Історик спробував пояснити з чого пішли легенди про вампірів

Перші згадки про живих мерців з'явилися в культурі південно-східних слов'ян в ранньому Середньовіччі. До XVIII століття вони настільки поширилися, що, наприклад, в Польщі віра в вампірів прирівнювалася до єресі.

Ще більше підігріли захоплення суспільства цими міфічними істотами розповіді того часу про епідемію вампіризму по всій Східній Європі.

Історик Девід Кейуорт (David Keyworth) намагається пояснити походження віри в вампірів в статті, опублікованій в журналі Folklore.

Розповіді про живих мерців надихнули багатьох вчених на дослідження цієї теми. Найбільш відомим був працю абата-бенедиктинця Огюстена Кальмі, опублікований в 1746 році.

За його спостереженнями, концепція вампіризму була відома в Західній Європі до кінця XVII століття - до цього повсталі з мертвих кровососи залишалися виключно слов'янським феноменом. Але чи так це насправді?

Зомбі батька Гамлета

Згідно хроніці XII століття Historia Rerum Anglicarum, складеної Вільямом Ньюбургского, його співвітчизники охоче вірили в живих мерців. Так, наприклад, він розповідав про якийсь ходяче трупі, з'являється в околицях замку Анантіс, дихання якого заражало місцевих жителів смертельною хворобою.

Два брата, батько яких помер від цієї інфекції, вирішили позбутися від чудовиська. Вони розкопали його могилу на кладовищі і виявили тіло, наповнене кров'ю, «ніби це була сита п'явка». Брати винесли труп за межі села і спалили на багатті, попередньо вирізавши і знищивши його нібито все ще бившись серце. Після цього зараза відступила від селища, і більше ходячого мерця ніхто не бачив.

Втім, незважаючи на барвисте опис, Вільям Ньюбургскій не згадує, що живий труп харчувався людською кров'ю. Навпаки, всі нещастя він завдавав побічно: люди вмирали через шкідливого дихання ходячого мерця, а не через його дій.

Американський історик Джеффрі Бартон Рассел (Jeffrey Burton Russell) також згадує в своїй агіографії подібний випадок. Два селянина втекли з Бертонского абатства в село, яким володів лицар, що ворогує з місцевими монахами. Ченці піднесли молитви одному з святих, після чого смерди померли.

Згодом їх бачили на дорогах несуть свої труни. Надходили і повідомлення від місцевих жителів, які говорили, що мертві в образі диких тварин б'ються ночами в двері їхніх будинків і звуть селян до себе. Незабаром в селищі почалася епідемія чуми.

Селяни, отримавши дозвіл духовенства, розкрили могили неспокійних мерців і знайшли їх тіла чистими і свіжими, при цьому особи і одяг покійних були закривавлені. Їм відрубали голови і вирвали серця, які згодом спалили. Незважаючи на те що після цього спалах чуми закінчилася, село ще довгий час пустувала.

Англійські живі мерці сильно нагадують драуґ - ходячі трупи з середньовічної скандинавської міфології. Так, наприклад, в сагах згадується Трольф Вивернута Нога, який після смерті заподіяв чимало клопоту одноплемінникам.

Через деякий час вони ексгумували його останки і виявили тіло чорним і розпухлим, після чого надали його вогню. Це схоже на історії про англійських ходячих мерців, проте ніде немає навіть натяку на те, що драуґ пили людську кров.

Незважаючи на те що деякі історики стверджують, що до кінця XII століття англійці перестали вірити в живі трупи, їх згадки зустрічаються в джерелах аж до XVII століття. Наприклад, в «Гамлеті» Шекспіра є рядки, що показують, що «привид» батька принца Датського був аж ніяк не безтілесний:

... Навіщо твої захований кістки
Розбрат саван свій; навіщо гробниця,
В якій був ти мирно упокоївся,
Розібрати свій тяжкий мармуровий оскал,
Тебе викинула знову? Що це означає,
Що ти, бездушний труп, у всьому залозі
Вступаєш знову в мерехтіння місяця ...

неупокоенний ревнивці

Можна стверджувати, що в Англії XVII століття в багатьох оповіданнях про зустрічі з неспокійними йшлося саме про ходячих мерців, а не про духів.

У книзі відомого пуританського богослова Річарда Бакстера «Про безсумнівному існуванні світу духів» міститься історія про те, як одна жінка з Гламоргана одного разу прокинулася і виявила у своєму ліжку мертвого чоловіка, який мав намір лягти поруч з нею.

За словами Бакстера, після того, як вдова відмовила своєму колишньому чоловікові в близькості, той повернувся через три ночі і жорстоко побив всіх домочадців (що, згідно з скандинавським саг, робили драуґ). Мерця супроводжувала нестерпний сморід розкладається тіла.

Річард Бертон в своїй книзі «Королівство темряви» описував схожий інцидент: дружина знатного пана, який зраджував їй, повернулася з могили, коли він зробив пропозицію своїй коханці всього через кілька днів після смерті дружини. Той не послухав цього знаку і не скасував весілля. Тоді мертва знову з'явилася йому і сказала «Чому ти не йдеш до мене?». Після цього чоловік захворів і помер. Його поховали в тій же могилі, що і дружину.

В англійських джерелах XVII століття є безліч інших свідчень про живих мерців. Часто в цих описах вони мають чорний колір шкіри і запалі очі, іноді перетворюються в тварин.

В Англії досить довго вірили в їх існування. Те ж саме можна сказати і про драуґ: свідоцтва про зустрічі з ними зустрічаються в ісландських джерелах до кінця XVII століття.

Сілезія і Греція

Ходячі трупи зустрічалися і в Сілезії - області, велика частина якої є територією сучасної Польщі. У своїй праці 1655 року «Протиотрута від атеїзму» Генрі Мор розповідав про якийсь башмачнике з Вроцлава, який у 1591 році сам собі перерізав горло, а через шість днів піднявся з могили. Жителі міста заявляли, що він матеріалізувався в їх ліжках і намагався їх задушити.

Міська влада ексгумували тіло башмачника через вісім місяців після його смерті і виставили на загальний огляд: він нібито виглядав як живий і не виділяв неприємного запаху. Однак громадяни продовжували повідомляти про нічні візити мерця. Через шість днів його поховали під шибеницею, але і це не допомогло - незабаром тіло знову довелося викопати. Очевидці відзначали, що він «істотно додав у вазі» - ймовірно, розпух.

Щоб назавжди позбавити себе від настирливого живого трупа, його піддали вже згадуваної процедурі: відрубали голову, ноги і руки, розкрили грудну клітку і вийняли серце, яке було «таким же свіжим і недоторканим гниттям, як у щойно забитої теляти», а потім спалили останки.

У Греції існує безліч оповідань про так званих вріколакас - ходячих трупах. Наприклад, Жозеф Піттон де Турнефор, французький ботанік, розповідав про те, як був присутній при ексгумації такого мерця на острові Міконос. За словами місцевих селян, це тіло колись належало їх односельця. Після смерті він тинявся по ночах і задирав місцевих, тому його труп вирішили розчленувати і припинити безчинства.

Піттон писав, що спочатку трупу розкрили живіт, а не грудну клітку, а потім, пробивши діафрагму, нарешті дійшли до його серця, що викликало в натовпі схвальні вигуки. Серце спалили, а останки знову поховали, але через кілька днів виявилося, що це не зупинило мерця. Його тіло знову викопали і тепер уже спалили повністю.

століття вампірів

Всі ці випадки, однак, не описують вампірів в тому образі, в якому вони закріпилися в популярній культурі, - як кровосисних тварюк. Історії про них з'являються тільки в кінці XVII - XVIII століттях.

У 1745 році побачила світ книга «Подорож трьох англійських джентльменів», в якій містився опис східноєвропейських вампірів:

«Вампіри, які вилітають із свої могили в нічний час, нападають на сплячих людей, висмоктують всю кров і знищують їх. Вони атакують чоловіків, жінок і дітей, не розбираючи статі і віку. Люди, які пережили напади, скаржаться на проблеми з диханням і занепад духу і незабаром вмирають ...

Після смерті вони також стають вампірами, так що щоб уникнути поширення зла необхідно проткнути такий труп, в жилах якого проте продовжує текти кров, немов він живий, дерев'яним кілком. Іноді тіло вампіра викопують з могили і спалюють, після чого безчинства його припиняються ».

Детальний опис вампірів дано в журналі Mercure Galent за 1693 рік. Згідно з ним, ці істоти мешкають в Польщі і Росії, ними володіє непереборна жага чужої крові. У публікації наголошується, що вони бувають настільки повні кров'ю своїх жертв, що та «тече з усіх отворів їх тіла».

У публікації наголошується, що вони бувають настільки повні кров'ю своїх жертв, що та «тече з усіх отворів їх тіла»

Найбільш відомим в XVIII столітті вампіром був якийсь Арнод Паоло, який повстав з могили і породив безліч інших вампірів, які тероризували сербську село Медвегію з 1727-го по 1732 рік.

Цей випадок розслідували місцева влада. Згодом був опублікований звіт про це розслідуванні під назвою «Помічені і виявлені».

Згідно з доповіддю, в 1727 році Паоло випав з воза під час її руху і зламав собі шию. Однак через місяць він ожив і почав задирати місцевих селян, а ще через деякий час убив чотирьох осіб.

Коли сільські жителі ексгумували тіло Паоло, вони виявили його тіло розклалися, при цьому з очей, рота і вух мерця текла свіжа кров. Його старі нігті на руках і ногах відпали, і на місці їх виросли нові. Серце вампіра прокололи дерев'яним кілком, після чого він видав «виразний стогін», а потім останки спалили і захоронили прах.

* * *

В описах подібних істот в XVIII столітті практично завжди відзначалося нетлінність тіла, що гнуться кінцівки і зовнішній вигляд, відрізнити від стану живої людини. Крім того, згадувалося, що вампірами рухає непереборна тяга до людської крові, що не згадується в середньовічних джерелах.

Подібні кровососи є і в багатьох джерелах XIX століття. Таким чином можна зробити висновок, що вампір як фольклорний персонаж дійсно закріпився в популярній культурі саме в XVIII столітті.

Вампіри в переказах різних народів далеко не завжди харчувалися тільки кров'ю. Сербські цигани виставляли блюдця з молоком, хлібом і сиром, щоб відвадити від худоби і своїх сімей істот, яких вони називали Мулло. Українські упирі були завжди голодні і охочі до будь-якої їжі.

Болгарські Обур харчувалися падлом і пили кров тільки тоді, коли у них закінчувалася своя. Синтез культур і повір'їв різних народів породив сучасний образ вампіра, в якому об'єдналися всі риси різних вірувань в живих мерців і ходячі трупи.

Але чи так це насправді?
Тоді мертва знову з'явилася йому і сказала «Чому ти не йдеш до мене?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация