколатль в золотих чарочка, прикрашених дорогоцінними каменями.

Знищення цивілізації майя

Індіанці так вірили в ці перекази, що взяли розважливого і кровожерного іспанського конкістадора Ернана Кортеса, що в 1519 році приїхав в Теночтітлан (древню столицю Мексики), за який повернувся з неба бога Кветцалькоатля. Золотом та іншими скарбами обдарував Кортеса Монтесума. Але жорстокий іспанець кривавими слідами пройшовся по мексиканській землі. Іспанці розграбували палац Монтесуми, а індіанських вождів під тортурами змусили навчити їх таїнств приготування шоколадного напою. Після цього підступний і жорстокий Кортес наказав знищити всіх жерців, що знали цей секрет.

Історія шоколаду в середні століття. підкорення Європи

Знайомство іспанців з шоколадом

Повернувшись до Іспанії, Кортес попрямував до короля, що багато чув про злодіяння жорстокого конкістадора. Але Кортесу вдалося умилостивити монарха приготованим з дивовижного заморського продукту напоєм. Потрібно сказати, що іспанці змінили існуючий століттями рецепт шоколаду: в занадто гіркий ацтекскій чоколатль вони почали додавати корицю, тростинний цукор і мускатний горіх. Іспанці понад півстоліття зберігали рецептуру приготування шоколадного напою в найсуворішому секреті, щоб уникнути ні з ким ділитися своїм відкриттям.

Знайомство італійців з шоколадом

Завдяки контрабандистам про шоколад дізналися Нідерланди. А флорентійський мандрівник Франческо Карлетті розповів про напій з какао-бобів італійцям, що першими винайшли ліцензії на створення шоколадного виробництва. Країну охопила справжня шоколадна манія: шоколатеріі - так в Італії називали шоколадні кафе, відкривалися один за іншим в різних містах. Завзято охороняти рецепт вишуканих ласощів італійці не стали. Від них про шоколад дізналася Австрія, Німеччина та Швейцарія.

Знайомство французів з шоколадом. Історія шоколаду у Франції

Потрібно відзначити, що великий внесок в поширення благородної солодощі в Європі зробила Анна Австрійська - іспанська принцеса, що стала дружиною французького короля Людовика XIII. Королева познайомила з какао-бобами Париж, куди вона на початку 17 століття привезла ящик плодів какао-дерева. Після того, як шоколад був схвалений французьким королівським двором, він швидко підкорив всю Європу. Правда, ароматний напій, хоч і був більш популярним, ніж кава і чай, але залишався таким дорогим, що дозволити собі це рідкісне задоволення могли тільки багатії.

У середньовічній Європі чашка гарячого шоколаду на десерт вважалася ознакою гарного смаку. Серед фанаток шоколаду була дружина Людовика XIV Марія Тереза, а також фаворитки Людовика XV мадам дю Баррі і мадам Помпадур.

У 1671 році герцог Плессі-Пралін створив солодкий десерт «праліне» - терті горіхи з грудочками шоколаду і зацукрованим медом. А в середині 18 століття поласувати улюбленим напоєм міг кожен француз: в країні одна за одною відкривалися шоколадні кондитерські. У Парижі до 1798 року нараховувалося близько 500 таких закладів. Дуже популярними «Chocolate Houses» були в Англії, настільки, що затьмарили кавові і чайні салони.

Цікаві факти з історії шоколаду!

чоловічий напій

Довгий час гіркий і міцний шоколад вважався чоловічим напоєм, до тих пір, поки не придбав так відсутню йому легкість: в 1700 році англійці додали в шоколад молоко.

Прекрасна «Шоколадниця»

Швейцарський художник Жан Етьєн Ліотар, натхненний божественним напоєм, в середині 40-х років 17 століття написав свою найвідомішу картину - «Шоколадниця», на якій зображена служниця, що несе на підносі гарячий шоколад.

шоколатьє королеви

У 1770 році Людовик XVI одружився на австрійської ерцгерцогині Марії-Антуанетти. До Франції вона приїхала не одна, а зі своїм особистим «шоколатьє». Так при дворі з'явилася нова посада - шоколатьє королеви. Майстер придумав нові сорти благородного ласощі: шоколад з квітками апельсинового дерева для заспокоєння нервів, з орхідеями для бадьорості, з мигдальним молочком для хорошого травлення.

древнє ліки

У середні століття шоколад використовували як ліки. Яскраве тому підтвердження - досвід лікування кардинала Рішельє відомим цілителем того часу Крістофером Людвігом Хоффманом. А в Бельгії першими виробниками шоколаду були фармацевти.

Сучасна історія шоколаду

Аж до початку 19 століття шоколад існував тільки у вигляді напою, поки швейцарський шоколатьє Франсуа-Луї Кайе не придумав рецепт, що дозволив перетворювати какао-боби в тверду маслянисту масу. Уже через рік поблизу містечка Веве була побудована шоколадна фабрика, а слідом за нею підприємства з виробництва шоколаду стали відкриватися і в інших європейських країнах.

Перша шоколадна плитка

Переломним моментом в історії виникнення шоколаду став 1828 рік, коли голландцеві Конраду ван Хоутену вдалося в чистому вигляді отримати какао-масло, завдяки якому королівські ласощі придбало звичну для нас тверду форму.

В середині 19 століття з'явилася перша плитка шоколаду, що складалася з какао-бобів, цукру, масла какао і лікеру. Її створила англійська фірма «Фрай і Сини» (JS Fry & Sons), що в 1728 році побудувала в Брістолі першу механізовану фабрику з виробництва шоколаду. Двома роками пізніше аналогічний продукт на ринок випустила компанія «Брати Кедбері» (Cadbury Brothers), що в 1919 році поглинула творця першої шоколадної плитки.

Розквіт шоколадної індустрії

Середина 19 століття ознаменувався розквітом шоколадної індустрії. З'явилися перші шоколадні королі, що невпинно удосконалювали рецептуру твердого шоколаду і технології його приготування. Німець Альфред Ріттер замінив прямокутну форму плитки квадратної. Швейцарець Теодор Тоблер придумав знаменитий трикутний шоколадний батончик « Тоблерон ». А його співвітчизник Шарль-Амеде Колер винайшов шоколад з горіхами.

Створення білого і молочного шоколаду

Переломним моментом в історії благородної солодощі став 1875 рік, коли швейцарець Даніель Петер створив молочний шоколад. Його співвітчизник, Анрі Нестле, на початку 20 століття почав випускати по цій рецептурі молочний шоколад під маркою «Нестле». Неабияку конкуренцію йому складали «Кедбері» в Англії, «Канебо» в Бельгії і американець Мілтон Херші, що заснував в Пенсільванії ціле містечко, де тільки тим і займалися, що робили шоколад. Сьогодні місто Херші - це справжній музей, що нагадує декорації фільму «Чарлі і шоколадна фабрика».

У 1930 році Nestlé почала випускати білий шоколад. А через рік аналогічний продукт з'явився і у американської компанії M & M's.

Історія шоколаду в Росії

Достеменно невідомо, коли про шоколад дізнався імперський Петербург. Точну дату історики не називають. Відомо лише те, що під час правління імператриці Катерини II рецепт чудового ласощі в Росію привіз латиноамериканський посол і офіцер Франсиско де Міранда.

В середині 19 століття з'явилися перші шоколадні фабрики в Москві, правда, їх контролювали іноземці: француз Адольф Сіу - творець «А. Сіу і К ° »і німець Фердинанд фон Ейнем - власник« Ейнем »(сьогодні -« Червоний Жовтень »). Коробки з цукерками «Ейнем» прикрашали оксамитом, шкірою і шовком, а в набори з сюрпризами вкладали ноти спеціально написаних мелодій.

Першим вітчизняне виробництво шоколаду налагодив Олексій Абрикосов - талановитий купець і маркетолог-самоучка. На його фабриці, створеної в 50-х роках 19 століття, випускався шоколад в вишуканих колекційних упаковках: на картках, які вкладалися всередину, були портрети відомих артистів. Абрикосов також придумав дитячі обгортки з качечка і гномиками. Знаменита карамель «Гусячі лапки», «Ракові шийки» і «Качині носики», улюблені всіма шоколадні Діди Морози і зайці - все це фірмові творіння талановитого кондитера. У 20 столітті дітище Абрикосова перетворилося в кондитерський концерн «Бабаєвський».

Сьогодні королівські ласощі з багатовіковою історією є для кожного і є, напевно, найбільш привабливою в світі солодкістю. Історія шоколаду не закінчується. Талановиті кондитери невпинно вдосконалюють свою майстерність, щоб кожен день дарувати нам шматочок такого простого, знайомого з дитинства щастя.

Алеся Мусіюк для сайту «f-Journal.Ru»

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация