Історія парламентських виборів в незалежній Україні

Президент Петро Порошенко достроково розпустив парламент, Україна вибирає нову Раду Президент Петро Порошенко достроково розпустив парламент, Україна вибирає нову Раду   Дзеркало тижня

Дзеркало тижня. Україна

Сьогодні в Україні проходять позачергові парламентські вибори . Українці обирають парламентаріїв за змішаною, пропорційно-мажоритарною системою. Особливість цих виборів полягає в тому, що вони не пройдуть на території включеного Росією Криму, а також в ряді регіонів Луганської та Донецької областей, які на сьогоднішній день знаходяться під контролем бойовиків.

Парламентські вибори за змішаною системою вже проходили в Україні в 1998, 2002 і в 2012 році.

Тим часом перші парламентські вибори в незалежній Україні пройшли в 1994 році. Це були одночасно і перші дострокові вибори. Тоді всі депутати обиралися по одномандатних округах. Перший тур пройшов 27 березня, за підсумками якого тільки в 49 округах з 450 були виконані умови мінімальної явки і абсолютної більшості голосів на користь одного з кандидатів. Після чого проходили ще три тури виборів.

Другі парламентські вибори відбулися 29 березня 1998 року по змішаній системі. Прохідний бар'єр для партій і блоків становив 4%, а в мажоритарних округах діяла система відносної більшості. У виборах брали участь 30 партій, 8 з них пройшли в парламент: КПУ, Народний рух України, Виборчий блок Соціалістичної партії України та Селянської партії України "За правду, за народ, за Україну!", Партія Зелених України, Народно-демократична партія (Україна ), Всеукраїнське об'єднання "Громада", Прогресивна соціалістична партія України, Соціал-демократична партія України (об'єднана).

Треті парламентські вибори відбулися 31 березня 2002 року також ще за змішаною системою. За результатами голосування з 33 партій і блоків в Раду пройшли шість: Блок Віктора Ющенка "Наша Україна", КПУ, блок партій "За єдину Україну", Блок Юлії Тимошенко, Соціалістична партія України, Соціал-демократична партія України (об'єднана). Так, на сході країни здобула перемогу КПУ і тодішня партія влади "За єдину Україну", а на заході опозиційна "Наша Україна" Віктора Ющенка.

Четверті парламентські вибори пройшли 26 березня 2006 року по пропорційній системі з прохідним бар'єром в 3%. Явка на виборах склала 67,55%. За підсумками з 45 партій і блоків до парламенту пройшли п'ять: Партія регіонів (186 мандатів), Блок Юлії Тимошенко (129), Народний Союз "Наша Україна" (81), Соціалістична партія України (33), КПУ (21). Тоді Партія регіонів перемогла в семи областях, в Криму та в Севастополі, Блок Юлії Тимошенко - в 12 областях і в Києві, а "Наша Україна" - в Івано-Франківській, Львівській і Закарпатській областях.

30 вересня 2007 року в Україні пройшли позачергові парламентські вибори, за підсумками яких до парламенту пройшли Партія регіонів, Блок Юлії Тимошенко (БЮТ), Блок "Наша Україна - Народна Самооборона" (НУНС), КПУ, Блок Литвина.

Парламентські вибори в 2012 році відбулися 28 жовтня по змішаній системі. Так, 225 депутатів були обрані за списками політичних партій, а решта 225 - за мажоритарною системою в одномандатних округах. Відзначимо, участь у виборах блоків, що складаються з партій, не було передбачено. Явка на виборах склала 56,76%.

До парламенту пройшли п'ять партій: Партія регіонів, ВО "Батьківщина", партія "УДАР", КПУ і ВО "Свобода". Це були перші в історії незалежної України парламентські вибори, на яких перше місце зайняла партія влади (Партія регіонів).

Президент Петро Порошенко достроково розпустив цей парламент, пояснюючи це бажанням суспільства вибрати нову владу після перемоги революції.

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация