Історія реклами: заради попиту - пістолет в театрі і літаючі консерви

  1. За оголошення в ХХ столітті просили ціну як за півкіло сиру, а оголенням залучали книгоманів Реклама...
  2. Рекламні трюки: консерви в польоті і скандал за коньяк

За оголошення в ХХ столітті просили ціну як за півкіло сиру, а оголенням залучали книгоманів

Реклама стала невід'ємною частиною нашого життя. Складно уявити собі вулиці міста без напівоголених дівчат, які закликають нас з білбордів відвідати спортзал, або листівок з котами, заради яких терміново потрібно поставити нові енергозберігаючі вікна. Але такий реклама була не завжди. "Сегодня" поглибилася в історію і з'ясувала, як рекламували товари і послуги більше 100 років тому.

Перші рекламні оголошення з'явилися ще в античності. До таких історики відносять вигуки торговців про товар і єгипетські папіруси з інформацією про продаж рабів. Вивіски магазинів в усі часи також вважали яскравим прикладом реклами.

Справжній стрибок у розвитку реклами спровокувало широке поширення друкарського верстата, винайденого в середині XV століття. Деякі дослідники історії реклами вважають, що перший друкований оголошення з'явилося в Англії в 1472-м, але засновником друкованої реклами все ж називають француза Теофраста Ренодо, який в 1630-му відкрив довідкову контору, що публікувала в La Gazette рекламні оголошення. До слова, Англії XVII століття приписують першість у використанні афішних тумб.

Ще один потужний поштовх розвитку реклами дало винахід в кінці XVIII століття барвистій друку - літографії, що дозволило створювати яскраві плакати. Наші бабусі і дідусі часто говорять, що раніше такого засилля реклами, як зараз, не було. Насправді це не зовсім так. Коли технологія літографії була освоєна від і до, плакати покрили паркани, стіни і ворота будинків. На Туманному Альбіоні це явище навіть охрестили "шкірною хворобою".

Афішний тумба. Конструкцію, знайому нам за фільмами, вперше використали в Англії в XVII в. Фото: elitmaket.ru

ОБЛИЧЧЯ. Розглядаючи старі ілюстровані рекламки, можна помітити, що жіночі портрети використовували для заманювання покупців частіше, ніж чоловічі. Вони рекламували не лише препарати для схуднення і корсети, а й власники для плівки, спортивні снаряди і ліки від алкоголізму. Причому в останньому випадку американську листівку ілюстрував портрет жінки, яка нібито змогла вирвати чоловіка з пут зеленого змія "рекламованим чином". Якщо в оголошенні даму зображували на повний зріст, то її найчастіше "одягали" в досить закрите плаття, поділ якого доходив мінімум до середини ікри. Використовували і погрудний портрети.

Але зустрічалися і персонажі з нескромними вирізами декольте. На старій французькій рекламі велосипедів у жінки практично оголена верхня частина тулуба. А вже російська мадмуазель з пишним бюстом під заголовком "Красива груди" зазиває "абсолютно даром" отримати ілюстровану книгу, яка вказує, як усунути недоліки. А нижче - ціна пігулок і порошків. Зображували в рекламі і дітей, але виглядали вони не завжди так мило, як зараз.

КРЕАТИВ. Втім, вже в минулому столітті увагу до своїх товарів і послуг виробники намагалися залучати нестандартними навіть для нашого часу методами: "друкували" рекламу на хлібці, закладали за нашийники кішкам. Історики наводять приклад шокуючої реклами кондитерської фабрики. Під час театральної вистави чоловік з перших рядів партеру направив на актрису пістолет. Коли вона втратила свідомість, він наставив пістолет на публіку, а потім відкусив шматочок дула, яке виявилося шоколадним. Так що в наш час реклама куди спокійніше.

Вивіски магазинів теж виконували функцію реклами. Фото: obodesse.at.ua

В газетах: знижки для трудяг і бренди

Рясніла рекламними оголошеннями і українська преса. Так, на самому початку XX століття "Одесский вестник", "Одеські новини", "Одеський листок", які нам вдалося розглянути в архівах Наукової бібліотеки ОНУ ім. Мечникова, починалися і закінчувалися химерної мозаїкою з оголошень.

Відразу під назвою газети і датою випуску красувалися заклики купувати цукерки товариства синів Абрикосових, а за купальними приладдям йти в аптеку на вулиці Катерининській. Тим часом поряд купидон шепотів на вухо лелеці: "Найкращий напій - какао Жорж Борман" (назва кондитерської фабрики Російської імперії, однією з спадкоємиць якої стала Харків'янка).

"Реклама була у всіх старих газетах - це був їхній основний хліб. Безумовно, вона носила маніпулятивний характер, однак упор робився на довідкову інформацію про продукти", - розповіла нам кандидат історичних наук Ірина Сідун.

Безумовно, вона носила маніпулятивний характер, однак упор робився на довідкову інформацію про продукти, - розповіла нам кандидат історичних наук Ірина Сідун

Фото: rarebook.onu.edu.ua

Між великими, як зараз прийнято говорити, банерами магазинів, ресторанів і торгових марок абияк містилися короткі оголошення про пошук роботи або працівників, оренді нерухомості, втрати речей і домашніх улюбленців. До слова, розміщення оголошення в газеті було задоволенням не з дешевих.

В "Одеських новинах" ми відшукали інформацію про розцінки: за текст з чотирьох-п'яти слів на першій сторінці потрібно було заплатити 40 копійок. Тоді за ці гроші можна було купити з півкіло сиру або тюбик "СуперМАЗ". За рядка на останній сторінці просили по 20 копійок, а тим, хто шукає роботу, робили знижку в 50%. Тому з метою економії вже тоді намагалися максимально скоротити текст, через що виходили така абракадабра: "Купую разния (правопис автора збережено. - Авт.) Потримайте. Чоловік. Дам. Дет. І хутро. Речі, меблі, книги по добросов. ціною ". Скорочення використовували в газетних оголошеннях аж до початку XXI століття.

Верстальники реклами 100 років тому, схоже, і не думали про сумісність за змістом і розміщували її абсолютно безладно. Продаж автомобілів межувала з розпродажем білизни, а спеції "Делікатесс'" опинилися в одному з номерів поруч з "цукерками від запору доктора Макса-Гейма", у яких "прекрасний" смак. Відзначимо, що алкоголь, цигарки і ліки, по завіреннях рекламників початку минулого століття, продавалися всюди. І хоча виробники не попереджали про небезпеки продукту, як це прийнято зараз, про свій імідж дбали.

"При покупці Перуіна-Пето треба неодмінно стежити за тим, щоб у горлечка флакона була причеплена паризька золота медаль і прикладений атестат винахідника", - попереджали про підробки в рекламі кошти для росту волосся.

Чайні мануфактури позначали упаковки корабликами, виробники напівфабрикатів - чотирикутної зіркою або докладно описували зовнішній вигляд коробки.

"Посил реклами один - привернути увагу. Реклама носила текстовий характер, часто підкреслювалася важливість виробника як постачальника двору Його Імператорської Величності. Спільним є досить докладний опис якостей товару", - пояснює одеський історик Станіслав Кінка, який працював з пресою того часу.

Спільним є досить докладний опис якостей товару, - пояснює одеський історик Станіслав Кінка, який працював з пресою того часу

Фото: rarebook.onu.edu.ua

Він також помітив, що ще 100 років тому акції і розпродажі тільки починали свій розвиток, і навів приклад реклами кубиків курячого бульйону "Маггі": "Дешевше, але колишньої якості".

На пожовклих сторінках можна знайти і інші знайомі бренди. Уже в 1912-му "Одеський листок" рекламував автомобілі "Фіат" і "Форд" (поспіль на одній сторінці) і молочну суміш для немовлят "Нестле". А на вулиці Рішельєвській, 11, в 1913-м продавали сільськогосподарські мотори фірми "Бенц", яка пізніше стала "Мерседесом".

Знайшли ми і цілі рекламні статті. Наприклад, в матеріалі "Одеських новин" автор писав, що від безлічі небезпечних мікробів, що снують всюди, врятують капсули, які винайшов паризький аптекар. Статтю навіть ілюструвала замальовка краплі води під мікроскопом.

Рекламні трюки: консерви в польоті і скандал за коньяк

"Сегодня" відшукала збірник одеських рекламних плакатів початку минулого століття. Судячи з підбору, ілюстрації тоді рясніли фарбами і елементами розкішного життя: бородаті богатирі запрошували скуштувати продукцію пивоварного заводу, а дами у вечірніх сукнях повідомляли про те, що в місті продається цигарковий папір "екстра-класу", причому самі сигарети панночці подавав маленьке янголятко. Не менш розкішні дами безмовно пропонували скуштувати французьке шампанське або приміряти вишукані капелюшки.

Усміхнений курсант з ще одного плаката простягав учнівський зошит - ними тоді користувалися всі школярі міста. А ось рибні консерви чомусь зображували летять на аероплані. До речі, завод Артура Анатра, конструює ці повітряні апарати, теж миготів на рекламних плакатах. Часто, щоб звернути увагу на якийсь товар, художники використовували види на Одеську затоку або сам місто.

У дореволюційний час, коли ще не було ні білбордів, ні телебачення, підприємці розміщували інформацію про свій товар всюди, де тільки було можна: на листівках, попільничках і навіть ліки. Наприклад, на одній стороні листівки друкували зображення з короткою інформацією про товар або послугу, а на інший відправник міг написати повідомлення адресату.

Одеський колекціонер Анатолій Дроздовський розповідає, що завдяки таким листівкам інформація про одеських товари розліталася по всьому світу. Найчастіше так рекламували готелі, ресторани, заводи і магазини. Гостям міста повідомляли, в якому готелі є ліфт або електричне освітлення, також вказували місця, де готують найсмачніші десерти.

РЕКЛАМНИЙ ХІД. Підприємці намагалися придумати щось незвичайне, щоб збільшити продажі.

"Випускали цілі альбоми та навіть дитячі книжки з рекламою", - розповідає нам Дроздовський.

За його словами, у свій час в Одесі можна було безкоштовно отримати збірник нот, тому що на останній сторінці надрукували рекламу різних фірм.

Іноді торговці розміщували свою рекламу на товарах, які самі не виробляли.

"Фабрика, яка випускала гумові вироби, робила" рекламні "попільнички зі своїм логотипом, а виробники порцелянових пробок вказували інформацію про себе на коробках зі шрифтами для друку", - говорить Дроздовський.

Фабрика, яка випускала гумові вироби, робила рекламні попільнички зі своїм логотипом, а виробники порцелянових пробок вказували інформацію про себе на коробках зі шрифтами для друку, - говорить Дроздовський

Брали участь в рекламній гонці навіть аптеки. На упаковці для ліків великі фармацевтичні магазини зображували будинок, в якому працює аптека, і вказували адресу.

Не можна не відзначити креативний підхід власників коньячного заводу «Шустов» тих часів.

"Вони наймали людей, які їхали до Франції і там в ресторанах вимагали подати їм коньяк« Шустов ». Коли виявлялося, що такого напою в меню немає, клієнти влаштовували скандал. Після таких випадків власники ресторанів стали замовляти одеський коньяк", - оповідає Дроздовський.

Інший прийомом вирішила скористатися фірма-постачальник чаю "Караван". На торгово-промисловій виставці 1910 роки її представники побудували чотириметровий макет самовара. Знімки цього незвичайного експоната і його зображення на листівках принесли славу підприємцям далеко за межами Одеси.

Читайте найважливіші та найцікавіші новини в нашому Telegram

джерело: сьогодні

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация