Італійці фліртують з "Газпромом"

"Турецький потік" перетвориться в полегшену версію "Південного"

Куди піде друга нитка «Турецького потоку», поки остаточно не ясно Куди піде друга нитка «Турецького потоку», поки остаточно не ясно. Фото з сайту www.turkstream.info

Італія поманила «Газпром» розмовами про інвестиції в «Турецький потік». Правда, поки це більше схоже на флірт, який мало що гарантує. Остаточний маршрут другої нитки «Турецького потоку» не визначено. Судячи з усього, один з варіантів її долі - перетворитися в полегшену версію «Південного потоку». Це пов'язано не тільки з тим, що друга нитка може повторити маршрут, який планувався для сухопутної частини покійного в бозі трубопроводу, а й з тим, що до неї у Єврокомісії теж можуть виникнути претензії.

Італійська нафтогазова компанія Eni і національний газотранспортний оператор Snam готові розглянути можливість інвестицій в продовження «Турецького потоку» і в доставку газу через Болгарію до Австрії.

Про це повідомляє Інтерфакс з посиланням на заяви глави Eni Клаудіо Дескальці і головного виконавчого директора Snam Марко Альвера. Пояснюється, що Італія, отримуючи газ через хаб в Баумгартені, хотіла б забезпечити себе достатніми поставками палива, після того як «Газпром» припинить транзит через Україну.

До речі, події навколо газового протистояння з Україною розвиваються. Як вчора стало відомо, «Газпром» готує позов до міжнародного арбітражу через штраф в розмірі приблизно 6,6 млрд дол. (172 млрд грн), накладеного на нього Антимонопольним комітетом України. А днем ​​раніше міністр юстиції України Павло Петренко повідомив, що Київ стягнув з російського концерну близько 100 млн грн (3,8 млн дол.) За рахунок активів в країні. «Це все, що фактично було у« Газпрому »на території України, - сказав він. - Було описано, арештовано і стягнуто до держбюджету України ».

Європейська преса називає проект другої нитки «Турецького потоку», розрахованої на Південну і Південно-Східну Європу, South Stream Lite, тобто полегшеною, спрощеною версією «Південного потоку». Пов'язано це з тим, що друга нитка, судячи з усього, може повторити маршрут сухопутного продовження «Південного потоку» по території Євросоюзу (ЄС). Планувалося, що сухопутна частина «Південного потоку» пройде по Болгарії, Сербії, Угорщини, Словенії і вийде в Італію, при цьому вона буде мати відводи в ряд інших прилеглих держав.

За даними Інтерфаксу, сербська компанія Gastrans (колишня назва South Stream Serbia) оголосила «відкритий сезон» збору необов'язкового заявок на потужності газопроводу-перемички з Болгарії через Сербію до Угорщини. Перемичка повинна запрацювати в 2019 році.

У вівторок відбулася робоча зустріч голови правління «Газпрому» Олексія Міллера і посла Італії в РФ Паскуале Терраччано. «Окрему увагу на зустрічі було приділено питанню диверсифікації маршрутів експорту газу з Росії в Європу. Сторони розглянули хід робіт по організації південного маршруту поставок через Чорне море. Олексій Міллер поінформував Паскуале Терраччано про завершення укладання більш 50% морської ділянки газопроводу «Турецький потік», - повідомляється на офіційному сайті концерну.

Правда, одночасно з цим італійські партнери вважали за краще б все ж отримувати газ через Україну. Такий висновок аналітики Інтерфаксу зробили після того, як Альвера підтвердив прихильність Snam планам співпраці з «Нафтогазом України» і словацькою Eustream по створенню «надійного коридору» поставок російського газу через Україну шляхом модернізації існуючої інфраструктури.

Крім того, полегшена версія «Південного потоку» - не єдиний варіант продовження «Турецького потоку». Є альтернативи - Трансадріатичний газопровід (TAP), який за проектом пройде через Грецію і Албанію в Італію, або ITGI-Poseidon, який передбачає поставки з Туреччини через Грецію до Італії по дну Іонічного моря.

Як раніше пояснив «НГ-енергії» гендиректор Інституту національної енергетики Сергій Правосудов, «принципова відмінність« Турецького потоку »від« Південного »полягає в потужності:« Південний потік »планувався на чотири нитки пропускною спроможністю 15,75 млрд куб. м газу кожна, «Турецький потік» в два рази менше, а на вході на територію ЄС - в чотири рази менше »(див. номер від 13.02.18 ).

Нагадаємо, що і сам «Турецький потік» в своїх перших проектировках теж припускав чотири нитки, потім плани довелося скоротити вдвічі. І, як стало відомо в понеділок, через двократне скорочення потужностей газопроводу «Турецький потік» (з 63 млрд до 31,5 млрд куб. М в рік) ліквідації підлягають 506 км лінійної частини «Східного маршруту» (Лагодження-Анапа) « Південного коридору »і газовимірювальна станція« Моршанської »(див. «НГ» від 21.03.18 ).

За словами Правосудова, «друга нитка« Турецького потоку »не має на увазі масштабного будівництва нової газотранспортної системи на території ЄС», мова йде про «модернізації вже наявної інфраструктури і створення відносно невеликих сполучних газопроводів».

Експерт очікує, що Болгарія буде переробляти свою газотранспортну систему під транспортування газу з півдня на північ, а не навпаки, як зараз. Опрацьовується проект будівництва невеликого з'єднувального газопроводу між Болгарією і Сербією, додає він. Експерт продовжує: «Газопровід між Угорщиною і Сербією вже є, його потрібно лише модернізувати і запустити в зворотному напрямку». Якщо говорити про Грецію, то вона теж створить відповідну інфраструктуру в рамках «Південного газового коридору», уточнює Правосудов.

«Крім того, на території європейських країн газопроводами в рамках проекту« Південний потік »повинні були володіти спільні підприємства« Газпрому »і місцевих газових компаній. Саме цей факт дуже не подобався Єврокомісії (ЄК). Відносно продовження «Турецького потоку» на території ЄС «Газпром» ніяких спільних підприємств не створював, а значить, не буде володіти газопроводами », - запевняє Правосудов.

Багато опитаних «НГ» експерти, однак, не поспішають повірити в такі безхмарні перспективи другої нитки «Турецького потоку». «Будь-який інтерконнектор між Південною Європою і Італією привабливий на перспективу. Правда, тільки в тому випадку, якщо ЄС погодиться на різке зростання статусу Туреччини, оскільки така схема наділяє її функцією ключового для регіону транспортного вузла і газового хаба, - говорить провідний аналітик AMarkets Артем Дєєв. - Шанси на безпроблемне розвиток проекту South Stream Lite виявляться високими тільки в тому випадку, якщо частка «Газпрому» буде міноритарною ».

«South Stream Lite пролягає через велику кількість дрібних країн, які вже не раз підвели нас в реалізації газових проектів, постійно змінюючи свою позицію під тиском єврокомісарів, - зауважує заступник директора аналітичного департаменту« Альпарі »Анна Кокорева. - На наш погляд, Брюссель однозначно буде виступати проти даного проекту, посилаючись на монополію «Газпрому» на ринках ». «Зараз є пул лояльних Росії європейських урядів. Але лояльність в повній мірі не гарантує підтримки. Тому все залежить від того, чи переможе економічна доцільність поточну кон'юнктуру », - міркує член президії« Опори Росії »Ірина Капітанове.

Експерти оцінюють і інші варіанти продовження «Турецького потоку». «На наш погляд, найбільш оптимальним варіантом продовження другої нитки може стати поєднання з трубопроводом з азербайджанського родовища Шахденіз - Трансадріатичного газопроводу ТАР. Цей проект має додатковими потужностями прокачування в 10 млрд куб. м. Потенційно країни ЄС, де може пройти ця гілка, не заперечують. Так, і італійська Eni, і грецькі компанії мають з «Газпромом» відповідні меморандуми про наміри », - зазначає аналітик компанії« Алор Брокер »Олексій Антонов.

Правда, як він каже, проблема в тому, що «введення в дію ТАР намічений на 2020 рік». «Та й навряд чи« Газпром »встигне завершити роботу над другою ниткою раніше цього терміну, - побоюється Антонов. - А це означає, що уникнути нових контрактів з «Нафтогазом» на транзит газу по більш звичним маршрутам не вийде. Оскільки потужностей «Північного потоку - 2», як уже багато хто встиг оцінити, явно не вистачить для покриття всього європейського попиту ».

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация