історичні пісні

Истор і етичні п е сни (російські), жанр фольклору, що виник в період боротьби з татарським ярмом ( «Пісня про клацання» і ін.) І став основним історичним жанром в 16 ст. Перший великий цикл І. п. Малює події 2-ої половини 16 ст. ( «Взяття Казані», «Кострюке», «Гнів Грозного на сина» та ін.). Тема захисту Батьківщини переважає в піснях початку і середини 17 ст. Тема козацьких І. п. - захист південних кордонів від турок і татар ( «Взяття Азова», «Помилка козаків», «Азовський полонений» і ін.). Численні пісні малюють епізоди повстання Степана Разіна.

В І. п. 17-18 вв. знайшли відгук події Північної війни, стрілецький бунт, повстання Кіндрата Булавіна ; в ряді пісень зображений Петро I. З початку 18 ст. основними творцями і хранителями військових І. п. стають солдати. У піснях 18-19 ст. посилюється соціальна проблематика, яскравіше виступає класовий антагонізм (наприклад, в пісні «Судив граф Панін злодія Пугачова»). Створюються різко викривальні пісні про А. А. Аракчееве та інших царських сановників. Великий цикл патріотичних І. п. Присвячений Вітчизняній війні 1812. Пізніше І. п. Дрібніють, втрачають колишнє значення; довше зберігалися вони на півночі, у козаків і в Середньому Поволжі.

Головні риси поетики і манери виконання І. п. - лаконізм, драматизм, простота мови.

Публ. і літ. : Киреевский П. В., Пісні, в. 6-10, М., 1864-74; Міллер В. Ф., Історичні пісні російського народу XVI-XVII ст., СПБ. 1915 Лозанова А. Н., Пісні і оповіді про Разіна і Пугачова, М.-Л., 1935; Листопадов А. М., Пісні донських козаків, ч. 1-2, М., 1949; Історичні пісні XIII-XVI століть, М.-Л., 1960; Історичні пісні XVII століття, М.-Л., 1966; Історичні пісні XVIII століття, Л., 1971; Міллер В. Ф., Нариси російської народної словесності, т. 3, М., 1924; Путілов Б. Н., Російський історико-пісенний фольклор XIII-XVI століть, М.-Л., 1960; Соколова В. К., Російські історичні пісні XVI-XVIII ст., М., 1960.

Истор і етичні п е сни (російські), жанр фольклору, що виник в період боротьби з татарським ярмом ( «Пісня про клацання» і ін

«Пісні і оповіді про Разіна і Пугачова» (Ленінград, 1955). З гравюри невідомого художника.

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация