Історія ялинкових іграшок

  1. Прикраса ялинок і язичництво
  2. 20-е століття починається
  3. Ялинкові іграшки в Радянському Союзі
  4. Ялинкові іграшки сьогодні

Приємна тяжкість великий картонної коробки в руках Приємна тяжкість великий картонної коробки в руках. Шерех встигла підсохнути за рік обгорткового паперу. Червоно-глянсовий бік скляної кулі, що виглядає з шероховато-ламкого розгортає паперового кома і плутанина блискучого «дощику» ... Нарешті, вінець усього - п'ятипроменева зірка, що ховається на самому дні ящика.

Мова, звичайно ж, про ялинкових іграшках. До Нового Року ще далеко, але чи не час задуматися про те, щоб прикупити пару-другу наборів? Або - перебираючи ще бабусині запаси глянцевих куль, дощу і сніжинок - згадати про їхню історію. А слідом - і про історію ялинкових іграшок як таких - адже з'явилися вони багато століть назад, коли ще не було не тільки таких оригінальних штукенцій як новорічні кульки з логотипом компанії, але і компаній як таких. Отже, історія ялинкових іграшок ...

Прикраса ялинок і язичництво

Традиція прикрашання ялинки прийшла в нашу культуру з темних віків язичництва. Це - справжнісіньке жертвопринесення священному дереву: ось тільки справжні «криваві» жертви з часом змінилися дарами у вигляді квітів, їжі і грошей, а потім - перетворилися в іграшки. Особливо сильна була традиція прикрашати старі, незвично виглядають чи пов'язані з якимись важливими подіями в житті міста, племені і т.д. дерева у північних народів. У Швеції та Данії, в Норвегії і Росії (точніше, на територія, де зараз розташовуються ці країни) і з'явилися ялинкові іграшки в сучасному розумінні цього слова. Ну а потім традиція стала поширюватися і на всю Європу, перепливла всі океани і моря, ставши загальносвітової. Уже в середні століття прикрашання ялинки або іншого хвойного дерева - це усталена традиція. Більш того, офіційна церква спочатку не дуже схвалювала її, а потім, змирившись, підвела під неї чітку і ясну доктрину. Так що вже до кінця 15-го-початку 16-го століть кожне Різдво в будинках європейців вбиралася ялинка.

Іграшки для її прикраси вибиралися в залежності від достатку людини. Але ріднило і прикраси бідняка і краси, що розвішуються на ялинові гілки багатієм, одне: всі прикраси були їстівними. Навіть «Віфлеємська зірка» цілком могла бути якийсь зацукрованої медузою, покритої цукатами - що ж говорити про шматочки короваїв, а часом і цілі окосту, які витримували гілки ялинки.

Трохи пізніше з'явилися і свічки: в спеціальних стаканчиках вони зміцнювалися на гілках, висвітлюючи кімнати тьмяним, але затишним світлом. Втім, в Росії ялинкові свічки прижилися не відразу: «Русь дерев'яна» свято дотримувала правила пожежної безпеки, тому предки обмежувалися ніж холодніше.

У міру зміни характеру свята і розвитку промисловості і смаків європейців, змінювалися і прикраси. Вже до 18-го століття смакоти поступово стали змінюватися на красивості. Цьому сприяло, насамперед, розвитку скляної справи: барвисте скло і кришталь виявилися не просто більш доречними на гілках святкових ялинок, а й куди більш довговічними. Так ялинкові іграшки перетворилися з суто тимчасового прикраси на одне свято в справжні набори і колекції, якими могли користуватися багато поколінь родини.

Минулої стали йти і свічки: але заміни їм 18 століття поки запропонувати не міг. Хіба що масивні масляні ліхтарі час від часу з'являлися на особливо значимих святкових ялинках - але, як показала практика, їх пожежна безпека була ще нижче, ніж у воскових і сальних свічок, так що до пори до часу від них відмовилися.

Незмінним за все ці століття залишалося однією - верхівка ялинки прикрашалися зіркою. Більш того, саме зірка стала першим неїстівним прикрасою: в силу релігійного символізму.

Довгий час їстівні прикраси на гілках ялинок були сусідами з неїстівними. Але потихеньку їжа перекочувала на стіл і в шкарпетки з панчохами, підвішували над камінною топкою, а батьки діточок, які чекали подарунків, примудрялися завантажувати в них десятки льодяників, цукерок і кексів.

Заміни цілком традиційними і для нас прикрасами їстівних проглядається досить очевидна тенденція збереження форми прикраси: яблуко (що символізувало те саме, що сподобилися скуштувати Адам і Єва) замінилося майстерно видути скляним або кришталевою кулею Заміни цілком традиційними і для нас прикрасами їстівних проглядається досить очевидна тенденція збереження форми прикраси: яблуко (що символізувало те саме, що сподобилися скуштувати Адам і Єва) замінилося майстерно видути скляним або кришталевою кулею. Ну а солодощі у вигляді зірки - вже скляній (дерев'яної, металевої) зіркою.

Століття 19-й поповнив стрункі ряди ялинкових прикрас не тільки все більш рівними і витонченими предметами, а й подарував святковій ялинці справжнє світло. Спочатку: керосинок і газових ліхтарів, а потім і перших боязких електричних лампочок. Сяючі гірлянди справили в ялинково-святковому справі чи не таку ж революцію, як самохідний екіпаж епохи Шерлока Холмса в транспорті.

Вперше виготовлення іграшок стало потоковим: і не можна сказати, що від цього кулі-яблука, і гірлянди і зірки стали гірше. Скоріше вже навпаки: в заводських умовах вдавалося дотримуватися куди більшу точність у виготовленні самих хитрих прикрас. Та й перші справжні кулі зі скла - теж діти 19-го століття: до цього рідкісне виріб склодува могло похвалитися ідеально круглою формою.

20-е століття починається

В історії ялинкових іграшок початок двадцятого століття - час знаменна. Людині вдалося остаточно впоратися з приборканням електрики - за допомогою надтонких вугільних стрижнів і ниток з тугоплавких металів. Лампи розжарювання стали більш компактно - а значить, з'явилася можливість зробити гірлянди куди більш різноманітними і витонченими. Не забували і про традиційні кулі, а також про казкових персонажів: герої книг і народних казок цілком могли виявитися «на дереві» у вигляді вишуканих фігурок і ляльок.

Ближче до середини минулого століття в індустрії виготовлення ялинкових іграшок знову відбулися зміни: цього разу на догоду світськості. Суто релігійне свято раптом став цілком собі цивільним, світському, не надто пов'язаним з релігією. Символізм яблука-кулі і зірки був забутий (хоч і не скрізь) зате когорти іграшок поповнили святкові прапори , Розкішні перетяжки і всілякі паперові прикраси. Останнє зробило святкування Нового Року та Різдва особливо доступним. Якщо скло було дорого, то вже кольоровий папір могли дозволити собі купити багато: стали з'являтися і інструкції, і схеми по виготовленню прикрас своїми руками.

З середини 20-го століття і типаж, і види ялинкових іграшок остаточно оформилися: вік 21-й не приніс в традицію нічого нового.

Ялинкові іграшки в Радянському Союзі

Цілих десять років - з 1927 по 1937 роки - в СРСР святкування Нового Року було заборонено. Але - історія і здоровий глузд взяли своє: зірка, як символ країни, засяяла на п'ятнадцятиметрової Головною Ялинці країни в тому ж 37-му році. Слідом підтяглися й інші прикраси. Що з того що кулі - символ яблука з райського дерева? Згадалися вирішили повернути традицію і яйця Фаберже, які з великодніх швидко перетворилися в портретні: так лики Сталіна, Леніна і їхніх соратників з'явилися на традиційних ялинкових кулях. Не забуті були і прапори з символікою СРСР, і гірлянди - благо, електрифікація в цілому була завершена, і просто іграшки - фігурки звірів і птахів, декоративні шишки і паперові вироби. В силу загальної бідності жителів країни, індустрія виготовлення заготовок паперових прикрас стала вельми розвиненою: ну хто не пам'ятає процес складання особливим чином аркуша білого паперу і вирізання з нього чудових сніжинок, які прикрашали і ялинки, і стіни, і вікна будинків і установ?

А ще ідеологічно витримані ялинкові прикраси та іграшки повинні були символізувати досягнення країни і комуністичного ладу як такого. Політ Гагаріна «спровокував» поява іграшок-ракет іграшок-супутників, іграшок-планет. Та й раніше: перемога у Великій Вітчизняній дала життя десяткам і сотням моделей: «Віфлеємська зірка» перетворилася ще й у символ Великої Перемоги.

Ялинкові іграшки сьогодні

Змінилися вони мало. Виготовляються, правда, все більше з пластика, ніж зі скла. Зате «область застосування» вельмирозширилася. Вже нікого не здивувати тим, що іграшки можуть бути використані як бізнес-сувеніри, як подарунки на Новий Рік не тільки друзям і близьким, а й клієнтам, і партнерам по бізнесу, і колегам.

Словом, в особі ялинкових іграшок маркетинг отримав ще одну категорію в і без того багатою когорти предметів, об'єднаних назвою «мобільні телефони» і службовців не тільки для прикраси ялинок і інтер'єру, але і в якості рекламного носія.

Втім, корпоративні подарунки з ялинкових іграшок - поки тільки модний тренд: подарувати набір куль з логотипом або персоніфіковані фігурки для прикраси новорічної ялинки - це крок у вищій мірі вдалий з точки зору маркетингу.


До Нового Року ще далеко, але чи не час задуматися про те, щоб прикупити пару-другу наборів?
Що з того що кулі - символ яблука з райського дерева?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация