Історія виникнення грошей: перші товарні сурогатні гроші

Усюди гроші, гроші, гроші

Усюди гроші, панове

А без грошей життя погана -

Чи не годиться нікуди!

(Народна пісня)

Гроші у своїй натуральній формі як самостійна цінність, були відомі людству з найдавніших часів.

З'явившись на зорі зародження цивілізації як засіб обміну, гроші змінювалися за формою, зовнішнім виглядом і матеріалами виготовлення.

Змінювалися і функції грошей, обслуговуючи зростання напруження та мінливі потреби, як самої людини, так і змінюють один одного економічних формацій.

В процесі еволюції економічних відносин гроші придбали статусну функцію загального еквівалента.

Відповідно до економічної теорії виникнення грошей їх еволюція безпосередньо пов'язана з розвитком товарного виробництва і обміну, формуванням ринкових відносин.

У первісній общині люди жили збиральництво лісових плодів, риболовлею і полюванням на диких тварин і ін. Як правило, вся денна видобуток просто розподілялося між всіма членами громади.

Обміну результатами цього примітивного промислу всередині громади не було, не було обміну і між самими громадами, а тому не було потреби в грошах.

Поступово стародавня людина починає приручати диких тварин і обробляти землю на якій він жив, вирощуючи продовольчі сільськогосподарські культури.

Таким чином, поступово збиральництво, рибальство і полювання поступаються місцем землеробства і скотарства. Виникають перші елементи натурального господарства.

Між громадами і племенами починає складається певна спеціалізація. Одні племена більше уваги приділяли вирощуванню сільськогосподарських культур, головним чином зернових, інші розведення великих і дрібних домашніх тварин

Продукція цих галузей - зерно і худобу вважаються одними з перших найдавніших форм товарних грошей, які дали початок формуванню грошового обігу в багатьох країнах світу.

У цих умовах обмін, виробленими товарами стає вже необхідним елементом повсякденного життя людей, стимулюючи розвиток товарно-грошових відносин.

Ще більше зростає значення натурального обміну, коли виділяється ремесло як особлива область трудової діяльності людей.

Товари починають проводитися не тільки для споживання, а й спеціально для обміну, як інші товари. Товарів стає все більше і більше, обмін товарами стає все більш регулярним.

Найбільш ходові товари, предмети споживання та обміну поступово стали набувати грошову функцію, через яку могла визначалася вартість інших товарів.

Люди стали розуміти, що цінність товарних грошей полягає не стільки в їх споживчі властивості, скільки в тій мірі праці, яка була витрачена на їх виготовлення і яку можна обміняти на приблизно рівну міру праці, виражену в іншому товарі.

Перші гроші виникли в період розкладання первісного ладу, формування натурального господарства і ринкових відносин, ставши природним мірилом і визначення мінової вартості товарів.

Даний історичний процес виникнення грошей з економічної точки зору детально дослідив і описав великий німецький вчений-економіст, філософ, соціолог, класик політекономії Карл Маркс (1818-1883).

Проаналізувавши еволюцію форм вартості товару на різних стадіях обміну, Карл Маркс обґрунтував положення про те, що в процесі розвитку товарного виробництва із загальної маси, що обертаються на ринку товарів і виробів, в процесі обміну виділявся товар, який міг обмінюватися на всі інші товари.

Таким чином гроші можна визначити, як специфічний товар максимальної ліквідності, який є універсальним еквівалентом вартості інших товарів або послуг.

Виниклі товарні гроші були за визначенням К. Маркса, «кристалізацію мінової вартості».

Товар, який використовується в якості грошей, повинен був мати ряд важливих споживчих властивостей, а також технічну можливість обмінюватися на інші товари.

Які ж товари, предмети і речі набували зазначені якості і найбільшою мірою підходили для виконання функції обмінних операцій і відповідно ставали товарними грошима?

Відповідь на це питання ми теж знаходимо у великого економіста всіх часів і народ Карла Маркса на прикладі розвитку колоніальної торгівлі: - «Форму грошей приймають або найважливіші предмети привозу, в яких дійсно виражається мінова цінність тубільних продуктів, або предмети, які переважно здійснюються в обміні, як наприклад, худоба ... Нерідко люди перетворювали інших людей на знаряддя обміну ».

Слід зазначити, що в різних країнах і у різних народів з'являлися свої товарні сурогатні гроші, які відображали їх географічні, природні та національні особливості при формуванні товаро-грошових і ринкових відносин.

Таким чином, різні народи в якості проденег використовували різні товари-еквіваленти.

Однак в історії становлення грошового обігу були унікальні товари, які в якості сурогатних грошей мали ходіння по всьому світу протягом тривалого історичного періоду часу.

Перші товарні сурогатні гроші

мушлі каурі

Приблизно три тисячоліття тому, в кінці кам'яного віку у деяких первісних народів сурогатними грошима стали черепашки каурі, які в процесі розвитку товарного обміну перетворилися в універсальний платіжний засіб у багатьох великих світових цивілізацій.

Вважається, що назва каурі походить від імені до ведичної богині Каурі.

Наукова назва латинською мовою, що живуть в раковинах роду молюсків - «Cyprаea moneta». Ареал проживання цих равликів узбережжя теплих, переважно тропічних морів і океанів.

Деякі види зустрічаються і в Середземному морі, але в Чорне море вони не заходять.

Каурі - унікальне і неповторне творіння природи. Круглі, гладкі, красиві і дуже витончені невеликі раковини, схожі на майстерні вироби з порцеляни.

Всього вченим відомо близько 20 різновидів каурі, різних розмірів, різних кольорів і відтінків.

Деякі різновиди раковин каурі були такі красиві і рідкісні, що вони цінувалися нарівні з золотом, нефритом, ляпіс-блакиттю (лазурит) і іншими коштовностями в багатьох країнах, в тому числі в Китаї, Єгипті та ін.

Спочатку черепашки використовувались в якості прикрас, талісманів або магічних об'єктів поклоніння і відповідно вони користувалися підвищеним попитом серед основної маси місцевих жителів.

Вперше в якості грошей черепашки каурі почали використовуватися жителі Мальдівських островів, розташованих в групі атолів в Індійському океані.

Це було обумовлено тим, Мальдіви були місцем природного проживання молюсків, тут їх популяції були особливо великі.

Добували каурі вельми примітивним способом. Місцеві жителі кидали в океан листя кокосової пальми, які швидко вкривалися черепашками. Потім їх виймали, звільняли то молюсків, сушили і складали в мішки.

Пізніше каурі в масовому порядку стали добувати на східному узбережжі Африки, в Танзанії на острові Мафія, розташованому на архіпелазі Занзібар в Індійському океані.

Каурі в той час майже ідеально відповідали тим вимоги до товарів, які ставали грошима. Перш за все привабливий зовнішній вигляд, висока міцність і якість, довговічність в зберіганні, зручність платежу.

Різні розміри і забарвлення каурі мали різну мінову вартість, що дозволяло маленькі черепашки використовувати в якості розмінної монети.

Каурі володіли ще одним важливим якістю для грошей. У ті часи їх практично неможливо було підробити. Природа подарувала їм складну форму і унікальну кольорову розмальовку. У природі не було матеріалу схожого на ці черепашки.

Про те, що були спроби підробити раковини каурі, кажуть знайдені археологами в різних країнах світу їх муляжі, зроблені з каменю, кістки, глини та інших матеріалів.

Каурі, володіючи на той час максимальної ліквідністю, стали універсальним еквівалентом вартості інших товарів і послуг.

Тому, каурі стали користуватися підвищеним попитом спочатку в сусідніх племенах, потім і в інших країнах регіону. Арабські купці стали розвозити черепашки по всьому світу у величезних кількостях.

Пізніше і європейські купці оцінили високу конкурентоспроможність черепашок на товарних ринках, високу прибутковість від їх продажу в треті країни, зручності в оплаті товарних угод.

З розвитком світової торгівлі і мореплавання каурі значно розширили сферу свого звернення і впливу як універсального платіжного засобу.

Одним зі світових центрів торгівлі черепашками стала Індія. Купці з Англії, Голландії та Португалії скуповували тут черепашки для того щоб потім продати їх в Європі, Азії та Африці за потрійну ціну.

Відомо, що раковини каурі мали ходіння в якості сурогатних грошей в Індії, на Цейлоні, Китаї, Тибеті, Японії, Таїланді, Філіппінах, на європейському континенті, в древньої Русі, на території правління Тамерлана, на Аравійському півострові, в тому числі в Єгипті, практично на всьому африканському континенті і ін.

Факт поширення каурі по всьому світу підтверджується знахідками археологів, свідоцтвами мандрівників і описами вчених біологів.

Зокрема, відомий англійський археолог Остін Генрі Лейард (1817-1894), який вивчав Месопотамію, виявив велику кількість каурі при унікальних розкопках декількох ассірійських міст, включаючи Ніневії і Нимруд.

Каурі були виявлені в багатьох європейських країнах, в тому числі в стародавніх могильниках Німеччини і Скандинавії.

Російські археологи знаходили раковини каурі при розкопках в скіфських і російських поховальних курганах, в тому числі в новгородських і псковських землях.

Італійський купець і мандрівник Марко Поло (1254-1324) після двадцятип'ятирічного подорожі по країнах Азії написав знаменитий твір - «Книга про різноманітність світу».

У своїх записках італієць докладно описав «порцелянові» раковини каурі, які використовувалися в якості грошей жителями китайської провінції Толоман на північному сході країни, на кордоні нинішніх китайських провінцій Юньнань і Гуйжоу.

У Західній Африці гроші-каурі були в обігу і мали підвищений попит задовго до прибуття туди європейців.

У внутрішніх районах Африки раковинами каурі можна було оплатити майже будь-який товар і послугу, придбати дороге майна.

Арабський мандрівник Ібн Батута, перебуваючи в Північно-Західній Африці в 1352 р в одному із стародавніх царств виявив валюту-каурі, яка мала рівноправне ходіння поряд з дирхемами (дірхамамі) - срібними монетами Арабського Халіфату і динарами - грошової одиниці країн Османської Імперії. При цьому каурі мали свій, постійний курс їх обміну на національну валюту цих держав.

Італійський мандрівник Алвізі та Када Мосто (1432-1488), який відкрив острови Зеленого Мису і показав шлях португальцям в Індію, в 1455 р подорожуючи по Західній Африці описав каурі як гроші, якими користувалися жителі на території стародавньої Дагомеї і в негритянському торговому царстві Сонгай , розташованому на південь від великого торгового центру Тімбукту.

Деякі східноафриканські народи розплачувалися раковинами не поштучно, а «шнурками». Одне з племен, наприклад, використовувало в якості мінімальної розрахунково-платіжної одиниці «шнурок з 40 раковин каурі», нанизаних на мотузку.

Свою особливу платіжну систему, використовуючи гроші каурі, мало суданський плем'я бо. Її основу становила розрахункова одиниця, що складається з шести черепашок каурі, з'єднаних разом у формі намиста. Вартість всіх інших товаром і послуг на території племені визначалася через цю розрахунково-платіжну валюту.

У середньовічному африканській державі Борну, розташованому в Сахарской зоні Сахель, на стику сучасних територій Нігерії, Нігеру і Чаду подушне подати і інші податки платилися черепашками каурі.

Відомий німецький етнограф Юліус Липс у своїй знаменитій книги «Походження речей» писав, що кожен дорослий платник податків був зобов'язаний внести в казну держави 1000 раковин як податок. Якщо житель мав в'ючної бика, то повинен був заплатити як податок ще 1 тисяча каурі, за раба доводилося платити 2 тисяч каурі.

Досить оригінальний спосіб погашення боргу був у африканського племені еве (евегбе), який проживав в південно - східних районах Гани і південних районах Того і Бенін.

Якщо боржник помирав, то його родичі покривали тіло померлого раковинами каурі і пропонували всім законним кредиторам взяти належну їм частку.

Мушлі каурі, завдяки своїм унікальним споживчим і міновим властивостями в деяких країнах дуже тривалий історичний період зберігали функції грошей і мали паралельне ходіння поряд з фіатнимі (фідуціарні) національними валютами.

Як свідчать історики свого піку світова торгівля каурі досягла в кінці ХІХ століття. Зокрема, в 1870 р гамбургська фірма «Годефруа» щорічно посилала кілька торгових суден в Занзібар за каурі, які доставлялися потім до Західної Африки і обмінювалися там на дуже цінне тоді пальмову олію.

У збережених облікових портових книгах, зазначалося, що в 1868-1870 рр. африканський торговельний порт Лагос (сучасна територія Нігерії) прийняв 8600 т каурі.

В окремих країнах Африки сурогатні гроші каурі мали ходіння аж до середини ХХ століття. Племена Західної Африки в грошах-каурі сплачували податки, купували продукти харчування, знаряддя праці, нерухомість та ін.

В середині минулого століття у племені бубока (Танзанія) за два шматка європейського мила або за пакетик сушених коників давали 100 каурі. Сокира коштував 150 каурі. Штука індійської бавовняної тканини - близько 600 каурі.

У племені бассарі (Того) перед шлюбною церемонією наречений був зобов'язаний внести викуп за наречену, який становив п'ять тисяч і раковин каурі плюс одна корова. Для майбутнього чоловіка це були великі гроші.

Довгий час у багатьох країнах світу каурі не тільки мали паралельне ходіння нарівні з фіатнимі грошима, а й мали сформовані, офіційні котирування їх обміну на іноземні валюти провідних світових держав.

Так наприклад, в Індії в середині ХIХ століття за англійську банкноту номіналом в один фунт стерлінгів давали 80 тис. Черепашок, відповідно шилінг (1/20 фунта стерлінгів) коштував 4 тис. Каурі, а мідна монета в 1 пенс (1/240 фунта) - 330 каурі.

На сусідньому Цейлоні в той же час тонна раковин каурі продавалася за 70 фунтів стерлінгів.

Інші курси каурі до світових валют склалися на Африканському континенті. Зокрема, в Західній Африці за 1000 каурі давали 1шіллінг 3 пенси, в Судані за 2000 каурі платили один долар.

У Китаї (провінція Юньнань), Тибеті, Індії, Індонезії, Філіппінах, на Цейлоні каурі, як сурогатні гроші і засіб оплати товарів і послуг збереглися майже до початку минулого століття.

У міру розвитку і формування сучасних систем грошового обігу раковини каурі в більшості країн світу були витіснені національними валютами в формі монет, а потім і паперовими асигнаціями.

Зокрема, в Китаї каурі як засіб платежу замінили на срібні і мідні монети, в Тибеті на срібні злитки, на Філіппінах на мідні монети.

На Русі в XII-XIV століттях, в так званий «безмонетний» період, легендарні черепашки каурі також мали ходіння в якості сурогатних грошей.

У народі за їх форму і колір часто називали «зміїними голівками», «Ужівка», «форфоркамі», «Жорнівка». У багатьох сибірських поселеннях черепашки каурі зберігали функції товарних грошей аж до початку XIX століття.

* * *

Гроші-каурі займають почесне місце в історії еволюції світового грошового обігу в якості одних з перших товарних сурогатних грошей.

Унікальні красиві морські раковини каурі виявилися універсальним засобом платежу, найдовговічнішими світовими сурогатними грошима.

Зародившись на зорі первісного суспільства, вони пройшли практично через все змінювали один одного великі світові цивілізації і громадські формації.

В даний час легендарні каурі представляють інтерес в основному для колекціонерів і ювелірів.

Серед нумізматів з усіх різновидів каурі найціннішою вважається «золота каурі», черепашка золотисто-оранжевого кольору без характерних плям.

На тихоокеанських островах Фіджі і Тонга у місцевих племен золота каурі була знаком високого становища в племені, символом авторитету і влади.

Чим яскравіше, більш насиченим помаранчевий колір раковини і чим більше її розмір, тим більш високо вони цінуються у колекціонерів.

Для багатьох людей черепашки залишаються магічним талісманом, оберегом і оригінальним сувеніром.

Оскільки черепашка каурі за формою і виглядом нагадують вульву, прочинені чуттєві жіночі «ryби», тому з давніх-давен вони асоціювалися з прекрасною статтю.

Саме зовнішня схожість з жіночою красою зробило каурі символом сексуальності, пристрасті і любові, шлюбу, родючості і процвітання.

У Стародавньому Китаї раковина каурі уособлювала жіноче начало (інь) в протилежність чоловічого (ян), символом якого є нефрит. Стародавні китайці пов'язували каурі з місяцем.

В Японії каурі входили в число священних символів тантричного буддизму.

Талісман, виготовлений з раковини каурі, був покликаний уособлювати невичерпне джерело енергії, земного блага і достатку.

У багатьох стародавніх народів в період античності існував культ змії, тому ще одне зовнішню схожість каурі з головою змії, яка відкрила пащу, зумовило використання раковин як культових оберегів, що захищають від зла, зокрема як амулетів від пристріту.

Андріанов Володимир

Професор МГУ, д.е.н., академік РАПН, колишній помічник Голови Уряду РФ

[1] Маркс К. і Енгельс Ф., Соч., 2 видавництва., Т. 23, с. 144.

[2] Каурі (лат. Cypraea, англ. Cowry) - рід морських тропічних черевоногих молюсків, сімейства ципрей (Cypraeidae), форфорвих равликів, що живуть в раковині. Раковина має не спіральну, а інволютную форму, довжиною від 5 до 150 мм. Устя раковини зазвичай покрите вираженими зубчастими виростами.

[3] Буруковскій Р. Н. Про що співають черепашки. «Наука і життя» № 7, 1986 р

[4] Марко Поло. Книга про різноманітність світу. / Пер. І. М. Мінаєв. - М .: Думка, 1997. - 464 с.

[5] Липс Ю. Походження речей (пер. З нім.) - Москва: Иностранная литература, 1954 - с.490

[6] Липс Юліус Ернст (1895 -1950), німецький етнограф, історик, професор Лейпцизького університету. Автор робіт по загальних питаннях історії культури і про життя народів Африки і Північної Америки. Автор світового бестселера «Походження речей»

[7] Липс Ю. Походження речей (пер. З нім.) - Москва: Иностранная литература, 1954 - с.490

[8] Фіатние (від лат. Fiat - декрет, вказівка), фідуціарні (від лат. Fiducia - довіра) гроші - це гроші, номінальна вартість яких встановлюється і гарантується державою незалежно від вартості матеріалу, з якого вони виготовлені.

[9] Липс Ю. Походження речей (пер. З нім.) - Москва: Иностранная литература, 1954 - с.490

Які ж товари, предмети і речі набували зазначені якості і найбільшою мірою підходили для виконання функції обмінних операцій і відповідно ставали товарними грошима?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация