Історичний портрет. Історична епоха. Завдання 25 ЕГЕІсторіческій портрет Олександра I

  1. Олександр I Роки правління: 1801-1825 з біографії
  2. 2. Зовнішня політика
  3. ПІДСУМКИ ДІЯЛЬНОСТІ
  4. Хронологія життя і діяльності Олександра I

Олександр I

Олександр I

Роки правління: 1801-1825

з біографії

  • Олександр I Благословенний прийшов до влади в результаті останнього палацового перевороту
  • Отримав прекрасну освіту, знав кілька мов, мав чудесного наставніка- Ф. Легарпа, який просто і дохідливо розкривав йому ідеї просвітителів 18 століття.
  • Почав правління з продовження політики Катерини II- «освіченого абсолютизму».
  • Імператор оточив себе розумними і видними політиками і державними діячами Це П.Строганов, Н.Новосільцев, В.Кочубей, А. Чарторийський, М.Сперансікй.
  • Суперечливим був характер Олександра. Такий же суперечливою була і політика. Він хотів перетворень, позитивних змін в країні, але не бажав обмежувати самодержавну владу. Він міг піддаватися впливу людей, але в той же час бути непохитним у важкі хвилини для країни, як це було у війні з Наполеоном.

Історичний портрет Олександра I

Напрямки діяльності

1.Внутренняя політика

Напрямки діяльностіРезультати

Удосконалення системи державного управління. 1801-1810- діяльність законодорадчого органу влади - неодмінного ради.

1801-1803- діяльність негласного комітету, проведення реформ (Чарторийський, Новосильцев, Кочубей, Строганов)

1803- реформа держуправління: заміна колегій міністерствами

1810- установа Державної ради

Були створені проекти реформ Сперанським, Новосильцевим, Аракчеєва, Гур'єв. Однак практично нічого не було здійснено.

У 1815 році була подарована Конституція Польщі.

Реформування армії 1816-початок організації військових поселень (під керівництвом Аракчеєва).

Посилення потужності армії, її озброєння. Підготовка офіцерського складу.

Рішення селянського питання 1803-Указ «про вільних хліборобів», перша спроба скасувати кріпосне право за бажанням поміщиків.

1809-указ про заборону поміщикам засилати селян до Сибіру, ​​було дозволено селянам торгувати.

Реформування соціальної сфери 1809-станова реформа

Проведення продворянской політики: підтверджені положення Жалуваної грамоти

Пом'якшення політичного режиму Були заборонені тортури

Ліквідація таємної канцелярії - політичного розшуку

Пом'якшення цензуриСняти обмеження виїзду за кордон

Заходи щодо створення умов ефективної роботи самоврядування Підтвердження Жалуваної грамоти Містам і Міського положення. Подальший розвиток культури і освіти Указ про автономію університетів

Відкриття нових університетів

Відкриття Царськосельського ліцею в 1811 привілейованого установи для дворянської еліти, існував до 1843р.

Період Олександра 1 це «золотий вік» літератури, коли творили О. Пушкін, О.Грибоєдов, А.Баратинскій, починав своє творчий шлях М.Лермонтов, будувалися прекрасні будівлі і палаци (Казанський і Исаакиевский собори, Михайлівський замок, Головний штаб в Петербурзі і багато іншого).

2. Зовнішня політика

Напрямки діяльностіРезультати

Прагнення утвердитися на Балканах, Каспійському морі, приєднати нові території. 1804-1813- війна з Персією, приєднання по Гюлістанскому договору Азербайджану.

1806-1812- війна з Туреччиною, після якої за Бухарестським мирним договором Росія приєднала Бессарабію, Вірменію, частину Грузії.

Західний напрямок: прагнення утвердитися на Балтійському морі, приєднати частину території Швеції. 1808-1809- війна зі Швецією, по Фридрихсгамскому світу приєднана Фінляндія. Взаємини з Франціей- від союзу до війни. Участь в антифранцузьких коаліції: 3 (1805) і 4 (1806)

Поразка під Аустерліцем в 1805р.

1807- Тільзітский світ з Францією (приєднання до континентальної блокади Англії, свобода в стосунках з Туреччиною і Швецією) .1808- зустріч з Наполеоном в Ерфурті (анексія Росією Фінляндії, Валахії, Молдавії).

12 червня-26 грудня- Вітчизняна війна з Наполеоном. Найважливіші битви: Смоленське (2-6 серпня), Бородінський (26 серпня),

1813- участь у знаменитій «битві народів» під Лейпцигом. Перемога над Наполеоном.

1814-1815. За віденському конгресу до Росії приєднано Царство польское.Участіе в союзі з європейськими державами в боротьбі з революційним рухом.

1815 - Росія увійшла в Священний союз Росія, Пруссія, Австрія)

ПІДСУМКИ ДІЯЛЬНОСТІ

  • Правління Олександра I- суперечлива сторінка історії Росії. Воно включає в себе як прогресивні, так і негативні напрямки діяльності.
  • Безсумнівно, що при Олександрі I посилилася центральна влада, удосконалювалося державне управління. Установа міністерств і Державного совета- це значні події в історії країни.
  • Продовжувалося вдосконалення і місцевого самоврядування
  • Принесло позитивні результати і реформування армії. Армія Росії була однією з численних і боєздатних в Європі, що дозволило їй перемогти Наполеона.
  • Проведена спроба вирішення селянського питання, розглядалися різні проекти звільнення селян. Однак жоден проект не був прийнятий імператором, хоча в 1803 році за «Указу про вільних землеробів» селяни, за бажанням поміщиків і за викуп, могли бути звільнені від кріпосної неволі. Звільнив Олександр від кріпосного права і Прибалтику.
  • Імператор продовжував продворянскую політику, створюючи умови для розвитку господарства поміщиків.
  • Велика увага приділялася розвитку культури, особливо освіти. Були відкриті багато університетів країни. (Про розвиток культури при Олександрі 1 читайте статтю на сайті poznaemvmeste. Ru в розділі «Дати»).
  • Олександр I вів успішну зовнішню політику. Були приєднані багато територій, переможений Наполеон, значно зріс міжнародний авторитет Росії. Країна мала статус сильної європейської країни.
  • При ньому Росія брала участь у міжнародній інтеграції країн Європи для боротьби як з Наполеоном, так і з революційним рухом.

Даний матеріал можна використовувати, готуючись до історичного твору з епохи 1801-1825. Приклад історичного твору можна знайти на даному сайті.

Автор: Мельникова Віра Олександрівна

Хронологія життя і діяльності Олександра I

Внутрішня політика

Зовнішня політика

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация