Історична довідка: Мексика, Мехіко

Питання походження мексиканської культури і мексиканців вельми неоднозначний. Ті, кого ми звикли називати мексиканцями, можуть представляти різні етноси і відрізнятися навіть зовні. Зазвичай називають три основні гілки мексиканського народу - європейці, індійці та представники негроїдної раси. Фактично більша частина населення Мексики (до 90%) - метиси, тобто представляють собою суміш європейських і американських народів.

Генетичні дослідження показують, що сучасні мексиканці-чоловіки на 60% мають європейське походження, і на 30% - індіанське. А ось з жінками ситуація інша - «жіноча» X-хромосома мексиканок на 90% успадкована саме від індіанських племен. В такому співвідношенні немає нічого дивного - адже на кораблях іспанців, які окупували ці землі на початку XVI століття, жінок не було.

Окупацію довелося пережити декільком індійським народам, найвідоміші - майя, які жили на півдні сучасної Мексики, і ацтеки, які проживали переважно на півночі. Однак цивілізація майя до того моменту переживала період занепаду. Задовго до відкриття Америки, в районі 900 року, вони пережили катастрофу, причини якої нам невідомі, але через неї населення покинуло більшу частину міст. До того ж, хоча в культурному і науковому сенсі вони значно випереджали інших індіанців, з військової точки зору поступалися прийшли з півночі на ці землі на початку другого тисячоліття ацтекам.

Ацтеки створили на території сучасної Мексики одну з наймогутніших імперій доколумбової Америки, але вони не знали вогнепальної зброї і не мали коней, так що нічого не змогли протиставити іспанським завойовникам на чолі з Ернаном Кортесом. Саме тому, незважаючи на генетичний зв'язок з індіанцями, або «корінними американцями», як їх прийнято зараз називати в Північній Америці, культура сучасних мексиканців близька до іспанської, і кажуть вони на іспанською мовою.

Проте, сліди ацтекської цивілізації зберігаються в Мексиці донині. Більш того, саме слово Мексика (як і, зрозуміло, Мехіко) походить від самоназви ацтеків - "Мешика", щодо точного значення якого є кілька різних версій. Знайшло своє відображення ацтекське минуле і на національному гербі країни, який розміщений і на її прапорі.

Знайшло своє відображення ацтекське минуле і на національному гербі країни, який розміщений і на її прапорі

За ацтекської легендою, верховний бог Уїцилопочтлі (у нас його часто називають Віцліпуцлі) наказав ацтекам оселитися в місці, де вони зустрінуть орла, що сидить на високому кактусі і тримає в дзьобі змію (кажуть, в оригінальній легендою змія не згадувалася, вона з'явилася в оповіданні вже після іспанської колонізації). Після довгих пошуків ацтекам вдалося знайти таке місце - на березі озера Тескоко, нині не існуючого. Тут в районі 1325 року ці фірми заснували місто Теночтітлан - пізніше перетворився в столицю ацтекської імперії. У 1520-му він був зруйнований іспанцями, а через рік на цьому ж місці був закладений Мехіко.

Знищивши імперію ацтеків, завойовники створили свою - на 300 років на цих землях запанувала Нова Іспанія. Її територія далеко виходила за межі сучасної Мексики і захоплювала як південний захід сучасних США, так і всю Центральну Америку (Центральною Америкою, як би дивно це не звучало, називають південну частину Північної Америки, впритул прилягає до північної частини Південної Америки; сьогодні тут розташовані сім держав).

Хоча протягом всього правління іспанців на цих територіях місцеве населення утискає, так як було позбавлене здебільшого цивільних прав і не могло займати державні пости, все ж воно виявилося в набагато кращому становищі, ніж на території США. У Мексиці індіанці не заганялись в резервації, їх не замінювали колоністи - народи жили пліч-о-пліч, завдяки чому проходила поступова асиміляція і перетворення населення в єдиний народ.

Все це призвело до того, що у мексиканців з'явилося власне правосвідомість, почали зростати сепаратистські настрої, і в 1810 році, натхненні прикладом Сполучених Штатів , Мексиканці почали боротьбу за незалежність від Іспанії. Очолив її священик-іспанець Мігель Мігель Ідальго, але основною рушійною силою стали індійці і метиси.

Війна зі змінним успіхом тривала 10 років і завершилася перемогою мексиканців - іспанська корона визнала незалежність Мексики. Була проголошена конституційна монархія, а в травні 1822 р року відразу імператором став полковник Агустін Ітурбіде. Його влада, однак, не протрималася і року - в березні 1823 го він був повалений і висланий з країни, а коли роком пізніше спробував повернутися - страчений. Мексика перетворилася на республіку, а в 1824 році була прийнята перша конституція країни, при створенні якої за основу прийняли конституцію США.

Мексика перетворилася на республіку, а в 1824 році була прийнята перша конституція країни, при створенні якої за основу прийняли конституцію США

Але на відміну від США, в Мексиці отримання незалежності і прийняття конституції не привели до отримання політичної стабільності. Ліберали і консерватори вели постійну боротьбу за владу, і всього за 33 роки, з 1824 по 1857-й, президент тут змінився більш 40 раз. Іншою проблемою стала стрімка американізація належить Мексиці Техасу - залучені низькими цінами на землю, в 1820-х роках американці активно селилися і незабаром стали домінуючою нацією.

Першу спробу відділитися техасці зробили вже в 1826 році (т.зв. Фредонскій заколот). Вона була пригнічена, і намагаючись припинити розвиток ситуації, в 1830 році парламент Мексики заборонив міграцію переселенців з США. Це спровокувало невдоволення серед техасців і через кілька років призвело до Техаської революції 1835 роки, яка вилилася у війну Техасу за незалежність.

Придушувати заколот відправився особисто президент Мексики, полковник Антоніо Лопес де Санта-Анна. Після серії локальних успіхів у містечка Сан-Хасінто відбулася вирішальна битва двох армій, причому силами техасців керував майбутній президент Техасу Сем Хьюстон - в честь кого було названо місто. Незважаючи на майже дворазове чисельну перевагу мексиканців (приблизно 1500 чоловік проти 800), вони зазнали нищівної поразки, а Санта-Анна потрапив в полон. Частина, що залишилася мексиканської армії повернулася назад - Техас отримав незалежність, хоча формально Мексика не визнавала цього ще 10 років.

Хаос в політиці, усугубившийся фінансовою кризою, тривав. У 1838 році Мексика навіть встигла повоювати з Францією. Причому військами знову керував Санта-Анна - і незважаючи на чергову поразку, це дозволило йому відновити свій авторитет і згодом знову стати президентом (у цілому він ставав президентом Мексики 11 разів).

У 1845 році Техас увійшов до складу США, що спровокувало черговий конфлікт між сусідніми країнами. У 1846 році почалася американо-мексиканська війна (складно сказати, хто саме її почав, так як обидві сторони, по суті, зробили все, щоб військове вирішення питання стало неминучим), яка завершилася в 1848 році повною перемогою Сполучених Штатів.

У 1846 році почалася американо-мексиканська війна (складно сказати, хто саме її почав, так як обидві сторони, по суті, зробили все, щоб військове вирішення питання стало неминучим), яка завершилася в 1848 році повною перемогою Сполучених Штатів

Під загрозою захоплення всієї Мексики мексиканський конгрес змушений був погодитися на умови американців - відповідно до договору Гвадалупе-Ідальго, країна втратила майже половину своїх територій, включаючи Верхню Каліфорнію (нині штат Каліфорнія в США) і Нову Мексику (сьогодні штат Нью-Мексико). Натомість країна отримала лише грошову компенсацію в розмірі $ 15 млн.

Поразка у війні і настільки значні територіальні втрати, а також деякі наступні події - в першу чергу, продаж ще частини земель країни в 11-й раз повернулися на пост президента Санта-Анною - струснула країну. У Мексиці відбулася буржуазна революція, яка привела до громадянської війни між консерваторами і лібералами. Ліберали, під проводом Беніто Хуареса, здобули переконливу перемогу.

У відповідь консерватори в 1861 році підтримали інтервенцію в Мексику трьох європейських держав - Великобританії, Франції та Іспанії - у кожної з них були свої інтереси в регіоні. Але вже через кілька місяців англійські і іспанські війська були відкликані, а французькі зазнали кілька поразок. Проте, Наполеон III продовжив інтервенцію, виславши в Мексику 30 тисячний корпус, і до 1865 року французи зайняли практично всю територію країни. Була проголошена імперія, а на престол зійшов брат австрійського імператора Франца-Йосипа з династії Габсбургів, Максиміліан I.

Його правління виявилося недовгим. Уже через два роки через загрожувала Франції боротьби з Пруссією, а також ризику спровокувати війну з США (американці після закінчення Громадянської війни відкрито підтримали своїх колишніх противників) війська з Мексики були відкликані. Беніто Хуарес повернувся до влади, а Максиміліан I засуджений і розстріляний.

Хуарес правив країною до своєї смерті в 1872 році, а в 1876-му влада захопив один з його супротивників і герой антифранцузького опору генерал Порфіріо Діас, встановивши власну диктатуру. Він правил Мексикою понад 30 років, що призвело до певних успіхів в економіці, хоча життя більшої частини населення не змінилася, якщо не погіршилася. Як наслідок, соціальна напруженість зростала, і в 1910 році почалася громадянська війна, відома як Мексиканська революція. Вона завершилася лише в 1917-му прийняттям нової конституції, що діє донині.

Вона завершилася лише в 1917-му прийняттям нової конституції, що діє донині

XX століття принесло Мексиці зростання добробуту і поступовий перехід з групи відсталих країн в число держав із сильною і стабільною економікою. У тридцятих роках були націоналізовані багато компаній, в тому числі нафтові і транспортні. У сорокових, після того, як Мексика підтримала антигітлерівську коаліцію, при безпосередній допомозі США відбулася індустріалізація і модернізація економіки.

Уже до кінця п'ятдесятих років Мексика вийшла на перше місце в Латинській Америці по промисловому виробництву. До початку вісімдесятих країна стала одним зі світових лідерів з видобутку нафти. Однак падіння цін на енергоносії призвело до серйозної кризи і початку неоліберальних реформ.

Сьогодні Мексика - досить розвинена індустріально-аграрна країна, де провідну роль відіграє нафтова промисловість. Тут як і раніше велика економічне розшарування суспільства - тут є сусідами виняткова бідність і виняткове багатство. Зокрема, один з найбагатших людей на планеті, Карлос Слім - мексиканець. Завдяки йому і його компанії Telmex в 2011 році, після 30-річної перерви, в Формулі 1 з'явився мексиканський пілот, Серхіо Перес. Саме завдяки йому в 2015 році в календар чемпіонату повернувся і Гран Прі Мексики.

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация