Історичний музей

  1. Початок шляху
  2. додержавні період
  3. Епоха Київської Русі
  4. Від Петра I до Олександра III

Державний історичний музей на Червоної площі - один з найбільших в Росії. У його зібранні представлені практично всі періоди історії країни і населяють її територію народів. Колекція музею формувалася майже 150 років. У постійній експозиції музею представлено понад 20 тисяч предметів: стародавні прикраси, язичницькі скульптури, рукописні книги, зброя і одяг різних станів і епох, особисті речі імператорів і величезна безліч інших унікальних експонатів. За кілька годин можна пройти шлях в кілька тисячоліть: від перших людей на Землі до бронзового і залізного століть, потім через епоху кочівників і Давню Русь до середньовічного Московського царства, а далі - до епохи реформ царя Петра Першого , Блискучому правлінню імператриці Катерини Великої і, в кінці, життя російського держави і суспільства на початку XX століття. Щоб повністю оглянути експозицію, необхідно пройти майже три кілометри!

В Історичному музеї, наприклад, представлені одна з трьох найдавніших російських рукописних книг - «Ізборник Святослава» (1073) В Історичному музеї, наприклад, представлені одна з трьох найдавніших російських рукописних книг - «Ізборник Святослава» (1073). а також перша друкована книга Московської держави - «Апостол» Івана Федорова (1564 рік). Тут же - п'ятитонний ритуальний дольмен бронзового століття, величезний (майже 2 метри в діаметрі) глобус царя Петра Першого і шабля французького імператора Наполеона Бонапарта. Охоплення і різноманітність колекції музею дійсно вражає. Варто також відзначити академічність уявлення експонатів, багато з яких виставлені в рядах скляних вітрин з короткими поясненнями.

Будівля Історичного музею є пам'яткою архітектури так званого «новоросійського» стилю. Кожен з його залів присвячений окремій епосі, характерні риси якої передані у внутрішньому декоративному оформленні. Загальна площа постійної експозиції - майже 4 000 кв.метрів.

Початок шляху

Музей був створений за указом імператора Олександра II, але відкрився в роки правління його сина імператора Олександра III в 1883 році Музей був створений за указом імператора Олександра II, але відкрився в роки правління його сина імператора Олександра III в 1883 році. Такого масштабного музею була потрібна особлива будівля. Будівля з червоної цегли, створене за проектом В. Шервуда і А. Семенова, прекрасно вписалося в загальний ансамбль Червоної площі, стилістично перегукуючись з Московським Кремлем і собором Василя Блаженного . Кожен зал спочатку проектувався з урахуванням експонатів, які будуть в ньому розміщуватимуться. В оформленні приміщень брали участь найвідоміші російські художники - І. Айвазовський, В. Васнєцов, В. Сєров та К. Коровін.

Активну участь у формуванні колекції брало не тільки держава, а й прості люди, які передали в дар музею свої реліквії: ікони, тканини, меблі, предмети побуту. Одним з найвагоміших внесків стала колекція купця Петра Щукіна, який був засновником приватного музею «Російських старожитностей». Сьогодні постійна експозиція музею, що охоплює історію країни з найдавніших часів до початку XX ст., Розгорнута в відреставрованому в 2006 році будівлі музею в 39 залах. Вражає рівень розуміння історії Росії вченими кінця XIX століття! Тематика залів і вибір головних експонатів, затверджений більше 150 років тому, до цих пір не втрачає своєї актуальності і дбайливо зберігається співробітниками музею.

додержавні період

Перші зали присвячені первісного суспільства і будуть цікаві шанувальникам історії. Серед найзначніших експонатів - статуетка жіночої фігури зі стоянки Мальта. Жінка зображена в одязі, а її обличчя має явні портретні риси. У центрі залу неоліту розташований величезний човен, знайдений в районі Дону, - унікальний експонат, якому понад 3000 років. У музеї зібрана багатюща колекція предметів Бронзового століття - зброї, прикрас і кераміки. Шедевром колекції є знаменитий Бородінський скарб - набір зброї, що належав знатному воїнові тієї епохи. У перших залах також представлений дольмен з Північного Кавказу. Дольмени - родові поховальні споруди бронзового століття, що набули широкого поширення по всій Європі. Це поховання містило останки сімдесяти чоловік і використовувалося протягом п'ятисот років.

Народи, які жили на території Росії в давнину, представлені в музеї артефактами епохи бронзи і залізного століття Народи, які жили на території Росії в давнину, представлені в музеї артефактами епохи бронзи і залізного століття. У центрі залу гордовито стоять ритуальні «оленячі камені» - символ древніх вірувань. У залізному віці такі камені позначали місця поховань або святилищ і перехрестя доріг в степах. За уявленнями кочових народів, вони символізували світову вісь, що з'єднувала всі яруси світобудови.

Великий розділ, що включає золоті артефакти, розповідає про скіфів, - найвідомішому народі тієї епохи. У вітринах залу можна побачити золоті предмети їх «звіриного» стилю.

Особлива гордість музею - мармуровий саркофаг. Він відбувається з території Боспорського царства, заснованого греками в V ст. до н.е. на Таманському і Керченському півостровах, і отримав всесвітню популярність як один із кращих творів давньогрецького мистецтва.

Епоха Київської Русі

Епоха Київської Русі представлена ​​в чотирьох залах музею Епоха Київської Русі представлена ​​в чотирьох залах музею. Освіта російської держави відносять до 862 р н.е. З цього часу Давньоруська держава стала відігравати серйозну роль в житті Східної Європи. Перші слов'яни-русичі були язичниками. Про це говорить знаменитий «Збруцький ідол» - символ язичницької віри. У залі також можна побачити турьи роги з Чорної могили, які належали одному з слов'янських вождів, зброя, прикраси, кераміку епохи. Важливе місце в експозиції займають Корсунський врата новгородського собору св. Софії XII в., Вивезені новгородцями зі Швеції в якості трофея. В одному із залів відвідувачів зустрічає скульптура половецького воїна - «кам'яна баба». Великий інтерес у відвідувачів також викликають дивовижні сережки XII в.

Одним з раритетів, які зберігаються в колекції музею, є «Ізборник князя Святослава» 1073 г. - третя за давністю російська рукописна книга. Це зібрання статей на різні теми, переведених з болгарської мови для князя Святослава Ярославича (1027-1076). Автор «Ізборника» закликає людину до добрих справ, до совісності, співчуття і поміркованості.

Великий розділ присвячений розвитку Московської Русі і боротьбі з іноземними загарбниками. У вітринах представлено зброю кочівників, а також унікальний артефакт: пайцза - «паспорт» XIV ст., - належав одному з монгольських ханів.

Ще чотири зали першого поверху ілюструють життя Московської Русі в XVI-XVII ст Ще чотири зали першого поверху ілюструють життя Московської Русі в XVI-XVII ст. У розкішно оформлених приміщеннях виставлено зброю, ікони, книги, побутові предмети, інструменти. У залі № 18 можна побачити трон - точну копію Царського трону з Успенського собору Московського Кремля. Він прикрашений рельєфами на тему «Сказання про князів Володимирських» - про походження державної влади на Русі. Історія православної церкви тих років представлена ​​унікальними експонатами, сяючими блиском дорогоцінних каменів і золота.

Від Петра I до Олександра III

В одному із залів звертає на себе увагу «Готторпский глобус», привезений імператором Петром I в Росію в кінці XVII ст В одному із залів звертає на себе увагу «Готторпский глобус», привезений імператором Петром I в Росію в кінці XVII ст. Він був створений в амстердамської майстерні Іоанна Блау і є унікальною пам'яткою картографічної науки і живопису. Висота глобуса складає більше двох метрів. На ньому нанесені всі відомі на той момент географічні відкриття. У цьому ж залі можна побачити предмети, прикрашені усольской емаллю з унікальними орнаментами - живопис емалевими фарбами на металевій поверхні.

На третьому поверсі просто неможливо докладно оглянути всі наявні експонати, тому відвідувачеві варто звернути увагу на справжні рідкості. Наприклад, мундир і камзол імператора Петра I, дерев'яний візок, в якому Петро I за переказами проїхав від Москви до Архангельська. Тут також представлені портрети царя Петра, його наступників і сподвижників, державні документи і нагороди епохи, моделі бойових кораблів і справжня зброя XVIII в.

Дуже цікава колекція представляє історію Росії XVIII-XIX ст Дуже цікава колекція представляє історію Росії XVIII-XIX ст., Особливо виділяється зал, присвячений царюванню Катерини II. Тут виставлено знаменитий десертний сервіз, подарований Катерині II прусським королем Фрідріхом II . Багатофігурна композиція вражає вишуканістю деталей і продуманістю форм. Тут же представлені костюми російських селян, в тому числі жіночий народний костюм першої половини XIX ст. і знаменита чоловіча косоворотка. Кілька стендів присвячені французької революції, яка так стурбувала російське суспільство і саму імператрицю. У залі можна розглянути справжній кубок графа А. Аракчеєва, одного з найближчих сподвижників імператора Павла I, Мальтійський хрест і інші реліквії.

Росія XIX в. також представлена ​​різноманітними і багатими колекціями. Блискучу епоху - 25 років царювання імператора Олександра - ілюструє безліч експонатів: від царського трону до картини «Повстання декабристів на Сенатській площі». Художник К. Кольман написав цю акварель по пам'яті на основі подій 14 грудня, і це єдине документальне зображення повстання. Тут можна побачити шинель адмірала Корнілова, зброю і гарматні ядра часів Кримської війни.

Один з найважливіших експонатів музею - гусяче перо імператора Олександра II Один з найважливіших експонатів музею - гусяче перо імператора Олександра II. Цим пером в 1861 році було підписано рішення про скасування кріпосного права в Росії. У цей час активно розвивалися фабрики, діяльності яких присвячені окремі стенди. Представлені матеріали знаменитих ярмарків і зразки продуктів, що продавалися в той час. У залі можна побачити навіть справжній костюм уральського робітника. Він складався з повстяного капелюха, бавовняної сорочки, жилетки, штанів, дерев'яних черевиків. Кінець XIX ст. яскраво ілюструють роботи геніального художника М. Врубеля: керамічну таріль «Садко», майолікові панно, кахельна лава і ін.

Врубеля: керамічну таріль «Садко», майолікові панно, кахельна лава і ін

© 2016-2018 moscovery.com Оцініть наскільки корисною для Вас була ця стаття.

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация