Історична довідка: Угорщина, Будапешт

Угорщина майже з усіх боків оточена слов'янськими країнами. З півночі вона межує зі Словаччиною, із заходу - зі Словенією, з півдня - з Хорватією і Сербією, зі сходу - з Україною. Крім того, на північному заході від Угорщини знаходиться Австрія, а з південного сходу - Румунія. Однак найближчі родичі угорців живуть зовсім не так сталося, а в Фінляндії і в Сибіру.

Справа в тому, що предки угорців прийшли на територію Угорщини відносно недавно, лише в IX столітті. До цього тут жило безліч інших народів - паннонци, кельти, сармати (язиги) ... В I столітті нашої ери тут з'явилася римська провінція Паннонія зі столицею в Аквінка. Місто пізніше був покинутий - його руїни на території сучасного Будапешта.

У II столітті вирували Маркоманской війни, що стали наслідком навали на Римську імперію німецьких племен, маркоманов і квадов. Століття по тому сюди кинулися інші германці - Гепіди, а в IV столітті територія Угорщини стає однією з перших жертв Великого переселення народів - прийшли в Європу з Азії гуни витіснили на угорські землі остготів.

Але втекти від гунів не вийшло - вже в V столітті їх правитель Аттіла завоював Паннонію і влаштувався на її території. Аттіла створив гігантську імперію гунів від Волги до Рейну. Данина йому платили як Східна (Візантія), так і Західна Римська імперія. І тільки після смерті Аттіли в 453 році гуни відступили, а імперія розсипалася.

Про походження і мовою гунів відомо мало, але сьогодні більшість істориків вважають, що вони були або тюркським кочовим народом, або монголо-манчжурской, і говорили, по всій видимості, на одному з тюркського говору. Їм на зміну в 567 році прийшов інший азіатський народ - авари, які зробили територію Угорщини центром своєї держави - Аварского каганату. Але в 805-му їх розгромили франки - про це ми писали в довідці про сусідню Австрію .

Предки нинішніх жителів Угорщини в ті роки кочували по південноросійських степах, на території нинішніх Краснодарського краю і півдня України. А ось на угорських землях в цей час оселилися ... слов'яни. У 839 році виникло Блатенское князівство, яке в 884 році влилося до Великої Моравії, могутнє слов'янське держава, багато в чому визначило подальші долі слов'янських народів в цьому регіоні. Саме тут греками Кирилом і Мефодієм була створена перша слов'янська писемність.

Власне угорці з'явилися на цих землях в 862 році, на запрошення Ростислава, князя Великої Моравії - той сподівався за допомогою войовничих мадярів, як вони себе називали, перемогти сусідів, з якими знаходився в постійній конфронтації - франків і болгар. Через 20 років, вже за наступника Ростислава, Святополка, мадяри зі слов'янами зробили новий похід, і дійшли до самого Відня.

Однак це були лише разові набіги, після яких угорці поверталися додому. Нові землі їм, однак сподобалися - тим більше, що з обжитих місць їх витісняли хазари. І після чергової війни з болгарами (на цей раз в союзі з Візантією) в самому кінці IX століття вони перейшли Карпати і зайняли Середньодунайської низини. Цей період історії в Угорщині носить назву «Епоха завоювання батьківщини», і в 1896 році в Будапешті широко відзначалося 1000-річчя здобуття цієї батьківщини.

Але що для одних - набуття, для інших - втрата. Угорці зайняли землі Великої Моравії, і між колишніми союзниками розгорілася запекла війна. Однак з військової точки зору кочівники-мадяри значно перевершували слов'ян, а їх легка кіннота своїми спустошливими набігами наводила жах на всю Західну Європу. У X столітті вони безліч разів атакували німців, італійців, бургундцев, і доходили навіть до території Іспанії. Майже всі їхні походи виявлялися успішними. І лише до кінця століття, зазнавши кілька болючих поразок, угорці розсудливим і відмовилися від своїх кочових звичок.

Взагалі, угорці - народ, споріднений Ханти і мансі. Предки всіх цих націй проживали на півдні Уралу. Але потім ханти і мансі пішли на схід, до Сибіру, ​​на територію сучасного Ханти-Мансійського автономного округу, а угорці - на захід від. До сих пір угорці, ханти і мансі мають в своїх мовах досить багато загальних слів, і в цілому здатні розуміти один одного.

Саме слово «угорець» в російській мові запозичене з польської, і походить від прослов'янська * ǫg'rin' - Угрин. У більшості європейських мов назва угорців схожі, і близькі до первісного «угр», але в англійському воно трансформувалося в Hungary - можливо, через які жили трохи раніше на цій території гунів (huns).

Ще раніше угорців, багато тисяч років тому, від цього ж пра-народу відокремилася інша група, яка мігрувала на північ Європи і стала предками фінів. Але так як сталося це дуже давно, а згодом вони зазнали на собі сильний вплив з боку скандинавських та центральноєвропейських народів, то сьогодні зв'язку між фінами і угорцями дуже слабкі, а угорську мову не дуже схожий на фінський, хоча і відноситься до тієї ж фіно фінської групи.

Але так як сталося це дуже давно, а згодом вони зазнали на собі сильний вплив з боку скандинавських та центральноєвропейських народів, то сьогодні зв'язку між фінами і угорцями дуже слабкі, а угорську мову не дуже схожий на фінський, хоча і відноситься до тієї ж фіно фінської групи

Центральні події в історії Угорщини відбулися в 1000 році, коли правитель мадярів, князь Вайк, прийняв католицтво і титул короля. Так з'явилося королівство Угорщина, а сам Вайк залишився в історії під ім'ям Іштван I, і після смерті його було канонізовано. Мадяри не припинили воювати з сусідами, але билися тепер не за видобуток, а за землі. Поступово все більший вплив на них надавала сусідня Візантія, де рівень розвитку в науковому і культурному сенсі був незрівнянно вище.

У XIII столітті, за часів короля Ендре II, розгорівся конфлікт між монархом і місцевими феодалами. У 1222 році Ендре був змушений підписати «Золоту буллу» - аналог прийнятої в Англії всього сім років раніше «Великої хартії вольностей», яка обмежила владу короля. Ендре намагався чинити опір, запросивши в країну лицарів Тевтонського ордена, але незабаром вони були вигнані і переселилися до Прибалтики (звідки і робили свої походи на новгородців).

Після смерті Ендре II на престол зійшов його старший син, Бела IV. На його правління припала одна з найважчих сторінок історії Угорщини - монгольське вторгнення. Весною 1241 року спустошивши перед цим російські землі, монголи під проводом Бату-хана (Батия) відразу по декількох напрямках вторглися на територію угорського королівства, знищуючи все на своєму шляху. Країна була випалена вщент, почалися голод і епідемії.

Угорцям, однак, пощастило - смерть правителя монголів, Угедея, в кінці того ж року змусила Бату-хана разом з військами повернутися до Монголії. Незважаючи на важкі наслідки навали, Бела IV вдалося швидко відновити сили країни - вже до 50-х років XIII століття Угорщина знову перетворилася в могутнє королівство, і навіть вела боротьбу за австрійські території.

Свого розквіту угорське королівство досягло в XV столітті, при Матьяше I. Незважаючи на те, що східну Європу в цей час активно завойовували турки-османи, Матьяша вдалося не тільки успішно їм протистояти, але навіть відвоювати великі території як у них, так і у імперії Габсбургів - до складу Угорщини увійшла майже вся Австрія, а новою резиденцією короля стала Відень. Крім того, при ньому країна пережила культурний розквіт, і королівська бібліотека стала найбільшою в Європі.

Але після смерті Матяша в 1490 році почався занепад угорського королівства. Престол зайняв чеський король Уласло II, а незабаром і Габсбурги відвоювали свої австрійські володіння. Уласло довелося переїхати в Буду, яка була столицею Угорщини раніше. Через кілька століть Буда зіллється з Пештом, розташованому на іншій стороні Дунаю, і перетвориться в місто Будапешт.

У XVI столітті османський султан Сулейман I Чудовий розгромив армію угорців, ослаблену внутрішніми розбратами між феодалами, і розграбував половину території королівства - аж до Дунаю. Частина угорських земель увійшла до складу Османської імперії, а другу захопили австрійські Габсбурги. Практично весь XVI і XVII століття йшли безперервні війни між австрійцями і турками, головною ареною (і постраждалої) для них стала Угорщина.

Нарешті, в 1683 році, після поразки турків у Віденській битві, почалася Велика турецька війна відразу декількох європейських держав проти турків, що завершилася поразкою Османської імперії. Вся територія Угорщини перейшла під владу Габсбургів - але про цей період ми вже розповідали в статті про Австрію.

Після розпаду Австро-Угорщини в 1918 році утворилося перший демократичний угорська держава - Угорська Народна республіка. Проіснувала вона недовго - вже на початку 1919-го республіка з «народної» перетворилася в «радянську», а вся влада виявилася зосереджена в руках Соціалістичної партії Угорщини. В цілому угорські соціалісти копіювали те, що відбувається в цей час в Росії, і навіть сформували Червону армію, яка здійснила похід до Словаччини. Але 6 серпня румунські війська увійшли в Будапешт, після чого Угорська Радянська республіка припинила своє існування.

У 1920-му знову була оголошена монархія, але король при цьому обраний не був. Регентом став Міклош Хорті - адмірал, роком раніше залишився без флоту, так як весь він відійшов новоствореної Югославії. У 1920-му Угорщина була змушена підписати з країнами-переможницями в I світовій війні Тріанонський мирний договір, який закріпив втрату Угорщиною 2/3 її територій, включаючи вихід до моря. У цих межах Угорщина існує і сьогодні.

Тріанонський договір завдав сильного удару по престижу країни і національної самосвідомості угорців. Не дивно, що в наступні роки велику популярність тут знайшли ідеї реваншизму. Саме вони штовхнули Угорщину на новий союз з Німеччиною після того, як там прийшли до влади нацисти - також одержимі ідеєю національного реваншу.

Спочатку для Угорщини все начебто складалося непогано - співпраця з Гітлером принесло країні інвестиції та робочі місця. Саме в цей період, в 1936 році, в парку Будапешта пройшов і перший Гран Прі Угорщини, в якому взяли участь заводські команди Mercedes, Auto Union і Alfa Romeo, а також кілька приватників. Виграв його Тацио Нуволарі на Alfa Romeo.

У 1938-му при активній підтримці Німеччини Тріанонський договір був переглянутий, і країна повернула собі частину втрачених земель. А в 1941-му, взявши участь в захопленні Югославії, Угорщина придбала ще один регіон. Напад на СРСР Міклош Хорті теж привітав, хоча сам спочатку вступати у війну і відмовлявся. Але вже через кілька днів, після бомбардування радянською авіацією Кошице, оголосив Радянському Союзу війну.

Однак Хорті одним з перших в країнах «осі» зрозумів, чим може закінчитися ця кампанія, і вже в кінці 1942 року почав вести секретні переговори з країнами антигітлерівської коаліції про можливий вихід Угорщини з війни. Фактично, проте, він спробував зробити це тільки в 1944-му, коли радянські війська вже підходили до кордонів.

Але спроба виявилася невдалою - в результаті підтриманого Гітлером перевороту влада перейшла до лідера нацистської партії «Схрещені стріли» Ференцу Салаші. Суттєвого впливу на хід війни це, втім, не зробило - незабаром вся територія Угорщини перейшла під контроль радянсько-румунських військ. Салаші втік до Австрії, але був заарештований американцями і виданий угорській владі.

Після закінчення війни кордони країни були відновлені відповідно до Тріанонського угодами, а сама країна перетворена в Угорську республіку. У 1947-му на виборах в парламент перемогли комуністи, після чого почалася радянізація країни, і вже в 1949-му була проголошена Угорська Народна Республіка. Спроба антикомуністичного перевороту в 1956 році була жорстко придушена.

Парадоксально, але хоча комуністичний режим і віддалив Угорщину від країн Заходу, тільки завдяки цьому, ймовірно, сьогодні тут проходить Гран Прі Формули 1. Берні Екклстоуну було важливо провести гонку за «залізною завісою», і після того, як в 1983 році йому не вдалося домовитися з Москвою, він переніс увагу на інші країни соціалістичного блоку - зокрема, в якості можливого місця проведення Гран Прі називалися Китай, Югославія і Чехія.

Але потім угорський бізнесмен Тамаш Рохоний порадив Екклстоуну з'їздити в Будапешт, де Берні знайшов союзника в особі голови угорського автомобільного клубу Тібора Балога. Завдяки його зусиллям менеджменту Формули 1 вдалося досягти згоди з урядом країни, і в короткі терміни під Будапештом був побудований новий автодром.

У 1989 році комуністичний режим в Угорщині упав, і країна почала швидко інтегруватися в європейську економіку. Проте, Формула 1 її не покинула - адже Гран Прі Угорщини залишався єдиним східноєвропейським етапом чемпіонату світу. Цей статус він втратив тільки в минулому році, коли в календарі з'явився Гран Прі Росії в Сочі.

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация